1000Kitap Logosu
Medeia / Sesler
Medeia / Sesler
Medeia / Sesler

Medeia / Sesler

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.0
7 Kişi
14
Okunma
6
Beğeni
763
Gösterim
206 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 50 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Telos Yayıncılık · Aralık 2000 · Karton kapak · 9789755451619
Orijinal adı
Medeia / Stimmen
Diğer baskılar
Medeia / Sesler
Medea. Sesler
Medea. Sesler
Medea
Romanın başkişisi, mitolojik kahramanlar arasında hem en çarpıcı hem de en çelişkili olanlardandır. Euripides, Medeia'yı çocuk katili olarak edebiyata kazandırdı; sonraki yüzyıllar ise hep kendilerine göre yorunlarla yaklaştılar. Medeia kimdi? Şifa dağıtıcı mı, büyücü mü, sevdalı ya da kıskanç kadın mı, hain mi, entrikacı mı?.. Christa Wolf, Euripides öncesi kaynakları da izleyerek Medeia'nın öyküsünü yenidenn anlatıyor ve bize bildiğini yapan bir kadın portresi çiziyor; "zamanlar arasında" yaşayan sıradışı bir kadının portresini. Yazarın Medeiası da, diğer anlatımlardaki gibi Karadeniz kıyılarında bulunan Kolkhis kralının kızı; bu ülke, o zaman bilinen dünyanın en doğudaki ucu. Medeia için kendi ülkesindeki koşullar dayanılmazdır ve mitolojide "Argo" gemisinin isminden dolayı Argonotlar olarak geçen 50 kadar kahramanın önderi olan İason'la Korinthos ülkesine kaçar... (Arka Kapak)
5 mağazanın 13 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,43
7.0
10 üzerinden
7 Puan · 3 İnceleme
Aydın Öz
Medea. Sesler'i inceledi.
192 syf.
·
6 günde
·
8/10 puan
Kim bilir kaç kişi hikayeyi benden dinlemediği için benden nefret ediyor..
Yazarin iş kültürde yayınlanan bir önceki kitabı olan hiçbir yerde'yi zorlanarak okumuş, konunun içine girememiştim. Kitabı okumaya başlamadan önce buradaki ilk incelemeyi de okuduğumda yine mi benzer olacak diye ön yargıyla okumaya başlasam da bu sefer bambaşka bir hikaye çıktı. Romanda mitolojideki medea karakterini ve başından geçenleri farklı bir açıyla ele alıyor. Orjinal hikayeyi anlatan Euripides ve Seneca'nin medea karakterlerinin aksine bu kitapta tamamen adeta kader kurbanı bir medea karakteri çiziliyor. Tamamen suçlu görünen birinin farklı bakış açılarıyla aslında olayda kurban olabileceği gösterilmiş. Romanda farklı karakterlerin ağzından parça parça hikayenin anlatılmasını değişik açılardan olaylari gözlemlemek adına yararlı buldum. Romana başlamadan önce efsaneyi kisaca da olsa araştırmanızı öneririm.
Medea. Sesler
7.0/10
· 14 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Kovulan Adam
Medea. Sesler'i inceledi.
192 syf.
Medea. Sesler, Modern Klasikler #172
"Medea. Sesler" ile ilgili çekincelerim vardı. Bunun nedeni, ilk okumaya çalıştığım "Kassandra" kitabının da bu kitap gibi mitolojik olması, kitabı bitirememiş olmam ve "Hiçbir Yerde" kitabının anlaşılmasının zor olmasıydı. Beklentimi çok düşük tuttum. Yavaş ve dikkati okuma yaptım. Sayfalar ilerledikçe hikaye hoşuma gitmeye başladı. Okurken hiç zorlanmadığımı fark ettim. İlk iki deneyimden sonra bu duruma şaşırdım. Sayfaları merakla okudum. Kitap bittiğinde Medea'nın hikayesini beğendiğimi fark ettim. Her ne kadar mitolojik olsa ve benim çok okumadığım bir alan olsa da hikaye bana ilgi uyandırıcı geldi. Bu nedenle "Kassandra" kitabına bir şans daha vereceğim. Hikaye, Medea'nın kendi bakış açısından ve çevresindeki insanların bakış açılarından farklı farklı anlatılıyor. Her anlatıcı kendi menfaati gözeterek Medea'yı düşman olarak görüyorlar. Medea ise, kendi anlatımına göre diğer anlatımlardan farklı bir profil çiziyor. Bazı sırlar gün yüzüne çıkacakken diğer anlatıcılar bu sırları çarpıtarak Medea'nın üzerine yıkmaya çalışıyorlar. Günümüzde de çekememezlik, kıskançlık çağlar öncesinde olduğu gibi devam ediyor. Medea'nın hikayesi de bu durumu çok güzel anlatıyor. Christa Wolf okuyacaksanız direkt bu kitabı okusanız sizin için daha iyi olur. Diğerleri çok bir şey katmadı bana.
Medea. Sesler
7.0/10
· 14 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Ah medeia
Allahım nasıl da bitmeyen, bitmek istemeyen bir kitap. Ne anlatmak istediğini o kadar anlamadım ki. Bölüm bölüm ele alırsak (3. Bölümdeyim henüz) bir şeyler anlıyorsun ama ne anladığını bir başkasına aktaracak kadar anlamıyosun. Okuyorum okuyorum ama ilerleyemiyorum. Yarım bırakmak istemiyorum. Ama okumakta istemiyorum biri kitabı okusada bende dinlesem Normaldr medeia söylencesi merak uyandıran ve mitolojide sevdiğim bir hikayedir. Ama kitap anlatım tarzı ve yazımıyla dikkatimi çekemedi. Merak uyandırıcı olan ve normelde sürükleyici olan bu hikaye beni kitaba pek bağlayamadı
Medeia / Sesler
7.0/10
· 14 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6