1000Kitap Logosu
Özgürlük
Özgürlük
Özgürlük

Özgürlük

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
48 Kişi
219
Okunma
54
Beğeni
3.219
Gösterim
142 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 1 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Oda Yayınları · Temmuz 2008 · Karton kapak · 9789753851006
Diğer baskılar
Özgürlük
Özgürlük
Özgürlük
Sosyalist gerçekçiliğin büyük ustası Maksim Gorki 28 Mart 1868'de Nijni-Novgorod'da doğdu. Babası ve annesini küçük yaşta kaybettikten sonra çeşitli işlerde çalıştı. 1892'de ilk hikayesini, "Makar Cudra"yı yayımladı. Daha sonra sürekli yazmaya başladı. 18 Haziran 1936'da Moskova'da öldü. "Özgürlük" romanında 1905 Devrimi sonrası bir Rus kasabası anlatılır. Gorki, diğer eserlerinde olduğu gibi "Özgürlük"te de devrimci işçi sınıfı hareketiyle ilişkisinden ve emekçi sınıfın savaşımından edindiği izlenimlerinden yararlanır. (Arka Kapak)
6 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,28
7.6
10 üzerinden
48 Puan · 6 İnceleme
Dark Reader
Özgürlük'ü inceledi.
142 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Merhaba kitap dostlarım mutlu akşamlar dilerim.Bu akşam sizlere Maksim Gorki’den ve son okuduğum eserinden bahsetmek istiyorum.Kısaca yazardan bahsetmem gerekirse. 19. yüzyıl, edebiyatta büyük bir atılımın yaşandığı bir zaman dilimi oldu. özellikle natüralist ve realist sanat akımları, insanı ve onu çevreleyen toplumu nesnel bir zeminde tasvir etmeye girişirken, toplumun değişik katmanlarının temsilcileri bu dönem romanlarının kahramanları oluverdiler.Ancak, unutulan ya da yeterince önem verilmeyen bir insan tipi vardı ki o da, yükselen kapitalizm koşullarında toplumsal konumu belirginleşen işçi sınıfının ve onunla birlikte toplumun tüm emekçi katmanlarının temsilcileriydi.Onların seslerini duyurmak görevi de, sosyalist gerçekçilik akımının kurucusu sayılan Aleksey Maksimoviç Gorki’nin olacaktı.Biraz da eserden bahsetmek istiyorum. Bu romanda, 1905 Devrimi sonrası bir Rus kasabası anlatılır.Maksim Gorki diğer eserlerinde olduğu gibi Özgürlük romanında da devrimci işçi sınıfı hareketiyle ilişkisinden ve emekçi sınıfın savaşımından edindiği izlenimlerinden yararlanarak aktarır. Kitaptaki karakterlerin birden fazla adı var ve konuşmalar içinde sürekli isimler değişiyor, bu yüzden okumak gerçekten çok zorlaşıyor. Güzel düşünceler ve dersler var.Maksim Gorki’nin okunması gereken kitaplarından olduğunu düşünüyorum
Özgürlük
7.6/10
· 219 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Yılmaz Squires
Özgürlük'ü inceledi.
142 syf.
·
4 günde
·
5/10 puan
Gorki'nin Özgürlük adlı kitabını açıkçası çok keyifle okuduğumu söyleyemem. Bir Ana, bir Benim Üniversitelerim, Yol arkadaşım gibi sürükleyici çıkmadı. 1900'lü yılların Rus halkının sıradan hayatlarının anlatıldığı bir kitaptır.
Özgürlük
7.6/10
· 219 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Black Garden
Özgürlük'ü inceledi.
142 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Rusya'nın küçük Okurov kentinde, kentin karnı tok burjuvaları ile banliyölüler -yazarın tabiriyle küçük burjuvalar- arasında yıllardır devam eden bir anlaşmazlık vardır ki bu, 1905 Rus devriminin yaşanmasıyla büyür. Hikayede, yaşanılan bir devrimin uzaktaki halk üzerindeki etkileri vurgulanmaya çalışılmış ve hikaye içerisinde sosyolojik analizler sonra psikolojik tasvirler de bu hikayeye renk katıyor. İlk bölümlerdeki şehir, tabiat ve kişi tasvirlerinin okuyucuyu sıkma olasılığı varsa da okuyucu, bu paragraflardaki şiirsel anlatıma odak vermelidir. Her yönüyle renkli bir kısa roman bu, Gorki'nin bu Özgürlük kitabını okumanızı tavsiye ediyorum...
Özgürlük
7.6/10
· 219 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Özgür Gülsoy
Özgürlük'ü inceledi.
142 syf.
·
23 günde
·
5/10 puan
Gorki sevdiğim yazarlardan biri, ancak yayınevi kitabı öyle bi hale getirmişki açıkçası okurken aradaki bağlantıları kuramadım. Bence kitabı orjinal dilinden okuyun ve kararı siz verin. Diğer taraftan 1905 sonrası Rusya'nın sınıf çelişkilerini anlatan bi kitap. Bu bakımdan konusu ilgi çekici.
Özgürlük
7.6/10
· 219 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5