Mavi Trenin Esrarı

8,3/10  (26 Oy) · 
99 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.097 gösterim
Daha Önce Türkiye'de yayınlanmamış merakla beklenen bir klasik...

Lüks Mavi Tren Nice'e ulaştığında, kondüktör derin uykuya dalmış Ruth Kettering'i uyandırmaya çalışır. Ancak Ruth bir daha asla uyanmayacaktır; aldığı ağır bir darbe nedeniyle yüzü parçalanıp ölmüştür. Ayrıca kadının paha biçilmez yakut takıları da kaybolmuştur.

Bir numaralı katil zanlısı Ruth' un ayrı yaşadığı kocası Derek' tir. Ama Poriot toplanan kanıtlardan tatmin olmamıştır. Esrarengiz cinayeti trende tekrar sahneye koymaya karar verir....

"Polisiye romanlar kraliçesinden eşsiz bir cinayet romanı."
- Sunday Express
(Arka Kapak)

Agatha Christie, ünlü kahramanı Hercule Poirot'un heyecanlı bir macerası ile okurlarıyla buluşuyor. "Mavi Trenin Esrarı" adını taşıyan romanın kurgusu kadar yazılış öyküsü de ilginç.

1927 yılının Şubat ayında Agatha Christie o sıralar yedi yaşında olan kızı Rosalind ile birlikte Kanarya Adaları'na gider. İlk eşi Archibald Christie'den ayrılmak üzeredir ve morali de son derece bozuktur. Asıl önemlisi ise yazma hevesinin büyük ölçüde kaybetmiş olmasıdır. Bu nedenle "Mavi Trenin Esrarı" isimli romana oldukça isteksiz başlar. Otobiyografisinde bu konuda şunlar yazılıdır: "Bu kitabı bir an önce yazmak istememdeki neden, hatta daha açık olarak belirtmek gerekirse buna zorunlu olmamdaki neden para kazanma gerekliliğiydi. Bu tam amatörlükten profesyonelliğe geçiş dönemimdi. Bu açıdan içimden gelmese de mesleki açıdan kaleme sarılma riskini göze aldım..."

Kitap 1928 yılının Mart ayında Collins Yayınevi'nde yayımlandığında, tüm eleştirmenlerin, yazarın isteksiz olarak yazdığı bu kitap hakkındaki görüşleri olumluydu.

Bu arada kitabın ithaf edildiği O.F.D.'nin iki öne çıkan üyesi Carlotta ve Peter'in kim olduklarını da açıklamak yararlı olacaktır. O.F.D. (Order of the Faithful Dogs - Sadık Köpekler Düzeni) anlamına gelmektedir. Eşinden ayrıldıktan sonra Agatha Christie yakın dostlarından birçoğu konusunda hayal kırıklığı yaşamıştı. Yarı şaka, yarı ciddi sekreteri Charlotte Fischer ya da Agatha'nın ona taktığı ismiyle, Carlotta ile birlikte dostlarına yakınlıklarına göre unvan vermeyi düşündüler. Gerçek dostlar bu düzende (O.F.D.) insanlar olarak nitelendirilirken, diğerlerine üçüncü sınıf payesi verildi. Bu kitabın ithaf edildiği diğer dostu Peter ise yazarın en yakın ve sadık dostu, terrier cinsi köpeğinden başkası değildi.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2006
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789752105966
 • Orijinal Adı:
  The Mystery Of The Blue Train
 • Çeviri:
  Çiğdem Öztekin
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Kifayət 
30 Ağu 2015 · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapı almak için anneme söylemişdim. Akşam uyuyurken okumaya başladım. Kitap okadar güzeldi ki, onu bırakmaq istemiyordum.Her sayfasından zevk alıyordum.
Hatta onu söyleye bilirim ki, burada katili bulmak zor. Ben bile katili bulamadım. Bence bu kitapı okumalısınız. Okurken pişman olmayacaksınız.

Mehmet Öz 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hep erteleyipte okuyamadığm bir Agatha Christie romanı.
Nihayet okudum.
Onlarca isim biraz kafanızı karıştırıp yorsa da, yine de bir günde okuyup bitirebileceğiniz bir roman.

Sıradan diyenler olabilir ama ben okurken keyif aldım. Katili tahmin etmek oldukça zor :))

EZGİ AYKUT 
03 Şub 14:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bir Agahta klasiği siz katili tahmin etmeye çalışırken katil unlu dedektifimiz sayesinde farklı bir kişilik olarak karsınıza çıkar.Mrs. Marple ya da Hercule Poirot her zamanki zekiliğini konuştururlar.

Cacavs 
 11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Evet.. Yine askerlik ve yine çarşı izni.. (Yanlış anlaşılmasın. Askerliğimi yıllar önce yaptım. Ama bu kitabı askerde ve çarşı iznimde almıştım. Yani bu kitap bende o zamandan kalma manasına algılayın. Aldığım kitapların ilk iç sayfasına aldığım tarihi ve yeri yazma huyuma sağlık)... 2 koğuş nöbeti sırasında bir çırpıda okuduğumu gayet net hatırlıyorum. Agatha Christie hikayelerinde en fazla okumak istediğim kahraman Hercule Poirot'dur. Bu romanın da tabii ki baş kahramanı ve dedektifi.. Bir başka ilginç ayrıntı da şu: Bende ki kitabın adı "Yakut Kana Bulandı"...

Bu arada radyo tiyatrosu olarak düzenlenmiş bir versiyonu da mevcut. Dinlemek isteyenler için şöyle bir link sunabilirim... https://www.youtube.com/watch?v=0k15_QP8cnI

Kitaptan 2 Alıntı

Aysel 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Keşke hayatta her şey siyah ya da beyaz kadar keskin ve açık olarak belirlene bilse.

Mavi Trenin Esrarı, Agatha Christie (Sayfa 203)Mavi Trenin Esrarı, Agatha Christie (Sayfa 203)
Tolga 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sincap,sevgili George,fındık fıstık toplar.Sonbaharda topladıklarını yemek üzere depolar.Eğer insanlık bir başarıya ulaşacaksa George, hayvanlar dünyasından ders almalıyız.Ben bunu hep yaptım.Fare deliğinin önündeki kedi oldum.Koku peşinden giden ve burnunu peşinde olduğu izden ayırmayan bir köpek oldum.Ve sevgili George,sincap da oldum.Bir burada,bir orada belirli bir konuyu öğrenip depoladım.Şimdi depoma gidip bana gereken fındıkları alacağım.Tam...evet tam on yedi yıl önce gerekli olacağı gün için sakladığım fındığı.Beni izleyebiliyor musunuz, George?"
"Konservecilikte büyük ilerlemeler kaydedildiğini bilmeme rağmen" dedi George.
"Fındığın bu kadar uzun süre dayanabileceğini sanmazdım"
Poirot uşağa bakıp gülümsedi.

Mavi Trenin Esrarı, Agatha Christie (Sayfa 223)Mavi Trenin Esrarı, Agatha Christie (Sayfa 223)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız