Benim Üniversitelerim

8,0/10  (115 Oy) · 
509 okunma  · 
103 beğeni  · 
2.816 gösterim
Benim Üniversitelerim'de, Aleksey Peşkov, üniversitede okumak üzere Kazan şehrine gelir. Fakat zorluklarla geçen hayatında bu büyük hayalini gerçekleştirmesi kolay olmayacaktır. Bir yandan ekmeğini kazanmaya diğer yandan eğitimini sürdürmeye çalışan genç, Rusya'da çarlık yönetiminin ve eskimiş dünya görüşünün çalkantılı ortamında bütün hayatın bir üniversiteye dönüştüğünü görür. Karşısına benzersiz kişilikleri olan, Rusya'nın kaderini değiştirecek kişiler çıkacaktır. Rusya gürül gürül geleceğini tartışmaktadır.

Çocukluğum ve İnsanlar Arasında'nın ardından Benim Üniversitelerim'le birlikte, edebiyat tarihine eşsiz bir gerçekçilik anlayışı getiren Maksim Gorki'nin kendi hayatından yola çıkarak yazdığı üçleme tamamlanmış
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786053326533
 • Orijinal Adı:
  Mai Universiteti
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yusuf Karataş 
04 May 15:07 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Maksimiç; biraz agresif, kuvvetli, okumayı seven çalışkan bir genç. Üniversite için Kazan şehrine gelir ve burada birçok farklı insanla karşılaşır, çeşitli işler yapar. Oluşumlara katılır. Fakat uğraşlarına rağmen içindeki boşluğu dolduramaz.

Günlerden birinde dayanamayarak intihar etmeyi dener, başaramaz. Sonrasında bir iş teklifi alıp farklı bir şehre, şehir hayatından köy hayatına geçer. Burada kendini biraz daha iyi hissetse de içindeki boşluğu tamamen dolduramaz yine.

Gorki'yle tanıştığım kitap oldu. Beğendiğimi söyleyebilirim. Tavsiyem; içerisinde birçok karakter barındırdığı için okurken dikkatli olmakta fayda var.

Gencay atli 
04 Eyl 00:49 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Maksim Gorki’nin yaşamöyküsünü anlatan üçlemenin bu son kitabı, onun yirmili yaşlarına kadar topladığı hayat deneyimleri üzerine kuruludur. Kunduracı çıraklığından aşçı yamaklığına, kuş avcılığından ikona mağazası tezgâhtarlığına kadar bir tür hayata hazırlanma aşamalarından geçen yazar, hak ettiğini düşündüğü yüksek öğrenime yönelir. Kazan’daki üniversiteye girme imkânı bulamayan Gorki, hayat üniversitesinin içinden geçer. Önceki iki özyaşam öyküsü romanındaki doğal, kırsal dünya, burada yerini kentin izbe, içindeki hayatlar gibi yıkık dökük, ama ayakta duran binalarına bırakır. Yazar bizi, ara sıra yorum kattığı bir belgesel sinema tekniğiyle farklı toplumsal katmanları temsil eden renkli tiplerin, karakterlerin dünyasından geçirirken, ‘hayat üniversitesinden mezun oluşunun’ da ipuçlarını verir. Gorki, kötülüğün, hoşgörüsüzlüğün, tembelliğin ve aptallığın dünyevi ve dinsel kuramların baskısından çok daha belirleyici olduklarını hatırlatır bize; Benim Üniversitelerim, onun bu engellere karşı verdiği mücadelenin üçüncü aşamasını oluşturur

Maksim Gorki, bu kitabında oldukça samimi bir dille , gittiği hayat üniversitelerinden aldığı hayat derslerini anlatmış adeta.
İlk başta okuma azmiyle şehirde üniversite başlamış ama hayat şartları buna izin vermemiş.
Yazar her şeye rağmen, kitap okumayı asla bırakmamış. Okumak, yaşamının en önemli tutkusu haline gelmiş.
İnsanları çok yakından gözlemlemiş ve bütün birikimini insan ve iş tanıyarak oluşturmuş bir yandan da...
"Gorki" ismi de yazarın sonradan aldığı bir isim. Rusca 'da "acı" anlamına geliyormuş.
Zaten hayatının gençlik döneminde, içinde bulunduğu yoksulluk ve acılara dayanamadığı için , intihar girişiminde bile bulunmuş...

Ama okumayı hiç bırakmamış ve kitaplarla ve inandığı prensiplerle hayata tutunmuş ... yazarın kayıtlara geçen 1250 yapıtı var .
Ve 300 e yakın öyküsü...

