Minimalism (Live a Meaningful Life)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.019
Gösterim
Adı:
Minimalism
Alt başlık:
Live a Meaningful Life
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
119
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780615648224
Dil:
English
Yayınevi:
Asymmetrical Press
Baskılar:
Minimalizm
Minimalism
Minimalism: Live a Meaningful Life is our finest, most important creation to date. It’s also the best thing we’ve ever written about Minimalism and will likely serve as the cornerstone to our work for years to come. It took us a year to write this book—a year of creating the best material possible and finding ways to relate it back to our lives so you would have practical ways to relate the subject matter to your life.
136 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Esas mesele mutluluk değil, anlamlı bir yaşamdır.! İşte bu kitapta anlamlı bir yaşam için nelerden vazgeçip nelerin peşinden koşmamız gerektiğini söylüyor .
Bu dünya da sınırlı bir zamanımız var. Bu zamanı maddi zenginlik sahibi olmak uğruna harcayamayız. Biz, eşyalarımız değiliz. Sahip olduğumuz şeylerden daha fazlasıyız. Hatıralarımız İçimizdedir. Eşyalarımız da değildir. Eşyalarımız bize kafaca ve duygusal olarak yük bindirir. Eski fotoğraflarımız taranabilir. Hatırlamak istediğimiz eşyaların fotoğraflarını çekebiliriz. Duygusal olarak bağ kurduğumuz eşyalar başkalarının işine yarayabilir. Vazgeçmek özgürlük. Minimalizm hayatın fazlalıklarını elemenin, esas olana odaklanmanın aracıdır. Önemli olana daha kolay odaklanmamıza yardımcı olan fazlalıkları kesip atarak daha bilinçli yaşamaya yoğunlaşmamızı sağlayan güzel bir kitap.
136 syf.
·2 günde·2/10
Kitap için boş bir kitap diyebilirim. Nedenine gelirsem kitaplara bakış açım ile kişisel gelişim kitaplarına bakış açım çok farklıdır.
Bana kalırsa bir insan kendisini değiştirmek isterse bunu kendisi başarmalıdır. Yani bi' kitap okudum hayatım değişti gibi bi' mevzu bana göre asla olmaz. Burada kişisel gelişim kitapları okuyarak kendisini belli bir noktaya getiren insanlarla hiç tanışmadım desem yeridir.
Neyse dediğim gibi kitap Minimalizm'i anlatıyor tabi burada farklı konulara da değinmiş. Ama bana kalırsa her kişisel gelişim kitabı gibi boş bir kitaptı. Minimalizm'e merak ettiyseniz bu kitabı okumak yerine 5-10 dakikalık videolar izleyin ya da gelin ben anlatıyım daha faydalı olur bana kalırsa...
Neyse okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.
136 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Hayatınızı daha anlamlı kılan beş değere (sağlık,ilişkiler,tutkular,gelişim,katkı) ulaşma ve bu süreçte minimalizmden faydalanmayı anlatıyor Joshua F. Millburn ve Ryan Nicodemus.Evet bilinmeyen şeylerden bahsetmiyorlar,akademik bir dil de kullanmıyorlar..Ancak kendi hayatlarına uyguladıkları şeyleri,açıklıkla paylaşmaları kitabı okunabilir ve cazip kılıyor..Önerdikleri çözümler ise karmaşık ve fazla çaba gerektirmiyor ki bu da bir diğer artısı olarak değerlendirilebilir.
136 syf.
·9/10
Josh ve Ryan kitabı okurken önemli yerlerin altını çizmemi istiyorlar. Ama bilmiyorlar, çizmeye başlarsam kalemimin biteceğini.

Bu kitabı okumadan önce belgeselini izlemiştim. Hatta belgeselde kitaplarindan bahsetmişlerdi. Ben de "Keşke alıp okuyabilsem ama nerde bulacağım üstelik ingilizcedir." diye kocaman bir önyargı da bulunmustum ve kitabı google'da bile arama zahmetinde bulunmamıştım.

