Arkadaş

·
Okunma
·
Beğeni
·
6061
Gösterim
Adı:
Arkadaş
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
174
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sentez Yayınları
159 syf.
·4 günde
Arkadaş gerek düz gerek...

İnsan, inanı bir yolculukta tanır. Yoldur bu; uzundur, çilelidir, sabır ister, birbirini kollamak ister, korumak ister.

Kader birliğidir yolculuk, ne gelirse başa; üleşmek gerek. Kırılma noktasında, kıvırmak heç ola.! Daha da tutunmak gerek. Biri yolculuğun meşakketini yüklenmişken, bir diğeri sırıtmanın provalarını yapıyor. Bak hele puşta..!

Bu kitapta da arkadaşlığın ve yolculuğun uzun soluklu maceraları anlatılmakta. Dostluğu, paylaşmayı, zorluğu, zorbalığı, açlığı, sefaleti, adaleti tartacağınız okunası kitap...

Vesselam...
157 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
"Arkadaş", "Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar" ve "Çelkaş" adlı üç öyküden oluşan, hayatla ilgili bedbin mesajlar veren, Maksim Gorki'nin eseri.

Üç öykü de şahsına münhasır tipleri başarılı bir şekilde birleştiriyor. Özellikle "Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar" adlı öyküdeki her tipten bir hikaye daha yazılabilir. Ama Gorki, tüm bu tipleri tek bir öyküde buluşturuyor.

Benim kitaptaki favorim ise tabi ki Prens Şakro! Bir karakter bu kadar mı sinir bozucu olur ve bu sinir bozan tip bu kadar mı başarılı bir şekilde dile getirilir... Eğlenceli, muzip, tembel ve bir o kadar da kibirli ve sorumsuz olan prens; sizi gülümsetmeyi ve eğlendirmeyi başarırken diğer yandan da sinir katsayınızı arttıracak.

Küçük ama etkili mesajlar veren kitap, güzel vakit geçirmenizi sağlıyor ve bir solukta okunabilir cinsten. İyi okumalar...
157 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Maksim Gorkinin bu eseri;
-Yol Arkadaşım
-Bir zamanlar insan olan yaratıklar
-Çelkaş

3 ayrı öyküden oluşmaktadır. Bu 3 öyküde birbirine benzer ama kesişim noktaları var elbette. Bu öyküler şahsına münhasır tipleri başarılı bir şekilde birleştiriyor. Ama yazar, bu tipleri tek bir öyküde birleştiriyor.

Bu kitabın öyküleri arkadaşlığın ve yolculuğun uzun soluklu maceraları, dostluğu, paylaşmayı, zorluğu, zorbalığı, açlığı ve sefaleti anlatan bir eser olmuş. Okunası bir eser olmuş...
157 syf.
Maksim Gorki'nin "Arkadaş" adlı eseri...
Kitap 3 ayrı hikayeden(öyküden) oluşmaktadır.
-"Yol Arkadaşım"
-"Bir zamanlar insan olan yaratıklar"
-"Çelkaş"

Her üç öyküyü birbirleriyle kıyaslayacak olursak.. hemen hemen üçü de birbirine benzer öyküler ama farklı kesişim noktaları da var elbette..