Nuh 
09 Eyl 18:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Klasikler. Herkes gibi bende hayatımın bir döneminde popüler kültürün kölesi olup, onun bana sunduğu kitapları okudum sadece. "Klasikler" kelimesini duyduğum zaman burun kıvırdım utanmadan. Her insanda olduğu gibi bir gün benimde kafama dank etti bu eksiklik. Ya da bazı insanlara olduğu gibi demeliyim. Klasiklerden okumaya başladım. Vadideki Zambak, Ana, Kumarbaz, Yüzbaşının Kızı, Karamazov Kardeşler ve diğerleri. Okudukça içimdeki utanma duygusu yüzümden taştı ve taştıkça kızardım. Hepsinden özür diledim sonra. Ve Benim Üniversitelerim. Maksim Gorki'nin ayrı birer kitapmış gibi görünse de aslında tek bir cilt içinde olabilecek üçlemesinin son parçası (Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken).
Bu kitabının ana konusu okumaya çalışan bir genç. Kitabı kısaca bu şekilde özetlemek yanlış olmaz. Ama o sayfalarda Gorki'nin bize sunduğu dönemin tabloları. İşçiler, köylüler, devrimin ayak sesleri, siyasi fikirler, şimdilerde alay için kullanılan 'hayat üniversitesi', açlık, ve dönemin başka sıkıntılarını ustaca betimlemiş ve anlatmış bize.
Kısacası Maksim Gorki okunmalı. Benim gibi geç anlayanlardan, geç fark edenlerden olmamak adına bir an önce okunmalı.
NOT: Gorki gerçek adı değilmiş. Rusça'da 'Acı' demekmiş. Kendisine bu takma adı uygun görmüş, ki kitaplarından ve hayatından anlaşıldığı üzere acıyla yoğrulan bir adam kendisi.

Veysi Yavuz 
23 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Maksim Gorki'nin Çocukluğum,Ekmeğimi Kazanırken ve Benim Üniversitelerim serisinde daha olgun bir yaştaki Aleksey ile karşılaşırız.Kazan'da başlayan üniversite okuma hevesi kendini toplumun üniversitesinde bulur.Aslında üniversitede öğrenilecek bilgiden ziyade ahlak ve değerler konusunda en iyi dersi almış oluyor Aleksey.Gorki'nin Çar 2.Nikolay ve çarlık sistemine bir yergi getiriyor.Varsıl ve yoksulun arasındaki dengesiz uçurum kitapta diğer ayrıntılı bir nokta.Varsılın bir şekilde çarlık sistemiyle servetine servet katarken yoksulluk yoksullar için çekilmez bir hal almaktadır.Sosyalistler ve varsıl köylüler karşı karşıya gelmektedir sürekli.Sürtüşmeler ve didinmeler sürer iki tarafta.Gorki cehalet konusunada değinir kitabında.Rus insanının ahlaki değer yargılarını en iyi şekilde özetler Gorki.Diğer eserlerinde olduğu gibi toplumunun kanayan yaralarına Gorki yalın bir dilini eserine bir sosyalist olarak güzel bir şekilde işler.

BARAN 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Benim Üniversitelerim, Bir arkadaşının ısrarı ve kendi okuma azmiyle Kazan şehrine giden Gorki, okuma amacını gerçekleştiremeyerek çalışma hayatına geri döner. Anneannesini de kaybeden ve tamamen yalnız kalan Gorki, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenirken, bir taraftan da hayat üniversitesinde pişmeye devam eder.

Bir yandan ekmeğini kazanan Gorki, diğer yandan da yeni insanlarla tanışıp okumaya, tartışmaya, siyasi düşüncelerini geliştirmeye başlar. Yaşamının o dönemini, işçileri ve köylüleri yalın ve içten diliyle anlatan Gorki, Çarlık Rusya’sının bir fotoğrafını sunarak dünya edebiyatının bugün dahi okunan yazarları arasına girmeyi hak etmiştir. ..

Ayhatun Ozyildirim 
06 Mar 15:54 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Gorkinin kendi hayatını anlattığı üç kitaptan sonuncusu. Üniversite için gittiği şehirde çalışmaya başlar ve olaylar gelişir. Çok istemesine rağmen de okuyamamıştır .

Tolga Topuz 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kitapta üniversite öğrenimi için evden ayrılan baş karakterin bu süreçte yaşadıkları ele alınıyor. bazı olayları kısa geçmesine rağmen özünde birçok derinliklere rastlamamız mümkündür. Cehalet içerisindeki bir topluluğun, yanlıştan nasıl yanlışın doğduğunu, bir kartopu misali nasıl çığ şeklini aldığını görüyoruz. Bazı kitaplar gereksiz uzatmalarla dolu olur sıkar ama yazarın ele aldığı konu itibariyle kitabın sayfa sayısını daha da arttırması mümkün olabilirdi ve üstelik verdiği mesajların da içeriği daha da çeşitlenebilirdi.

