Benim Üniversitelerim

8,1/10  (62 Oy) · 
338 okunma  · 
56 beğeni  · 
2.239 gösterim
Benim Üniversitelerim'de, Aleksey Peşkov, üniversitede okumak üzere Kazan şehrine gelir. Fakat zorluklarla geçen hayatında bu büyük hayalini gerçekleştirmesi kolay olmayacaktır. Bir yandan ekmeğini kazanmaya diğer yandan eğitimini sürdürmeye çalışan genç, Rusya'da çarlık yönetiminin ve eskimiş dünya görüşünün çalkantılı ortamında bütün hayatın bir üniversiteye dönüştüğünü görür. Karşısına benzersiz kişilikleri olan, Rusya'nın kaderini değiştirecek kişiler çıkacaktır. Rusya gürül gürül geleceğini tartışmaktadır.

Çocukluğum ve İnsanlar Arasında'nın ardından Benim Üniversitelerim'le birlikte, edebiyat tarihine eşsiz bir gerçekçilik anlayışı getiren Maksim Gorki'nin kendi hayatından yola çıkarak yazdığı üçleme tamamlanmış
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786053326533
 • Orijinal Adı:
  Mai Universiteti
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
 13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gorki Gorki Gorki. Bir yazarın ilk kitabını okuduktan hemen sonra tüm yazdığı kitaplarının okunması, o yazarın gerçek yaşamla ne kadar iç içe olduğunun kanıtıdır kanımca. Gorkinin mürekkebi süt tatlıları gibidir. Yedikçe yersiniz; yumuşaktır, hafiftir, nettir ve gerçektir. Realizm denince ilk akla gelenlerdendir. Gorki fakirdir, hor görülmüş bir yaşamı vardır, acının kendisidir. Acı insanı olgunlaştırır. Gorki de olgundur. Aleksey, kitapta somut ruhlar içinde soyut kalmaya çalışan asil bir ruhtur. Ruh olması gerektiği gibi soyut olmalıdır.
Olacakların olmaması için olması gerekenleri bilmek gereklidir. Aleksey bence ne olması gerektiğini biliyor fakat toplumunun, çağın hastalığı olan "kibir" i yüzünden bunu onlara anlatamıyor, sessiz çığlıkları içinde büyüyor.

İyi okumalar...

Veysi Yavuz 
23 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Maksim Gorki'nin Çocukluğum,Ekmeğimi Kazanırken ve Benim Üniversitelerim serisinde daha olgun bir yaştaki Aleksey ile karşılaşırız.Kazan'da başlayan üniversite okuma hevesi kendini toplumun üniversitesinde bulur.Aslında üniversitede öğrenilecek bilgiden ziyade ahlak ve değerler konusunda en iyi dersi almış oluyor Aleksey.Gorki'nin Çar 2.Nikolay ve çarlık sistemine bir yergi getiriyor.Varsıl ve yoksulun arasındaki dengesiz uçurum kitapta diğer ayrıntılı bir nokta.Varsılın bir şekilde çarlık sistemiyle servetine servet katarken yoksulluk yoksullar için çekilmez bir hal almaktadır.Sosyalistler ve varsıl köylüler karşı karşıya gelmektedir sürekli.Sürtüşmeler ve didinmeler sürer iki tarafta.Gorki cehalet konusunada değinir kitabında.Rus insanının ahlaki değer yargılarını en iyi şekilde özetler Gorki.Diğer eserlerinde olduğu gibi toplumunun kanayan yaralarına Gorki yalın bir dilini eserine bir sosyalist olarak güzel bir şekilde işler.

M.Ali BARAN 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Benim Üniversitelerim, Bir arkadaşının ısrarı ve kendi okuma azmiyle Kazan şehrine giden Gorki, okuma amacını gerçekleştiremeyerek çalışma hayatına geri döner. Anneannesini de kaybeden ve tamamen yalnız kalan Gorki, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenirken, bir taraftan da hayat üniversitesinde pişmeye devam eder.

Bir yandan ekmeğini kazanan Gorki, diğer yandan da yeni insanlarla tanışıp okumaya, tartışmaya, siyasi düşüncelerini geliştirmeye başlar. Yaşamının o dönemini, işçileri ve köylüleri yalın ve içten diliyle anlatan Gorki, Çarlık Rusya’sının bir fotoğrafını sunarak dünya edebiyatının bugün dahi okunan yazarları arasına girmeyi hak etmiştir. ..

Tolga Topuz 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kitapta üniversite öğrenimi için evden ayrılan baş karakterin bu süreçte yaşadıkları ele alınıyor. bazı olayları kısa geçmesine rağmen özünde birçok derinliklere rastlamamız mümkündür. Cehalet içerisindeki bir topluluğun, yanlıştan nasıl yanlışın doğduğunu, bir kartopu misali nasıl çığ şeklini aldığını görüyoruz. Bazı kitaplar gereksiz uzatmalarla dolu olur sıkar ama yazarın ele aldığı konu itibariyle kitabın sayfa sayısını daha da arttırması mümkün olabilirdi ve üstelik verdiği mesajların da içeriği daha da çeşitlenebilirdi.

Mutfaktaki Sarı Bez 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rus yazar, şair, düşünür maksim gorki'nin öz yaşamından kesitler sunan romanı. eser, yazarın 15-16 yaşlarındaki üniversite okumak amacıyla kazan'a doğru yola çıkışı ile başlıyor. gorki 1868 doğumlu olduğu için roman 1880'lerin ortasından sonuna kadar bir dönemi kaplıyor aslen.

