8,9/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
3 beğeni  · 
708 gösterim
Çağdaş Türk hikayeciliğindeki güçlü konumuyla kendinden sonra gelen pek çok öykücüyü derinden etkileyen Rasim Özdenören, Kuyu'daki öykülerinde değişim, uyumsuzluk, yabancılaşma konularını hikayeciliğimizde ilk kez yerli bir bakış açısıyla ve bütün boyutlarıyla dile getiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2008
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789753553926
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Gülsüm Yalçın 
04 Oca 23:14 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Rasim Özdenören ismi "Yedi Güzel Adam" vasıtasıyla duymuş olduğum bir isim.Sonrasında bir konferansında bulundum ve kendini dinleme fırsatım oldu.Kitaba başlarken nasıl bir üsluba sahip olduğunu tahmin ediyordum.Ama o da ne bu gerçekten Rasim Özdenören'in mi eseriydi?Kitap 33 bölümden oluşuyor ve ilk bölümler bana biraz müstehcen geldi.Yine de devam ettim nereye bağlanacak bunun sonu diye, iyi ki de devam etmişim.Kahramanımızın ismi Yusuf ve kitabın geri planında "Yusuf ve Züleyha" kıssası yazara özgü bir şekilde işlenmiş.Ayrıca nefis terbiyesi konusunda yazılanlar üzerinde düşünülmesi gereken kısımlar bence.Ben hızlı bir şekilde okudum ama biraz daha sindirerek okunsa verilmek istenen mesajlar daha iyi anlaşılacaktır diye düşünüyorum.Ha birde bu kitabı okurken alışılmış hikaye kalıplarını bir kenara bırakın bence, iyi okumalar.

Selcen Çarkanat 
 03 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rasim Özdenören'in okuduğum ilk kitabı ve çok geç kalmışım ne yazik ki. Okumadan önce gördüğüm yorumlardaki gibi gerçekten alışılmışın dışında çok özgün bir anlatımı var. Bu adamın kalemi bir harika dedirtiyor adeta. Her sayfası dolu dolu olan ilmek ilmek işlenmiş bir hikaye..
Birçok şey okuyucunun tasavvuruna bırakılmış. Ana karakterin düşüncesiyle birlikte sizi de düşünmeye itiyor, okurken birçok kez derin derin düşüncelerde buldum kendimi, defalarca okuduğum yerler oldu. Başlarda garip bir hikaye olarak ilerliyor fakat ortalara gelince kopuşlar başlıyor. Nefs muhakemesi için çıkılan yolda nefs adına çırpınışlar, mücedeleler ve yolun sonu.. "Kuyu"nun dibi, "kuyu"nun sonu.. Nasıl çıkılırdı kuyudan ?

Kafka T. 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İki günümü dolduran kısa ama dolu bir Rasim Özdenören hikayesi Kuyu. Çok etkileyici bir anlatım var bu öyküde. Yer yer Aylak Adam'ın Bay C.si geldi gözlerimin önüne. Özdenören Hz.Yusuf'un düştüğü Kuyu'ya gönderme yaparak oluşturmuş bu öyküyü. Sanırım nefsi anlatmak adına kullanılabilecek en güzel metafor olsa gerek Kuyu. Arka kapakta yer alan şu sorular eşliğinde okuyorsunuz kitabı:
..Nefs, kendine zulüm uygulandığını ileri sürerek de bundan kendine pay çıkartmaya girişebilir. Bunlara rağmen kuyudan çıkması gerekiyor, öyle mi? Öyleyse ağırlıklarını bırakması mı gerekiyor? Ağırlıkları? Ağırlıkalrı ne olabilir? Bundan kolay ne var, ne olacak? Ağırlığı, bizzat nefsinden başka ne olabilir? Ama onu nasıl terk etmeli? Nefs terk edilebilir mi?
Öykünün baş karakteri Yusuf'un kendine yaptığı yolculuğu bir günah ağı içerisindeki sızlanmalarını, çırpınışlarını, gerçeği arayışını ve nefsi zorlayan günahların ağırlığıyla kendini sorgulayışını son derece farklı bir üslup ile aktarmış Özdenören. Gül Yetiştiren Adam'ından sonra Kuyu gerçekten güzeldi.

