Arkadaş

8,0/10  (33 Oy) · 
146 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.752 gösterim
Odessa limanında karşılaşmıştım onunla. Önce, güçlü yapısı dikkatimi çekti. Bir Kafkasyalıyı andırıyordu. Onu gördüğümden beri aklımdan hiç çıkmadı. Kendisini ağzında bastonun ucu, kara badem gözleriyle bomboş bakarak, limanın çamurlu sularını saatlerce rıhtımın üstünde durup seyrederken görüyordum. Önümden sık geçmeye başladı. ''Acaba kim olabilir?'' diye onu izlemeye başladım. Sanki, merakımı daha da arttırmak istiyormuş gibi bir havası vardı. Sonunda, modaya uygun yapılmış inca damalı giysisi, sanatçılarınkini andıran beyaz şapkası, bana tanıdık gelmeye başladı.

Burada, buharlı gemilerin ve makinelerin düdüklerinin, zincir şakırtılarının, işçilerin bağırışlarının ve bir limanın çıldırtıcı telaşının insanın duygularını yendiği, sinirlerini ve beynini öldürdüğü bu limanda, onun varlığı tamamen anlaşılmaz bir şeydi.
(Kitabın İçinden)
Mehmet Aldemir 
 30 Oca 23:08 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Arkadaş", "Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar" ve "Çelkaş" adlı üç öyküden oluşan, hayatla ilgili bedbin mesajlar veren, Maksim Gorki'nin eseri.
Üç öykü de şahsına münhasır tipleri başarılı bir şekilde birleştiriyor. Özellikle "Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar" adlı öyküdeki her tipten bir hikaye daha yazılabilir. Ama Gorki, tüm bu tipleri tek bir öyküde buluşturuyor. Benim kitaptaki favorim ise tabi ki Prens Şakro! Bir karakter bu kadar mı sinir bozucu olur ve bu sinir bozan tip bu kadar mı başarılı bir şekilde dile getirilir... Eğlenceli, muzip, tembel ve bir o kadar da kibirli ve sorumsuz olan prens; sizi gülümsetmeyi ve eğlendirmeyi başarırken diğer yandan da sinir katsayınızı arttıracak.
Küçük ama etkili mesajlar veren kitap, güzel vakit geçirmenizi sağlıyor ve bir solukta okunabilir cinsten. İyi okumalar...

KubraYSN 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İçerisinde üç öykü bulacaksınız. Arkadaş ve Çelkaş güzeldi ,kitabın genel olarak dili basit olmasına rağmen bu iki öykü de bir tat alıyorsunuz. Arkadaş adlı kısımda Prens olduğunu söyleyen biriyle tanışan kahramanımız , onu evine götürme sorumluluğunu kendine alıyor. Geçtikleri her yerde çalışıp didinip ona bakıyor , Prens ise işten hep kaytarıyor, onun yerine dilenmeyi seçiyor. Yolculukları tamamladıklarında ise Prens Bey sağolsun dost kazığı kavramını bir kez daha hatırlatıyor bize. Diğer öyküde ise kaçakçılık yapan bir insan ve her şeyden habersiz iş ararken bu işe bulaşan bir gencin öyküsü var . Ama ben üçüncü öyküyü pek sevemedim. Sanırım aynı kişi için den fazla ad kullanması beni biraz sıktı. Genel olarak size çok şey katan muhteşem kitaplardan diyemem . Elbetteki düşündüren kısımları var ama okunma önceliği verilmesine de lüzum yok bence . Elimde var Gorki'nin tüm eserlerini de okumak istiyorum derseniz başlayabilirsiniz.

Halil Korkut 
25 May 12:52 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Arkadaş, Maksim Gorki'nin üç öyküsünün yer aldığı kitabıdır. Bu öykülerin başlıkları sırasıyla; Yol Arkadaşım, Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar ve Çelkaş'dır. Bu öykülerin ortak özellikleri; talihsiz insanların yaşam koşulları, uğranılan haksızlıklar ve en önemlisi de acıma duygusudur. Gorki, ideolojileri sebebiyle zaman zaman önyargıya mâruz kalan bir yazardır fakat eserleri okundukça aslında onun ne kadar da duygusal biri olduğu anlaşılmaktadır. Tavsiye ediyorum, Gorki'yi okudukça seveceksiniz...

Hasan cetin 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gorki'yi okuyup'ta ona hayran olmamak mümkün deil. Muhteşem bir anlatim dili adete hikayelerin icinde yasadim gibi geldi bana. Birde oda yayinlarin'dan aldigim ikinci bir kitap'ta ayni ceviri hatalarimi yoksa basim hatasimi bilemiyorum bir anda konstrasyonu bozulabiliyor insanin kelimeleri anlamaya calişirken, yinede bozmayi başaramamislar gorki'nin o Muhteşem anlatim gücünü...

Kitaptan 37 Alıntı

meltem şen 
14 Mar 02:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'' Yeni bir ahlak anlayışı ve yeni amaçları olan insanların büyük umutsuzluklarını düşündüm. Hayatın yollarından yalnız geçerler. Karşılaştıkları yol arkadaşları onlara katılır fakat onları asla anlayamazlar. Hayat, bu yalnız ruhlar için büyük bir işkencedir. Oradan oraya mutsuzca sürüklenirler. Havada uçuşan fakat pek ender olarak verimli bir toprağın üstüne düşen iyi tohumlar gibidirler. ''

Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 38 - Kenta Yayınları)Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 38 - Kenta Yayınları)
Hülya Dinçer 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Insanlar o kadar çok umut ediyor ki, gerçekleştiğinde tüm cazibesini yitiriyor.

Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 21)Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 21)
Berk Liman 
03 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zavallı gelecek! İnsanlar ona öyle çok umut besliyorlar ki, gerçekleştiğinde bütün çekiciliğini yitiriyor!

Arkadaş, Maksim GorkiArkadaş, Maksim Gorki
Nazan gercek 
12 Haz 15:41 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir zamanlar insan olan yaratıklar
Bir çok insanlar için geçmişi anımsamak tüm enerjiyi yok eder ve geleceğe olan umutları öldürür.

Arkadaş, Maksim GorkiArkadaş, Maksim Gorki
Hülya Dinçer 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ancak vicdanını bir kenara bırakan insanlar, cok paraya gerek duyarlar. Az vicdan, çok para!

Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 84)Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 84)
Nazan gercek 
12 Haz 10:42 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir zamanlar insan olan yaratıklar
İnsanların garip bir yönleri vardi; kendilerini olduklarından daha da kötü gösteriyorlardi. Özde iyi olan bir insan, kimi zaman en kötü özelliğini bile açığa vurmaktan çekinmez.

Arkadaş, Maksim GorkiArkadaş, Maksim Gorki
Nazan gercek 
11 Haz 04:02 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çevremizde insanı her zaman biraz meraklı yapan ve uzun sürecek olursa o korkunç dinginligi ve sessizligiyle insanı cildirtabilecek bir durgunluk vardı. Ses ,hareketin en belirgin gölgesidir , çünkü ses ve hareket asla birbirinden ayrılmazlar.

Arkadaş, Maksim GorkiArkadaş, Maksim Gorki
Hülya Dinçer 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birçok insanın geçmişini hatırlaması, enerjisini öldürüp geleceğe dair umutlarını yok eder..

Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 76)Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 76)
Nazan gercek 
11 Haz 03:51 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Zavallı gelecek! İnsanlar tarafından ona öylesine çok umut besleniyor ki , gerceklestiginde hemen hemen bütün çekiciliğini yitiriyor!

Arkadaş, Maksim GorkiArkadaş, Maksim Gorki
4 /