Nils Holgersson'un Serüvenleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.771
Gösterim
Adı:
Nils Holgersson'un Serüvenleri
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
397
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
Baskılar:
Nils Holgersson
Küçük Nils Holgersson
Nils Holgersson
Nils Holgersson
Nils Holgersson
Nils Holgersson
96 syf.
·2 günde·9/10
Bayramın ilk günü ailecek Bursa Orhaneli’de kaplıcaya gittik. Tuttuğumuz eve girip de dolabı açtığımda bu kitapla karşılaştım. Daha ilk dikkatimi çeken yayınevinin Bordo-Siyah olmasıydı. Her zaman bu yayınevinin benim için ayrı bir yeri olmuştur. Uzun, ince ve siyah renkli tasarımı beni çoğu zaman bu yayınevine cezbetmiş ve bu yayınevinin kafamda kaliteli olduğunu düşündürmüştür. Tabi bu yayınevini daha çok çocukluğumda okumamdan ötürü geçmişi güzel bir şekilde hatırlatması da belki de bu algıyı yaratmıştır bende. Artık ne olduysa yeni basım kitaplarda bu yayınevini de görmez oldum. Geçenlerde de bir arkadaşımdan aslında bu yayınevinin o kadar kaliteli olmadığını öğrenince de şaşırmadım dersem yalan olur. Neyse lafı uzatmadan kitabı elime aldım ve karşıma hayatımda hiç duymadığım bir yazar çıktı, Selma Lagerlöf. Yazarın erkek mi yoksa kadın mı olduğundan bile bihaberdim. Kitabı açıp da önsözü okuduğumda da ben nasıl bu yazarı bu zamana kadar duymamışım diye kendime kızdım.
Lagerlöf, 1909 yılında edebiyat alanında nobel ödülünü alan ilk kadın. Küçüklüğünde kalça bozukluğundan yaşıtlarıyla dışarda oynayamadığından evde büyüklerinin yanında oturmak zorunda kalır. Haliyle de büyüklerinden bir sürü hikayeler, efsaneler dinler. Bu dinlediği hikayeler Lagerlöf’ün yazarlık hayatına girmesinde etkili olacaktır. Yazarla ilgili en hoşuma giden durum ise kitaplardan kazandığı paralar sayesinde tüm dünyayı gezerek hayatını sadece yazmaya adamasıydı. Düşünsenize hiçbir maddi kaygınız yok ve hayatta en çok uğraşmaktan zevk duyduğunuz işle uğraşıyorsunuz. İşte Lagerlöf bunu başarmış ve hayatta en çok sevdiği iş olan yazarlığı meslek haline getirmişti. Hele ki “Yazarlar ikinci bir iş yapmaya mahkumdur.” sözü varken.
Yazar yazdığı bu kitabı İşveç eğitiminde yurttaşlık dersinde okutulmak üzere yazmış ama ünü sadece İsveç’le sınırlı kalmayıp bütün dünyaya hızla yayılmıştır. Lagerlöf’ün amacı hayal etmeyi unutturan sadece robotlar yetişmesine vesile olan eğitim sistemini değiştirmekti. İşte bu kitabıyla da bunu başarabilmiş dünyada bir sürü çocuk bu kitap sayesinde hayal edebilmeyi ve dünya gerçeklerini korkutulmadan öğrenebilmişti.
Kitabımızın kahramanı Nils Holgersson adında küçük bir çocuk. Nils bir sabah kendini cüceye dönüştüğünü görerek uyanır ve macera başlar. Artık Nils hayvanlarla konuşabiliyor ve keskin bir şekilde görebiliyordur. Ailesinin çiftliğindeki Martin adındakı Kazın yabani kazlarla birlikte kaçmaya karar verince Nils de kazın bacaklarından tutup erkek kazı bu yaptığından caydırmaya çalışır ama kaz oralı bile olmaz ve Nils ile birlikte yabani kaz sürüsüne katılır ve buradan sonra da Nils’in kazlarla birlikte macera dolu hayatı başlar. Nils kazları Smirre adlı bir tilkinin gazabından kurtarınca kazların sevgisini kazanır. Burada çocuklara öğütlenmesi gereken şey ise çok basittir: İyilik yap ki insanlar seni sevsin ve mutlu ol.
Nils başka yerde de bir baba ayının eline düşer. Baba ayı, Nils’e evlerinin yakınınındaki fabrika yüzünden buradan göçmek zorunda olduklarını söyler. Nils bu fabrikayı yakabileceğini söyler. Ama fabrikanın yakınına gittiğinde görür ki eğer fabrikayı yakarsa bir sürü insan işsiz kalacak ve evine ekmek götüremeyecek. Bu yüzden de fikrinden cayar. Yazar burada çocuklara bazı gerçekleri çok düzgün bir şekilde anlatmış. Her zaman her durum her kişiyi mutlu etmez. Hatta tüm insanları mutlu etmek ütopik bir fikir olacağını anlatmaya çalışır. Başka bir yerde de Nils’in hor gördüğü küçük bir madeni parayla tutumlu olmanın ve en ufak şeyi bile hor görmemek gerektiğini bir gün ona muhtaç kalabileceğimizi çocuklara çok güzel bir şekilde anlatır.
