' Nuke ' Türkiye! Or'da Kimse Var Mı? 2. Kitap

7,6/10  (8 Oy) · 
32 okunma  · 
6 beğeni  · 
557 gösterim
"Or'da Kimse Var mı?" dörtlüsü azgın iştahların beslediği cehaleti şehvetle bağrına basan Türkiye toplumunun kıydığı bir aydının, Günay Rodoplu'nun öyküsü. Dörtlünün birinci kitabı, Viva la Murte! hızla yabancılaşan Türkiye toplumunda bir haymatlos gibi yaşamak zorunda kalan Rodoplu'nun, ezilmesini, pasifize edilmesini anlatır.

"Bu toplumda 'biliyor' olmak mutlak surette bir haksızlığa maruz kalmak demektir. Çünkü, bilgi borçlandırır, 'anlamak' zorunda bırakır. Cahil, acıma duygusu uyandırır. Yıkıcılığı bağışlanır. Bu, onların lüksüdür. Oysa aydın, bilgilenmek gibi bir suçtan müebbeden mahkûm edilmiştir. Bastığı yerde ot bitmeyen cahili vicdanının demir parmakları arasından seyreder," diyen Alev Alatlı, ikinci kitap, 'Nuke' Türkiye'de cehaletin sadece bizim toplumumuza özgü olmadığını anlatıyor.

"Türk aydım, iki cephede savaşır. Sadece kendi toplumunun hoyratlığı ile değil, Batı'nın hemen her zaman şiddetle sonuçlanan kendini beğenmişliği ile de uğraşmak zorundadır. Bu bakımdan, sadece Türkiye'de değil, Batı'da da haymatlostur! Dünya üzerindeki iktidarını koruma gayreti içindeki Batı, cahilliyeyi öyle bir hamiyetle dayatır ki, elvermemek, katledilmek demektir."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2008
 • Sayfa Sayısı:
  442
 • ISBN:
  9789752895423
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
gzd 
06 Şub 09:51 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Alev Alatlı bu romanında olayları birçok karakterin ağzından anlatır ki, bu romanda beni en çok etkileyen buydu.Türkiye'ye büyük merakla gelip kaybolan Amerikalıların hikayesi de denilebilir bu romana.Ama bunu dersem romanı sığlaştırmış olurum siz en iyisi okuyun.

Bünyamin Tetik 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Alatlı'nın genel üslubunu sürdürdüğü bir eser. Yine yakın tarihi, mümkün olan her cepheden (Kürtçü, Solcu, Sağcı, Milliyetçi, Gündelikçi, Aydın hatta bu kitap için Amerikalı) gözünden anlatmaya çalışıyor. İlk kitabın aksine tarih düşünülmeden, salt edebi bir metin olarak okunabilme şansı daha yüksek.