Mara ve Öteki Şiirler

·
Okunma
·
Beğeni
·
448
Gösterim
Adı:
Mara ve Öteki Şiirler
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052021132
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
harcı değil barbar kolun kulaç atmak dağalası gibi küskün gölünde lodos da ne nefhayla kıpırdanan tellerde yürüyecek ateşbaz düşmeden bir kez kaçmaya görsün bin yıl çıt çıkmaz vadisinden borular çalsa ürkütmeden avlayacaksın şarkıyı okunla değil ıslığıyla okunun
üç ömür ak düşmeyen saçlarına bal yürüyecek uçuştukça telleri çilek toplar gibi dokunacaksın Mara’nın saçlarına
Etkinlik için sevgili İnci ablama teşekkür ederim. O bu etkinliği yapmamış olsaydı kim bilir ben ne zaman okurdum)

Sevgili okur dostlar,
Ben deniz ilk kez A. Ural okudum ve bu seçimi bir şiir kitabı ile yaptım bu aralar şiir okuyasım var. Bu kitap sevgili Ural’ın dördüncü şiir kitabı olup 2017 de basıldı. İsminde de anlaşıldığı gibi önce MARA adlı bir şiir var ve kitabın en uzun şiiri.

Mara şiiri normal şiir dörtlükleri ile yazılmamış. Satır başları büyük harfle değil ve çok az noktalama işareti var buda sanırım şiirin okuyuşunu okura bırakmak istemesindendir. Çünkü ben okurken son kelimeyi üst satıra koysam da oluyor bir sonraki satırın başına katsam da oluyordu iki türlü de anlam kazanıyor ve akıyordu kelimeler usul usul. Satırlar düz yazı gibi görünse de gözünüze okumaya başlayınca Mara’nın efsanesini bir şiir dinletisi oluyor. Biraz farklı fakat çok güzeldi. Her kıtadan neredeyse her cümle kendi başına bir çok şey ifade edebiliyor buda sizi Mara’nın bir çello oluşundan notaların bir karakter oluşundan uzağa götürmüyor bilakis müzik ve şiirin hakim olduğu bir ormana davet ediyor. Şiirin sonunda şair Mara kimdir diye soruyor, e o kadar anlattı adam sormasın mı anladınız mı diye. Mara, Stradivari’nin 300 yıl önce yapmış olduğu çellonun adıdır. Şair bu şiiri ile Mara’nın saçlarını okşamaktan bahse ederken tellerine dokunuyordu.


Şiirde geçen şu cümle ‘’ Yalancılıktır görmediği şeyi anlatmak şairlik yani/ süte su katmak değil hayır’’ Ali Ural’ın şairlik bir yerde yalan söylemektir fakat hile yapmamaktır dediğini anladım. Yani o bize görmediği bir şeyi anlatıyor bu doğru fakat içine gizlediği o cümleler bunlarda hayatımızın ve duygularımızın doğrusu.

‘’Bir Ağıdı Şarkı Sanıp Oynamak’’ adlı şiiri biraz türküye benzemiş ki bunu bilerek yapmıştır muhakkak. Türkülerde ki o, mısra aralarında geçen oyyy oyy, ayyy ayy lelee lolooo gibi şeyler bu şiirde hey hey heeeeeey diye geçiyor. ‘’mezarda oynayan dudağa kanma/ ağıtta oynayan şarkı değil’’ diyerek bir ağıdı, yaşanan veya yaşanacak olan bir acıdan dem vuruyor.

Önce bir ağıt yaktık sonra neye ağıt yaktığımızı dinledik. ‘’ hurmanın içinden mermi çekirdeği çıkıyor/ toprağa gömmesek günah olur mu.’’ Diyor Halep Ordaysa şiirinde aslında bu şiire söylenecek pek bir şey de yok. Yaşananları görmüyor musunuz diyor yazar Halebi, Suriye’yi, Filistin’i. A. Ural’ın elinden şiir yazmak geliyor içinde ki acıyı bu şekilde dile getiriyor. Biz ise bu gün okuyup üzülüyor yarın tekrar gülüyoruz.

