Adı:
Yol Arkadaşım
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
143
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Gazetesi Yayınları
Baskılar:
Yol Arkadaşım
Yol Arkadaşım
Yol Arkadaşım
128 syf.
·7/10
Yazarın bazı öykülerinin yer aldığı bir eser. Öykülerin içeriği güzel, akıcı ve anlamlı. Ancak yazarın çok daha iyi eserleri var .Öncelikle onları öneririm.
128 syf.
Kitap Makar Çudra, Yemelyan Pilyay, Çelkaş ve Yol arkadaşım başlıklarında 4 adet ayrı hikaye içermektedir.Her birinde insanlığa dair güzel konular anlatılmış.Hikayeler insanların ne kadar hain,nankör,kötü niyetli olabileceğini anlattığı kadar, yardımsever,iyi niyetli,bağışlayıcı ve mert olabileceğini de vurgulamaktadır.
128 syf.
·8/10
Insanoğlu çiğ süt emmiştir derler ya işte aynen öyle....Sonu içimi burktu ve realistik bakış açısı hoşuma gitti. Gorki seviyorsanız bu kısa kitabı da mutlaka seveceksiniz.
%36 (46/128)
·Puan vermedi
Birbirine zıt iki insanın uzun bir yolculuğunu anlatan bir eser. anlatımı bana biraz yoğun ve sıkıcı geldiği için yarım bıraktım. Farklı bir zamanda şans vereceğimi düşünüyorum.
128 syf.
·Beğendi·10/10
Birbirine öylesine zıt iki insanın uzun uzadıya bir yolculuğu ve hikaye karakterlerinin mükemmel bi şekilde incelenmesi. Hikaye okurların mutlaka kütüphanesine bulunması gereken bir kitap.
128 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Oblamov çizgisinde bir yol arkadaşı...
O bana akıllı insanların yazdığı koca koca kitaplarda bulunamayacak çok çok şey öğretti.
Hayat insanların bilgeliğinden daha derin anlamlıdır çünkü...
128 syf.
·7/10
Kitabı ilk okumaya başladığımda sonunun nasıl biteceğini tahmin etmiştim. Ama olay örgüsünü merak ettigim için ve tahminimin ne ölçüde doğru çıkacağını merak ettiğim için devam ettim ve evet güzel bir akısı vardı kitabın. Ama olağan dışı bir kitap değildi. Sadece final bölümünde hayatin insana birçok bilgin kişiden daha çok şey öğrettiğini betimleyen kısım oldukça iyiydi.
128 syf.
·Puan vermedi
Eee... Kahramanımızın yolda tanıştığı biraz geveze ve sempatik bir beyefendi ile geçirdiği maceraları Maksim abimiz anlatmış. Bizede okumak düşer...
Maksim Gorki
Yol Arkadaşım
128 syf.
·4 günde·Puan vermedi
"Yol Arkadaşım" isimli bu kitap, 4 ayrı hikayeden oluşmaktadır. Kitabın sonunda bulunan "Yol Arkadaşım" isimli hikayeden adını almaktadır.

Gorki, eserlerinde ağırlıklı olarak Rus toplumundaki yoksulluk, zorbalık ve bunların yaydığı karamsar havayı yansıtmaktadır. Daha önce Çocukluğum isimli eserini okumuş ve çok beğenmiştim. Uzun zaman sonra bu kitabını okuyarak tekrar Gorki kitaplarına yönelmem gerektiğini anladım.

Eser son derece gerçekçi, sarsıcı ve çarpıcı bir anlatıma ve içeriğe sahip. Aynı zamanda hikayelere bir heyecan unsurunu da eklemeyi ihmal etmemiş. Hikayelerde durgunluk yerine ekseriyetle bir olay ve hareket mevcut. Bu da durum okumayı sevmeyen kişiler için artı yönü.

Özellikle Çelkaş isimli hikayeyi çok beğendim. Sonrasında Yol Arkadaşım isimli hikayesi gayet etkileyiciydi. Hikayelerinde hep 2 arkadaş arasında yaşanan olaylar aktarılıyor. Bu iki arkadaşın yoksulluğa ve sefilliğe karşı tüm kuralları hiçe sayarak aldıkları riski ve bu bağlamda içine atıldıkları macera okuyucuya aktarılıyor. Kimi yerlerde Gorki, yaşama ve dünyaya olan düşüncelerini karakterlerinin ağzından aktarıyor. Okumanızı tavsiye ederim, çok şey kazanacağınıza inanıyorum.
128 syf.
·8 günde
Birbirine zıt iki insan olan öykünün kahramanı ve Prens Şakromen dört aylık süre boyunca süren yolculuğunun anlatıldığı hikayede karakterler çok güzel şekilde betimlenmiştir.
Odessa limanında karşılaştığı güzel giyinimli prensin oğlunun aç olduğunu anladığında kömür taşımaktan elbiseleri yırtık pırtık olan kahramanımızın prensin oğluna yardım etmesini onunla yemeğini paylaşması ve onun buralarda saygı görmeyip serseri olmasını engellemek için ona Tiflis'e kadar yoldaşlık edeceğini söylemesiyle başlayan hikayemiz dört ay boyunca devam edecek ve son olarak da çalışıp yoldaşının karnını doyuran, yoldaşının tembelliğini kötü şakalarına tahammül eden kişi 1 dakika bekle geliyorum diyerek teşekkür etmeden gitmesi ve bir daha dönmemesini konu alan hikayedir.
Bu hikayede bize göstermiştir ki insanoğlu çiğ süt emmiştir derler ya işte aynen öyle....Ama hayat her şey de insanlar bir şeyler öğretmekte olduğunu da görüyoruz.
Öykülerin içeriği güzel, akıcı ve anlamlı. Gorki seviyorsanız bu kısa kitabı da mutlaka seveceksiniz.Hikaye okurların mutlaka kütüphanesine bulunması gereken bir kitap.
İnsanların içini umutla, esenlikle dolduran yıldızların bir daha doğmaması için gökyüzünü örtmeye çalışıyorlardı.
Gök kadife gibi, yıldızlar cıvıl cıvıldı. Dört bir yanımız derin bir sessizliğe gömülmüştü. Dalgaların şimdi daha hafiflemiş, yumuşamış hışırtısı; uykulu, ölgün bir iç çekiş gibi geliyordu kulaklarımıza.
Maksim Gorki
Sayfa 58 - Cumhuriyet Dünya Klasikleri

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yol Arkadaşım
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
143
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cumhuriyet Gazetesi Yayınları
Baskılar:
Yol Arkadaşım
Yol Arkadaşım
Yol Arkadaşım

Kitabı okuyanlar 184 okur

  • Mir Bahar Tuğrul

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0