Benim Üniversitelerim

8,0/10  (131 Oy) · 
563 okunma  · 
121 beğeni  · 
3.147 gösterim
Benim Üniversitelerim'de, Aleksey Peşkov, üniversitede okumak üzere Kazan şehrine gelir. Fakat zorluklarla geçen hayatında bu büyük hayalini gerçekleştirmesi kolay olmayacaktır. Bir yandan ekmeğini kazanmaya diğer yandan eğitimini sürdürmeye çalışan genç, Rusya'da çarlık yönetiminin ve eskimiş dünya görüşünün çalkantılı ortamında bütün hayatın bir üniversiteye dönüştüğünü görür. Karşısına benzersiz kişilikleri olan, Rusya'nın kaderini değiştirecek kişiler çıkacaktır. Rusya gürül gürül geleceğini tartışmaktadır.

Çocukluğum ve İnsanlar Arasında'nın ardından Benim Üniversitelerim'le birlikte, edebiyat tarihine eşsiz bir gerçekçilik anlayışı getiren Maksim Gorki'nin kendi hayatından yola çıkarak yazdığı üçleme tamamlanmış
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786053326533
 • Orijinal Adı:
  Mai Universiteti
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
 13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gorki Gorki Gorki. Bir yazarın ilk kitabını okuduktan hemen sonra tüm yazdığı kitaplarının okunması, o yazarın gerçek yaşamla ne kadar iç içe olduğunun kanıtıdır kanımca. Gorkinin mürekkebi süt tatlıları gibidir. Yedikçe yersiniz; yumuşaktır, hafiftir, nettir ve gerçektir. Realizm denince ilk akla gelenlerdendir. Gorki fakirdir, hor görülmüş bir yaşamı vardır, acının kendisidir. Acı insanı olgunlaştırır. Gorki de olgundur. Aleksey, kitapta somut ruhlar içinde soyut kalmaya çalışan asil bir ruhtur. Ruh olması gerektiği gibi soyut olmalıdır.
Olacakların olmaması için olması gerekenleri bilmek gereklidir. Aleksey bence ne olması gerektiğini biliyor fakat toplumunun, çağın hastalığı olan "kibir" i yüzünden bunu onlara anlatamıyor, sessiz çığlıkları içinde büyüyor.

İyi okumalar...

HaKaN 
15 Eki 17:30 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Maksim Gorki’nin otobiyografisini anlatan,Çocukluğum;Ekmeğimi Kazanırken ve Benim Üniversitelerim eserleri bu sırası ile okunmalı.Bu üç eserde Gorki’nin yaşam hikayesini,çocukluğundan itibaren yaşadığı zor hayatı gerçekçi üslubu ile,zamanın Rus yaşamını yazarla birlikte yaşamış gibi olacaksınız.Gorki küçüklüğünden beri yaşamış olduğu zor şartlar altında tamamen kendi kendini yetiştirmiş bir yazardır.Bu üçüncü kitabında Üniversite okumak için Kazan’a gitmiş maalesef üniversite öncesi eğitimini resmi okullarda tamamlayamadığından dolayı üniversiteden kabul görmemiş,bu nedenle kendi deyimi ile hayat üniversitelerinde eğitimini tamamlamıştır.Bu önemli yazarı tanımak,devrim öncesi Rusya’yı anlamak ve devrime götüren sebeplerin nedenini kavrayabilmek için bu üç eserin okunması oldukça faydalı olacağı görüşündeyim.Başlayınca zaten yazarın akıcı anlatımı sizi sürükleyecek,bir bakmışsınız ki bu üç kitap bitivermiş.İyi okumalar.

F.owl 
03 Kas 00:12 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Unutmak ve avunmak istiyordu, bilgi değil. Gereken sadece sakin bir köşe ve istediği zaman öpebileceği, ondan da her yönde karşılık görebileceği bir kadındı... Keyifli okumalar

Yusuf Karataş 
04 May 15:07 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Maksimiç; biraz agresif, kuvvetli, okumayı seven çalışkan bir genç. Üniversite için Kazan şehrine gelir ve burada birçok farklı insanla karşılaşır, çeşitli işler yapar. Oluşumlara katılır. Fakat uğraşlarına rağmen içindeki boşluğu dolduramaz.