Sonra arkadaşlarımla avm'de gezerken raflardan bana adeta göz kirptı. O an o kadar sevinmiştim ki sizlere anlatamam. Ama eminim siz kitapseverler de bu duyguyu biliyorsunuzdur.

Aslında kitapta anlatilmak istenen adindan da anlaşildığı gibi "Hayatımızda ki fazlalıkları çıkarmak,hem de her anlamda."

Aslında bu benim bilmedigim bir şey değildi.Çünkü benim dinim ve kitabımda bunları emrediyor. Ailemde beni böyle büyüttü. "İhtiyacin yoksa alma!" ," Kullanmiyorsan kullanacak birine ver." Bunları duyarak büyüdüm.

Ama biz insanoğlu unutuyoruz, yeni bir şey bulduğumuzda onun büyüsüne kapılıyoruz.
O yüzden böyle hatırlatıcılarla unuttuklarımızı hatirliyoruz.

Bu yüzden benim sevdiğim ve zevk alarak okudugum bir kitap oldu kendileri.
136 syf.
·Beğendi·6/10
Bireylerin mutluluğu ödüller para şan şöhret mal vb. şeylerle gelmeyeceğini bunların zamanla bir umutluluk kaynağı olmadığı insanı onları elde ederken ne kadar zamanın boşa harcadığını ve sevilmeyen bir iş yapıldığında başarılı olunsa da eli sonun yinede mutsuzluk geleceğini söyler. bunun için asıl çözümün fazla bir şeylerin olmasında değil iyi insan ilişkilerin az ve sağlıklı beslenmede sevdiğin işi yapmada yapılan her şeyin ideal olanı seçmede olduğunu anlatan bir eser.
136 syf.
Kitabı okuduktan sonra dönüp bir etrafıma bakmadım değil. Sorular peş peşe sıralandı. Bknz;
°Bu eşyalar ne?
°Bunları ben ne ara aldım?
°Bu kadar ıvır zıvırla nasıl hayatta kaldım?
°Acaba hangisinden vazgeçsem?
°Hediye mi etsem yok yok lazım olur mu? Vb.
Hayatıma, hayattaki tercihlerime, kişilik analizlerime, sahip olmam gereken kariyere vb. unsurlara nasıl odaklanacağım hakkında fikir ararken neden odaklanamadığımın da cevabını bir nevi buldum. Dış unsurlara çare yok fakat siz iç mihraklarda dinginliği sağlamaya çalışın.
136 syf.
·Beğendi
“Minimalizm hayatın fazlalıklarını elemenin, esas olana odaklanmanın aracıdır.”

Kitap hayatın beş temel alanına odaklanmak için hayatımızdan zincirleri söküp atmak ve etrafımızı çevirmiş olan fazlalıklardan kurtulmayı göstermektedir. Hayatınızın diğer alanlarında (sahip olduğunuz şeyler, işiniz vs.) minimalizme tutunarak hayatınızın en önemli şeylerine (Beş Değer) yoğunlaşabilirsiniz
Kitapta öncelikle anlamlı bir hayat yaşamamızı sağlayan Beş Değer tek tek açıklanıyor.
1. Sağlık
2. İlişkiler
3. Tutkular
4. Gelişim
5. Katkı
Minimalizm, önemli olana daha kolay odaklanmamıza yardımcı olan, fazlalıkları kesip atarak daha bilinçli yaşamaya yoğunlaşmanızı sağlayan bir araçtır. Zamanınızın ve enerjinizin daha çoğunu Beş Değer'e ayırabilmeniz için hayatımızdan azla kalemleri, işleri ve ilişkileri çıkarabilmektir.