Yusuf ve onun kuyusu. Ve modern çağın Züleyha'sı Zeliha. Günah sızan bir hayattan kurtuluş için çıkığı yol, ve Kuyu'nun içinde mi dışında mı olduğunu anlayabilmek için yapılan mücadele. Hemen yanı başında duran köpeğin munis ifadesi.. Etkileyici..

Kitaptan 13 Alıntı

mütereddit 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Korkmadığını düşünüyor ve korkuyordu
Korktuğunu düşünüyor ve korkuyordu
Korku yoldaşı haline gelmişti nerdeyse

Kuyu, Rasim Özdenören (Sayfa 83)Kuyu, Rasim Özdenören (Sayfa 83)
Gülsüm Yalçın 
04 Oca 19:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sevmenin hazırlığı mı olurmuş? İnsan, sevmeye başlar ve bitirir: burada, bitirme, olgunlaştırma demek oluyor.

Kuyu, Rasim Özdenören (İz yayınevi)Kuyu, Rasim Özdenören (İz yayınevi)
Selcen Çarkanat 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Birden, insansızlığın ne demek olduğunu kavramaya başlıyor sanki: insansızlık hayvanlaşmakla eş anlama geliyor olmalıdır. Bir hayvan kendi sürüsünün içinde bile yalnızdır. Çünkü onun, başkasına iletebileceği zihinsel bir birikimi varbulunmamaktadır. İnsansızlık demek..

Kuyu, Rasim Özdenören (Sayfa 67)Kuyu, Rasim Özdenören (Sayfa 67)
Ceyhun KAHVECİ 
09 Şub 00:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Ama seni götürecek olan kendi amelindir,amelin sana vapur olacak,başkasının ameliyle bir yere gidemezsin,düştüğün çukurdan başkasının ameliyle çıkamazsın."

Kuyu, Rasim Özdenören (İz)Kuyu, Rasim Özdenören (İz)
Ceyhun KAHVECİ 
09 Şub 00:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Hayat,birdenbire ona kavrayamayacak kadar yüksek bir anlamla doluymuş gibi göründü."

Kuyu, Rasim Özdenören (İz)Kuyu, Rasim Özdenören (İz)
Gülsüm Yalçın 
04 Oca 21:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

mantık her zaman içinden çıkılacak yolda rehber olmayabilir, mantıksız değil, mantığa rağmen değil, ama mantığın üstünde kalan bir düşünme biçimini denemeli ve açmazı aşmanın üstesinden gelmelidir!

Kuyu, Rasim ÖzdenörenKuyu, Rasim Özdenören
Ceyhun KAHVECİ 
09 Şub 00:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Soluk alıp vermesi , kımıltılar..canlı varlığın görünen bütün devinimleri.. dirim ve ölüm.. her şey, her şey ona aczini,zavallılığını haykırıyordu."

Kuyu, Rasim Özdenören (İz)Kuyu, Rasim Özdenören (İz)
Selcen Çarkanat 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zulüm, bi şeye hakkı olan şeyi vermemektir! Nefs, kendine zulüm uygulandığını ileri sürerek de bundan kendine pay çıkartmaya girişebilir. Bunlara rağmen kuyudan çıkması gerekiyor, öyle mi? Öyleyse ağırlıklarını bırakması mı gerekiyor? Ağırlıkları? Ağırlıkları ne olabilir? Bundan kolay ne var, ne olacak? Ağırlığı bizzat nefsinden başka ne olabilir?

Kuyu, Rasim Özdenören (Sayfa 87)Kuyu, Rasim Özdenören (Sayfa 87)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber