Midos Kartalı'nın Gözleri

8,0/10  (22 Oy) · 
113 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.440 gösterim
Tarih tutkunu gezginler, bu kalıntılara ulaşmak için keçi yollarından, yamaçlara tırmanmak zorundaydılar. Bu çileli yolculuğun sonunda birden, iki bin yıllık geçmiş gözlerinin önüne seriliyordu. Tarihe damgasını vurmuş olan Midos Krallığı'nın uygarlığı, bayındırlığı, zenginliği, tarihçilerin, arkeologların, daha başka bilim adamlarının ve gezginlerin düşlerini süslüyordu. Özellikle Midos krallarının mezar tünelleri, ölçüsüz bir merak konusuydu...
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 1995
 • Sayfa Sayısı:
  172
 • ISBN:
  9789754052435
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
celal dağ 
 09 Şub 20:56 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

okuduğum kitap genelde tarihi eserler le ilgiliydi güzeldi ben bu kitabı size tavsiye edeyimi etmiyeyimi işte onu bilmiyorum ama hinede siz okuyun belki sizin hoşunuza gider doğrusunu söylersek ben fazla sevmedim bunu size daha oncede söylediğim gibi güel yada çirkin kitap diye bir şey yoktur bu insandan insana değişen birşeydir ve bunuda biz belirtemeyiz insanın kendisi belirtir yani herşey insanın zefkine göredir özete gelirsek midos katalı nın ilk gitiği yer bodrumuş bodrumda tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili heycanlı süren gezi bura da son bulmamış yolculuk devam ediyor bunlara örnek verirsek gizemli kral mezarlıkları insanların elleri deymemiş hazineler elde edilmiştir adem adında küçük bir çocuk orada onları izleyerek bis bis gülümsermiş adem 10yıl once kaçırıldığından dolayı o hazinelere el koymak istemiş işçilerin gitmesini bekliyormuş işçiler gitikten sonra maden gidip kendieömür boyu yetecek kadar altın alıp oradan hemen uzaklaşmıştır ve hayatını zengin bir çocuk olarak geçirmiş hikaye boyle son bulmuş ben size bu kitabı tavsiye etmiyorum demedim bence elinize gelen her kitebı okuyun sizin için daha faydalıdır.

Yasin YALÇIN 
23 Şub 18:28 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çocukken okuduğum, okuduklarım karşısında şekilden şekle girdiğim bir eserdi Midos Kartalının Gözleri. Çocukken soyadı nedeniyle kendisini erkek zannettiğim bu yazar Türklerin Jules Verne'idir diyebilirim. Çünkü onun gibi çocuklara yönelik, okumayı sevdiren macera kitapları yazar Gülten Dayıoğlu. Bunlara verilecek en iyi örneklerden biri de bu kitaptır.

Kitap küçükken en sevdiğim kitaplar arasındaydı. Romanda "flashback" olayını da ilk olarak bu kitapta görmüştüm. Kızıl saçlı Adem karakteri doğduğu, büyüdüğü ve uzun süre önce uzaklaştırıldığı kasabaya bir gemiyle geliyordu. İlk bölümde bunlar anlatıldıktan sonra başkarakterin çocukluğuna dönülüyor ve çobanlık yapan Adem'in inatçı bir dağ keçisini zirvelere kadar takip edip efsanevi ve gizemli Midos Kartalı heykelinin yanına kadar gelmesi ve ardından gelişen olaylar anlatılıyor. Adem yapmaması gereken bir şey yapmış, Midos Kartalının altında yatan sırları öğrenmiştir. Bu öğrendikleri onun başına bin bir türlü şey getirecek ve macera başlayacaktır. Çocuklara kitap okumayı sevdirmek istiyorsak özellikle bu tür kitapları okutmanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.

Selma Özer 
16 Şub 19:40 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

İnsanlığa büyük yararlar sağlayacak nitelikte olağan üstü bir bilgisayar yapmak istiyordu bu düşünü Japonya'da gerçekleştirmeye karar verdi. Oraya yerleşti ama o da dostlarından ve Midos mezar tünellerinden hiç kopmadı. ..

ELİF BÜŞRA BALTACI 
12 Nis 20:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu arkeoloji tutkunları için yazılmış bir kitap.Örneğin ben kendimi bildim bileli arkeolog olmak istemişmidir.Tabi bu istek zamanla değişti.Kitapta balıkçının oğlu Adem in arkeoloji ye merakı ve hayat öyküsü anlatılıyor.Bana sorarsanız gerçekten çok güzel bir kitap lakin anlatımı biraz sıkıcı .Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Sena elğay 
 20 Şub 16:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Adem'le evlendikten sonra ünlü bir yazar oldu.İlk kitabın konusu,eşi Âdem'in akıl almaz serüvenleriyle örülmüştü. ben bu kitabı okudum beğendim sizlere de okumanızı tavsiye ederim.

Eda nur Kılıçaslan 
25 Şub 22:37 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arkeolog meraklısı Adem midos mezar tünelini ararken yaşadığı serüvenleri anlatan müthiş bir kitap herkese tavsiye ediyorum. Mutlaka okuyun!

Zikzik 
24 May 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın kahramanı olan küçüklüğünden beri arkeolojiye merak salmış, yapılan kazılarla ve özellikle de Midos Kral Mezarları ile ilgilenen Adem'in hayatını ve maceralarını anlatan harika bir kitap. Ben çok beğendim. Okumayanlarında okumasını tavsiye ederim.

melike kalkan 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkesin bir dönüm noktası vardır ya hani..İşte bu kitap 5. sınıfın sonunda öğretmenimin hediye ettiği istekle okuduğum ilk kitabım.. dönüm noktam..
Kitaplara kucak açmayı..kendimi baş roldeki karaktere yerleştirmeyi..hayal ettiğim kitaplığa yeni üyeler eklemeyi.. Midos Kartalının Gözlerinden sonra başladım.. (Kaybettiğimde bile özellikle alıp kitaplığımın en güzel yerine koydum.) benim için bu kadar değerli olan dostumu özellikle 8-13 yaşındaki arkadaşlara tavsiye ederim..(daha büyük yaş grupları tercih etmez diye düşünüyorum)
#KitaplığımınEnlerinden