Kırık Hayatlar

8,0/10  (11 Oy) · 
45 okunma  · 
5 beğeni  · 
712 gösterim
Kırık Hayatlar' da, yazarın, aile kurumunun kutsallığı, yalnızlığın yıpratan acısı karşısındaki alternatif duruşu, evlenme yöntemleri, gelenekler, eş seçiminde aile baskısı, komşuluk ilişkileri vb. konulardaki dikkatlerini görmek mümkündür. İç içe geçmiş çeşitli yaşam hikâyelerinin verilişindeki okuru yormayan düzen, eseri başarılı kılmaktadır. Roman hem tutku, acı, nefret vb. bireysel duyguları, hem de toplumsal bir kurum olan aileyi ve toplum yaşamındaki aksaklıkları sorgulayan bir eserdir..
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789754472257
 • Yayınevi:
  Özgür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Atilla Kuru 
08 May 11:03 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sadeleştirilmemiş baskısını okumak her ne kadar zor olsa da yazarın betimleme yapmayı seven süslü dili o şekilde daha çok keyif veriyor. Halid Ziya'nın en iyi eseri değil belki ama dönemin toplumsal yapısını ve üst tabakadaki insanların açmazlarını güzel bir şekilde gözler önüne seriyor. Halid Ziya'nın, dönemine göre cesur olan tespitlerine bu kitapta da zaman zaman rastlayacaksınız.

Kitaptan 3 Alıntı

Tolga Çelebioğlu 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mademki hayat böyleydi, mademki bu sonuçsuz bir düşten başka bir şey olamazdı, mademki düşler hep böyle kalmaya mahkûmdu; yeniden görmekten, yeniden zehirlenmekten ne çıkacaktı?

Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 104 - İnkılâp Yayınları)Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 104 - İnkılâp Yayınları)

Ne acayip, ne acı ve iğrenç şeyler dinlemişti!Karısının mücevherlerini satıp fahişelere yediren damatlar, çocuklarını aç bırakıp Galata meyhanelerinde sürten babalar, dışarıda yüz kişinin uşaklığına dayandıktan sonra evinde bir kap yemeğin etrafına zalim bir istibdadın zehirlerini döken kocalar...

Kırık Hayatlar, Halid Ziya UşaklıgilKırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil
Tutku kondu 
04 Nis 13:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bundan sonra yaşamak ne demek olduğuna onun getireceği acılarla vakıf olacaksın ve ne yapsan, kendini ne kadar anlatmaya çalışsan icat edeceğin sürurların (sevinçlerin) arasını hep zehirlerle dolmuş göreceksin.

Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 87 - özgür)Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 87 - özgür)