Öfke Dansı

9,5/10  (10 Oy) · 
23 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.076 gösterim
Öfkenin nedenleri ve modelleri üzerinde duran bu kitap, önemli ilişkilerde anlamlı ve uzun vadeli değişimler gerçekleştirmeyi sağlayacak özel stratejiler sunuyor. Yazar, vardığı sonuçları on yıllık klinik araştırmalara, psikanalist sistemler ve aile sistemleriyle ilgili en son bulgulara dayandırarak, kavga ve suçlamayla ya da sessizlik ve duygusal uzaklaşmayla dışarı vurulan öfkenin, mevcut ilişki dinamiklerini neden ve nasıl koruduğunu gösteriyor. Ayrıca, öfkeyi daha güçlü ve bağımsız bir benlik duygusu kazanmak için kullanma konusunda kadınların yaşadığı zorlukları da dile getiriyor.
Kadının öfkeli ve suçlayıcı bir konumdan, kendi karmaşasıyla yüzleşmeye doğru yaptığı yolculukları dile getiren Öfke Dansı, öfkenizi yapıcı bir güce dönüştürerek yaşamınızı yeniden şekillendirmek için size rehberlik edecektir.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 1999
 • Sayfa Sayısı:
  199
 • ISBN:
  9789754341676
 • Orijinal Adı:
  Dance of Anger
 • Çeviri:
  Sinem Gül
 • Yayınevi:
  Varlık Yayınları
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Öfke Dansı- öfkemizi; aile, arkadaşlık ve sosyal ilişkilerimizde ortaya çıkan olumsuzlukları düzeltmek için bir fırsat olarak nasıl kullanabileceğimizin şifrelerini veren yararlı bir kitap. Bayanlara yönelik yazılmış olmakla birlikte, herkese mesajı olan bir çalışma. Yararlandığımı rahatlıkla söyleyebilirim.

H. Havva Ergün 
31 Ağu 17:54 · Kitabı okudu · 1 günde

Başucu kitaplarımdan biridir Öfke Dansı. Harriet ablamız, ilişkileri bir tahterevalliye benzetmiş. Yakın ilişkilerde tahterevallinin bir ucunun yukarda olduğunu, alt uçta bulunan kişinin de, bu ilişki modelinde kaldığı sürece haklı bir öfkeye kapılacağını söyler. Şunu söylemeyi de ihmal etmez: "Tahterevallinin alt ucunda bulunmakta senin de sorumluluğun var."
Yakın ilişkilerde bir yan etki olarak ortaya çıkan öfkeyi yorumlamayı, onu doğru ifade etmeyi ve kullanmayı, yaşanmış öykülerle örnekliyor ve yine bu hikayeler üzeeinden yol gösteriyor feminist ablamız. Ablamız diyorum, çünkü feminizmi faşist bir ideoloji olarak değil, tahterevallinin alt ucunda bulunan kişinin (genellikle kadının) durumunu dengeye getirmesi için feminizmin bir itici güç olarak kullanılabileceğini söylüyor
Bu kitapta yakın ilişki kurmanın yanı sıra yakın ilişki içinde insanın kendi olarak kalabilmesinin sorumluluğunu da bireye yüklüyor. İlişkileri bir dansa benzetiyor ve dansta adımları değiştirmenin ilişkiyi değiştireceğinden dem vurarak, bu konuda sebat etmeyi tavsiye ediyor.
Kısaca kitap, sorumlulukları doğru bir şekilde yerine getirmenin, başkasının sorumluluğunu yüklenmemenin ve öfkemizin sorumluluğunu üzerimize almanın kitabı.
Tavsiyedir.

Kitaptan 3 Alıntı

Ahsen Bahadır 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öfkelerini etkin olmayan şekillerde ifade edenler sonunda, öfkelenmeye hiç cesaret edemeyenler kadar acı çekeceklerdir.

Öfke Dansı, Harriet Lerner (Sayfa 8 - Varlık Yayınları)Öfke Dansı, Harriet Lerner (Sayfa 8 - Varlık Yayınları)

“Diğer kişinin yüzde doksan yedi suçlu olduğuna emin olsak bile, kendi yüzde üçümüzü değiştirmekten hala biz sorumluyuz.”

Öfke Dansı, Harriet LernerÖfke Dansı, Harriet Lerner
Ahsen Bahadır 
 19 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toplumumuz kadınlara öyle bir suçluluk aşılıyor ki, başkalarına duygusal hizmet veren bir istasyon görevi yapamadığımız için kendimizi suçlar hale geliyoruz.

Öfke Dansı, Harriet Lerner (Sayfa 9 - Varlık Yayınları)Öfke Dansı, Harriet Lerner (Sayfa 9 - Varlık Yayınları)