Günlerden birinde dayanamayarak intihar etmeyi dener, başaramaz. Sonrasında bir iş teklifi alıp farklı bir şehre, şehir hayatından köy hayatına geçer. Burada kendini biraz daha iyi hissetse de içindeki boşluğu tamamen dolduramaz yine.

Gorki'yle tanıştığım kitap oldu. Beğendiğimi söyleyebilirim. Tavsiyem; içerisinde birçok karakter barındırdığı için okurken dikkatli olmakta fayda var.

Gencay atli 
04 Eyl 00:49 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Maksim Gorki’nin yaşamöyküsünü anlatan üçlemenin bu son kitabı, onun yirmili yaşlarına kadar topladığı hayat deneyimleri üzerine kuruludur. Kunduracı çıraklığından aşçı yamaklığına, kuş avcılığından ikona mağazası tezgâhtarlığına kadar bir tür hayata hazırlanma aşamalarından geçen yazar, hak ettiğini düşündüğü yüksek öğrenime yönelir. Kazan’daki üniversiteye girme imkânı bulamayan Gorki, hayat üniversitesinin içinden geçer. Önceki iki özyaşam öyküsü romanındaki doğal, kırsal dünya, burada yerini kentin izbe, içindeki hayatlar gibi yıkık dökük, ama ayakta duran binalarına bırakır. Yazar bizi, ara sıra yorum kattığı bir belgesel sinema tekniğiyle farklı toplumsal katmanları temsil eden renkli tiplerin, karakterlerin dünyasından geçirirken, ‘hayat üniversitesinden mezun oluşunun’ da ipuçlarını verir. Gorki, kötülüğün, hoşgörüsüzlüğün, tembelliğin ve aptallığın dünyevi ve dinsel kuramların baskısından çok daha belirleyici olduklarını hatırlatır bize; Benim Üniversitelerim, onun bu engellere karşı verdiği mücadelenin üçüncü aşamasını oluşturur

Maksim Gorki, bu kitabında oldukça samimi bir dille , gittiği hayat üniversitelerinden aldığı hayat derslerini anlatmış adeta.
İlk başta okuma azmiyle şehirde üniversite başlamış ama hayat şartları buna izin vermemiş.
Yazar her şeye rağmen, kitap okumayı asla bırakmamış. Okumak, yaşamının en önemli tutkusu haline gelmiş.
İnsanları çok yakından gözlemlemiş ve bütün birikimini insan ve iş tanıyarak oluşturmuş bir yandan da...
"Gorki" ismi de yazarın sonradan aldığı bir isim. Rusca 'da "acı" anlamına geliyormuş.
Zaten hayatının gençlik döneminde, içinde bulunduğu yoksulluk ve acılara dayanamadığı için , intihar girişiminde bile bulunmuş...

Ama okumayı hiç bırakmamış ve kitaplarla ve inandığı prensiplerle hayata tutunmuş ... yazarın kayıtlara geçen 1250 yapıtı var .
Ve 300 e yakın öyküsü...

C. 
 01 Eki 15:22 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Otobiyografik üçlemenin son kitabı. Son sayfada içim bir buruk oldu. Aleksey'in hayatıyla ilgili tam aktarım bu sayfada son buldu. Çocukluğum ile başlayan masum Alyoşa'nın hayat hikayesi üniversite için Kazan yolunu tutmasıyla farklı boyut kazandı.

İlk göze çarpan Maksim Gorki'nin her an biriyle tanışıp 3 saat sonra onunla aynı evde kalmaya gidişi veya ona taşınmasıydı. Bu olayı kitap boyunca gördük. Bu her an her gün yaşamadıģımız bir olay olduğundan epey komik duruyor. Sevgili Aleksey'in fikirsel temellerinin atıldığı sayfaları görüyoruz. Aleksey Maksimoviç, Derenkovlar'da tartışılan devrimci mücadeleyi hiç ama hiç anlamadı. Oradaki devrimci öğrenciler halkı birer Tanrı ibaresinde görselerde Maksim'in gördüğü cehalet içerisinde mujiklerdi. Ağdalı cümlelerin boşluğunu hissediyor ve bu boşlukta kendini yitiyordu. Çar'a karşı yapılan mücadeleyi tam anlamıyla benimseyemiyor gördüm Gorki'yi. Altı boş olan cümlelerin arasında kalmış bir adamdı sanki Gorki! Bu boşluktan fırında çalışarak kurtuluyor ve bir yandan okuyordu. Bu hayat Gorki'yi tatmin etmemişti ki bir kere intihara bile kalkışmış.

