L Dünyayı Değiştir

·
Okunma
·
Beğeni
·
864
Gösterim
Adı:
L Dünyayı Değiştir
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
251
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055381615
Orijinal adı:
L Change The World
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akılçelen Kitaplar
L'in dünyayı mutlak bir yıkımdan kurtarmak için 22 günü var. Acar dedektif L'in ismi Ölüm Defteri'ne yazıldı. Yirmi üç gün içerisinde bir terörist grubu yakalayıp adaletin önüne çıkarmayı başaramazsa, yeni bir ölümcül virüs tüm dünyaya yayılacak ve belki de insanlığın büyük bölümünün yok olmasına yol açacak.

L yine iş başında, heyecan her zamanki gibi dorukta.
251 syf.
·Beğendi·10/10
Death note serisine sarıp iki haftada bitirdikten sonra rastladım bu romana. Çizgi romanın aksine olayra Light YAGAMİ değilde L’in penceresinden bakıyor. L zaten tarzıyla baştan beri hayranlıkla okuduğum bi karakter. Son sayfasına yaklaştıkça bittiğinden hayıflanacaksınız belki benim gibi az okumaya çalışacaksınız ama işe yaramıyor. Şiddetle tavsiye edebileceğim bi kitap.
Okumanız bol olsun...
251 syf.
·6 günde
Kitap, 2006'da çıkan filmlerin devamı niteliğindeydi. Mangadan bağımsız olarak alternatif sonun ardından L'in son günlerini anlatıyordu. Manga'da o kadar ani ölmüştü ki böyle ölmesine pek alışamadım. Yine de mangadaki hali daha iyiydi.
Filmin eksik olmasından kaynaklı kitapta da epey eksik vardı. Yine de okuması heyecanlı ve hoş bir kitaptı. L'i yakından tanımakta güzeldi.
251 syf.
·2 günde·3/10
Kusura bakma yazar bey! Kitabı eleştirmeyi es geçip (ki onu da yaparım çünkü eleştirilecek bir sürü yeri var) direk öfkemi yansıtmak istiyorum. Sen ne yapıyorsun ya! Watari'yi bile öldürdükten sonra L nasıl Light'ı sevebilir?! Onun kol saatini takıyormuş bir de! Light da herhalde gelip kendi hediye etmiştir saati: "Ay canım arkadaşım, al sana benden bir hediye! Bu saatin içine sakladığım ölüm defteri parçasıyla gelecekte halefin Near'ı bile öldürmeyi deneyeceğim ama sen bunu dostluğumuzun bir göstergesi olarak sonsuza kadar sakla tamam mı? Çünkü ben günde 25 saat herkese yalan söyleyen, senin kendi ifadenle; "ailesini dahi öldürmekten çekinmeyen", dünyanın en büyük seri katili değilim. Öyle olsam da sen beni seversin. Çünkü sevecek başka insan kalmadı dünyada. Çünkü seninle tenis maçı yaptık ve ikimiz de zekiyiz. Aramızda o virüslerle interferonları kadar fark var olsa da, tenis oynamamız ve zeki olmamız o kadar bağlayıcı sebepler ki soygazlar arasında bile bağ oluştururlar. Ve sen o kadar çaresizsin, o kadar sefilsin ki içinde vicdandan eser kalmamış beni, sonradan bu saate bakarak "tek dostum" olarak anacaksın . Ve Rukiye'yi gecenin bir yarısı sinir krizine sokacaksın. Çünkü Rukiye buraları okuduğunda, mantık denen kavramın somutlaştırılmış halinin üzerinde yanıp sönen, devasa bir ERROR!!! yazısı görüyor. Ve tepkisiz kalamıyor. Verdiği tepkiler yetmiyor. Error işaretinin daha da hızlı yanıp sönmesi için, ölmeden önce bir de ekstra olarak yine beni düşüneceksin ve "yanına geliyorum dostum" gibi bir cümle kuracaksın (mide bulantısından tam okuyamadım orayı kb) önceki kitaplarda söylediğin her şeyle çelişecek bu. Mesela 'Yakınım olsa da farketmez. Ben kötüleri affetmem.' demiştin. Ne yapalım yazar psikopat çıktı. Neyse güzel kardeşim, (seni öldürmeye çalışmamı eğlenceli kılacak kadar zeki olman hariç) seni hiç sevmiyorum ama saatim senin olsun lütfen. Hadi sarılalım... "
"Ah... Light... Çok duygulandım. Bu saati asla çıkarmayacağım. Çok teşekkürler."
Ağlayarak sarılırlar... Buraya bir ağlama efekti lütfen
Şimdi kitabın öteki berbat yönlerine değinebilirim: "Babamın hayal ettiği toplum." demiş Light. (bkz sf 246)
Ah... vefalı evlat. Bunu dese dese Matsuda'nın elindeki silahla herkesi öldürmesini istediği gibi bir zaman diliminde, her gün yenisini yaptığı duygu sömürüsüne ek olarak demiştir.
"Hepimizin "yüreğindeki Kira"nın ayartmalarına yenik düşmüş." (bkz sf. 246) Vah vah vah. Japonya'ya atom bombasını atan adamın da bir an kazara herkesi öldüresi gelmiş. Engel olamamış isteğine. Ne kadar üzücü.
Sonunda doğru düzgün kitabın üslubunu ve önceki kitaplarla farkını da eleştirecektim ama uykum gelmeye başladı. Sabah namazı vakti girmiş. Yarın hala sinirli olursam devam ederim.
Son olarak yazar bey/bayan (muhtemelen bey) , biliyorum çok sert çıkıştım ama Lütfen bir daha önceki kitapları doğru düzgün analiz etmeden veya insanların düşünce yapılarının temelini oluşturan inançların aynı temeldeki öteki inançlarla zıt olmamasına dikkat edin. Tşk
251 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10
Bir başka hüsran kitabı diyebilirim. Ancak ne olursa olsun death note mangası ile alakalı olduğu için kitabın bazı bölümlerinde heycanlanmadım değil.