Bu kitabı mutlaka okuyun.
136 syf.
·14 günde
Minimalizmi detaylı bir şekilde sade ve huzurlu bir üslupla anlatmışlar. Yazarların hayat hikayeleri gerçekten etkileyici, hayatta mutluluğun her şeyden önemli olduğunu vurgulayan bir kitaptır. Anlamlı yaşamın gerekliliğinin vurgulandığı ve detaylandırıldığı bir kitap.
136 syf.
·2 günde·9/10
Kısa sürede okunsa da sadeleşmek isteyenlerin tekrar tekrar dönüp bakması gereken bir kitap. Minimalizm sadece az eşya demek değil bir yaşam biçimidir.
136 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Minimalizmi ilk önce bu kitabın yazarlarının yaptığı belgesel ile tanımıştım. Orada kitapları olduğunu öğrendim ve okudum. Gerçekten belgeseli izleyip kitabı okuduktan sonra minimalist olma yolunda adımlar atmak istiyorsunuz. Bu hayat koşuşturmacasında ve standart yaşam kalıplarıyla doluyken etrafımız biraz zor bir adım ama atılması gereken bir adım Minimalist yaşam; az eşya, az insan, az endişe, az stres, az koşuşturmaca ve çokça bolcaaaaa huzur olarak yerini aldı benim hafızamda. Kolaylaştırarak minimalistliğe adım atılmalı diye düşünüyorum 🤔
136 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Günümüz toplumunun en büyük sorunudur tüketim.
Herşeye sahip olan, mutsuz ve tatminsiz bireylerin, birbirlerini daha da mutsuz ederek yaşadıkları büyük köyler ve insanın özünden uzaklaşma serüvenini anlatan hoş bir kitap.
Sahip olunan imkanlar, bir çok insan için zenginliği ifade ederken, bu imkanlara sahip insanlar mutsuz.
Sorunlarımızı nasıl çözebilecegimizi anlatmıyor fakat çözüm yolunu tarif ediyor.
Yaptığı işten yada yaşadığı yaşantıdan mutlu olmayan biriler için istifade edilecek güzel bir kaynak olmuş...
136 syf.
·9/10
İki şehir arasında "valizleriyle" gidip gelirken eşya taşımaktan kolları ağrıyan ve zamanla bu konuda mutsuzluğa düşen birinin "Nasıl hayatımı daha minimal ve verimli halde yaşayabilirim?" sorusu üzerine başlamış bir araştırma serüveni konu hakkında okuma yapma aşamasına ulaştı ve hoşnutum. Minimalizm denilince olayı sadece eşya olarak algılamayıp hayatın her alanına katmaya çalışma çabam kitabı okuduğum an itibariyle başlamıştır. Kısıtlı olan yaşam süresince neye öncelik verip neye öncelik vermeyeceğimizin yanıtını bulmak aynı zamanda kendini bulmak benim için. İyi ki tanıştık seninle minimalizm, hayatıma hoş geldin...
İnsanlar hayatınıza girecekler, çıkacaklar ve siz geliştikçe, onlar geliştikçe ilişki katmanlarınız arasında yer değiştireceklerdir.
Minimalizm,hayatın fazlalıklarını elemenin, esas olana odaklamanın,mutluluğu bulmanın,kendinizi gerçekleştirmenin ve özgürlüğün aracıdır.
Etrafınızdaki insanlar öyle yaptı diye sizin de vasat bir hayata razı olmanız gerekmez.
Joshua Fields Millburn
Sayfa 21 - Eksik Parça Yayınları
Bir düşünün : Şu andaki inanç sisteminize ulaşmanız kaç yılınızı aldı; argümanınız ne kadar güçlü olursa olsun, bir başkasının sizin bulunduğunuz noktaya bir gecede gelmesini beklemek mantıksızdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Minimalism
Alt başlık:
Live a Meaningful Life
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
119
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780615648224
Dil:
English
Yayınevi:
Asymmetrical Press
Baskılar:
Minimalizm
Minimalism
Minimalism: Live a Meaningful Life is our finest, most important creation to date. It’s also the best thing we’ve ever written about Minimalism and will likely serve as the cornerstone to our work for years to come. It took us a year to write this book—a year of creating the best material possible and finding ways to relate it back to our lives so you would have practical ways to relate the subject matter to your life.

Kitabı okuyanlar 270 okur

  • Berceste Kesin
  • Hideğilefendim
  • Umut
  • Merve Araz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.9 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0.9 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0