Okumaya ve Okumuşlara Dair

7,7/10  (6 Oy) · 
34 okunma  · 
7 beğeni  · 
397 gösterim
Verbum sapienti sat est ya da dilimizdeki ifadesiyle “arif olan anlar”. Neden âlim olan değil de ârif olan? Anlamada arif olanın âlim olana bu üstünlüğü nereden kaynaklanır? Anlama melekesini kazandırmak bakımından “ilim” (scientia) insanı nerede bırakır? “İrfan” (sapientia) nereden alır, nereye götürür?

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine’de okuma etkinliğinin düşünme ve yazmayla ilişkisi irdelenmiş ve bu ikisinin uygun şekilde beslenmesi için seçerek okumanın lüzumu, her ikisinin de düşünmeye mutlak bağlılığı vurgulanmıştı. Burada ise sözünü sakınmazlığından rahatsız olmak yerine artık özellikle arar olduğumuz filozofun zaviyesinden böyle bir seçicilikten yoksun okumanın insanı nereye götüreceği bütün çıplaklığıyla ortaya konulmaktadır.

Ve günümüz dünyasında sırf hakikat aşkıyla ve öğrenme tutkusuyla okuyanlarla okuduklarıyla bir yerlerde olmayı ya da görünmeyi arayan okuyanların durumu: “Dolayısıyla edebiyat tarihine bakanlar göreceklerdir, bilgiyi ve şeylerin iç yüzünü sezip anlamayı kendilerine gaye edinmiş olanlar, kıymetleri bilinmemiş ve yüz çevrilmiş olarak kalırken, bu tür şeylerin safi görüntüsüyle ortalıkta caka satıp gösteriş yapanlar bu yoldan boğazlarını doyurdukları gibi, çağdaşlarının hayranlıklarını da kazanırlar.”

Kitaptan 10 Alıntı

Bismillah :) Kitabın giriş cümleleri...
Kendileri dışında sair herkes hakkında en az fikre sahip insanlar yazmaktan ve okumaktan başka işi olmayan insanlardır denebilir. Eğer elinden okumaktan ve yazmaktan başka bir şey gelmeyecekse insanın okuma yazma bilmemesi daha iyidir. Umumiyetle elinde bir kitapla dolaşan aylak bir adam gerek etrafında olup bitene, gerekse kendi kafasının içinden geçenlere dikkat kesilme gücünden veya isteğinden o ölçüde mahrumdur (bundan emin olabiliriz). Böyle birisinin idrakini-anlayışını kendisiyle birlikte cebinde dolaştırdığı, yahut evinde kütüphanesinin raflarında bıraktığı söylenebilir. Herhangi bir konuda özgürce aklını kullanıp bir yargıya varmak ona zor gelir...

Okumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 9 - Say Yayınları)Okumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 9 - Say Yayınları)

Kitaplardan başka bir şey bilmeyen kuru malumat sahibi bir bilgin kuvvetle muhtemeldir ki kitapların bile cahilidir.

Okumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 15 - Say Yayınları)Okumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 15 - Say Yayınları)
Friedrich nietzche 
08 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ancak hicbir konuda varlık gösteremeyenler alçakgönüllü olurlar(Goethe)

Okumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 88)Okumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 88)
Ahmet 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumak
Şu büyük üstatların etkileyici allamelikleri karşısında kendi kendime şöyle seslenirim: "Ah, bu kadar çok okuyabilmek için ne kadar az düşünmek zorunda kalmış olmalılar!"

Okumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 22)Okumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 22)
Veysel Kadir Şeker 
25 Mar 20:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Varsın cebinizde daha az para olsun ama daha saygın olun, cahillerin para kesesine selam durup temenna etmek yerine bırakın karşınızda bayağılıklarını hissetsinler..!

Okumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur SchopenhauerOkumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur Schopenhauer

Aklın melekeleri kullanılmadığı, yahut alışkanlık ve otorite ile kısıtlandığı zaman, kayıtsız, uyuşuk düşünce yahut eylemin amaçları için elverişsiz hale gelirler.

Okumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 11 - Say Yayınları)Okumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur Schopenhauer (Sayfa 11 - Say Yayınları)

Kendileri dışında sair herkes hakkında en az fikre sahip insanlar yazmaktan ve okumaktan başka işi olmayan insanlardır denebilir.

Okumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur SchopenhauerOkumaya ve Okumuşlara Dair, Arthur Schopenhauer

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitap kurdunun aklı ödünç alınmış akıldır
Kitap kurdunun aklı ödünç alınmış akıldır (Bu "hayalî" röportaj metni, Schopenhauer'in 'Okumaya ve Okumuşlara Dair' kitabından iktibaslar yapılarak oluşturulmuştur.)