Minimalizm (Anlamlı Bir Yaşam)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.497
Gösterim
Adı:
Minimalizm
Alt başlık:
Anlamlı Bir Yaşam
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052162170
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Eksik Parça
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

“Minimalist olmak için yüzden daha az şeyle yaşamalısınız ve arabanız, eviniz ya da televizyonunuz olamaz, bir kariyeriniz de. Tüm dünyadaki egzotik yerlerde yaşayabilmelisiniz ve bir blog yazmak zorundasınız. Çocuklarınız olamaz ve ayrıcalıklı bir geçmişi olan elit, genç bir adam olmalısınız.” Tamam, şaka yapıyoruz…

Bu kitabın arka kapak yazısını yazabilmek için çok düşündük. Vurgulamak istediğimiz o kadar çok şey vardı ki hepsini yazamayacağımıza karar verdik. En iyisi mi siz kitabı okuyun.

The Minimalists’in minimalizm yolculuğu ve yaşamları hakkında daha fazlası için Netflix’te yayınlanan belgeselini izleyebilirsiniz.

Önemli Not: Eşyalarınızı düzenlemenin en iyi yolu çoğundan kurtulmaktır. Eğer bu kitabı yasalara aykırı bir şekilde indirdiyseniz ya da basılmış hâlini bir kütüphane ya da benzeri bir yerden çaldıysanız ayıp size! Ama en azından yürüttüğünüz kopyayı bir arkadaşınız, düşmanınız ya da içinde yazanlardan faydalanabilecek herhangi biriyle paylaşın bari.
Hayatınızı daha anlamlı kılan beş değere (sağlık,ilişkiler,tutkular,gelişim,katkı) ulaşma ve bu süreçte minimalizmden faydalanmayı anlatıyor Joshua F. Millburn ve Ryan Nicodemus.Evet bilinmeyen şeylerden bahsetmiyorlar,akademik bir dil de kullanmıyorlar..Ancak kendi hayatlarına uyguladıkları şeyleri,açıklıkla paylaşmaları kitabı okunabilir ve cazip kılıyor..Önerdikleri çözümler ise karmaşık ve fazla çaba gerektirmiyor ki bu da bir diğer artısı olarak değerlendirilebilir.
Kitap için boş bir kitap diyebilirim. Nedenine gelirsem kitaplara bakış açım ile kişisel gelişim kitaplarına bakış açım çok farklıdır.
Bana kalırsa bir insan kendisini değiştirmek isterse bunu kendisi başarmalıdır. Yani bi' kitap okudum hayatım değişti gibi bi' mevzu bana göre asla olmaz. Burada kişisel gelişim kitapları okuyarak kendisini belli bir noktaya getiren insanlarla hiç tanışmadım desem yeridir.
Neyse dediğim gibi kitap Minimalizm'i anlatıyor tabi burada farklı konulara da değinmiş. Ama bana kalırsa her kişisel gelişim kitabı gibi boş bir kitaptı. Minimalizm'e merak ettiyseniz bu kitabı okumak yerine 5-10 dakikalık videolar izleyin ya da gelin ben anlatıyım daha faydalı olur bana kalırsa...
Neyse okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.249 Oy)8.562 beğeni27.507 okunma783 alıntı134.025 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.396 Oy)12.992 beğeni33.242 okunma3.160 alıntı139.795 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.917 Oy)8.859 beğeni24.363 okunma1.651 alıntı112.965 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.769 Oy)18.376 beğeni41.612 okunma2.742 alıntı175.138 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.302 Oy)8.749 beğeni24.361 okunma1.315 alıntı120.033 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.592 Oy)8.548 beğeni25.256 okunma2.335 alıntı109.151 gösterim
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
  8.6/10 (5.759 Oy)5.459 beğeni15.760 okunma1.878 alıntı84.526 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.796 Oy)6.111 beğeni16.103 okunma2.717 alıntı83.043 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.170 Oy)7.741 beğeni21.781 okunma785 alıntı85.153 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.228 Oy)3.742 beğeni12.410 okunma1.097 alıntı50.337 gösterim
Esas mesele mutluluk değil, anlamlı bir yaşamdır.! İşte bu kitapta anlamlı bir yaşam için nelerden vazgeçip nelerin peşinden koşmamız gerektiğini söylüyor .
Bu dünya da sınırlı bir zamanımız var. Bu zamanı maddi zenginlik sahibi olmak uğruna harcayamayız. Biz, eşyalarımız değiliz. Sahip olduğumuz şeylerden daha fazlasıyız. Hatıralarımız İçimizdedir. Eşyalarımız da değildir. Eşyalarımız bize kafaca ve duygusal olarak yük bindirir. Eski fotoğraflarımız taranabilir. Hatırlamak istediğimiz eşyaların fotoğraflarını çekebiliriz. Duygusal olarak bağ kurduğumuz eşyalar başkalarının işine yarayabilir. Vazgeçmek özgürlük. Minimalizm hayatın fazlalıklarını elemenin, esas olana odaklanmanın aracıdır. Önemli olana daha kolay odaklanmamıza yardımcı olan fazlalıkları kesip atarak daha bilinçli yaşamaya yoğunlaşmamızı sağlayan güzel bir kitap.
“Minimalizm hayatın fazlalıklarını elemenin, esas olana odaklanmanın aracıdır.”

