Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
144 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
20 saatte okudu
"Gençken, Trophinous'un mağarasında gülmeyi unuttum; yaşlanınca gözlerimi açtım ve o an gülmeye başladım ve o zamandan bu yana da gülüyorum. Hayatın anlamı geçinmek, hedefi de yüksek bir mevki edinmekti; aşkın rüyası mirasyedi bir kadınla evlenmekti; dostluğun nimeti dar günde yardım almaktı; bilgelik çoğunluğun olmasını istediği şeydi; cesaret on papel kaybetme riskini almaktı; şefkat sofra başındayken, 'Masaya buyurun.' demekti; dindarlık senede bir komünyona katılmaktı. Bunu gördüm ve kahkahalarla güldüm." Dünyada sadece 42,5 yıl kalmış olan Kierkegaard'ın 'yaşlanmak' ile neyi kast ettiğini bilmiyorum, tahminimce 25 yaşından sonraki yaşam döneminden bahsediyor. Kitaptan bahsedelim; öncelikle söylemek gereken şudur ki, Kierkegaard'ın okuması en kolay ve defalarca tekrardan okunabilecek kitabı. Meseller, Batı yazın dünyasında çok önemli yer tutar, Kierkegaard da bunları en yoğun, en anlamlı şekilde kullanan yazardır. "Kıssadan hisse" diyebileceğimiz meselleri biz de sıklıkla kullansak da yazın kültürümüzde çok geçmezler. Bu kitapta 80'den fazla mesel yer alıyor. Üstad, başta bir soru soruyor ve onu açıklamak için felsefi terimlerle boğmak yerine hikâyelerle, benzetmelerle çok iyi bir tat veriyor. Bu arada, kitabın çevirmeni Osman Çakmak, daha sonra "Konuşmanın İmkansızlığı Üzerine İki Diyalog" isimli bir kitap yazmıştır. İlişkili olmasa da, bu kitabı çevirmiş olmak, ona önemli bir zenginlik kazandırmıştır diye düşünüyorum.
Meseller
MesellerSoren Kierkegaard · Pinhan Yayıncılık · 2017249 okunma
Reklam
144 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
12 günde okudu
Varoluşçu felsefenin öncülerinden Kirkegaard dindar babasının etkisiyle din eğitim almış ve katı bir dini atmosfer içinde yetişmiş Danimarkalı yazar ve teologdur. Sanırım bu zorlama ve baskının etkisiyle Hristiyanlığa tepkili bir kişi olmuş, Hristiyan inancının tamamen yenilenmesime dair eleştirilerde bulunmuştur. 'Meseller' eserinde de bu konuya değindiğini görebiliyoruz. Kirkegaard'ın Hristiyanlık içinde veya karşısında nasıl iyi bir Hristiyan olunacağı kaygılarına rastlıyoruz. Yalnız çeviride bir sıkıntı var ki, pek çok kişinin okuduğunu anlamakta zorlanacağı aşikar.
Meseller
MesellerSoren Kierkegaard · Pinhan Yayıncılık · 2017249 okunma
144 syf.
8/10 puan verdi
·
10 saatte okudu
Ölümcül Hastalık Düşünmek
Kitabın adı içeriğini yansıtıyor. Düşünmenin ipuçlarını veren kısa kısa birçok bölüm. Bazı bölümler birkaç cümleden bazı bölümler de birkaç sayfadan oluşuyor. Sorular ve onların metaforlarla dolu cevapları. Felsefik bir kitap olduğu için dili çoğu insana anlaşılmaz gelebilir. Kitap dingin kafayla dikkat verilerek okunmalı. Her bir cümle sindirilmeli soru ile alakası düşünülmeli. Okuma gruplarında bölüm bölüm yavaş yavaş okunarak tartışılmalı. Metaforlar üzerine kafa yorulmali. Derin düşüncelerin içinde yüzmek iyi geldi. Tam olarak anlayamadigim bölümler de oldu, birkaç yıl sonra yeniden okumalıyım.
Meseller
MesellerSoren Kierkegaard · Pinhan Yayıncılık · 2017249 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.