Sonrasında Romas, İzot, Hohol, Kukuşkin ve Barinov gibi insanlarla tanıştı. Bunların Derenkov'larda gördüğü insanlardan farkı gerçekçi yaklaşımlarıydı. Halkı o kadar da yüceltmiyorlar aksine cehalet içinde olduklarını söylüyorlardı. Romas akıl hocası olmuştu. Hobbes, Miller gibi insanların kitaplarını verdiğinde onun toz pembe, ağdalı cümlelerin dünyasında yaşamadığını görüyordu. Romas, Doğa Bilimleri diyordu ille de gerçeğin kaynagı diyordu. Gorki burada kalıp bu adamların arasında yaşamını sürdürdü. Mujiklerin evi yakmasına kadar.

Gorki, Çocukluğumdan bu yana çevresini son derece iyi tahlil etti. Çevresindekiler Ortodoksluk çılgınlığıyla yaşarken özellikle ananesi kendini hayatın gerçekleriyle yetiştirdiğini gösterdi. Bu kitapta ananesi öldü ve bu kadını severdim. Her ne kadar çılgın bir ortodoks olsa da iyi bir yüreği vardı. Gorki, mujik yaşamını da son derece iyi tahlil etti. Bu insanlar değişime kapalıdır. Eğer onların yıllardan beri kurduğu yaşamı kabullenmeyip bunun doğrusu bu değil dersen seni kovalarlar. Aramızdan bas git bozguncu derler. Özgürlüğün düşmanlarıdır. İtaat etmek onların karakteri olmuştur artık.

2 karakteri anmadan geçemeyeceğim. İlki ismi geçmeyen filolog. Yürürken dahi kitap okuyan bir adam. Ondan dolayı herkes çarpıyor bu adama. Öyle ki bir gün vagonda ölüyor. İkincisi de İzot. Okuma ve yazmaya heves edip başaran yakışıklımız. Okuduğu andaki cümleleri duyduğumda o kadar sevindim ki bu çocuğu çok sevdim. İzot, mujikler tarafındandan baltayla öldürüldü. Sebebi ise o da farklı bir adamdı.

Bu kitaptan öğrendiklerimden biri Tolstoyculuktur! Öyle ki Tolstoy'un İtiraflarım kitabı karışıklığa sebep olmuş. Profesörler bu kitaba karşı anti-tezler üretmişler. Akım şiddete karşı şiddet eğilimi göstermemeye dayanıyor. Sevgi herşeyi çözecektir diyor Tolstoycular. Ah, onlar mujikleri bir görseler bu kadar toz pembe olmasalar keşke.

Nuh 
09 Eyl 18:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Klasikler. Herkes gibi bende hayatımın bir döneminde popüler kültürün kölesi olup, onun bana sunduğu kitapları okudum sadece. "Klasikler" kelimesini duyduğum zaman burun kıvırdım utanmadan. Her insanda olduğu gibi bir gün benimde kafama dank etti bu eksiklik. Ya da bazı insanlara olduğu gibi demeliyim. Klasiklerden okumaya başladım. Vadideki Zambak, Ana, Kumarbaz, Yüzbaşının Kızı, Karamazov Kardeşler ve diğerleri. Okudukça içimdeki utanma duygusu yüzümden taştı ve taştıkça kızardım. Hepsinden özür diledim sonra. Ve Benim Üniversitelerim. Maksim Gorki'nin ayrı birer kitapmış gibi görünse de aslında tek bir cilt içinde olabilecek üçlemesinin son parçası (Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken).
Bu kitabının ana konusu okumaya çalışan bir genç. Kitabı kısaca bu şekilde özetlemek yanlış olmaz. Ama o sayfalarda Gorki'nin bize sunduğu dönemin tabloları. İşçiler, köylüler, devrimin ayak sesleri, siyasi fikirler, şimdilerde alay için kullanılan 'hayat üniversitesi', açlık, ve dönemin başka sıkıntılarını ustaca betimlemiş ve anlatmış bize.
Kısacası Maksim Gorki okunmalı. Benim gibi geç anlayanlardan, geç fark edenlerden olmamak adına bir an önce okunmalı.
NOT: Gorki gerçek adı değilmiş. Rusça'da 'Acı' demekmiş. Kendisine bu takma adı uygun görmüş, ki kitaplarından ve hayatından anlaşıldığı üzere acıyla yoğrulan bir adam kendisi.