18. yüzyılın ilk yarısını ve daha eski zamanlara ait olan rus eserlerinden köylülerin nasıl bir açmaz nasıl bir yokluk içinde yaşadıklarını bütün gerçekliği ile görürsünüz. daha sonraları 1861 yılında köylüler çıkan yasa ile adeta kölelikten azad ediliyorlar. 1866 yılında yayınlanan dostoyevski'nin suç ve ceza adlı eserine bakılırsa o dönem rus milletinin sosyoekonomik yaşamına ait net bir fotoğraf görebilirsiniz. bolşevik devrimi ise 1917 yılında başladı, yani suç ve ceza'nın yayımlanmasından sonra arada 50 yıl var. gorki'nin romanı ise bu zaman diliminin tam ortasını kapsıyor. gorki'nin bu eseri devrimin ayak seslerinin artık nasıl yüksekten duyulduğunu net bir biçimde yansıtıyor. sürekli okuyan, araştıran, örgütlenen, daha iyi bir yaşam arzusu ile yanıp tutuşan ve büyük bir özlemle bekledikleri devrime kendilerini adayan öğrencileri, işçileri anlatma konusunda gayet başarılı oluyor yazar.

Yasin YALÇIN 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gorki deyince aklıma hemen ekmek kavgası gelir. İnceden inceye bu noktaya parmak basar Gorki. Nedeni tam da tahmin ettiğim şey çıktı. Çünkü bir yazar ancak yaşadığı şeyleri bu kadar güzel anlatabilirdi.
Gorki bu kitabında kendi yaşam hikayesinden bir kesit sunuyor bizlere. Zamanında üniversiteye girmek için gittiği Kazan'da karşılaştığı yaşamları, üniversite öğrencilerini, polisleri, halktan insanları ve işçileri yani kendi üniversitelerini anlatıyor bize. Çarlık düzenine yeni geçen Rusya'nın genel bir portresini çiziyor. Rus köylülerinin, şehirlilerinin ve aydınlarının hayat kavgasını, onlar hakkındaki düşüncelerini ve kendi yaşamını, sürdürdüğü "ekmek kavgasını" en derinine kadar işleyip çarpıcı örnekler veriyor. Zamanında intihar etmeye çalışmış olsa bile bir insanın tekrar ayağa kalkmasını tasvir ediyor.
Bu eseri okuyan realizmi doruklarında yaşayacak ve kanımca kendi yaşadığı hayata biraz daha olumlu bakacak.

Semiha E. 
01 Oca 16:39 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ünivesitede okuyabilmek için evinden ayrılan kahramanımızın başından geçenler, para kazanma çabaları ve çarlık sistemiyle yönetilen Rus halkının zorlukları, yaşamları anlatılıyor. Çok akıcı bir kitap değil.

DERUN-İ KİTAP 
 02 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Rus klasiklerini her okuma düşkünü okumalı.Zaten okumak dediğin şey aslında tam anlamıyla güzel bit kitap okumak istiyorsanız klasikler okuyun derim. Maksim Gorki'nin de bu kitabı mutlaka okunması gereken kitaplardan biridir. Gorki'nin yazma uslubu hoştur, insana okurken keyif veriyor...Okuyun, okutun!

Kitaptan 89 Alıntı

Oblomov 
03 Şub 01:17 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsan ne kadar az şeyle idare ederse, o kadar mutlu olur; istekler, ihtiyaçlar çoğaldıkça, özgürlük azalır.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 45)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 45)
Aysel 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsan kalabalığını sevmiyorum, işte o kadar! Ben kendi halinde bir yaşam sürmeli, ıssız yerlerde yaşamalıyım, ama yaşanacak doğru dürüst ıssız bir yer de bilmiyorum."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Aysel 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sevgi demek, haklı bulmak, hoş görmek, görmezden gelmek ve bağışlamak demektir.."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Aysel 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Merhamet yok! Ya sevgi yüzünden mahvolacağız ya da sevgi için verdiğimiz mücadelenin altında ezileceğiz. Hiç fark etmez: Mahvolmaya mahkûmuz... "

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Aysel 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Her bilginin kaynağı insandır. İnsanlar zahmetle ve kabaca öğretirler, ama öğrettikleri bilgiler kitaplardan çok daha derin ve sağlamdır."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Nihan 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan ne denli az isterse o denli mutlu olur, istekleri arttıkça özgürlüğünü yitirir."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
Aysel 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Her yere gittim. Evet... Her yere gittim. Dolaşmadık yer kalmadı ve sadece kendimi yıprattım."

Yere tükürdükten sonra ekledi:

"Hey gidi rezil hayat! Yaşadım, yaşadım, ama ne ruhça ne de vücutça bir şey elde edemedim..."

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki
DERUN-İ KİTAP 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yalnız kalmış bir insanın davranışlarını incelerseniz onu deli sanabilirsiniz.

Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 77)Benim Üniversitelerim, Maksim Gorki (Sayfa 77)
Aysel 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çarşıdan dört kurşunla dolu bir tabanca aldım ve kalbime isabet ettireceğimi düşünerek göğsüme ateş ettim. Ama sadece akciğerimi delik deşik etmekle kaldım. Bir ay sonra oldukça mahçup, kendimi son derece aptal hissederek yeniden fırındaki işime başladım...

Benim Üniversitelerim, Maksim GorkiBenim Üniversitelerim, Maksim Gorki

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız