Marco Polo'nun Geziler Kitabı

8,3/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
536 gösterim
Venedikli Marco Polo (1254-1324), on üçüncü yüzyıl ortalarında Batı'nın hiç denecek kadar az tanıdığı Asya'ya serüvenli bir yolculuk yaptı. Adım adım ipek yolunu izleyerek Büyük Kağan Kubilay Han'ın başkenti Hanbalık'a (bugünkü Pekin) ulaştı. Kısa zamanda Han'ın güvenini kazanmayı başardı ve gönderildiği görevler ve elçilikler sırasında Çin'in ve Hindistan'ın büyük bir bölümünü tanıma fırsatını buldu. 25 yıl süren bu geziden dönüşünde bir savaşta Cenevizlilere tutsak düştü. Tutsak kaldığı dört yıl içinde gezi notlarına dayanarak hücre arkadaşı Rusticano'ya 'Harikalar Kitabı' diye adlandırılan bu kitabı yazdırdı. Geniş ilgi gören kitabı Kristof Kolomb da okudu ve elindeki nüshanın üzerine notlar yazdı. 1492'de gemilerinin burnunu Batıya çevirdiği zaman amacı Marco Polo'nun söz ettiği ülkelere ulaşmaktı. Yeni Çağ'ı muştulayan ve çağdaş okuyucunun da zevk ve merakla okuyabileceği bir biçimde yazılmış olan bu önemli yapıtın ayrıca, ipek yolu, Türklerin anayurdu, Orta Asya'da yaşayan Türkler konularında pek çok bilgiyi içermesi bakımından Türk okuyucu için özel bir yeri ve önemi de var.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789757569756
 • Çeviri:
  Ömer Güngören
 • Yayınevi:
  Yol Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dursun Yener 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kubilay Han ve devleti üzerine ilginç bilgilerin yer aldığı Marco Polo’nun meşhur seyahatnamesi, çevirmenlerinin de belirttiği gibi bir miktar abartı içerse de yine de insanı şaşkınlığa düşüren bilgiler içeriyor..

zafer saraç 
22 Oca 10:57 · Beğendi · 7/10 puan

Marco Polo ve meşhur seyahatine vakıf olmak isteyenlerin okuyabilecekleri anlaşılır sade bir dille yazılmış eser ama akademik beklenti içinde olanları başka seyahatnameleri öneririm.

Gül Yıldız 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

13. yy da babası ve amcasıyla çıktığı Asya seyahatinde yaşadıklarını not alan ve ölürken “Gördüklerimin yarısını anlatmadım, çünkü kimse inanmayacaktı.” diyen Marco Polo’nun anlattıklarına da uzun süre inanmamış batılı. Oldukça ileride olduğunu söylediği Çin ile Batı’yı küçük düşürmeye çalıştığı iddia edilmiş.
Bunların ışığında merak ettim ve masalsı sayılabilecek bir gezi kitabıyla karşılaştım. Yazılanların bir kısmı; “hiçbir şey değişmemiş”, bir kısmı da; “herşey nasılda değişmiş” dedirtti. Açıkçası bazılarına inanmakta zorlandım.
Çeviri esnasında okuyucuyu sıkmamak adına uzun uzadıya yapılmış betimlemelerin çıkarıldığı ve dilin epeyce sadeleştirildiği yazıyor. Doğrusu ben bu sadeleştirmenin biraz abartıldığını düşünüyorum. Yine de okumaktan memnunum. Daha kapsamlı eserler için bir kapı araladığını söyleyebilirim.

Ertan Hot 
 22 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Doğu kültürleri ve tarihi hakkında bilgi almak için iyi bir kitap. Anlatılan çoğu şey çok havada kalmakta ve bazı kısımları okumak çok sıkıcı olmasına rağmen avrupalı seyyahların atası olan Marco Polo'nun yazdığı seyahatnamesinin özeti niteliğindeki bu kitap okumaya değer. Avrupalıların Doğu kültüründen neler öğrendiğini de az çok anlatıyor.
Ancak yazım hataları ile dolu olması nedeniyle yayın evini eleştirdim.