Birde şair, şairleri bir madenci olarak görüp onları maden ocağına çağırıyor şu şiirinde ‘’yerin dibine girmek göğü kazarken/ bir odadan ne kadar gölge çıkar’’ davete icabet edenleri bekliyor bu satırlar. Kendine has şiir anlayışı ile beni kendine hayran bıraktı.

Kitapta 15 Temmuz şehitleri anısına iki şiir de mevcut bundan söz etmeden geçmek istemedim. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz…

ÇOCUĞUM BABANI YAKUT MAHFAZASINA KOYDULAR TABUT DEĞİL BU
NASIL YAŞANACAĞINI ÖĞRETMEK İÇİN ÖLDÜ BABAN HEPSİ BU
saklanmanın parçaları sırtında
taşıyor dünya ne zaman çeksen
buruşuk bacaklarını ne zaman çeksen
yerlere kadar eğiliyor ceviz ağacı
damarlı kâğıt, yakın gözlüğü, ölümsüz nabız yaralı cevizlerin içinde dipdirisin


konuşurdum susmayı bilsem
borazanlar çalarken ağustos böcekleri
zırhını çıkarmadan yaşamak
susarak can vermek gülün dibinde

 

doğru cennete kaplumbağa, indirmeden terbiyeci nakkaresini
sakin ol, derin nefes, bahçedesin kendini kaybolmuş hissetme
emniyet kilidi nerde kabuğunun anahtarını suya at doğmadı
seni bir ağaç parçasından ayırt edecek kimse


sabredeceği tuttu eğitimsiz kalma acze tahammülü yok
yıllarca çıksadan da toprağın altından bekleyecek
kafanı gösterir göstermez patlayacak pencerende taş
kap-lum-ba-ğa
kap-lum-ba-ğa
karartma gecelerinden taş ağır aksak


kabuğunun içinde çalkalanan bir deniz olduğunu anlamasın
damağınla ez elini anlamasın mürebbi
zonklayan başa iyi gelir buz gibi yağmur kışı bekle
deli gibi terliyor delirsin ders al deliden
beş parmağın var beş parmağın beşi bir değil insan yolunu kaybeder sen hep yoldasın
Sanat için sanat yapıldığını düşündüğüm bir eserken son sayfalarında siyaset için sanata dönüştüğünü hissettiğimde kitabı elimden bırakmak için biraz geç kaldığımı düşündüm. Okumak isteyenlere iyi okumalar.
Ve bir şiir kitabın daha sonuna geldim, Ali Ural'ın daha önceden deneme kitaplarını okumuştum ilk defa şiir kitabını okudum, şiir okumayı seviyorsanız şiddetle tavsiye ederim, derin anlamlar içeren manidar bir şiir kitabı.
Mara'yı okurken hülyalara dalmamak elde değil , çok keyif aldım. Bazen sesli de okudum. Bu , şiire olan sevgimi daha da arttırdı. Başucu kitabı olup rastgele bir şiiri okuyabilirsiniz tabi en beğendiğiniz şiiri ezberlemek şartıyla
Çok değil bırakıyorsa şair yorgunluğunu on bir mısralık bendin
Çok değil bırakmıyorsa prensler duyduklarında ismini

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mara ve Öteki Şiirler
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052021132
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
harcı değil barbar kolun kulaç atmak dağalası gibi küskün gölünde lodos da ne nefhayla kıpırdanan tellerde yürüyecek ateşbaz düşmeden bir kez kaçmaya görsün bin yıl çıt çıkmaz vadisinden borular çalsa ürkütmeden avlayacaksın şarkıyı okunla değil ıslığıyla okunun
üç ömür ak düşmeyen saçlarına bal yürüyecek uçuştukça telleri çilek toplar gibi dokunacaksın Mara’nın saçlarına

Kitabı okuyanlar 38 okur

  • Begüm B
  • Melike Bars
  • Süm
  • Ceren Gök
  • Rukiye
  • Derya (Bahir) Deniz
  • mavera
  • burkalı hür.
  • Şeydanur İ.
  • Gamze Özmen

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (3)
9
%25 (3)
8
%0
7
%16.7 (2)
6
%8.3 (1)
5
%8.3 (1)
4
%0
3
%16.7 (2)
2
%0
1
%0