Mavi Trenin Esrarı

8,5/10  (37 Oy) · 
129 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.250 gösterim
Daha Önce Türkiye'de yayınlanmamış merakla beklenen bir klasik...

Lüks Mavi Tren Nice'e ulaştığında, kondüktör derin uykuya dalmış Ruth Kettering'i uyandırmaya çalışır. Ancak Ruth bir daha asla uyanmayacaktır; aldığı ağır bir darbe nedeniyle yüzü parçalanıp ölmüştür. Ayrıca kadının paha biçilmez yakut takıları da kaybolmuştur.

Bir numaralı katil zanlısı Ruth' un ayrı yaşadığı kocası Derek' tir. Ama Poriot toplanan kanıtlardan tatmin olmamıştır. Esrarengiz cinayeti trende tekrar sahneye koymaya karar verir....

"Polisiye romanlar kraliçesinden eşsiz bir cinayet romanı."
- Sunday Express
(Arka Kapak)

Agatha Christie, ünlü kahramanı Hercule Poirot'un heyecanlı bir macerası ile okurlarıyla buluşuyor. "Mavi Trenin Esrarı" adını taşıyan romanın kurgusu kadar yazılış öyküsü de ilginç.

1927 yılının Şubat ayında Agatha Christie o sıralar yedi yaşında olan kızı Rosalind ile birlikte Kanarya Adaları'na gider. İlk eşi Archibald Christie'den ayrılmak üzeredir ve morali de son derece bozuktur. Asıl önemlisi ise yazma hevesinin büyük ölçüde kaybetmiş olmasıdır. Bu nedenle "Mavi Trenin Esrarı" isimli romana oldukça isteksiz başlar. Otobiyografisinde bu konuda şunlar yazılıdır: "Bu kitabı bir an önce yazmak istememdeki neden, hatta daha açık olarak belirtmek gerekirse buna zorunlu olmamdaki neden para kazanma gerekliliğiydi. Bu tam amatörlükten profesyonelliğe geçiş dönemimdi. Bu açıdan içimden gelmese de mesleki açıdan kaleme sarılma riskini göze aldım..."

Kitap 1928 yılının Mart ayında Collins Yayınevi'nde yayımlandığında, tüm eleştirmenlerin, yazarın isteksiz olarak yazdığı bu kitap hakkındaki görüşleri olumluydu.

Bu arada kitabın ithaf edildiği O.F.D.'nin iki öne çıkan üyesi Carlotta ve Peter'in kim olduklarını da açıklamak yararlı olacaktır. O.F.D. (Order of the Faithful Dogs - Sadık Köpekler Düzeni) anlamına gelmektedir. Eşinden ayrıldıktan sonra Agatha Christie yakın dostlarından birçoğu konusunda hayal kırıklığı yaşamıştı. Yarı şaka, yarı ciddi sekreteri Charlotte Fischer ya da Agatha'nın ona taktığı ismiyle, Carlotta ile birlikte dostlarına yakınlıklarına göre unvan vermeyi düşündüler. Gerçek dostlar bu düzende (O.F.D.) insanlar olarak nitelendirilirken, diğerlerine üçüncü sınıf payesi verildi. Bu kitabın ithaf edildiği diğer dostu Peter ise yazarın en yakın ve sadık dostu, terrier cinsi köpeğinden başkası değildi.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2006
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789752105966
 • Orijinal Adı:
  The Mystery Of The Blue Train
 • Çeviri:
  Çiğdem Öztekin
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
 09 Nis 22:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mavi Trenin Esrarı
Agatha Christie'nin yazmış olduğu Hercule Poirot serisi 6. kitabı İlk baskı 1928 de basılmış tam 287 sayfalık dev bir eser zaten yazar piyasada en çok satan polisiye yazarlardan kitapları 100 milyonun üzerinde satılıyor en çok satanlarda ilk 3'ten inmeyen kadın ...

Kitabımızın iyi yönlerine gelecek olursak aman Allah'ım o ne zeka kitapta bir kere herkesten şüpheleniyorsunuz olay örgüsü karakterler falan süper zaten kalemine diyecek bu hanımın birde sonun da o ters köşe yok mu polisiye tutkunlarını mest ediyor ...

Kitabımızın kötü yönleri ise yeni başlamış bu tar polisiye dedektiflik kitaplarına aşına olmayan arkadaşlar için fazla ağır bir kitap detay çok olay örgüsü karışık şaşırtmaca çok insan isimleri fazla ama bu tarza alışkın olanlar için tam bir beyin sporu olacak bir kitap yeni okurlar aman dikkat beyin yanabilir söyleyeyim :))

Kitabımızın Konusuna gelecek olursak bu kitapta yok yok Zengin bir iş adamının Kızına çok değerli ve dünyanın en büyük yakutu olan Rus kraliçesi yakutları almasıyla başlıyor Kız kocasını kocası kızı aldatıyor kız sevgilisine gitmek için trene biniyor ve herkes aynı trende bulunuyor ve kız cinayete kurban gidiyor ve olaylar başlıyor ...

Sonuç olarak "Polisiye romanlar kraliçesinden eşsiz bir cinayet romanı."
Olay örgüsü ve karmaşası yine beni mest etti beğenerek ve ilgiyle okudum heyecan dolu dakikalar yaşadım her seferinde katili tahmin etmeye çalıştım ben kocasından şüphe ettim ama ters köşe yaptı Babasının yardımcısından da şüphelendim ama o zayıf bir ihtimal olduğu biliyordum gerçekten beğendim bu tarz dedektiflik öyküsü severler detayları inceleyerek katili bulmaya hazırsa Mavi Trenin Esrarı tam size göre bir kitap okuyan herkese keyifli okumalar dilerim en tatlı en güzel Kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Kifayət 
30 Ağu 2015 · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapı almak için anneme söylemişdim. Akşam uyuyurken okumaya başladım. Kitap okadar güzeldi ki, onu bırakmaq istemiyordum.Her sayfasından zevk alıyordum.
Hatta onu söyleye bilirim ki, burada katili bulmak zor. Ben bile katili bulamadım. Bence bu kitapı okumalısınız. Okurken pişman olmayacaksınız.

Mehmet Öz 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hep erteleyipte okuyamadığm bir Agatha Christie romanı.
Nihayet okudum.
Onlarca isim biraz kafanızı karıştırıp yorsa da, yine de bir günde okuyup bitirebileceğiniz bir roman.

Sıradan diyenler olabilir ama ben okurken keyif aldım. Katili tahmin etmek oldukça zor :))

EZGİ AYKUT 
03 Şub 14:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bir Agahta klasiği siz katili tahmin etmeye çalışırken katil unlu dedektifimiz sayesinde farklı bir kişilik olarak karsınıza çıkar.Mrs. Marple ya da Hercule Poirot her zamanki zekiliğini konuştururlar.

Büşra Özge Ayık 
07 Tem 02:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazılarımız için bir Arthur Conan Doyle değil ama kesinlikle genel olarak yazacağım bu kadının kitapları harika. Benim hayatıma "polisiye kitaplar" kavramını sokmuş müthiş bir yazar olduğuna inanıyorum. Bütün kitaplarını tek solukta okuyacağınıza inanıyorum. Sunday Express gazetesininde dediği gibi "Polisiye romanlar kraliçesinden eşsiz bir cinayet romanı." keyifli okumalar :)

Günel Həsənova 
03 Mar 10:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hər şey ya ağ, ya da qaradır. Hər şey dəqiq və müəyyəndir. Lakin həyat, madmazel, çətindir.
Agata Kristinin oxuduğum ilk əsəridir. Dedektiv oxumağı o qədər sevməsəm də, düşünürəm ki, Agata Kristi mütləq oxunmalıdır. Əsərlərində sirrin sonuncu səhifələrdə ortaya çıxdığını, heç düşünülməmiş birinin olduğunu eşitmişdim. İndi isə şahidi oldum.

CacavS 
 11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Evet.. Yine askerlik ve yine çarşı izni.. (Yanlış anlaşılmasın. Askerliğimi yıllar önce yaptım. Ama bu kitabı askerde ve çarşı iznimde almıştım. Yani bu kitap bende o zamandan kalma manasına algılayın. Aldığım kitapların ilk iç sayfasına aldığım tarihi ve yeri yazma huyuma sağlık)... 2 koğuş nöbeti sırasında bir çırpıda okuduğumu gayet net hatırlıyorum. Agatha Christie hikayelerinde en fazla okumak istediğim kahraman Hercule Poirot'dur. Bu romanın da tabii ki baş kahramanı ve dedektifi.. Bir başka ilginç ayrıntı da şu: Bende ki kitabın adı "Yakut Kana Bulandı"...

Bu arada radyo tiyatrosu olarak düzenlenmiş bir versiyonu da mevcut. Dinlemek isteyenler için şöyle bir link sunabilirim... https://www.youtube.com/watch?v=0k15_QP8cnI

Kitaptan 5 Alıntı

Aysel 
29 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Keşke hayatta her şey siyah ya da beyaz kadar keskin ve açık olarak belirlene bilse.

Mavi Trenin Esrarı, Agatha Christie (Sayfa 203)Mavi Trenin Esrarı, Agatha Christie (Sayfa 203)

"İnsanın çok sevdikleri için yapabileceği çok az şey olması ne kadar üzücü."

Mavi Trenin Esrarı, Agatha Christie (Sayfa 24 - Altın Kitaplar Yayınevi)Mavi Trenin Esrarı, Agatha Christie (Sayfa 24 - Altın Kitaplar Yayınevi)

"Tam anlamıyla söylediğimi ifade etmek istiyorum. Tüm dünyaya karşı bir hata yaptığını açıklanmaya cesaretin var mı? Bu pislikten kurtulmanın yalnızca bir tek yolu var. Kayıplarını bir kenarda bırak ve yeniden başla."

Mavi Trenin Esrarı, Agatha Christie (Sayfa 27 - Altın Kitaplar Yayınevi)Mavi Trenin Esrarı, Agatha Christie (Sayfa 27 - Altın Kitaplar Yayınevi)

"En başa dönmem artık.
Olmuyorsa,olmamıştır.
Sende öğrendim çocuk,
Bazı şeyleri zorlamamak lazim.
İnsan üzülüyor sonra."

Mavi Trenin Esrarı, Agatha ChristieMavi Trenin Esrarı, Agatha Christie
Tolga 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sincap,sevgili George,fındık fıstık toplar.Sonbaharda topladıklarını yemek üzere depolar.Eğer insanlık bir başarıya ulaşacaksa George, hayvanlar dünyasından ders almalıyız.Ben bunu hep yaptım.Fare deliğinin önündeki kedi oldum.Koku peşinden giden ve burnunu peşinde olduğu izden ayırmayan bir köpek oldum.Ve sevgili George,sincap da oldum.Bir burada,bir orada belirli bir konuyu öğrenip depoladım.Şimdi depoma gidip bana gereken fındıkları alacağım.Tam...evet tam on yedi yıl önce gerekli olacağı gün için sakladığım fındığı.Beni izleyebiliyor musunuz, George?"
"Konservecilikte büyük ilerlemeler kaydedildiğini bilmeme rağmen" dedi George.
"Fındığın bu kadar uzun süre dayanabileceğini sanmazdım"
Poirot uşağa bakıp gülümsedi.

Mavi Trenin Esrarı, Agatha Christie (Sayfa 223)Mavi Trenin Esrarı, Agatha Christie (Sayfa 223)