Bu arada yorumlarım yanlış anlaşılmasın sonuçta yazar değilim ve puan verirken veya inceleme yazarken sadece kendi duygularımı yazıp geçiyorum.

Benim sevmediğimi başkası sevebilir veya benim sevdiğimi başkası sevmeyebilir. Bu yüzden ne hissediyosam onu yazıyorum.

Herkese iyi okumalar.
... insanlar, bu hayvanları kurban etmeye değecek kadar yaşamayı hak ediyorlar mı?

Bilmiyorum; ama eğer yaşamak için onları kurban ediyorsak, onlardan aldığımız bu canların hakkını vererek yaşamalıyız.
L Lawliet'in 23 gün sonra kalbi duracak ve uykuya dalar gibi ölecek.

Şüphesiz kendi yazısıyla yazılmıştı. Bu ad, Vatari ve L'den başka kimsenin bilmediği L'in gerçek adıydı.
Her yıl bu şekilde on binler, yüz binlerce sayıda hayvan kurban olduğu için biz insanlar hasta olmadan mutlu bir hayat sürebiliyoruz. Fakat buna rağmen insanlar birbirlerini öldürüp, kin besleyerek bu çabayı heba ediyorlar. İnsanları koruyanın doğa ana olduğunu unutuyorlar...
Başkan Nixon'un 1969 yılında yaptığı bildiri sonrasında federal devletler "saldırı amaçlı biyolojik silah" üretimini tamamen durdurdu. İşte o günden beri de "savunma amaçlı biyolojik silah" adı altında işlerini yürütüyorlar.
Şu güzel yıldızlar, yakında öleceğimiz ihtimalini düşününce, daha bir güzel parlıyorlar değil mi?
Tsugumi Ooba
Sayfa 163 - Akılçelen Kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
L Dünyayı Değiştir
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
251
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055381615
Orijinal adı:
L Change The World
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akılçelen Kitaplar
L'in dünyayı mutlak bir yıkımdan kurtarmak için 22 günü var. Acar dedektif L'in ismi Ölüm Defteri'ne yazıldı. Yirmi üç gün içerisinde bir terörist grubu yakalayıp adaletin önüne çıkarmayı başaramazsa, yeni bir ölümcül virüs tüm dünyaya yayılacak ve belki de insanlığın büyük bölümünün yok olmasına yol açacak.

L yine iş başında, heyecan her zamanki gibi dorukta.

Kitabı okuyanlar 76 okur

  • Yukiro
  • Sinem Koçarslan
  • kübra kavasçinay
  • Umut Deniz Arar
  • Nana Osaki
  • Zehra ÇAKMAK
  • Aslı Karakaya
  • aslı
  • Caeruleus
  • misa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%55.3 (21)
9
%18.4 (7)
8
%2.6 (1)
7
%10.5 (4)
6
%7.9 (3)
5
%2.6 (1)
4
%0
3
%2.6 (1)
2
%0
1
%0