1000Kitap Logosu
Nemide
Nemide
Nemide

Nemide

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
69 Kişi
310
Okunma
57
Beğeni
3.245
Gösterim
199 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 38 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Dergah Yayınları · 29 Mayıs 2018 · Karton kapak · 9789759958992
Diğer baskılar
Nemide
Nemide
Nemide
Nemide
Nemide
“Nemide başka bir hayat, başka bir âlem için yaratılmıştı. Nemide âlem-i hayatta, çalılar arasına salıverilmiş ince kanatlı bir kelebek hükmündeydi. Per-i zerrinini teşkil eden zarlar, güzergâhındaki çalılardan hunîn cerihalar topladı. Yed-i hilkat bazı vücutları yaşatmamak için yaratır. Onlar ademden kefenlerini hamilen gelirler. Nemide vücuda geldiği zaman gözlerinde bir katre yaş, dudaklarında matemi bir tebessüm getirmişti.” -Recaizade Mahmut Ekrem- Nemide, Halit Ziya’nın İzmir dönemi romanlarının ikincisidir. Halit Ziya’nın üçlü bir aşk hikâyesini anlattığı roman, önce Hizmet gazetesinde tefrika edilmiş ardından 1892 yılında ise kitap olarak basılmıştır. Halit Ziya, 1943 yılında diğer eserleri gibi Nemide’yi de sadeleştirme yoluna gitmiştir. Elinizdeki kitap hazırlanırken eserin bu baskısı esas alınmış, günümüzde kullanılmayan veya az kullanılan kelimelerin anlamları dipnotlarda verilmiştir. (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 15 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,87
7.6
10 üzerinden
69 Puan · 17 İnceleme
Ayşin
Nemide'yi inceledi.
196 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Aşk
Halid Ziya Usakligil ilk kitabı olan Nemide küçüklüğünden beri sevdigi adamın başka kıza olan aşkını öğrenip hastalanır sevdiğini baskasi ile görmek bukadar acı verici olabilirmi buruk hüzünlü kavusulamayan bir aşk hikayesi tavsiye ederim
Nemide
7.6/10
· 310 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
34
Şevket Bey ciddi bir kararla önündeki kâğıda yazmaya başladı. Bu,genç kızın annesine hitaben izdivaç talebini mütezammın (evlenme isteğini içeren) bir mektupu. Bir ay sonra Şevket Bey genç zevcesinin dizleri dibinde hayatın en büyük saadetinden müstefid oluyordu. (istifade ediyordu) Lakin heyhat (Ama ne yazık) ! Hayatta en az devam eden saadettir.
Nemide
7.6/10
· 310 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Nilgün
Nemide'yi inceledi.
199 syf.
·
4 günde
·
6/10 puan
Nemide yazardan okudugum ilk eser.1943 yılinda sadeleştirilmeye girildiği halde okurken ilk başlarda zorlandım.Sayfa altlarinda kelimelerin günümüz anlamları verilmiş olsada her bir sayfada 15_20 kelime olunca okuma hızım düştü malesef.Tam okurken kelimeyi kontrol etmek yordu.Kitabin yarısindan sonra ise buna bir son verip sadece paragraf icerisinde anlamini gerçekten anlayamadıgim kelimelere baktim ve okudum nihayetinde. Roman üçlü bir aşkı anlatmaktadır. Iki genc kız Nemide ve Nahit ,Nail adli genc adama gönüllerini kaptırmıstır.Nail bu durumdan hoşnut kalır ama işler Nemide'nin davranıslarıyla farkli bir boyut kazanir. Diger yandan baba_kız teması da işlenmiştir.Karısınin ölumunden sonra kendisini kızina adayan Şevket Bey,yazarin diger kitabi Aşk_ı Memnu'nun Adnan Beyi ile benzerlikler gösterir. Yazarın ikinci kitabı olan Nemide yazarın kendi söylemlerine göre acemilik,tutarsizlik ve becerisizlikle doludur.Yeniden düzenlenmesine başta gerek görmemiş olsada buna karar verecek olanın okur oldugunu düşünerek günümüze ulaşmış.Ben eski kelimelerde zorlanmam haricinde severek okudum.Bir sonraki kitabım Mai ve Siyah olacak,umarım onu da severek okurum.Sevgiyle ve kitapla kaliniz.
Nemide
7.6/10
· 310 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11