Arkadaş

·
Okunma
·
Beğeni
·
8,5bin
Gösterim
Adı:
Arkadaş
Baskı tarihi:
1 Ocak 2011
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054406043
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kenta Yayınları
159 syf.
·4 günde
Arkadaş gerek düz gerek...

İnsan, inanı bir yolculukta tanır. Yoldur bu; uzundur, çilelidir, sabır ister, birbirini kollamak ister, korumak ister.

Kader birliğidir yolculuk, ne gelirse başa; üleşmek gerek. Kırılma noktasında, kıvırmak heç ola.! Daha da tutunmak gerek. Biri yolculuğun meşakketini yüklenmişken, bir diğeri sırıtmanın provalarını yapıyor. Bak hele puşta..!

Bu kitapta da arkadaşlığın ve yolculuğun uzun soluklu maceraları anlatılmakta. Dostluğu, paylaşmayı, zorluğu, zorbalığı, açlığı, sefaleti, adaleti tartacağınız okunası kitap...

Vesselam...
174 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Maksim Gorki ' nin " Arkadaş " adlı eseri :
- Yol Arkadaşım
- Bir zamanlar insan olan yaratıklar
- Çelkaş adlı 3 öyküden oluşmaktadır..
Öykülerin ortak özellikleri talihsiz insanların yaşam koşullarını , uğradıkları haksızlıklar nedeniyle gösterdikleri önyargıları oldukça belirgin şekilde ön planda tutulmuştur.. Lakin eser oldukça başarılı ve tatmin edicidir.. Okumanızı tavsiye ederim..
157 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
"Arkadaş", "Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar" ve "Çelkaş" adlı üç öyküden oluşan, hayatla ilgili bedbin mesajlar veren, Maksim Gorki'nin eseri.

Üç öykü de şahsına münhasır tipleri başarılı bir şekilde birleştiriyor. Özellikle "Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar" adlı öyküdeki her tipten bir hikaye daha yazılabilir. Ama Gorki, tüm bu tipleri tek bir öyküde buluşturuyor.

Benim kitaptaki favorim ise tabi ki Prens Şakro! Bir karakter bu kadar mı sinir bozucu olur ve bu sinir bozan tip bu kadar mı başarılı bir şekilde dile getirilir... Eğlenceli, muzip, tembel ve bir o kadar da kibirli ve sorumsuz olan prens; sizi gülümsetmeyi ve eğlendirmeyi başarırken diğer yandan da sinir katsayınızı arttıracak.

Küçük ama etkili mesajlar veren kitap, güzel vakit geçirmenizi sağlıyor ve bir solukta okunabilir cinsten. İyi okumalar...
157 syf.
Maksim Gorki'nin "Arkadaş" adlı eseri...
Kitap 3 ayrı hikayeden(öyküden) oluşmaktadır.
-"Yol Arkadaşım"
-"Bir zamanlar insan olan yaratıklar"
-"Çelkaş"

Her üç öyküyü birbirleriyle kıyaslayacak olursak.. hemen hemen üçü de birbirine benzer öyküler ama farklı kesişim noktaları da var elbette..

En çok "Yol Arkadaşım" öyküsünü sevdim. Şakro ve Maksim. Birbirlerini tanıdıkları günden itibaren, birlikte her yeri dolaşmaları... Hayatta kalmak için verdikleri hayat mücadeleleri... Bazen Şakro'nun huysuzlaşması... Bazen de aralarında geçen tatsız tartışmalar...
Her şeye rağmen beğenerek okuduğum bir kitap.
Bir çırpıda okuyabileceğiniz bir kitap. Tavsiye ederim..
176 syf.
Yazar burda toplumda yoksulluk ve dislanmisliklari toplumcu bir gerçeklikle edebiyata dökmüştür. Yoksulluk ve dislanmisliklari kişiler üzerinde ve topluma bıraktıkları izleri başarılı bir şekilde yazmıştır.

