Menderes´in Dramı

·
Okunma
·
Beğeni
·
1717
Gösterim
Adı:
Menderes´in Dramı
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751400918
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Menderes
Menderes´in Dramı
511 syf.
·Beğendi·9/10
ŞEVKET SÜREYYA AYDEMİR in tek adamını ikinci adamı nıda okumak isterdim fakat kısmet olmadı...Menderes in dramını çok güzel anlatmış yakın tarihten alacağımız çok dersler var Yazanında yazılanında ruhu şad olsun...
511 syf.
·Puan vermedi
Yakın tarih, hala çok sıcak... Elini uzatsan tutup yakalayacak ve müdahil olabilecekmişsin gibi... Yaşadığımız sarsıcı ve travmatik hikayemiz. Hepimizin hikayesi, bir neslin tanık olduğu ve onların çocuklarının etkisinden kurtulamadığı derin izler bırakan bir dizi olay...Demokrasinin doğum sancıları ve bu yolda ödenen ağır bedeller. Menderes'in dramı bir tarih kitabımdan beklenmeyecek kadar dokunakli.Karsinizda tüm hataları,günahları,tutkuları ve hırslarıyla etten kemikten bir adam öylece duruyor. Capcanlı ve sahici bir adam. Kalabalıkların ortasında ama yalnız ve yapayalnız bir adam. Gücün doruklarında ama yine de korkak bir adam. Iki zıt kişilik ve sonu gelmez bir iç çatışmanın hikayesi...Bu kitabi okursanız sadece yakın tarihinizi öğrenmekle kalmaz güç ve iktidarın iç zehirleyen doğasına dair birçok şey de öğrenirsiniz.
511 syf.
·5 günde·5/10
Menderes'in idamı hala daha insanların kafasında soru oluşturuyor. O dönemde yaşayan ve olaylara yakın olan birinin anlatımıyla gayet tarafsız olmuş.

Gerçekten de tam anlamıyla bir dramdı. Adnan Menderes'e ya da yakın tarihe ilgi duyanlar için güzel bir eser.
Adnan menderesin hayatını o dönemleri merak ettiğim için genel bir araştırma yaptım ve bu kitabi okumaya karar verdim. Ancak kitabı okumaya başladığımda yazarın sık sık tarafsız oldugunu belirtmesine rağmen okurken hiç oyle bir izlenim uyandırmadı. Takıldığım nokta taraflı ya da tarafsız yazmış olmasi degil herkes düşüncelerinde özgür. Beni rahatsız eden nokta sık sık tarafsız oldugunu soyleyip taraflı bir tutum sergilemesi. Bu şekilde davranmayıp normal bir anlatımla yazmış olsa kitabı bitirecektim ama bu beni çok rahatsız ettiği için kitabın tamamını okumadım...
512 syf.
·Beğendi·8/10
Tarafsız bir şekilde Menderes’in hayatını ve sonunu anlatan güzel bir biyografi kitabı. Yakın siyasi tarihe merakı olanların okuması tavsiye ederim. Gerçekten Menderes’in hayatı bir dram mıydo sorusunu yanıtlıyor.
“...Sen yokken kedimi yalnız, terkedilmiş, havada hissediyorum. Zaten yalnızlıkların, terkedilmişliklerin ve buhranların içindeyim. Etrafım insanlarla, yüz binlerce insanlarla sarılmış olmasına rağmen.”
Şevket Süreyya Aydemir
Sayfa 260 - Adnan Menderes’ten Ayhan Aydan’a
Yeni kurulan bir binada yapılan en büyük hata, kuruluşun temelinde yapılan hatadır. Çünkü bu hata etkilerini, yeni binanın bütün noktalarında gösterir. Ve bazen, binanın hayatına mal olabilir.
Şevket Süreyya Aydemir
Sayfa 191 - Remzi kitabevi
Eğer siyaseti, halk içindeki çelişmelerin halk yararına düzenlenmesi sanatı olarak alırsak, o zaman siyaset, soy ve kutsal bir mana taşır... Ama ne var ki, idealistten demagoga her tür insanın at oynatabildiği meydan, gene bu siyaset meydanıdır...
Şevket Süreyya Aydemir
Sayfa 201 - Remzi kitabevi
Acaba 27 Mayıs İhtilalinden önce durum neydi?

Bu sorunun cevabını, bundan önceki tahlillerimizde, sanıyorum ki oldukça açık olarak verdik kısaca şunu tekrar edelim:
Ordu tedirgindi. Üniversite tedirgindi. Adına <<besleme basın>> gibi çok küçültücü bir sıfat yakıştırılan bir iki gazete dışında, basın tedirgindi. Aydınlar tedirgindi.İzmir’de bir grup avukatlar, Atatürk heykeli önüne varıp, orada bir saygı duruşundan sonra cübbelerini çıkarmışlar ve heykelin kaidesine bırakarak:
— Buyur atam, getirdiğin nizamın adaletini, biz artık savunamıyoruz… 
dercesine, işlerini bırakmışlardı. Küçük gibi görünen hadise, büyüktü. Ankara’da bir profesör, Bülent Nuri Esen, sınıfta çocuklarına son sözlerini söyleyerek:
— Ben artık bu kürsüde anayasadan bahsedemem…
havası içinde, fakültesini terk etmişti.
Sosyal davalarda ve siyasi meselelerde yanlış terimler, sağlık alanlarında yapılan yanlış teşhisler gibidir. Yanlış teşhis, insan sağlığında nasıl yanlış tedaviye yol açarsa, sosyal davalarda ve siyasi meselelerdeki yanlış terimler de, bu hayata düşenleri yanlış tedbirlere ve ifadelere sürükler.
Şevket Süreyya Aydemir
Sayfa 196 - Remzi kitabevi
“Babam okuma bilmeyen bir göçmen, ama bir faziletli insandı. Anam okuma da bilirdi. Bizim kenar mahallenin ve hatta çevresinin tek okuyanı, öğreteni oydu . Kıyamet alametlerini şöyle tarif ederdi:
1. Dinsiz, dindar görünecek,
2. Cahil, alim görünecek,
3. Alim, ilmini işletmeyecek ve ilmiyle amel etmeyecek,
4. Hem dinsiz, hem cahil olan insanlar da, halka yol göstermek isteyecek (Yani, halka önderlik taslayacak ... )
Sanıyorum ki, annem bizim kenar mahallede, daha o vakitten, günümüzün halini haber vermiştir.
Ama bir sözü daha vardı:
- Kıyamet demek, yerlerin, göklerin yıkılıp birbirine girmesi değil, dünyanın bu bozulmasıdır. Şeririn söz sahibi olması ve alimin horlanmasıdır ...”
(Şerir: kötü, kötülük yapan, kötülükçü kimse.)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Menderes´in Dramı
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751400918
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Baskılar:
Menderes
Menderes´in Dramı

Kitabı okuyanlar 101 okur

  • Emre B%_!??
  • Kemal Özdoğan
  • Derviş Orhan
  • g
  • Koray Ertuğrul
  • Fatih Çevik
  • Ahmet buğra çınar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4 (1)
9
%0
8
%4 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0