1000Kitap Logosu
Yol Arkadaşım
Yol Arkadaşım
Yol Arkadaşım

Yol Arkadaşım

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.0
156 Kişi
555
Okunma
141
Beğeni
6,7bin
Gösterim
128 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 38 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Araf Yayıncılık · Şubat 2013 · Karton kapak · 9786055205454
Diğer baskılar
Yol Arkadaşım
Yol Arkadaşım
Yol Arkadaşım
Yol Arkadaşım
My Fellow Traveller
My Fellow Traveller
Yol Arkadaşım
Gorki, 1899-1900 yıllarında Çehov'la ve Tolstoy'la tanıştı. Bu dev yazarlar, başından beri Gorki'nin yeteneğiyle ilgilenmekte, halkın arasından çıkan bu genç yazara büyük değer vermekteydiler. 1902'de Akademi onur üyeliğine seçilen Gorki'nin üyeliği II. Nikolay'ın buyruğuyla geçersiz sayılmış, bunun üzerine Korolenko'nun yanı sıra Çehov da akademi üyeliğinden istifa etmişlerdi. Yine bu yıllarda Moskova Sanat Tiyatrosu Gorki'nin ilk oyunlarını, "Dipte"yi (1902) ve "Küçük Burjuvalar"ı (1901) oynuyordu. Oyunlar Çarlık düzenine karşı büyük gösteriler yapılmasına yol açtı. "Küçük Burjuvalar"daki Nil tipiyle, tarihin yeni kahramanı, Rus işçi-savaşçı karakteri, sanatsal bir kişilik kazanmaktaydı. (Tanıtım Bülteninden)
6 mağazanın 17 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,03
8.0
10 üzerinden
156 Puan · 28 İnceleme
yunus altınden
Yol Arkadaşım'ı inceledi.
128 syf.
·
Puan vermedi
Öykü Makar adlı bir çingenenin karşısındaki birine muhtemelen anlatıcı ya da yazara öğütler verip, sohbet havasındaki söyleşileriyle başlar. Makar konuşurken o orada, orda güzelliğiyle ünlü bir kızın –nonka, makarın kızı-- şarkı söylemesi duyulur. Makar kadınlar hakkında bir iki şey söyleyip daha önce bununla ilgili olarak görmüş olduğu bir olayı anlatır. Vakti zamanında çingeneler arasında Radda arasında güzelliğiyle ünlü bir kız varmış. Bu kız öyle güzelmiş ki Nonka onunla karşılaştırılamazmış. Ama bu kız oldukça sert karakterli bir kızmış. Öyle ki hiçbir erkek kendini ona beğendiremez, ona yanaşamaz, kendisiyle evlenmek isteyenleri beğenmediği için geri çevirir. Öyle ki bir gün Derebeyi bu kızı görür. Peşinden gelir ama kız ona hiç yüzmez. Onun ayağının altına altın keseleri atar, kız hiç oralı olmaz. Babasına kızıyla evlenmek istediğini söyler ama kız buna bir türlü razı olmaz. O obada bir de Loyko Zobar adında tuttuğunu koparan, kendisinden korkulan pek yiğit bir delikanlı varmış. Bu delikanlı Raddayı kafaya takmıştır. Onunla evlenmek istemektedir. Ancak tabiki de Radda onu da reddeder. Derken Loyko tek başına ne yapacağını bilmez halde otururken Radda gelir. Ve onunla bir anlaşma yapmak istediğini söyler. Eğer herkesin gözleri önünde ayaklarına kapanıp sağ elini de o şekilde öperse kendisiyle evleneceğine razı olacağını söyler. Loyko kabul eder. Ertesi gün herkesin içinde Radda beklerken Loyko onun önüne kapacağına bıçağı ona saplar ve Radda yere düşer, ölür. Ve ancak bu şekilde ayaklarına kapanacağını söyler. Bunu haber alan Raddanın babası Danilo gelir ve arkadan Loykoya bir bıçak darbesi vurur ve Loykoda ölür.
Yol Arkadaşım
8.0/10
· 555 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Tülay Özbay
Yol Arkadaşım'ı inceledi.
128 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Gorki
1894 tarihli kitap, yolda tanışan iki kişinin Odessa ve Tiflis arasında 4 ay süren yolculuğunu anlatıyor. Gorki’nin usta kalemi bir yana, özellikle yol hikayesi seviyor ve 126 yıl öncesiniden bir work&travel okumak isterseniz bu yolculuğa çıkın derim.
Yol Arkadaşım
8.0/10
· 555 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
B.Ümit Güzelbey
Yol Arkadaşım'ı inceledi.
128 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Oblamov çizgisinde bir yol arkadaşı... O bana akıllı insanların yazdığı koca koca kitaplarda bulunamayacak çok çok şey öğretti. Hayat insanların bilgeliğinden daha derin anlamlıdır çünkü...
Yol Arkadaşım
8.0/10
· 555 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3