Arkadaş

7,9/10  (27 Oy) · 
127 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.700 gösterim
Odessa limanında karşılaşmıştım onunla. Önce, güçlü yapısı dikkatimi çekti. Bir Kafkasyalıyı andırıyordu. Onu gördüğümden beri aklımdan hiç çıkmadı. Kendisini ağzında bastonun ucu, kara badem gözleriyle bomboş bakarak, limanın çamurlu sularını saatlerce rıhtımın üstünde durup seyrederken görüyordum. Önümden sık geçmeye başladı. ''Acaba kim olabilir?'' diye onu izlemeye başladım. Sanki, merakımı daha da arttırmak istiyormuş gibi bir havası vardı. Sonunda, modaya uygun yapılmış inca damalı giysisi, sanatçılarınkini andıran beyaz şapkası, bana tanıdık gelmeye başladı.

Burada, buharlı gemilerin ve makinelerin düdüklerinin, zincir şakırtılarının, işçilerin bağırışlarının ve bir limanın çıldırtıcı telaşının insanın duygularını yendiği, sinirlerini ve beynini öldürdüğü bu limanda, onun varlığı tamamen anlaşılmaz bir şeydi.
(Kitabın İçinden)
Mehmet Aldemir 
 30 Oca 23:08 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Arkadaş", "Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar" ve "Çelkaş" adlı üç öyküden oluşan, hayatla ilgili bedbin mesajlar veren, Maksim Gorki'nin eseri.
Üç öykü de şahsına münhasır tipleri başarılı bir şekilde birleştiriyor. Özellikle "Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar" adlı öyküdeki her tipten bir hikaye daha yazılabilir. Ama Gorki, tüm bu tipleri tek bir öyküde buluşturuyor. Benim kitaptaki favorim ise tabi ki Prens Şakro! Bir karakter bu kadar mı sinir bozucu olur ve bu sinir bozan tip bu kadar mı başarılı bir şekilde dile getirilir... Eğlenceli, muzip, tembel ve bir o kadar da kibirli ve sorumsuz olan prens; sizi gülümsetmeyi ve eğlendirmeyi başarırken diğer yandan da sinir katsayınızı arttıracak.
Küçük ama etkili mesajlar veren kitap, güzel vakit geçirmenizi sağlıyor ve bir solukta okunabilir cinsten. İyi okumalar...

KubraYSN 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İçerisinde üç öykü bulacaksınız. Arkadaş ve Çelkaş güzeldi ,kitabın genel olarak dili basit olmasına rağmen bu iki öykü de bir tat alıyorsunuz. Arkadaş adlı kısımda Prens olduğunu söyleyen biriyle tanışan kahramanımız , onu evine götürme sorumluluğunu kendine alıyor. Geçtikleri her yerde çalışıp didinip ona bakıyor , Prens ise işten hep kaytarıyor, onun yerine dilenmeyi seçiyor. Yolculukları tamamladıklarında ise Prens Bey sağolsun dost kazığı kavramını bir kez daha hatırlatıyor bize. Diğer öyküde ise kaçakçılık yapan bir insan ve her şeyden habersiz iş ararken bu işe bulaşan bir gencin öyküsü var . Ama ben üçüncü öyküyü pek sevemedim. Sanırım aynı kişi için den fazla ad kullanması beni biraz sıktı. Genel olarak size çok şey katan muhteşem kitaplardan diyemem . Elbetteki düşündüren kısımları var ama okunma önceliği verilmesine de lüzum yok bence . Elimde var Gorki'nin tüm eserlerini de okumak istiyorum derseniz başlayabilirsiniz.

Hasan cetin 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gorki'yi okuyup'ta ona hayran olmamak mümkün deil. Muhteşem bir anlatim dili adete hikayelerin icinde yasadim gibi geldi bana. Birde oda yayinlarin'dan aldigim ikinci bir kitap'ta ayni ceviri hatalarimi yoksa basim hatasimi bilemiyorum bir anda konstrasyonu bozulabiliyor insanin kelimeleri anlamaya calişirken, yinede bozmayi başaramamislar gorki'nin o Muhteşem anlatim gücünü...

Kitaptan 28 Alıntı

meltem şen 
14 Mar 02:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'' Yeni bir ahlak anlayışı ve yeni amaçları olan insanların büyük umutsuzluklarını düşündüm. Hayatın yollarından yalnız geçerler. Karşılaştıkları yol arkadaşları onlara katılır fakat onları asla anlayamazlar. Hayat, bu yalnız ruhlar için büyük bir işkencedir. Oradan oraya mutsuzca sürüklenirler. Havada uçuşan fakat pek ender olarak verimli bir toprağın üstüne düşen iyi tohumlar gibidirler. ''

Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 38 - Kenta Yayınları)Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 38 - Kenta Yayınları)
Hülya Dinçer 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Insanlar o kadar çok umut ediyor ki, gerçekleştiğinde tüm cazibesini yitiriyor.

Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 21)Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 21)
Berk Liman 
03 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zavallı gelecek! İnsanlar ona öyle çok umut besliyorlar ki, gerçekleştiğinde bütün çekiciliğini yitiriyor!

Arkadaş, Maksim GorkiArkadaş, Maksim Gorki
Hülya Dinçer 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ancak vicdanını bir kenara bırakan insanlar, cok paraya gerek duyarlar. Az vicdan, çok para!

Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 84)Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 84)
Hülya Dinçer 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birçok insanın geçmişini hatırlaması, enerjisini öldürüp geleceğe dair umutlarını yok eder..

Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 76)Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 76)
Hülya Dinçer 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bütün içtenliği ile birisine yapacağı kötülüğü anlatan birine acımaktan başka ne yapılabilir ki ?

Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 40)Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 40)
Esra'nın Dünyası 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yasa; güçlü olanındır. O öğrenmeye gerek bile duymaz. Karanlıkta bile yolunu bulur.

Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 17)Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 17)
Mehmet Aldemir 
25 Oca 12:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çocuklar toprağın canlı çiçekleridir. Fakat bunlar sağlıklı bir beslenmenin olmadığı toprakta yetiştiklerinden, erken solan çiçekler görünümündeydiler.

Arkadaş, Maksim GorkiArkadaş, Maksim Gorki
KubraYSN 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Beni hayatın aşkı mahvetti . Hayatı sevdiğim için bir budalaymışım ben.

Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 72)Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 72)
KubraYSN 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Biz insanlar suçlarımızı başkalarında gördüğümüzde o zaman affederiz.

Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 56)Arkadaş, Maksim Gorki (Sayfa 56)
3 /