Mutfaktaki sarı bez 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rus yazar, şair, düşünür maksim gorki'nin öz yaşamından kesitler sunan romanı. eser, yazarın 15-16 yaşlarındaki üniversite okumak amacıyla kazan'a doğru yola çıkışı ile başlıyor. gorki 1868 doğumlu olduğu için roman 1880'lerin ortasından sonuna kadar bir dönemi kaplıyor aslen.

18. yüzyılın ilk yarısını ve daha eski zamanlara ait olan rus eserlerinden köylülerin nasıl bir açmaz nasıl bir yokluk içinde yaşadıklarını bütün gerçekliği ile görürsünüz. daha sonraları 1861 yılında köylüler çıkan yasa ile adeta kölelikten azad ediliyorlar. 1866 yılında yayınlanan dostoyevski'nin suç ve ceza adlı eserine bakılırsa o dönem rus milletinin sosyoekonomik yaşamına ait net bir fotoğraf görebilirsiniz. bolşevik devrimi ise 1917 yılında başladı, yani suç ve ceza'nın yayımlanmasından sonra arada 50 yıl var. gorki'nin romanı ise bu zaman diliminin tam ortasını kapsıyor. gorki'nin bu eseri devrimin ayak seslerinin artık nasıl yüksekten duyulduğunu net bir biçimde yansıtıyor. sürekli okuyan, araştıran, örgütlenen, daha iyi bir yaşam arzusu ile yanıp tutuşan ve büyük bir özlemle bekledikleri devrime kendilerini adayan öğrencileri, işçileri anlatma konusunda gayet başarılı oluyor yazar.

Yasin YALÇIN 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gorki deyince aklıma hemen ekmek kavgası gelir. İnceden inceye bu noktaya parmak basar Gorki. Nedeni tam da tahmin ettiğim şey çıktı. Çünkü bir yazar ancak yaşadığı şeyleri bu kadar güzel anlatabilirdi.
Gorki bu kitabında kendi yaşam hikayesinden bir kesit sunuyor bizlere. Zamanında üniversiteye girmek için gittiği Kazan'da karşılaştığı yaşamları, üniversite öğrencilerini, polisleri, halktan insanları ve işçileri yani kendi üniversitelerini anlatıyor bize. Çarlık düzenine yeni geçen Rusya'nın genel bir portresini çiziyor. Rus köylülerinin, şehirlilerinin ve aydınlarının hayat kavgasını, onlar hakkındaki düşüncelerini ve kendi yaşamını, sürdürdüğü "ekmek kavgasını" en derinine kadar işleyip çarpıcı örnekler veriyor. Zamanında intihar etmeye çalışmış olsa bile bir insanın tekrar ayağa kalkmasını tasvir ediyor.
Bu eseri okuyan realizmi doruklarında yaşayacak ve kanımca kendi yaşadığı hayata biraz daha olumlu bakacak.

2 /

Kitaptan 154 Alıntı

Aysel 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsan kalabalığını sevmiyorum, işte o kadar! Ben kendi halinde bir yaşam sürmeli, ıssız yerlerde yaşamalıyım, ama yaşanacak doğru dürüst ıssız bir yer de bilmiyorum."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Sinan yaprak 
11 May 04:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Herkesin bir çocuk tarafı vardır; işte insanın burasını, bu yönünü göz önünde bulundurmak gerekir."

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 141)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 141)
Oblomov 
03 Şub 01:17 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsan ne kadar az şeyle idare ederse, o kadar mutlu olur; istekler, ihtiyaçlar çoğaldıkça, özgürlük azalır.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 45)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 45)
Sinan yaprak 
 05 Nis 20:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"-Bir daha birbirimizi görmeyeceğiz! Sen çok uzaklara gidiyorsun, bense burada öleceğim!"

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 6)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 6)
Aysel 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sevgi demek, haklı bulmak, hoş görmek, görmezden gelmek ve bağışlamak demektir.."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Aysel 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Her bilginin kaynağı insandır. İnsanlar zahmetle ve kabaca öğretirler, ama öğrettikleri bilgiler kitaplardan çok daha derin ve sağlamdır."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Aysel 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Merhamet yok! Ya sevgi yüzünden mahvolacağız ya da sevgi için verdiğimiz mücadelenin altında ezileceğiz. Hiç fark etmez: Mahvolmaya mahkûmuz... "

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Sinan yaprak 
 11 May 02:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"-Hey gidi kahpe hayat, hey! Yaşadım! Yaşadım, ama ne ruhça, ne de vücutça bir şey kazanamadım."

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 95)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 95)
Nihan 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan ne denli az isterse o denli mutlu olur, istekleri arttıkça özgürlüğünü yitirir."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki

Ben, yalnızca kitaplara ihtiyaç duyuyorum, diğer eşyaların benim gözümde hiçbir değeri yoktu.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 94)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 94)