Kitap üç öyküden oluşmuştur
- Yol Arkadaşım
- Bir Zaman İnsan Olan Yaratıklar
- Çelkaş
Okunmasını tavsiye ederim
160 syf.
·Beğendi·7/10
İnsanlar hayatlarını yazıya döküyorlar Tanık oldukları acıları Ve mutlulukları anlatıyorlar bu anladım Yazarların yazdıkları hep kendi hayat çevresi oluyor Mesela Gorki küçük yaşta yetim kalmış okuyamamış Uzun süre sefalet içinde acı bir hayat sürmüş Gorki takma adını kullanmış Ve bu kelime acı anlamına geliyor. Bu kitapta Gorki fakir insanların hayatından kesitler sunuyor bize Başarılı bir kitap Hikaye sevenlere tavsiye ediyorum
Varolun
158 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Maksim Gorki’nin propaganda maksatlı yazdığı hikayelerden oluşan kitapta genel olarak anlatılmak istenen fikirler, kişi ve kişiler arasındaki diyalogla, gerçekçiliği ve insansı bir sıcaklığı çarpıcı bir biçimde kaynaştırarak uygulanmıştır. Bu tekniklerin uygulanmasında yazar arkadaşlık temasına gizlediği fikirlerini ustaca anlatmaktadır..Maksim Gorki, Arkadaş’ta, 19. yüzyıl gerçekçiliğinin en olumlu geleneklerini ilerici bir romantizmle birleştirerek toplumsal mekanizma tarafından dışlanmış “serserileri” konu almış; gerçekçiliği ve insansı bir sıcaklığı çarpıcı bir biçimde kaynaştırarak dünya edebiyatında yepyeni bir çığırın öncüsü olmuştur. Genç Gorki’nin bu gerçekçiliğinde yeni bir toplumsal bilincin uyanması ve insanca bir düzene duyulan ateşli tutku tüm çarpıcılığıyla yansır. Arkadaş, Gorki’yi anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap..
157 syf.
·6/10
İçerisinde üç öykü bulacaksınız. Arkadaş ve Çelkaş güzeldi ,kitabın genel olarak dili basit olmasına rağmen bu iki öykü de bir tat alıyorsunuz. Arkadaş adlı kısımda Prens olduğunu söyleyen biriyle tanışan kahramanımız , onu evine götürme sorumluluğunu kendine alıyor. Geçtikleri her yerde çalışıp didinip ona bakıyor , Prens ise işten hep kaytarıyor, onun yerine dilenmeyi seçiyor. Yolculukları tamamladıklarında ise Prens Bey sağolsun dost kazığı kavramını bir kez daha hatırlatıyor bize. Diğer öyküde ise kaçakçılık yapan bir insan ve her şeyden habersiz iş ararken bu işe bulaşan bir gencin öyküsü var . Ama ben üçüncü öyküyü pek sevemedim. Sanırım aynı kişi için den fazla ad kullanması beni biraz sıktı. Genel olarak size çok şey katan muhteşem kitaplardan diyemem . Elbetteki düşündüren kısımları var ama okunma önceliği verilmesine de lüzum yok bence . Elimde var Gorki'nin tüm eserlerini de okumak istiyorum derseniz başlayabilirsiniz.
157 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
3 hikayeden oluşan bir eser. 3 hikayenin de bana göre ortak özelliği birer kişinin daha iyi ve duyarlı bir insan olması diğerlerininse bencil, vurdumduymaz ve bazen de zalim insanlar olmaları. Hikayelerde hep bu iki tip insan arasındaki çatışmaları görüyoruz. Fakat bence çarpıcı olan iyi olan karakterin çoğu zaman diğer karakterleri lanetlemekle uğraşmayıp bir kabullenme içerisine girmesi. Bu insanlardan o kadar çok var ki hangi birini düzelteyim diye düşünüyor sanki.
157 syf.
·3 günde·7/10
Arkadaş, Maksim Gorki'nin üç öyküsünün yer aldığı kitabıdır. Bu öykülerin başlıkları sırasıyla; Yol Arkadaşım, Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar ve Çelkaş'dır. Bu öykülerin ortak özellikleri; talihsiz insanların yaşam koşulları, uğranılan haksızlıklar ve en önemlisi de acıma duygusudur. Gorki, ideolojileri sebebiyle zaman zaman önyargıya mâruz kalan bir yazardır fakat eserleri okundukça aslında onun ne kadar da duygusal biri olduğu anlaşılmaktadır. Tavsiye ediyorum, Gorki'yi okudukça seveceksiniz...
İnsanlar, dostum, her şeyi dış görünüşüyle yargılıyorlar. Ama aptallıkları yüzünden gerçeği hiçbir zaman anlayamıyorlar.
Maksim Gorki
Sayfa 50 - Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar
Zavallı gelecek! İnsanlar tarafından ona öylesine çok umut besleniyor ki, gerçekleştiğinde hemen hemen bütün çekiciliğini yitiriyor!
Bu dünyada her şey görecedir. Ve herkes bulunduğu durumdan daha kötü bir duruma düşebilir.
Maksim Gorki
Sayfa 78 - Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Arkadaş
Baskı tarihi:
1 Ocak 2011
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054406043
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kenta Yayınları

Kitabı okuyanlar 774 okur

  • Ayşe Özkaya
  • Rukiye Nur örs
  • Kemal Aydemir
  • Dilek
  • Buket
  • Oğuzhan BAŞKESEN
  • Serkan Bozkurt
  • Mehmet AY
  • Elooo
  • Miran Çaylak

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.5 (1)
9
%0.5 (1)
8
%1.1 (2)
7
%2.2 (4)
6
%0
5
%0.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0