Veysi Yavuz 
23 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Maksim Gorki'nin Çocukluğum,Ekmeğimi Kazanırken ve Benim Üniversitelerim serisinde daha olgun bir yaştaki Aleksey ile karşılaşırız.Kazan'da başlayan üniversite okuma hevesi kendini toplumun üniversitesinde bulur.Aslında üniversitede öğrenilecek bilgiden ziyade ahlak ve değerler konusunda en iyi dersi almış oluyor Aleksey.Gorki'nin Çar 2.Nikolay ve çarlık sistemine bir yergi getiriyor.Varsıl ve yoksulun arasındaki dengesiz uçurum kitapta diğer ayrıntılı bir nokta.Varsılın bir şekilde çarlık sistemiyle servetine servet katarken yoksulluk yoksullar için çekilmez bir hal almaktadır.Sosyalistler ve varsıl köylüler karşı karşıya gelmektedir sürekli.Sürtüşmeler ve didinmeler sürer iki tarafta.Gorki cehalet konusunada değinir kitabında.Rus insanının ahlaki değer yargılarını en iyi şekilde özetler Gorki.Diğer eserlerinde olduğu gibi toplumunun kanayan yaralarına Gorki yalın bir dilini eserine bir sosyalist olarak güzel bir şekilde işler.

BARAN 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Benim Üniversitelerim, Bir arkadaşının ısrarı ve kendi okuma azmiyle Kazan şehrine giden Gorki, okuma amacını gerçekleştiremeyerek çalışma hayatına geri döner. Anneannesini de kaybeden ve tamamen yalnız kalan Gorki, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenirken, bir taraftan da hayat üniversitesinde pişmeye devam eder.

Bir yandan ekmeğini kazanan Gorki, diğer yandan da yeni insanlarla tanışıp okumaya, tartışmaya, siyasi düşüncelerini geliştirmeye başlar. Yaşamının o dönemini, işçileri ve köylüleri yalın ve içten diliyle anlatan Gorki, Çarlık Rusya’sının bir fotoğrafını sunarak dünya edebiyatının bugün dahi okunan yazarları arasına girmeyi hak etmiştir. ..

3 /

Kitaptan 222 Alıntı

Aysel 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsan kalabalığını sevmiyorum, işte o kadar! Ben kendi halinde bir yaşam sürmeli, ıssız yerlerde yaşamalıyım, ama yaşanacak doğru dürüst ıssız bir yer de bilmiyorum."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Sinan yaprak 
11 May 04:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Herkesin bir çocuk tarafı vardır; işte insanın burasını, bu yönünü göz önünde bulundurmak gerekir."

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 141)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 141)
Oblomov 
03 Şub 01:17 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsan ne kadar az şeyle idare ederse, o kadar mutlu olur; istekler, ihtiyaçlar çoğaldıkça, özgürlük azalır.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 45)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 45)
Sinan yaprak 
 05 Nis 20:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"-Bir daha birbirimizi görmeyeceğiz! Sen çok uzaklara gidiyorsun, bense burada öleceğim!"

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 6)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 6)
Aysel 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sevgi demek, haklı bulmak, hoş görmek, görmezden gelmek ve bağışlamak demektir.."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Aysel 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Her bilginin kaynağı insandır. İnsanlar zahmetle ve kabaca öğretirler, ama öğrettikleri bilgiler kitaplardan çok daha derin ve sağlamdır."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Aysel 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Merhamet yok! Ya sevgi yüzünden mahvolacağız ya da sevgi için verdiğimiz mücadelenin altında ezileceğiz. Hiç fark etmez: Mahvolmaya mahkûmuz... "

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Sinan yaprak 
 11 May 02:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"-Hey gidi kahpe hayat, hey! Yaşadım! Yaşadım, ama ne ruhça, ne de vücutça bir şey kazanamadım."

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 95)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 95)
Nihan 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan ne denli az isterse o denli mutlu olur, istekleri arttıkça özgürlüğünü yitirir."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki

Ben, yalnızca kitaplara ihtiyaç duyuyorum, diğer eşyaların benim gözümde hiçbir değeri yoktu.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 94)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 94)