Kabus Schrödinger'in Kedisi 1

8,3/10  (18 Oy) · 
60 okunma  · 
10 beğeni  · 
911 gösterim
2020'li yıllar... Postnişinde YÜCE PİR'in oturduğu Yeni Dünya Düzeni tarikatı iktidarını hızla güçlendirmektedir. Tarikatı oluşturan vasıl, salik, mürid ve talipler, "Son Hakikat" dedikleri dünya görüşlerini gezegenin bütününe tebliğ etmekle yükümlüdürler. Dünya halkları ya "Tekleşmiş Varoluş" ta eriyecekler ya da genleri yok edilmek suretiyle mutlak bir biyolojik ölümle karşı karşıya bırakılan Sömürülmezler'in ve Lanetlilerin kaderini paylaşacaklardır. POSTMODERN FAŞİZM, "Tek bir dünya, tek bir devlet, tek bir bayrak!" sloganıyla özetlenen çağdaş değerlerini, evrensel medyanın tüm olanaklarını kullanarak dayatır.
(Arka Kapak'tan)
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  708
 • ISBN:
  9789752892279
 • Yayınevi:
  Everest
 • Kitabın Türü:
Murat Şaşzade 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İflas eden Aristo mantığının "Ya siyah ya beyaz" gibi ikili kutuplardan ibaret mantık anlayışının yerine hayatı ve kendimizi daha iyi anlamamızı sağlayacak belirsizlik üzerine kurulu Kuantum mantığını, küresel ve yerel dengeleri de içererek anlatımı, çok etkileyici buldum.

İbrahim Ethem Erdoğdu 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumadan önce okurun kendi hayatına bakması gerek sanırım. Huzurlu bir zaman istiyor bu kitap. Nihayetinde huzurunuz kayboluyor ve zihninizde fırtınalar kopuyor. Türkiye toplumunun doksanlara kadarki tahlili yapılıyor ve insanımızın gerçekliği ile yüzyüze kalıyoruz. Aynı zamanda, her alanda kullandığımız mantığın temelleri sarsılıyor ve gerçekliğimizdeki tüm yargılarımız sorgulanıyor, böylece gerçekliğimiz sorgulanıyor. Okunduğu takdirde okuyanda ciddi arayışlara yol açacak bir kitap karşımızda kısacası.

Bünyamin Tetik 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Alev Alatlı'nın Türkiye'nin geleceğinde kurguladığı muhteşem distopya. Okurken insanın içi kararıyor fakat muhtemel bir geleceğe karşı refleks geliştirmesine de yarıyor. Kitap çok fazla entellektüel gönderme içeriyor, adından başlayarak. Bu yüzden arada durup Google ya da Wikipedia'ya sık sık başvurmak kitabı daha iyi anlamak ve daha zevk duyarak okumayı kolaylaştırıyor.

Alev Alatlı eserini 3 ana bölümden oluşturur. Türkiye'nin sorunları işlenir. Tamamen öldürdüğü Türkiye'yi ameliyat masasına yatırır. Türkiyenin parçalanmasının en önemli nedeni dil kaybıdır.

Hüsamettin Çalışkan 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumadan Schrödinger'in Kedisi paradoksuna bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü iki kitapta verilen atmosfer, bu paradoksla ilgili...Yani, kedi hem ölüdür hem diri; yazar da bunu söylemiş, ne ölüyüz ne diri...

Kitaptan 14 Alıntı

Simge 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünya'nın bir yerinde hava kapalıyken, başka bir yerde güneş mutlaka parlıyordur."

Kabus, Alev AlatlıKabus, Alev Alatlı
İbrahim Ethem Erdoğdu 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kullanılan sözcük sayılarının azaldığının idrakindeydim," dedi Kadızade, mazeret beyan eder gibi, "Belki de, dile ilişkin kaygılarımız Türkçe-Osmanlıca tartışmalarıyla sınırlı kaldığından afaziye uyanamadık. Kelimelerin sesli/yazılı şekilleriyle uğraşıyorduk. Beyinlerimize ulaşıp ulaşmadıkları üzerinde düşünmek aklımıza gelmedi. Düşünce içeriklerinin korunup korunamadığının üzerinde de düşünemedik."

"İdeolojik kavganın idrakindeyiz," dedi Danışman, "Anlaması zor olan, meselâ, neden 'önemli' ve 'mühim' kelimelerinin her ikisini de kullanmamış, Latin harflerinin yanı sıra Arap harflerini de öğretmemiş olduğunuz. Onu yapsaydınız, tek sorununuz çeviri olurdu."

"Düşünemedik," dedi Kadızade yine "Haklısınız, ilim mi, bilim mi münakaşalarına gömüldük, her ikisinden de olduk. Kavramın kendisi, karşılığı olmayan bir sesten, bir şekilden ibaret kaldı"

Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 47)Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 47)
İbrahim Ethem Erdoğdu 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sapasağlam görünüşlü insanlarımızın konuşulanların tümünü, bütünüyle anlamadıklarını, kelimeleri kullanma yetilerinin kaybolmuş olduğunu söyleseler de inanmamayı seçerdik. Büyük ihtimalle “konuşuyor işte” der geçiştirirdik. O yıllarda dilimize pelesenk ettiğimiz tepkiydi bu; “konuşuyor işte”. Söylenenlerden etkilenmemeye niyetli olduğumuzda kullanırdık, “konuşuyor işte”. Karşı tarafın ahmak olduğunu, boş konuştuğunu ima ederdi; konuşuyor işte. Uzun bir süre bende Devrim‟i öyle geçiştirmeye çalışmıştım, “konuşuyor işte”. Adetti, babalar çocuklarını, çocuklar babalarını, öğrenciler hocalarını, avukatlar hâkimleri, milletvekilleri bakanları, muhalefet iktidarı, doktorlar hastaları, hepimiz hepimizi böyle geçiştirirdik, “konuşuyor işte”. “Konuşuyor işte” bizi geçmişimizin hâsılatından yalıtan barbar Avarlardan bu yana en masum vahşeti güle oynaya benimseten fesadın parolası oldu. Medeni dünyadan sürülmemizle sonuçlanan toplumsal cinnetin özeti…

Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 58)Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 58)

Hennem çöplüğüne fareler dadandı, veba salgını çıkmış. Veba mikrobunu biliyorsun fareler taşır. Kudüs belediyesi salgını durdurmak için hennem çöplüğünü ateşe vermiş. Vebadan ölenlerin cesetlerini de o atmışlar ki, mikroplar da ölsün. Çok büyük bir yangınmış ama fareler çöplüğe yanaşamasınlar diye ateşi hiç söndürmemişler. Senin anlayacağın, hennem vadisi tarihe insanların öldükten sonra gittikleri, içinde ateş yanan bir yer olarak geçmiş. Şimdi '' ca'' arapçada yer mekan mevki demektir. Ca hinnom veya ce Hennem, hennem yeri manasındadır.

Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 223)Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 223)

Tanrım, ne hoş bir şeydi gecenin o saatinde kabus beşiğini terk edebilmek!

Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 222)Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 222)
Emre Karakaya 
04 Haz 18:25 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ahlaki değerler sopa ile ayakta durur. Allah'ın sopası, toplumun sopası, devletin sopası. Bugüne kadar kimse ama kimse ahlaki bir hükmün doğruluğunu bilimsel olarak kanıtlayamadı.

Kabus, Alev AlatlıKabus, Alev Alatlı
İbrahim Ethem Erdoğdu 
20 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sokaktaki en büyük meselem kendimi işçi çocuklara kabul ettirmekti. Onlar, büyümüş de küçülmüş gibiydiler. Şambrellerden, yanan motor yataklarından, anlamadığım bir dolu bir şeylerden bahsediyor, hava atıyorlardı. Kendimi kabul ettirmenin tek yolunun onları şaşırtmak olduğunu keşfettim. Birkaçı toplanmış bir şey üzerinde çalışırlarken ya da misket oynarlarken, başlarına dikilir, elim Nurdan'dan öğrendiğim gibi belimde, çıkarabildiğim en gür sesle, 'N'oluyor, lan burda?' diye sorardım. Başımı yeterince dik tuttuysam, sesim yeterince tiz çıktıysa, mutlaka bir cevap verirlerdi. O zaman da, 'Açılın, bir de ben bakayım,' derdim. Açılırlardı.

Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 403)Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 403)
İbrahim Ethem Erdoğdu 
20 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sayın Yargıç, bir Türk olarak, yıllar yılı Kenan Dayımın ahfadı ol-duğumuzu söylediği, meğer yanıldığı, bir diğer Kadızade'nin, III. Murat'ın Şeyhülislâmı Ahmet Şemsettin Efendi'nin, 'Rasat icrasının feleklerin sırlarını öğrenmeye teşebbüs mahiyetinde bir küstahlık' olduğu ve 'rasathane tesis eden devletlerin zeval bulduğu' gerekçesiyle Takiyüddin Efendi'nin Cihangir sırtlarında kurduğu gözlem evini Donanma Kumandanı Kılıç Ali Paşa'ya topa tutturmuş olmasının utancını içimde taşıdım! Şemsettin yobazsa, Takiyüddin de müneccimbaşıydı, tamam. Adamın dört yüz yıl sonra apartman yöneticimiz Nevzat Hanım'ın kolejli kızına yıldız falı açan Asiye Hocanım'dan farkı yoktu, bu da tamam. Diyanet işleri Başkanı olarak, bâtıl inançlara karşı Deniz Kuvvetleri'nden yardım istemiş olmasının '90'lı yılların Türkiyesi'nde yadırganacak bir yanı da yoktu, bu da tamam. Velâkin, kuantum mekaniğinin Schrödinger'inden, Beyaz Cücelerin içyapısını ortaya döken Eddington'a kadar, fizikçi/matematikçi herkes, Hıristiyan azizlerinin, Augustine'nin, Thomas Aquinas'ın, Jean Calvin'in önünde eğiliyorlardı. Bu da beni beynimin kalitesine ilişkin derin bir yeise sürüklüyordu çünkü ne kadar uğraşırsam uğraşayım, 'kader yoktur, işler o anda olu-verir' diyerek, kulun Allah'ından bağımsız bir iradesi olduğunu, insanın tüm fiillerinin yine insana ait olduğunu öne süren Mu'tezile müderrisleriyle Gödel'in eksiklik teoremi arasındaki ilintiyi bir türlü kavrayamıyordum!

Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 352)Kabus, Alev Alatlı (Sayfa 352)
Emre Karakaya 
04 Haz 18:21 · Kitabı okudu · 7/10 puan

68 Kuşağının dönekleri, ancak onlar kanlı canlı aileler kurabildiler. Diğerlerimiz masa başından kalkmadı. Kağıdı kalemi elinden bırakmadı. Gazeteci ya da şair olamayanlarımız olabilenlerin kitaplarını basarlardı.

Kabus, Alev AlatlıKabus, Alev Alatlı
2 /