Pratik Nedenler Eylem Kuramı Üzerine

0,0/10  (0 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
296 gösterim
“Benim tasarladığım biçimiyle toplumbilimin, toplumsal olarak zorlanan düşüncenin rutinlerinden, siyasal, dinsel, kültürel tüm hizaya getirme biçimlerinden kurtulmak isteyenler için büyük yardımı olabileceğini düşünüyorum. Hatta bana öyle geliyor ki, - ama tabi yanılıyor olabilirim – Türkiye gibi, coğrafya ve tarihiyle, iki uygarlık, iki kültürel ve dinsel geleneğin sınırında bulunduğundan dolayı şu ya da bu biçimiyle evrenselin emperyalizmi ile temelinde bu emperyalizme karşı gösterilen, çoğunlukla karanlık ve gerilemeye yönelik tepkiler olan tikelcilik ve geleneğin iddiaları arasında, akıl için hem kurmacaya hem de çılgınca tehlikeli bir çatışma riskine özel olarak açık bir ülkede, her yerde olduğundan daha yararlıdır.”

Hil Yayın’ın gözden geçirerek ikinci baskısını yaptığı Pratik Nedenler, 2002 yılında kaybettiğimiz, günümüz toplum bilimlerinin en yaratıcı ve verimli yazarları arasında yer alan, yapıtlarıyla bu alanda çalışanların yolunu açmaya devam eden Pierre Bourdieu’nün Türkiye’de yayımlanmış ilk kitabıdır. Bourdieu’nün merkezinde eylem kuramının yer aldığı bir dizi konu hakkında, Fransa, Almanya, Japonya, ABD ve Hollanda’da verdiği çeşitli konferanslarda sunduğu metinlerle bunları tamamlayıcı nitelikteki yazıları ve kısa bir röportajdan oluşan Pratik Nedenler, yazarın felsefe, antropoloji ve toplumbilim disiplinlerinden getirdiği olağanüstü birikimi sergiliyor.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  243
 • ISBN:
  9789757638278
 • Orijinal Adı:
  Raisons Pratiques
 • Çeviri:
  Hülya Uğur Tanrıöver
 • Yayınevi:
  Hil Yayınları
 • Kitabın Türü:
İlkay Şal 
15 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sosyoloji ve felsefe alanında incelenmesi oldukça nitelikli bir eser :) yavaş yavaş ve bağlı olduğu teoriye göre değerlendirip,düşünülmeli :)

Selim KOÇ 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

P. Bourdieu okunması gereken önemli bir sosyal gözlemcidir. Eylem kuramı üzerine pratik nedenler adlı eserinde günlük hayatta uyguladığımız, karşılaştığımız ya da maruz kaldığımız ama çözümleyemediğimiz ya da bu sistemin içerisinde var olduğumuz için bu yapıları doğal olarak kabul edip çözümleme çabası içerisine girmediğimiz birçok eylem pratiğinin altında yatan maskelenmiş (örtük veya ideolojik) nedenleri ele alıp değerlendirmektir.