Adı:
Minos
Baskı tarihi:
Eylül 2009
Sayfa sayısı:
27
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054177806
Kitabın türü:
Çeviri:
Hamdi Varoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sosyal Yayınları
Baskılar:
Minos
Minos-Epinomis
"Yasa nedir bizim için" diye sorar Sokrates. Ardından yasanın doğasını konu alan bir diyalog başlar.

Platon, onu okuyanlar için büyük bir zevk, hatta büyük bir neşe kaynağıdır. Onun, eşsiz bir şekil mükemmelliği ile yine eşsiz bir düşünce derinliğinin birleşmesinden oluşan diyalogları, zaman aşımına kafa tutarcasına günümüze kadar gelmişlerdir. Platon'un eserleri hiç yaşlanmamış, tazeliğini ve canlılığını -uzak bir geçmişte ilk yazıldıkları günlerdeki gibi- korumuşlardır. Sokrates'in yurttaşlarını rahatsız eden, hattâ sabırlarını taşırtıp öfkelendiren soruları: Erdem nedir? Cesaret nedir? Dindarlık nedir? Ne demeye gelir bu deyimler ve bunlar gibi daha birçokları? Günümüz insanları için de aynı derecede rahatsız edici ve akıl karıştırıcı sorulardır.
72 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Platon'un her seferinde beni şaşırtmasına bile şaşıyorum. “[Alfred North] Whitehead, ‘Batı felsefesi Platon’a düşülmüş bir dipnottan ibarettir’ derken ben Platon'u yüceltmek anlamlı abartılı bir ifade olduğunu düşünmüştüm. Fakat her ne zaman bir diyalog okusam tartıştığı konu felsefi, siyasi veya ahlaki anlamda günümüz meselelerine de değiniyor ve tuhaf olan da halen ışık tutabiliyor olmasıdır.

Bu diyalogda kanunların ne olduğu tartışılmış olup sonraki diyalogda ise bilgeliğin ne olduğuna dair somut aktarımlarda bulunulmuştur.
27 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Merhaba dostlar. Cümleten iyi akşamlar. Bayramınız kutlu olsun. Yaklaşık 36 saattir uyumuyorum, bu arayı Platon’un çerezlik kitaplarına ayırarak değerlendirdim. Düşünmekten uyuyamıyorsak, düşünmemek için okumaya devam edelim dedik bizler de. Kısa da yorulmuyorum iyi ki.

Platon okumak gerçekten benim için çok iyi oluyor, aslında çok çabuk bitmelerini bir kenara bırakıyorum ama şu 365/365 hedefim için çok güzel olduğunu belirtmeliyim. Mesela bu kitap, 20 sayfa. Valla sayfası daha fazla olan broşürler biliyorum. Yani bir yerde çok iyi ama bir yerde de kötü çünkü 400 500 sayfa okuyan adama da 1 kitap ekleniyor bana da. Haksızlık gibi. Yapacak bişi de yok, işime geliyor.

Şaka bir yana, ‘YASA’ konusunun temeline iniyoruz bu konuda. YASA nedir, bizim için nedir? Bence de bu konunun temeline inmeli ve kimin için yararlı olduğuna bakmalıyız.

Bir diğer husus da Felsefe okumak, ne bileyim Platon’a giriş yapmak hatta ve hatta kitap okuyamıyorum, yeniden başlamak istiyorum nereden nasıl başlayayım benzeri soruları olanlara önerilecek bir kitap görüyorum ben. Çünkü küçücük. Yani sıkılmaya vakit bulamıyorsunuz. Yani otur 15 dakikada bitir. Böyle kitaplar güzel oluyor yalan yok.

İyi okumalar dilerim..
27 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Minos,Platon,

Kanun nedir? bu sorunun cevabını anlamaya çalıştığımız ölümsüz eserlerden biridir. Sokrates bu sorunun cevabını öğrencisi il tartıştığı diyalogata kanunların neden önemli ve saygı gösterilmesi gerektiğini gösteriyor.

Bu diyalogtan sonra gelen Sokrates devlet esernde eserin etkilerini görüyoruz. Özellikle Sokrates'in savunmasında izlerini görüyoruz.

İyi okumalar...

-Furkan DOLGUN
27 syf.
·1 günde
Sokrates bir talebe ile kanun üzerine söyleşir. Kanunun ne olduğu ile başlayan diyaloğun, nitelikleri, kimler tarafından ve ne şekilde oluşturulabileceği, en iyi kanunları kimin hazırlayabileceği gibi soruları tartışılırken, ismini ülkesinin yasalarını bizzat hazırlamış olan efsanevi tarihi ve mitolojik açıdan çok önemli bir şahsiyet olan başta Kral Minos olmak üzere Antik çağın en iyi tanınan kanun yapıcılarının küçük bir eleştirisine dönüşür. Minos 'un hakimiyeti altında olan Girit hükümdarlığı ve kanun yapıcılığındaki üstünlüğü açısından Sokrates tarafından yüceltilir. Sokrates bunu yaparken Homeros ve Hesiodos'un şiirlerinde Minos'u öven dizelerinden yararlanır.

• “Bunlar arasında büyük bir şehir olan Knossos’ta, Minos, Büyük Zeus’un, her dokuz yılda bir, sırdaşı olarak hüküm sürdü” {Odysseia, XIV., 178 v. d. / Homeros}

• “Ölümlü kralların en şahanesi o oldu; Etrafını kuşatan insan kalabalıklarına hükmederdi; Zeus’un asasını taşıdığı halde. Aynı asa ile ülkelere hakimdi.” {Odysseia, XI., 568. / Hesiodos}
27 syf.
Kitap Sokrates'in " Kanun nedir?" sorusuyla başlayıp Talebesinin cevaplarıyla devam ediyor. "Mevcut sisteme göre mi kanun yapılmalı yoksa ideal olan insan davranışlarının bir sonucu olarak mı kanunlar konulmali? " diye devam ediyor. Lakin Sokrates yine bir cevap bulmaktan çok Talebesine sorduğu sorularla Talebesinin gerçeğe doğru yola çıkmasını sağlıyor.

Yanlış sorulara verilen doğru cevaplardan çok doğru sorulara verilen yanlış cevaplar yeğlenilir. Çünkü er ya da geç doğru soruyla doğru cevaba ulaşılır. Sokrates'te sorduğu doğru sorularla hukuk alanında öğrencisinde bir aydınlanma sağlıyor.

Kitapla kalın.
27 syf.
·9/10 puan
Felsefe üzerine yazılmış eserler gözümü hep korkutmuştur. Felsefe denilince aklıma hemen “p ve q” mantık önermeleri ile ilgili şeyler gelip daralırdım ama bu kitap o kadar anlaşılır bir dil üzerinden gidiyor ki insan okurken Platon’un talebesi yerine cevap veriyor buluyor kendisini. Kitap “Kanun nedir?” sorusu ile insanı saran bir soru cevap diyaloğu ile başlayıp bize kısaca Minos’u tanıtıyor. Kitabı okurken benim gibi Yunan mitolojisine yabancıysanız kitapta geçen karakterlere internetten bakmanız faydalı olur. Orada geçen karakterlerin kimler olduğunu okumak da ayrıca eğlenceliydi. Sanırım Platon’un bunun gibi diğer kısa eserlerine de bakabilirim. Daha kapsamlı eserlerine haliyle hazır değilim :)
27 syf.
·10/10 puan
Bugüne kadar felsefe okumaktan kaçındım. Anlayamayacağımı düşünüyordum. Bu kitabı da gerçekten ince olduğundan dolayı okumaya cesaret ettim. Sokrates ve talebesi arasında; “Kanun deyince ne anlarız?” sorusuyla başlayan soru cevaba dayalı sohbet diliyle yazılmış bu kitap, benim için iyi bir başlangıç oldu. Kitabın arkasında, “Platon, onu okuyanlar için büyük bir zevk, hatta büyük bir neşe kaynağıdır,” cümlesi yer alıyor. Kitabı bitirdiğimde aynen öyle hissettim ve en kısa zamanda diğer kitaplarını da edinip okuma kararı verdim.
27 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Binlerce yıldır süregelen, hatta insanlık tarihi kadar eski olan ve her inanışa, ideolojiye, coğrafyaya göre küçük farkları olsa da, tamamı "İlahi İrade Yasaları'na" ve "Doğa yasalarına" dayanan "Kanun kavramının" bir usta-çırak sohbeti ile aktaran harika bir kitap. Okurken -keşke Socrates'in talebesi olsam, bir de şunu sorsam- diyebileceğiniz akıcı bir diyalog.
72 syf.
·9/10 puan
Minos-Epinomis,Platon,

Minos, Sokrates ve öğrencisi arasında geçen diyalogun ana başlıkları kanunlar üzerine. Sokrates kanunlar üzerine olan demeçleri şuan dahi günümüz hukuk ve Cumhuriyet algısını yöneten bir ideali anlatıyor. Sokratesin ilk diyaloglarında kendini öğrencisine anlatırken kullandığı yöntem bir ikna etme yöntemi değil öğretici tartışma gerçekten keşke herkes bu şekilde tartışabilse dedirtiyor.

