Arif Tekin Kutlu

Arif Tekin Kutlu

Yazar
7.6/10
16 Kişi
·
40
Okunma
·
0
Beğeni
·
1.363
Gösterim
Adı:
Arif Tekin Kutlu
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
264 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Oldukça güzel bir tarihi araştırma eseri. İkinci Abdülhamid Han dönemini ekonomik, askeri, siyasi, kültürel açılardan inceleyerek bize pek çok bilgi veriyor. Klasik tarih kitaplarında pek anlatılmayan konularda detay bilgi vermesi de ayrıca güzel bir durum. Özellikle Duyun'i Umumiye, Ermeni İsyanları, 31 Mart Vakası ve bu olayda Atatürk'ün rolü, İttihat ve Terakki Cemiyeti ve faaliyetleri, Meşrutiyet ilanları ve üzerine yaşanan gelişmeler, Avrupa Devletlerinin Osmanlı aleyhindeki tutumu, Girit Bulgaristan ve Makedonya isyanları gibi konularda oldukça güzel bilgiler veren bu kitap mutlaka okunması gerekenlerden.
264 syf.
·Beğendi·7/10 puan
624 yıl ayakta kalan büyük İmparatorluğun, 33 yıl hüküm süren Padişahı 2.Abdülhamid dönemini ele alan kitap,bana göre her sayfasından birkaç alıntı yapılacak kadar önemli bilgilerle dolu.
1.ve 2.Meşrutiyet, Kanuni Esasi, 93 Harbi, Rumeli'nin kaybedilmesi, Doğu illerinin Rus İşgali, Ermeni İsyanı 31 Mart Vakası ve daha birçok önemli olayın analizini yaparak, tarih meraklılarına hitap ediyor.
264 syf.
·18 günde
Kimilerine göre Kızıl Sultan, kimilerine göreyse Ulu Hakan...
Türk tarihinde hakkında en çok tartışılan padişahıdır. II. Abdülhamid dönemi Osmanlının en çalkantılı yıllarıydı.

● I. ve II. Meşrutiyet, Kanun-i Esasî, 93 Harbi, Rumeli'nin kaybedilmesi, Doğudaki kentlerin Rus işgaline uğraması, Kıbrıs'ın elden çıkması, Ermeni İsyanları, 31 Mart Vakası, İttihat ve Terakki'nin güçlenmesi, Bağdat ve Hicaz demiryolunun açılması, Panislamizm Politikası bu ve daha birçoğu Abdülhamid döneminde gerçekleşmiştir.
II. Abdülhamid'in Osmanlı toprakları üzerinde emelleri olan devletlere karşı uyguladığı denge politkası (siyaseti) sayesinde bu emellerine uzun yıllar ulaşamamışlardır.

Kanımca Abdülhamid'in dönemin şartlarına göre değerlendirilmesidir. Birçok konuda olduğu gibi Abdülhamid hakkında da çeşitli görüşler yer almaktadır. Tarihçilerin üzerinde uzlaşamadığı padişah olarak günümüzde hâlâ tartışılmaktadır.

Kitaba gelince olaylara objektif bir şekilde yaklaşılmakta. Doğrusu yanlışı okuyucuya bırakılmıştır. Tarafsızlığı da gözden kaçmayacaktır. Tarih meraklıları için o döneme dair sağlam bir alt yapı oluşturacaktır. Bilgilerin taze kalması adına tekrar tekrar okunabilir. Güzel bir kaynak kitap

Peşin hükümler yerine okunması gerektiğini düşünüyorum. En azından bazı konular hakkında karınca kararınca fikir sahibi olabilelim.

"Ecdat tarih yazmış evlat okumaktan aciz." Der Necip Fazıl.

Tarih öğrenmeyeler onu tekrar yaşamak zorunda kalır. Bilinçli nesiller yetiştirmek adına okumalı okutturmalı. Özellikle her eğitimciye düşen en büyük görev bu olsa gerek !
Kitap bekledigim gibi çıkmadı. Resmen Tarih ve edebiyat karışımı birşey. Bilgi vermekten başka birşey verilmemiş. Tarafsızca yazıyorum deyip kenara çekilmiş. Aynı bilgilere internetten ulaşmak gayet basit. Okumaya devam ediyorum ama sıkıldım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Arif Tekin Kutlu
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 40 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.