Masa - Sayı 22 (2018 Kasım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
569
Gösterim
Adı:
Masa - Sayı 22
Alt başlık:
2018 Kasım
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772458997706
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Masa Dergisi
Sonum geldi Olric. Kendime yeni bir önsöz yazmak istiyorum. Yeni bir dil yaratmak istiyorum. Beni kendime anlatacak bir dil. Çok denediler, efendimiz.
56 syf.
·Beğendi·10/10
Bu ay ki masa dergisinde Oğuz Atay var. Derginin içeriğinden bahsetmeme gerek var mı ? Aylık edebiyat dergisi olarak özenle hazırlanmış. Çok begenerek takip ettiğim bir dergi.Tabii Oğuz Atay seveni olarak bu sayının bende ayrı bi önemi oldu.Alır almaz yolda okumaya başladım. Sevgili Oğuz Atay ile ilgili çok güzel yazılar, araştırmalar var. Almanız , okumanız dileği ile :)
56 syf.
·Beğendi·10/10
Bu sefer bir dergi yorumu ile geldim. Normalde pek fazla dergi takip eden biri değilim ama @masadergi gönlümü çaldı şu son 2 aydır. Hele de bu ay Oğuz Atay olması beni benden aldı. Bu dergi muhakkak benim olmalı dedim. Dergi sayesinde Oğuz Atay hakkında epey bilgi sahibi de olmuş oldum. Beni asıl üzen konu ise Oğuz Atay ve daha onun gibi nice yazar ve şairlerin öldükten sonra kıymete binmesi. Neden böyle oluyor? Bu usta insanlar yaşarken değer görmüyor ama ölünce neden kıymete biniyor? Bunu bir türlü anlamış değilim.
.
.
Oğuz Atay'm canım yazarım. Benim için gelmiş geçmiş yazarlar arasında bir numaradır. Gerek kalemi gerekse kişiliği bakımından çok sevdiğim bir insan. Kendisi ressam olmak istiyor lâkin babası öyle bir meslek olmadığını söylüyor. Üç çeşit meslek varmış; mühendislik, doktor ve hukuk. Ta o zamanlardan beri nedir bu meslekleri cazip kılan acaba ? Neden çocuklarımıza kendi istediği mesleklerde yoğunlaşma şansı vermiyoruz?
- Ne okuyorsun ?
- Mühendislik.
Sonra bir "vaooov!" tepkisi. Düşündüm de cidden adı var bu mesleklerin. Ne mühendisi olduğunun önemi yok, mühendis mühendistir anlayışı var ben bunu gördüm, duydum çevremden. Kafka gibi Oğuz Atay da babası ile çatışıyor maalesef.
.
.
#tutunamayanlar deyince çoğumuz iki adım geri kaçıyoruz değil mi? Eser ilk yazıldığı zamanlarda da aynısı olmuş. Kimse okumak istememiş çünkü sayfa sayısı herkesin gözünü korkutmuş. O zamanlarda en iyi ilk 8 kitap arasına gitmiş ama gerçekten okunsa idi ilk üçe girerdi kesinlikle. Şimdilerde ise başı çekiyor yıllardır. Ben okudum o güzel eseri ve de hiç de korkulacak yanı yok. Ama itiraf etmem gerekir ki ilk 100 ve son 100 sayfa dışındaki o orta bölüm insanı çok yoruyor ve ben bir süre sonra kitabı görmeye dahi tahammül edemiyordum. Ben o kitabı okumadım resmen yaşadım. Hayatım boyunca beni etkileyen daha doğrusu kafama balyoz yemiş gibi sarsan tek kitap TUTUNAMAYANLAR.
.
.
Derginin devamında da yine güzel yazılar mevcut. Çize çize yine yeniden okuyorum.
#parlakmeltemkitapligi #dergi
56 syf.
·27 günde·8/10
Bu dergiyi ilk okuyuşum. Gerçekten dolu dolu bir dergiydi. Oğuz atay konseptiyle yazara ağırlık verilmiş. Özellikle Funda Acarın, Yiğit Günalpin, Nur Neşe Şahinin, Şafak Akyazicının, Yasa Boykozun, Alican Bayarın, Yıldız Ertanın, Deniz Özturhanın, Firkan Gülaydının, Sibel Bayındır Atayın, Soner sertin yazılarını beğendim. En çok Tuğçe Devecinin çatıdır insanoğlu yazisini begendim. Heryerini renkli kalemle çizdim.
Vazgeçiyorum,
bütün insanlığın önünde eğilerek özür diliyorum;
beni yanlışlıkla çıkardılar sahneye.
Masa Dergisi
Sayfa 5 - Oğuz Atay
Korkuyoruz.
Düşünmekten ve sevmekten korkuyoruz.
İnsan olmaktan korkuyoruz.
Masa Dergisi
Sayfa 5 - Oğuz Atay
Çok beklemiştim.Hayatımın, başı ve sonu belliydi; hiç olmazsa ortasını kaçırmamalıydım.
Masa Dergisi
Sayfa 4 - O. Atay
Türk edebiyatına dair birkaç kitap okuduğunu, bunlardan da en çok İçimizdeki Şeytan ve Aylak Adam'dan etkilendiğini söyler. Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam'ında geçen" tutamak sorunu" cümlesi, Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar romanına isim fikrini vermiştir.
Ülkemizde en çok yetişen, köylüdür. Köylü, bütün iklimlerde yetişir. Köylünün yetişmesi için, çok emek vermeye ihtiyaç yoktur. Köylü bozkırda yetişir, yaylada yetişir, ormanda yetişir, dağda yetişir, kurak iklimde yetişir, ovada yetişir, sulak iklimde yetişir. Çabuk büyür, erken meyve verir.Kendi kendine yetişir, kendi kendine meyve verir. Biz köylüleri çok severiz. Şehre gelirlerse onlardan kapıcı ve amele yaparız.
Masa Dergisi
Sayfa 7 - O. Atay/Tehlikeli Oyunlar
Durup bakınca şöyle bir kendime, ne çok yalnızım... ortada bırakılmış gibiyim... Sanki birileri ölecekse o ben olmalıymışım hissi.
Masa Dergisi
Sayfa 42 - Yıldız Ertan

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Masa - Sayı 22
Alt başlık:
2018 Kasım
Baskı tarihi:
Kasım 2018
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772458997706
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Masa Dergisi
Sonum geldi Olric. Kendime yeni bir önsöz yazmak istiyorum. Yeni bir dil yaratmak istiyorum. Beni kendime anlatacak bir dil. Çok denediler, efendimiz.

Kitabı okuyanlar 71 okur

  • Hades Balam
  • Viva La Muerte
  • Şura
  • Ferhat KASAP
  • Gökçe Hınaz
  • Mercan Doğan
  • Şükrü Hurma
  • Aspurçe Begüm KIZILAY
  • Eda Örnek
  • Zehra

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.8 (5)
9
%22.2 (4)
8
%38.9 (7)
7
%11.1 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları