Mavi Trenin Esrarı

8,3/10  (55 Oy) · 
197 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.629 gösterim
Daha Önce Türkiye'de yayınlanmamış merakla beklenen bir klasik...

Lüks Mavi Tren Nice'e ulaştığında, kondüktör derin uykuya dalmış Ruth Kettering'i uyandırmaya çalışır. Ancak Ruth bir daha asla uyanmayacaktır; aldığı ağır bir darbe nedeniyle yüzü parçalanıp ölmüştür. Ayrıca kadının paha biçilmez yakut takıları da kaybolmuştur.

Bir numaralı katil zanlısı Ruth' un ayrı yaşadığı kocası Derek' tir. Ama Poriot toplanan kanıtlardan tatmin olmamıştır. Esrarengiz cinayeti trende tekrar sahneye koymaya karar verir....

"Polisiye romanlar kraliçesinden eşsiz bir cinayet romanı."
- Sunday Express
(Arka Kapak)

Agatha Christie, ünlü kahramanı Hercule Poirot'un heyecanlı bir macerası ile okurlarıyla buluşuyor. "Mavi Trenin Esrarı" adını taşıyan romanın kurgusu kadar yazılış öyküsü de ilginç.

1927 yılının Şubat ayında Agatha Christie o sıralar yedi yaşında olan kızı Rosalind ile birlikte Kanarya Adaları'na gider. İlk eşi Archibald Christie'den ayrılmak üzeredir ve morali de son derece bozuktur. Asıl önemlisi ise yazma hevesinin büyük ölçüde kaybetmiş olmasıdır. Bu nedenle "Mavi Trenin Esrarı" isimli romana oldukça isteksiz başlar. Otobiyografisinde bu konuda şunlar yazılıdır: "Bu kitabı bir an önce yazmak istememdeki neden, hatta daha açık olarak belirtmek gerekirse buna zorunlu olmamdaki neden para kazanma gerekliliğiydi. Bu tam amatörlükten profesyonelliğe geçiş dönemimdi. Bu açıdan içimden gelmese de mesleki açıdan kaleme sarılma riskini göze aldım..."

Kitap 1928 yılının Mart ayında Collins Yayınevi'nde yayımlandığında, tüm eleştirmenlerin, yazarın isteksiz olarak yazdığı bu kitap hakkındaki görüşleri olumluydu.

Bu arada kitabın ithaf edildiği O.F.D.'nin iki öne çıkan üyesi Carlotta ve Peter'in kim olduklarını da açıklamak yararlı olacaktır. O.F.D. (Order of the Faithful Dogs - Sadık Köpekler Düzeni) anlamına gelmektedir. Eşinden ayrıldıktan sonra Agatha Christie yakın dostlarından birçoğu konusunda hayal kırıklığı yaşamıştı. Yarı şaka, yarı ciddi sekreteri Charlotte Fischer ya da Agatha'nın ona taktığı ismiyle, Carlotta ile birlikte dostlarına yakınlıklarına göre unvan vermeyi düşündüler. Gerçek dostlar bu düzende (O.F.D.) insanlar olarak nitelendirilirken, diğerlerine üçüncü sınıf payesi verildi. Bu kitabın ithaf edildiği diğer dostu Peter ise yazarın en yakın ve sadık dostu, terrier cinsi köpeğinden başkası değildi.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2006
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789752105966
 • Orijinal Adı:
  The Mystery Of The Blue Train
 • Çeviri:
  Çiğdem Öztekin
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Ayşenur 
17 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Polisiye edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Agatha Christie'nin yine muhteşem romanı Mavi trenin esrarı... Christie bu kitabı yazarken ilk eşinden ayrılmak üzere ve morali bozuk bir haldeymiş. Maddi yönden sıkıntı da olduğu için kitabı bir an önce yazmak ister. Kendisi bu kitabı amatörlükten profesyonelliğe geçiş dönemim diye niteler. Yazma hevesini büyük ölçüde kaybetmesi romanın ilk sayfalarına yansımış sanki. Ama ilerleyen sayfalarda diğer eserlerinde ki lezzeti bulabilirsiniz. Yazar trenleri hep gizemli bulmuş anlaşılan. Zira trende geçen birçok romanı var.
Kitabın konusu kısaca; Zengin bir işadamının kızı trende ölür ve mücevherleri çalınır. Çok fazla şüpheli yoktur ama yine de karışıktır olaylar. Hercule Poirot',un dehasına hayran kalacağınız sonuna kadar merakla okuyacağınız şahane bir eser. Polisiye seviyorsanız kesinlikle listenize ekleyin. Keyifli okumalar...