Kitap hayatın beş temel alanına odaklanmak için hayatımızdan zincirleri söküp atmak ve etrafımızı çevirmiş olan fazlalıklardan kurtulmayı göstermektedir. Hayatınızın diğer alanlarında (sahip olduğunuz şeyler, işiniz vs.) minimalizme tutunarak hayatınızın en önemli şeylerine (Beş Değer) yoğunlaşabilirsiniz
Kitapta öncelikle anlamlı bir hayat yaşamamızı sağlayan Beş Değer tek tek açıklanıyor.
1. Sağlık
2. İlişkiler
3. Tutkular
4. Gelişim
5. Katkı
Minimalizm, önemli olana daha kolay odaklanmamıza yardımcı olan, fazlalıkları kesip atarak daha bilinçli yaşamaya yoğunlaşmanızı sağlayan bir araçtır. Zamanınızın ve enerjinizin daha çoğunu Beş Değer'e ayırabilmeniz için hayatımızdan azla kalemleri, işleri ve ilişkileri çıkarabilmektir.

Bu kitabı mutlaka okuyun.
Minimalizmi detaylı bir şekilde sade ve huzurlu bir üslupla anlatmışlar. Yazarların hayat hikayeleri gerçekten etkileyici, hayatta mutluluğun her şeyden önemli olduğunu vurgulayan bir kitaptır. Anlamlı yaşamın gerekliliğinin vurgulandığı ve detaylandırıldığı bir kitap.
Minimalizmi ilk önce bu kitabın yazarlarının yaptığı belgesel ile tanımıştım. Orada kitapları olduğunu öğrendim ve okudum. Gerçekten belgeseli izleyip kitabı okuduktan sonra minimalist olma yolunda adımlar atmak istiyorsunuz. Bu hayat koşuşturmacasında ve standart yaşam kalıplarıyla doluyken etrafımız biraz zor bir adım ama atılması gereken bir adım Minimalist yaşam; az eşya, az insan, az endişe, az stres, az koşuşturmaca ve çokça bolcaaaaa huzur olarak yerini aldı benim hafızamda. Kolaylaştırarak minimalistliğe adım atılmalı diye düşünüyorum 🤔
Konuya olan merakımdan dolayı bu kitap ilgimi çekti, okuyayım dedim.

Bir düşüncenin bir akım halinde ortaya çıkmasını sevmiyorum çünkü düşüncenin kendisinden çok o akıma kapılıyoruz, aslında yapmak istediğimiz şeyleri de unutuyoruz, hep o doğrultuda bir şeyler yapmak, söylemek zorunda hissediyoruz sanki kendimizi.

Minimalizm ile ilgili anlatılan şeyler bana hep mantıklı gelmiştir.
Hayatımızdaki fazlalıklardan kurtulmak, bize gerçekten fayda sağlayan, anlam katan işlerle uğraşmak tabi ki mantıklı geliyor. Sonuçta sonsuza kadar yaşamayacağız değil mi? Fikir olarak herkesin düşünmesinde fayda var bence. Ama etrafta 'ben minimalistim' diye gezmenin bir faydası olduğunu düşünmüyorum, önemli olan bir fikrin kendimizde yerleşmesi.

