Monadoloji Metafizik Üzerine Konuşma

8,2/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
211 gösterim
Düşünce tarihinde, arkasında bıraktığı yazılı çalışmalar bakımından Leibniz kadar üretken bir başka zihne nadiren tesadüf edilir. İlginçtir ki, ömrünü düşünmeye ve yazmaya vakfetmiş bu büyük dehanın hayattayken yayınlattığı çalışmaların adedi, ardında bıraktığı devasa külliyatla mukayese kabul etmez. Söz konusu yayınları, birkaç risalesiyle, Tanrı'nın bir deyimle "avukatlığı"nı yaptığı Essais de Théodicée [İlâhî Adalet Üzerine Denemeler] başlıklı eserinden ibarettir. Geride bıraktıklarının yayınlanması ise, günümüzde bile sürmekte olan uzun soluklu bir çalışmaya konudur. Kendisinin de hoşlandığı adlandırmayla "önceden tesis edilmiş âhenk sisteminin müellifi" Leibniz, insan aklını kurcalayan onlarca farklı ve büyük meseleye cesaretle el atmış, çağının önde gelen âlimleriyle durmaksızın mektuplaşmış, teorik meşguliyetleri yanında pratik çalışmalara, gözlemlere ve -hesap makinesi gibi- icatlara da mesai harcamıştır.

Leibniz'in matematik ve mantık gibi aksiyomatik disiplinlerle, fizik ve psikoloji gibi bilimlerdeki geleceğe ışık tutan başarıları bir yana bırakıldığında, onun felsefe ve ilâhiyat alanındaki en büyük başarısının, dünyada "kötülüğün" varlığının Tanrı'nın mevcudiyetine antitez olarak kullanılmasına karşı rasyonel bir savunma yapmak olduğu söylenebilir. Mümkün dünyaları temaşa edip, onlar arasında bir-arada-mümkün azamî miktarda varlık içeren dünyayı tercih etmesi bakımından, Tanrı mümkün dünyaların en iyisini yaratmıştır. İşte Monadoloji ve Metafizik Üzerine Konuşma, Leibniz'in bu minvaldeki metafizik düşüncelerini ana çizgileriyle göz önüne seren iki temel metnidir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786054921157
 • Çeviri:
  Atakan Altınörs
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Pluto 
11 Oca 03:53 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Leibniz genellikle sevilmeyen bir insan benim gözümde. Spinozaya attığı kazıktandır sanırım kendisinden pek haz etmem. Çalmakla filozof mu olunur derim hep kendisine. Ondan bundan arakladığı düşünceleri birleştirerek Ke di felsefesini oluşturup bunlara monadlar demiş. Bir töz olarak monadlar kendinin spesifik ayırt edici noktası. Tanrıların evreni atomlardan yarattığı gibi Leibniz'de evreni monadlardan yaratıyor ve çağını en fazla etkileyen insanlardan birisi oluyor. Ama yine de sevmem kendisini.

Kitaptan 2 Alıntı

Tanrı gerçeği üzerine
Sadece var olanların değil, gerçek olmaları bakımından özlerin ya da imkan bakımından gerçek olanın da kaynağı Tanrı'dadır. Çünkü Tanrı'nın müdrikesi, ebedi hakikatlerin veya bu hakikatlerin dayandığı ideaların alanıdır ve çünkü Tanrı olmaksızın imkanlarda hiçbir gerçeklik bulunamayacağından, hiçbir şey var olamayacağı gibi, mümkün diye bir şey de olamazdı.

Monadoloji, Gottfried Leibniz (Sayfa 35 - pinhan)Monadoloji, Gottfried Leibniz (Sayfa 35 - pinhan)

Tanrı'nın müdrikesi
Zorunlu hakikatler sadece Tanrı'nın müdrikesine bağlıdırlar ve o müdrikenin iç nesnesidirler.

Monadoloji, Gottfried Leibniz (Sayfa 37 - Pinhan)Monadoloji, Gottfried Leibniz (Sayfa 37 - Pinhan)