Kırık Hayatlar

8,2/10  (13 Oy) · 
56 okunma  · 
7 beğeni  · 
806 gösterim
Kırık Hayatlar' da, yazarın, aile kurumunun kutsallığı, yalnızlığın yıpratan acısı karşısındaki alternatif duruşu, evlenme yöntemleri, gelenekler, eş seçiminde aile baskısı, komşuluk ilişkileri vb. konulardaki dikkatlerini görmek mümkündür. İç içe geçmiş çeşitli yaşam hikâyelerinin verilişindeki okuru yormayan düzen, eseri başarılı kılmaktadır. Roman hem tutku, acı, nefret vb. bireysel duyguları, hem de toplumsal bir kurum olan aileyi ve toplum yaşamındaki aksaklıkları sorgulayan bir eserdir..
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789754472257
 • Yayınevi:
  Özgür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitabı genel anlamda değerlendirecek olursam beğendim ve boş bir zamanınızda okumanızı tavsiye ederim. Hâlit Ziya'nın Mai ve Siyah’tan sonra okuduğum ikinci romanı oldu. İkisi de ustalık eseri olmayı gerçekten hak etmiştir. Mai ve Siyah'tan sonra yazdığı bu eserinde orada yaptığı kimi aksaklıkları bu eserinde gidermiştir. Olumlu ve olumsuz değerlendirmelerimi sunacak olursam;
- Kimi betimlemeler oldukça uzundur ve bu nedenle sıkıcıdır.
Kimi betimlemeler ise oldukça başarılıdır.
Yazar, kahramanları kullanarak kendi düşüncelerini, o dönemin sorunlarını ele almış ve kendi çözüm yöntemlerini dile getirmiştir.
Konu ve olaylar ustalıkla ele alınmıştır.
- İlk başlarda yavaş ve sıkıcı bir anlatım ve ilerleme varken romanın ortalarına yakın akıcılığa ve meraka yerini bırakmıştır.

Atilla Kuru 
08 May 11:03 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sadeleştirilmemiş baskısını okumak her ne kadar zor olsa da yazarın betimleme yapmayı seven süslü dili o şekilde daha çok keyif veriyor. Halid Ziya'nın en iyi eseri değil belki ama dönemin toplumsal yapısını ve üst tabakadaki insanların açmazlarını güzel bir şekilde gözler önüne seriyor. Halid Ziya'nın, dönemine göre cesur olan tespitlerine bu kitapta da zaman zaman rastlayacaksınız.

MUHAMMET BURAK ÇİFTÇİ 
26 Haz 20:21 · Kitabı okudu · 31 günde · Puan vermedi

Kitap bana çok ağır geldi dili çok ağır zaten bi ayda zor okudm. Beklentimin altında kaldı daha akışkan olabilirdi.zor bir kitap diyebilirm okuyacak arkadaşlara kolay gelsin diyorm :)

Kitaptan 7 Alıntı

Tolga Çelebioğlu 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mademki hayat böyleydi, mademki bu sonuçsuz bir düşten başka bir şey olamazdı, mademki düşler hep böyle kalmaya mahkûmdu; yeniden görmekten, yeniden zehirlenmekten ne çıkacaktı?

Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 104 - İnkılâp Yayınları)Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 104 - İnkılâp Yayınları)

Ömer Behiç karısını bir öpücükle, bir sözle rahatlatırdı:
- Çocuk! derdi; siz kadınlar hepiniz az çok çocuksunuz. Hele bir kaygıya, yüreğinizde sizi kemirecek bir kurda her vakit gereksinme duyarsınız. Bu öyle bir sinir hastalığıdır ki bunun tek ilacı gözyaşlarıdır. Mutluluğumuzun keyif ve sevincini sağlam olarak ayakta tutmak için sizi ufak tefek sebepler bularak ağlatmalı... Kadınlar ağlamazlarsa, mutluluklarının sessizlik ve rahatlığını dolduracak bir şeyler yaratırlar; olmayan belalarla kendilerini zehirlerler. Kesinlikle hiç olmazsa bir parça mutsuz olmak için sebep bulurlar. Ve çoğunlukla bu o kadar tehlikeli, o kadar zararlı olur ki bir gün kendileri de ayrımında olmaksızın, artık bir daha mutlu olmamak üzere bahtsızlığa düşmüş bulunurlar.

Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 73 - İnkılâp)Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 73 - İnkılâp)

Ne acayip, ne acı ve iğrenç şeyler dinlemişti!Karısının mücevherlerini satıp fahişelere yediren damatlar, çocuklarını aç bırakıp Galata meyhanelerinde sürten babalar, dışarıda yüz kişinin uşaklığına dayandıktan sonra evinde bir kap yemeğin etrafına zalim bir istibdadın zehirlerini döken kocalar...

Kırık Hayatlar, Halid Ziya UşaklıgilKırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil
Tutku kondu 
04 Nis 13:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bundan sonra yaşamak ne demek olduğuna onun getireceği acılarla vakıf olacaksın ve ne yapsan, kendini ne kadar anlatmaya çalışsan icat edeceğin sürurların (sevinçlerin) arasını hep zehirlerle dolmuş göreceksin.

Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 87 - özgür)Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 87 - özgür)

Aklın kavrayış gücünün kabul ettiğine yüreğin de ayak uydurması beklenebilir miydi?

Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 250 - İnkılâp Yayınları)Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 250 - İnkılâp Yayınları)

Hepsi böyleydi. Bütün o sokaklarda, bahçelerde, ötede beride rastlanılan, size hayatınızın birkaç dakika için en aydınlık anlarını yaşatan yüzler -gözlerinizi açtığınız anda artık ortada bulunmayan düşlerin uçuşuyla- ne olduğu saptanılamayarak, anlaşılmayarak uçup yok olan şimşeklerdi, ki sizi bir saniye parıltılı, düş benzeri bir evrende kamaştırdıktan sonra, karanlıklara boğulup kaybolacaklardı.

Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 104 - İnkılâp)Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 104 - İnkılâp)

Yalnız sezinliyorum ki sizi unutmaya, sizden kaçmaya muhtacım, mecburum... Ve sizi unutabilmek için yine size sığınmaktan başka bir çıkar yol bulamıyorum. Beni bırakınız...

Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 382 - İnkılâp Yayınları)Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 382 - İnkılâp Yayınları)