En çok "Yol Arkadaşım" öyküsünü sevdim. Şakro ve Maksim. Birbirlerini tanıdıkları günden itibaren, birlikte her yeri dolaşmaları... Hayatta kalmak için verdikleri hayat mücadeleleri... Bazen Şakro'nun huysuzlaşması... Bazen de aralarında geçen tatsız tartışmalar...
Her şeye rağmen beğenerek okuduğum bir kitap.
Bir çırpıda okuyabileceğiniz bir kitap. Tavsiye ederim..
157 syf.
·6/10
İçerisinde üç öykü bulacaksınız. Arkadaş ve Çelkaş güzeldi ,kitabın genel olarak dili basit olmasına rağmen bu iki öykü de bir tat alıyorsunuz. Arkadaş adlı kısımda Prens olduğunu söyleyen biriyle tanışan kahramanımız , onu evine götürme sorumluluğunu kendine alıyor. Geçtikleri her yerde çalışıp didinip ona bakıyor , Prens ise işten hep kaytarıyor, onun yerine dilenmeyi seçiyor. Yolculukları tamamladıklarında ise Prens Bey sağolsun dost kazığı kavramını bir kez daha hatırlatıyor bize. Diğer öyküde ise kaçakçılık yapan bir insan ve her şeyden habersiz iş ararken bu işe bulaşan bir gencin öyküsü var . Ama ben üçüncü öyküyü pek sevemedim. Sanırım aynı kişi için den fazla ad kullanması beni biraz sıktı. Genel olarak size çok şey katan muhteşem kitaplardan diyemem . Elbetteki düşündüren kısımları var ama okunma önceliği verilmesine de lüzum yok bence . Elimde var Gorki'nin tüm eserlerini de okumak istiyorum derseniz başlayabilirsiniz.
157 syf.
·3 günde·7/10
Arkadaş, Maksim Gorki'nin üç öyküsünün yer aldığı kitabıdır. Bu öykülerin başlıkları sırasıyla; Yol Arkadaşım, Bir Zamanlar İnsan Olan Yaratıklar ve Çelkaş'dır. Bu öykülerin ortak özellikleri; talihsiz insanların yaşam koşulları, uğranılan haksızlıklar ve en önemlisi de acıma duygusudur. Gorki, ideolojileri sebebiyle zaman zaman önyargıya mâruz kalan bir yazardır fakat eserleri okundukça aslında onun ne kadar da duygusal biri olduğu anlaşılmaktadır. Tavsiye ediyorum, Gorki'yi okudukça seveceksiniz...
157 syf.
·Beğendi·10/10
Gorki'yi okuyup'ta ona hayran olmamak mümkün deil. Muhteşem bir anlatim dili adete hikayelerin icinde yasadim gibi geldi bana. Birde oda yayinlarin'dan aldigim ikinci bir kitap'ta ayni ceviri hatalarimi yoksa basim hatasimi bilemiyorum bir anda konstrasyonu bozulabiliyor insanin kelimeleri anlamaya calişirken, yinede bozmayi başaramamislar gorki'nin o Muhteşem anlatim gücünü...
176 syf.
·3 günde·7/10
Üç hikâyeden oluşan bir kitaptır. Okumuş olduğum kitap, yayıncısı itibariyle (baskı tarihi esas alırsak) imla hatalarıyla dolu bir kitap sunmuş. Buna rağmen rahat bir dili olan hikâye kitabıdır. Üç hikâyenin konusu da farklı; fakat bir şekilde arkadaşlık teması etrafında her konu kendi içinde değerlendirilebilinir gibi. Hikâyelerde her karakterle karşılaşabilme mümkün. Hikâyenin göze çarpan kahramanları ise: Prens Şakro, Yüzbaşı Kuvalda, Çelkaş.
157 syf.
Gorki’nin bu kitabında üç ayrı öykü var: Yol arkadaşım, Bir zamanlar insan olan yaratıklar ve Çelkaş. Tüm öykülerin ortak noktası arkadaşlık üzerine. Hepsi de tamamen ‘hayatın ta kendisi’ diyebileceğimiz güzellikte anlatılmış. Akıcı bir kitaptı.

İyi okumalar.
157 syf.
·Beğendi·8/10
Toplumda dışlanmış insanların , yarını olmayan , her an başlarını bir şey gelmesi mümkün, evleri aileleri olmayan , hayatları dibe vurmuş, ideolojileri önemsiz ve sadece aş için mücadele veren erkeklerin öyküsü bu kitap. Gorkinın bir çok kitabında böyle sefil hayatları başarıyla anlattığını düşünüyorum ve okuyuculara faklı hayatlara farklı bakış açısıyla bakmalarını sağladığı kanaatindeyim.
Kitapta üç öykü yer alıyor. Bunlar yol ardaşım, bir zamanlarinsan olan yaratıklar ve çelkaş. Bir zamanlar insan olan yaratıklar , gerçekçi acılığı vede hüznü beni en etkileyen hikaye oldu. yol arkadışım da sinirlendim ve çelkaş da ise biraz gerildim. Her hikayenin beni çeken ve içine alan bir yanı vardı anlayacağınız.
158 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Peşkov, Arkadaş’ta, 19. Yüzyıl gerçekliğinin en olumlu geleneklerini ilerici bir romantizmle birleştirerek toplumsal mekanizma tarafından duşlanmış serserileri konu almış; gerçekliği ve insansı bir sıcaklığı çarpıcı bir biçimde kaynaştırarak dünya edebiyatında yeni bir çığırın öncüsü olmuştur. Peşkov’un anlatmak istediği, yeni bir toplumsal bilincin uyanması ve insanca bir düzene duyulan ateşli tutkunun tüm çarpıcılığıyla yansımasını çizebilmektir ki bunda da başarılı olmuştur.
157 syf.
·6784 günde·6/10
1-) Arkadaş
2-) Bir zamanlar insan olan yaratıklar
3-) Çelkas
Arkadaş dışındakiler vasattı. Arkadaş adlı öyküyü okurken sonunu iple çektim. Okurken sinirlendim sonunda çıldırdım sinirden :)
"Zavallı gelecek! İnsanlar tarafından ona öylesine çok umut besleniyor ki, gerçekleştiğinde hemen hemen bütün çekiciliğini yitiriyor!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Arkadaş
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
174
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sentez Yayınları

Kitabı okuyanlar 485 okur

  • gazi inci
  • Merve pelen
  • Harun YILMAZ
  • Yalnız adam
  • Ece Şaşmaz
  • Funda Arslanturk
  • Naz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.7 (2)
9
%0
8
%0.9 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0