Bu kadar kitabın içeriğinden bahsetmek yeterli olacaktır herhalde . Okuduğum kitap tam versiyon değildi kısaltılmış. Dili de tahmin edeceğiniz üzere akıcı ve sadeydi. Çocuklara yönelik olduğundan da bazı çocuklara göre zor olabilecek kelimeler sayfanın altında açıklanmış. Tabi kitabın çocuk kitabı olduğuna bakmayın. Ben 21 yaşında biri olmama rağmen okurken çok eğlendim ve aynı Nils gibi Martin adlı kazın üzerinde yeni yerler keşfetmek istedim. Bu arada kitaptaki yazdığım çıkarımlar tamamen kişisel görüşüm ama Lagerlöf’ün de yazarken aynı benim gibi düşündüğünden eminim.
Selma Lagerlöf'ü başta da belirttiğim gibi tevafuk olmasa tanıyamıcaktım. Kim bilir hayat boyu da belki hiç tanıyamayacaktım. Ortalıkta da edebiyatçı diye geziniyorum yahu! Harbiden o dolapta görmesem tanımadan bu yazarı ölmem çok yüksek bir olasılıktı. Kim bilir daha kaç tane vardır böyle çok iyi olup da tanımadığım. Umarım hepsini geç olmadan tanıma şansı bulabilirim. Artık kim dolapta bu kitabı unuttuysa da çok teşekkür ederim. Belli mi olur belki o kişi bu yazıyı okur da o kişi bendim der ben de onu tanıma şansı bulurum. Neyse lafı uzatmayayım çok. İyi ki tanımışım seni Selma Lagerlöf!
Bu kitaptan yola çıkarak bir çizgi film de yapılmış. Biraz baktım da çizgi filmi de gayet güzeldi. Bakmak isteyenler için ilk bölümü koyuyorum:
https://youtu.be/38Q3GtTQyeM
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...-yabankazlaryla.html
399 syf.
·1 günde·Beğendi
Her pazar günü merakla TV başında beklediğimiz uçan kaz adlı çizgi filminin bir romanı olduğunu daha sonraları öğrenmiştim. Bununla birlikte çizgi filmden sonra ilk önce çizgi romanı ile tanışmış ardından da sabah gazetesinin Nobel kitapları serisinde bu kitabı görmüş almış ve bir çırpıda okumuştum. Yaramaz bir çocuğun ufak bir cini kızdırması ve sonrasında bu cinin ona attığı tokat ile bir parmak çocuğa dönmesi sonucu olayları anlatan romanda Nills'in bahçesindeki kaz ile birlikte bir kaz sürüsüne katılması ve ve bu cini tekrar bulmaya çalışması anlatılıyor. Çok sürükleyici olan kitapta heyecan, mizah ve hüznü bir arada bulabiliyoruz.
399 syf.
·8 günde·Puan vermedi
İskandinav efsaneleri ile karışık ve çocukluğumun Nils Ve Uçan Kaz çizgifilmine kaynak olan bu bu kitabı Nobelli yazardan okumak da ayrı bir keyifti. Çocuk kitabı evet ve kesinlikle büyükler de okumalı. :)
399 syf.
·Beğendi·8/10
Okuduğum bir kitap kişinin hayal dünyasında farklı bir yere götürüyor adeta küçük bir cin olup gerçekleri gören yaramaz bir çocuğun öyküsü tavsiye ederim
399 syf.
·3 günde·10/10
Uçan Kaz çizgi filmini izlemeywn yoktur sanırım. Ve her seferinde leyifle izlerdim kazın tepesinde ki çocuğu...
‍️ Hikâyemiz de; "on dört yaşlarında, soluk sarı saçlı, iri kıyım bir oğlan vardı."diye başlar ve işi gücünün yaramazlık yapmak, uyumak ve tıkınmaktı diye devam eder.
‍️ Her ne kadar çocuk edebiyatı olsa da dönemin en iyi yazarlarından biridir #selmalagerlöf
‍️ İlk Nobel alan kadın yazarlardanmış kendisi. Efsane ve masallara dayanan kitaplar yazmış ve tanınmış.
Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan hem ilk kadın yazar, hem de ilk İsveçli yazardır
397 syf.
·2 günde
Selma Lagerlöf (1858-1940) Nobel ödülünü (1909) alan ilk kadın yazar. Kitabın tam orjinal adı "Nils Holgersson'un İsveç'teki Harika Yolculuğu" yayım tarihi 1906. Nils Holgersson adlı yaramaz ve oldukça meraklı bir çocuğun yaban kazlarıyla yapmış olduğu uzun bir yolculuğu anlatıyor.
397 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Roman türünde yazılmış bir masal olan bu eser; her yaştaki okuyucu kitlesine hitap eden, iyiliğin kötülüğe karşı her daim galip geldiğini konuşan hayvanların ağzından okuyucusuna aktarıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nils Holgersson'un Serüvenleri
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
397
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
Baskılar:
Nils Holgersson
Küçük Nils Holgersson
Nils Holgersson
Nils Holgersson
Nils Holgersson
Nils Holgersson

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0