Bunları niye söyledim, konuyu değil de en azından bu kitabı beğenmediğimi anlatmak için. Fikir çok güzel, ama bu kitap haricinde bir yerden okunursa bence daha faydalı olacaktır.
Yazarlarımız, hep kendi yaptığı şeyler üstünde durup insanlara bişeyler anlatmışlar.
Kendi sitelerinde olan şeyleri çok öne sürüyorlar, biz aslında harika hayatlar sürüyorduk, onları bıraktık da işte böyle bişey yapmaya karar verdik. Tamam da bunun üzerinden yine olay asıl amacından sapmış gibi. İnsanlara iyi şeyler mi anlatmak istiyosun, gel buyur anlat. Ama reklam niye yapıyosunuz? Güzelim fikirlerin hepsi böyle birilerinin üstüne yapışıyor.

Kitapta tabi ki beğendiğim noktalar oldu, güzel alıntılar da yaptım, ama zaten onlar fikren beğendiğim şeyler. Yazarlarımızın çok samimi olduklarını düşünmedim açıkcası. Sadece kendilerine uğraşıcak bir site bulmuşlar gibi sanki.

Bana katılmayanlar olucaktır, ama ben biraz böyle olduğunu düşünüyorum.
Minimalizm neymiş, öğrenelim ama reklamsız öğrenelim :)
İyi okumalar :)
Minimalizm fikrine kendimi yakın hissettiğim için zaten adını görünce hiç düşünmeden aldığım bir kitaptı. Kitabı okuduktan sonra %80 minimalist olduğumu keşfettim:) Dolayısıyla kitabın içeriğinde kendi hayatıma uygulayabileceğim benim için farklı pek bir şey olmasa da, keyif alarak okudum ve bakış açımı bir kez daha desteklemiş oldum. Kitabın sıkması mümkün değil zaten; iki arkadaşın hayatlarını nasıl tepetaklak değiştirmeye karar verdiklerini haklı sebeplere dayandırarak çok samimi bir dille ifade etmişler. En sevdiğim tarafları da şunu yapmak zorundasın bunu yapmamalısın gibi sert kuralcı ifadelerinin olmaması. Bol seçenek sunarak tamamen kişinin insifiyatine bırakmışlar yaşam tarzlarını.
Kitabı okuduktan sonra dönüp bir etrafıma bakmadım değil. Sorular peş peşe sıralandı. Bknz;
°Bu eşyalar ne?
°Bunları ben ne ara aldım?
°Bu kadar ıvır zıvırla nasıl hayatta kaldım?
°Acaba hangisinden vazgeçsem?
°Hediye mi etsem yok yok lazım olur mu? Vb.
Hayatıma, hayattaki tercihlerime, kişilik analizlerime, sahip olmam gereken kariyere vb. unsurlara nasıl odaklanacağım hakkında fikir ararken neden odaklanamadığımın da cevabını bir nevi buldum. Dış unsurlara çare yok fakat siz iç mihraklarda dinginliği sağlamaya çalışın.
İki şehir arasında "valizleriyle" gidip gelirken eşya taşımaktan kolları ağrıyan ve zamanla bu konuda mutsuzluğa düşen birinin "Nasıl hayatımı daha minimal ve verimli halde yaşayabilirim?" sorusu üzerine başlamış bir araştırma serüveni konu hakkında okuma yapma aşamasına ulaştı ve hoşnutum. Minimalizm denilince olayı sadece eşya olarak algılamayıp hayatın her alanına katmaya çalışma çabam kitabı okuduğum an itibariyle başlamıştır. Kısıtlı olan yaşam süresince neye öncelik verip neye öncelik vermeyeceğimizin yanıtını bulmak aynı zamanda kendini bulmak benim için. İyi ki tanıştık seninle minimalizm, hayatıma hoş geldin...
Minimalizm diğer bir deyişle "Sadeleşme" modern hayatlar için uygulanması zor olan bir yaşam şeklidir. Minimalizm genelde eşyalar üzerinde odaklanır, fazlalık eşyaların elden çıkarılması ve gereksiz alışveriş yapmamak gibi. Bu kitapta duygular ve yaşam şekli üzerine durulmuş. İlişkilerden, egzersize kadar. Okunması kolay ve keyifli bir kitap. Hayatınıza olumlu etkisi olacağını düşünüyorum :)
Merhabalar;
Hayata yön vermelik bir kitapla geldim.
#minimalizm
Anlamlı bir yaşam sürmenin hayattaki gereksizliklerin atılmasını sağlayacak bir kitap.
Kişisel gelişim okumayı seviyorsanız -ki bence sevmelisiniz- Harika bir öneri bu kitap.
1 günde bitirdim
5/5
Kitabı okuduktan sonra kendime beni başarılı olmaktan geri çekenleri listeledim.
İlişkilerimi listeledim.
Önceliklerimi, harcamalarımı listeledim.
Ve bundan sonra ki hayatımda daha emin adımlarla az eşya az insan çok huzur mantığıyla devam edeceğimin garantisini veriyorum. 2 arkadaşın bunu başarma hikayesi gerçekten yol gösterici olmuş.
Okuyacak herkese keyifli okumalar dilerim ‍️ Kitabı kendime Aksaray #tkkitapkırtasiye’den almıştım. İyi ki almışım.
Sevgilerle
#özleminkitapları #kitapyorumu #kişiselgelişim #eksikparçayayınları
İnsanlar hayatınıza girecekler, çıkacaklar ve siz geliştikçe, onlar geliştikçe ilişki katmanlarınız arasında yer değiştireceklerdir.
Minimalizm,hayatın fazlalıklarını elemenin, esas olana odaklamanın,mutluluğu bulmanın,kendinizi gerçekleştirmenin ve özgürlüğün aracıdır.
Bir düşünün : Şu andaki inanç sisteminize ulaşmanız kaç yılınızı aldı; argümanınız ne kadar güçlü olursa olsun, bir başkasının sizin bulunduğunuz noktaya bir gecede gelmesini beklemek mantıksızdır.
Ama minimalist yaşam şeklinin ona sağladığı özgürlüğü ve bu özğürlüğe eşlik eden mutluluk ve tutkuyu istiyorduk.
Etrafınızdaki insanlar öyle yaptı diye sizin de vasat bir hayata razı olmanız gerekmez.
Joshua Fields Millburn
Sayfa 21 - Eksik Parça Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Minimalizm
Alt başlık:
Anlamlı Bir Yaşam
Baskı tarihi:
Şubat 2018
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052162170
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Eksik Parça
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

