O'na Secde Yakışıyor

7,0/10  (9 Oy) · 
67 okunma  · 
8 beğeni  · 
982 gösterim
Geçtiğimiz aylarda "Sevmekten Korkuyorum" adlı romanıyla okurlarına ulaşan kıymetli yazarlarımızdan Ahmed Günbay Yıldız, şimdi de "O'na Secde Yakışıyor" adlı son romanıyla okurlarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Yazarımız romanında, yaşadığı sıkıntılardan dolayı isyana düşebilme ihtimali olan bir gencin, kendini saptırmaya çalışan şeytanî seslere karşı verdiği mücadeleyi ve yaşadığı olayların birer imtihan vesilesi olduğunu idrak edip, manevi hayatına yön veriş sürecini anlatıyor...

Romanımızın kahramanı Saltık Buğra yaşadığı muhitte korkusuzluğu ve kahramanlığıyla tanınır. Askerden geldikten sonra nişanlısı Sanem'in evlenme arefesinde haince öldürülmesiyle hayatı farklı boyutlarıyla yaşamaya başlayacaktır.

Sevdiğini toprağa verdikten sonra ailesinin ve Agah Dede'nin tavsiyesi üzerine İstanbul'a amcasının yanına gelir. İstanbul'daki en yakın dostu kuzeni ve süt kardeşi olan Serdem'dir.

Serdem, Saltık Buğra'nın içinde bulunduğu ruh halinin farkındadır ve bu durumun Saltık'ın hayatında herhangi bir yer teşkil etmeyen İlahî değerlerin farkına varıp hayata geçirmemesinden kaynaklandığını ona anlatmak için elinden geleni yapar.

Serdem'in dostane çabalarıyla Saltık gerçekle bağdaştıramadığı İlahî emirleri gururundan dolayı uygulayamadığını anlar ve Rabbine secde etmenin güzelliğini yaşamaya başlar.

Kahramanımız hayatına Sanem'den sonra kimse giremez diye düşündüğü sırada Meryem'le tanışır... İki farklı inancı paylaşan Saltık ve Meryem hidayet üzere ortak bir noktada buluşurlar... Yaratıcı huzurunda O'na en yakın oldukları ânın secde ânı olduğunu anlayarak hayatlarıyla ilgili önemli bir karar alırlar...

"O'na Secde Yakışıyor" , kulun, Rabbi huzurunda kalbinde zerre kadar kibir ve gurur olmaksızın secde edişine ve huşû içinde: "Yüceler Yücesi Rabbim! Seni kullara ait olan bütün noksan sıfatlardan tenzih ediyor, Seni en güzel isim ve sıfatlarınla anıyorum" diyebilmesine, dikkatleri çekiyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2006
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9799752634779
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

DK 
25 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnanç hayatın en muhteşem bestesi... Ruhun ahvalini dışa vuran ve dış dünyayı özümleyen en çarpıcı büyüleri çözen, beyni buluşlara yönlendiren ve aklı itaate davet edip Kainatın Sahibi karşısında alnını secdeye koydurabilen kurtuluş muştusu..

O'na Secde Yakışıyor, Ahmed Günbay YıldızO'na Secde Yakışıyor, Ahmed Günbay Yıldız
Ekrem Özkara 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Aksiyona bağlanmayan bir inanç,kendi kendisini öğütüp tüketen,mikropların pençesine düşmüş bir vücut gibidir.

O'na Secde Yakışıyor, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 135)O'na Secde Yakışıyor, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 135)
DK 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Sular karıştıkları ırmakların, nehirlerin ya da denizlerin adlarını taşırlar... Bütün birleşmelerde, başka bir yatağa doğru akar sular... Kendi isimlerini unuturlar... Zebur denizi Tevrat denizine açılmadıkça, Tevrat denizi yol bulup İncil denizine açılmadıkça ve bunların her birisi Kur'an okyanusuna dökülüp bütünleşmedikçe inançlar arasındaki uçurumlar daha da derinleşerek sürüp gidecektir.

O'na Secde Yakışıyor, Ahmed Günbay YıldızO'na Secde Yakışıyor, Ahmed Günbay Yıldız