Epinomis, ikinci diyalog tanrılar ve dinin ilşkisini anlatırken en dikkat çekici noktası gerçek bir anlatıdan ziyade hicivli bir dili kullanarak aslında sokrates'in en yetenekli olduğu nokta kendisine karşı çıkanları bile ikna etmekte ki büyük bir yeteneği olması ama bunu yaparken diyalektiği çok iyi kullanıyor olması..

İyi okumalar...

-Furkan DOLGUN
27 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Minos, Kanun'un ne olduğunu, yani "Kanun Nedir" sorusunun cevabını anlamamızı sağlamaya çalışır. Platon'un öğrencisiyle olan konuşmasını konu alan bu eser, sizi hem düşündürtecek, hemde okurken felsefe yapmanızı sağlayacaktır.
27 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Sokrates ile Talebe arasında Kanun üzerine diyaloglar içeren eserde. Kanunların düzenden mi doğduğunu? Kanun ile diğer Kanunun farkının olup olmadığı gibi Felsefi sorular sorulur ve sonunda Homeros ve Hesiodos ile birlikte Minos üzerine söyleşi ile biter
Devlet teşkilatından ve devleti idare şeklinden bahseden yazılarda bile dürüst olan her şey bir kral kanunudur, dürüst olmayan, cahilllere kanun gibi görünen şey kanun değildir.
Platon
Sayfa 19 - Sosyal Yayınlar
Hep aynı kanunlarla idare edilmeyen insanlar, kanunun istediği şeyi, hakikatı her zaman keşfedemezler.
Platon
Sayfa 13 - Sosyal Yayınlar
Her zaman kaçınılmasına büyük bir dikkat gösterilmesi gereken şey, bir kimseyi överken veya yererken esası olmayan şeyler söylemektir.
Platon
Sayfa 22 - Sosyal Yayınlar
Fakat asıl ka­çınılmasına, hem de her zaman kaçınılmasına büyük bir dikkat gösterilmesi gereken şey, bir kimseyi överken veya yererken esası olmayan şeyler söylemektir.
SOKRATES: Her ikimizin de ruhu, bedenin ve daha başka şeylerin faydası ve zararı neler olduğunu anladığı halde, kendi faydası ile zararının neler olduğunu bilmez­se, gerçekten ayıptır.
Platon
Sayfa 27 - Sosyal Yayınları
SOKRATES: Asıl ka­çınılmasına, hem de her zaman kaçınılmasına büyük bir dikkat gösterilmesi gereken şey, bir kimseyi överken veya yererken esası olmayan şeyler söylemektir.
Platon
Sayfa 22 - Sosyal Yayınları
Fakat asıl kaçınılmasına, hem de her zaman kaçınılmasına büyük bir dikkat gösterilmesi gereken şey, bir kimseyi överken veya yererken esası olmayan şeyler söylemektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Minos
Baskı tarihi:
Eylül 2009
Sayfa sayısı:
27
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054177806
Kitabın türü:
Çeviri:
Hamdi Varoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sosyal Yayınları
Baskılar:
Minos
Minos-Epinomis
"Yasa nedir bizim için" diye sorar Sokrates. Ardından yasanın doğasını konu alan bir diyalog başlar.

Platon, onu okuyanlar için büyük bir zevk, hatta büyük bir neşe kaynağıdır. Onun, eşsiz bir şekil mükemmelliği ile yine eşsiz bir düşünce derinliğinin birleşmesinden oluşan diyalogları, zaman aşımına kafa tutarcasına günümüze kadar gelmişlerdir. Platon'un eserleri hiç yaşlanmamış, tazeliğini ve canlılığını -uzak bir geçmişte ilk yazıldıkları günlerdeki gibi- korumuşlardır. Sokrates'in yurttaşlarını rahatsız eden, hattâ sabırlarını taşırtıp öfkelendiren soruları: Erdem nedir? Cesaret nedir? Dindarlık nedir? Ne demeye gelir bu deyimler ve bunlar gibi daha birçokları? Günümüz insanları için de aynı derecede rahatsız edici ve akıl karıştırıcı sorulardır.

Kitabı okuyanlar 200 okur

  • zaimoğlu mehmet
  • Mazlum yazan
  • Lupelius
  • Tamer
  • Sadık Kocak
  • gul hikmetyâr
  • willy wonka
  • Cihân
  • ruth
  • Kübra Yürek

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.3 (10)
9
%14.3 (10)
8
%15.7 (11)
7
%12.9 (9)
6
%4.3 (3)
5
%5.7 (4)
4
%0
3
%2.9 (2)
2
%1.4 (1)
1
%0