“Minimalist olmak için yüzden daha az şeyle yaşamalısınız ve arabanız, eviniz ya da televizyonunuz olamaz, bir kariyeriniz de. Tüm dünyadaki egzotik yerlerde yaşayabilmelisiniz ve bir blog yazmak zorundasınız. Çocuklarınız olamaz ve ayrıcalıklı bir geçmişi olan elit, genç bir adam olmalısınız.” Tamam, şaka yapıyoruz…

Bu kitabın arka kapak yazısını yazabilmek için çok düşündük. Vurgulamak istediğimiz o kadar çok şey vardı ki hepsini yazamayacağımıza karar verdik. En iyisi mi siz kitabı okuyun.

The Minimalists’in minimalizm yolculuğu ve yaşamları hakkında daha fazlası için Netflix’te yayınlanan belgeselini izleyebilirsiniz.

Önemli Not: Eşyalarınızı düzenlemenin en iyi yolu çoğundan kurtulmaktır. Eğer bu kitabı yasalara aykırı bir şekilde indirdiyseniz ya da basılmış hâlini bir kütüphane ya da benzeri bir yerden çaldıysanız ayıp size! Ama en azından yürüttüğünüz kopyayı bir arkadaşınız, düşmanınız ya da içinde yazanlardan faydalanabilecek herhangi biriyle paylaşın bari.

Kitabı okuyanlar 88 okur

 • Beyza
 • Rümeysa Özbey
 • Taha Tuğyan
 • Ayşegül Aras
 • Nurim
 • Rabia Boyraz
 • Lütfü Bilgin
 • Lidya
 • Rıdvan Karaaslan
 • Ercan Hatay

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.7 (4)
9
%17.3 (9)
8
%25 (13)
7
%23.1 (12)
6
%5.8 (3)
5
%5.8 (3)
4
%7.7 (4)
3
%0
2
%3.8 (2)
1
%3.8 (2)

Kitabın sıralamaları