Nefis Kusurları ve Tedavileri

10,0/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
146 gösterim
Ehl-i sünnet âlimlerinin büyüklerinden ve tasavvuf yolunun önderlerinden Ebû Abdurrahman Sülemî?nin (k.s) hayatı, ilmî kişiliği, tasavvuf anlayışı ve nefsin kusur ve tedavilerini anlattığı eserinin tercümesi Semerkand Yayınları?ndan çıktı.

Bu veciz eser, nefsimizi daha iyi tanımamıza, nefsimizin ayıp, kusur ve hastalıklarını görmemize ve gösterdiği tedavi yollarıyla da bunlardan kurtulmamıza vesile olması için hazırlanmış müstesna eserlerden biri.

Tercümesi Abdullah Suat Demirtaş tarafından yapılan eser, editör tarafından yapılan konu başlıklarıyla daha kolay okunur bir hale geliyor.
Feyza 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tekrar tekrar okunup tatbik edilmesi gereken bir kitap.Çok değerli tavsiyelerle kişinin nefsini yakından tanıyıp onunla bir çeşit mücadele etmesine vesile bir eser. Nasılki bedenimiz hastalandığında onu tedavi etmek için ilaç alıyorsak, iç dünyamızın da kusurlarına deva aramalıyız.

Kitaptan 5 Alıntı

Seninle ilgisini kesenle sen kesme, sana kötülük edene sen iyilik et, zulmedene ise sabır ve af ile muamelede bulun. Çünkü Hz. Peygamber(sallallahualeyhivesellem) şöyle buyurmuştur: "Seninle alakasını kesenle sen devam ettir, vermeyene ver, sana kötülük yapana sen ihsanda bulun, iyilik yap." (Ahmed b. Hanbel)

Nefis Kusurları ve Tedavileri, Ebû Abdurrahman Sülemî (Sayfa 103)Nefis Kusurları ve Tedavileri, Ebû Abdurrahman Sülemî (Sayfa 103)
Feyza 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Senin için en değerli şey kalbin ve vaktindir, bu ikisine hakkını vererek yardım et."

Nefis Kusurları ve Tedavileri, Ebû Abdurrahman Sülemî (Sayfa 106)Nefis Kusurları ve Tedavileri, Ebû Abdurrahman Sülemî (Sayfa 106)
Feyza 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yaratılmış bir insanın başka bir insandan yardım istemesi, mahkum bir kimsenin bir başka mahkumdan yardım istemesi gibidir."

Nefis Kusurları ve Tedavileri, Ebû Abdurrahman SülemîNefis Kusurları ve Tedavileri, Ebû Abdurrahman Sülemî
Feyza 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ebû Abdullah Siczî şöyle demiştir:Kendini faziletli görmedikçe fazilet senindir.Kendini faziletli gördüğünde senin için bir fazilet yoktur."

Nefis Kusurları ve Tedavileri, Ebû Abdurrahman Sülemî (Sayfa 92)Nefis Kusurları ve Tedavileri, Ebû Abdurrahman Sülemî (Sayfa 92)
Feyza 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İsmail b. Mecid[rahmetullahi aleyh]:"Emirleri hafife almak,emredeni az tanımaktan ileri gelir."

Nefis Kusurları ve Tedavileri, Ebû Abdurrahman Sülemî (Sayfa 78)Nefis Kusurları ve Tedavileri, Ebû Abdurrahman Sülemî (Sayfa 78)