·
Okunma
·
Beğeni
·
2.401
Gösterim
Adı:
Rapunzel
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758956760
Orijinal adı:
Rapunzel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tomurcuk Yayınevi
Baskılar:
Rapunzel
Rapunzel
İçindeki hikayeler:
Rapunzel
Şişedeki Çin
Küçük Bir Çivi
Jorinde ve Jorindel
Grimm Kardeşler'in kitaplarının hepsini severek ve beğenerek okurum. Rapunzele gelecek olursak Rapunzelin o büyülü ve uzun saçlarını çok beğendim. Bu güzel kitabı okuymayanlara tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)
Grimm kardeşlerin o güzel masallarından biri olan "Rapunzel" bir çok kız çocuğunun bildiği, hatta sevdiği bir masaldır. Yüksek ve kapısız bir kuleye kapatılan Rapunzelin hikayesinin anlatıldığı bu masaldaki en dikkat çekici detaylardan biri Rapunzelin uzun saçlarıdır.. O kadar uzundurki saçları kulenin penceresinden aşşağıya sarkıtır ve.... Kim tutunup tırmanır saçlarından kulenin yukarısına onuda masalı okuyup öğrenin :)

Bu arada bu masalın bende çok güzel bir yeri vardır, çünkü... Orasıda bende saklı kalsın :)
Çocukken bu hikayeyi okuduğumda hikayeden çok, hikayedeki kızın saçlarının çok uzun olması ilgimi cekerdi. Hikayeden bana göre çıkarılması gereken ders (kızıma da cikarimda bulunduğum ders) "Esir düşecek kadar umutsuz bir hayatımız da olsa, emek sarf ederek hayatımıza umudun kapılarını açabiliriz. Tıp ki rapunzelin emek veripte uzattığı saçları, merdiven gibi kullanilabilinip hayatını kurtarmasını sağladığı gibi"
Masal adı üstünde masaldır. Yani masalda kötü kalpli büyücülerin bulunması masalın büyüsünü bozduğu inancındayım. Ama dinlediğim zamanlar çok etkisi altında kaldığım bir masaldı. Yalnız benim dinlediğim masalda hamile kadının canı marul değil, turp çekiyordu. Kulaktan dolma dinlenen masallarda ister istemez küçükte olsa değiştirmeler oluyor haliyle. :)
Kitabı yıllar sonra okumamın tek sebebi literatüre de geçmiş 'Rapunzel sendromu'nun gece gece aklıma düşmesidir. 5-7 yaşında çocuklara okunabilecek uykudan öncesi masallar için malesef çok büyüğüm.
Eskiden Rapunzel'i sevmezdim. Hala da sevmiyorum. Uzun saçlı insanlara garezim varmış gibi. Hepsi Rapunzel'in suçu Hakim Bey ben suçsuzum. Lütfen beni cezalandırmayın!
Tomurcuk Yayınlarına ait olan içinde farklı hikayeler de olan bir kitabı okudum. Rapunzel hikayesi klasik zaten. Ben diğer hikayeleri de fena bulmadım. Ayrıca kitabın dili ve anlatılanlar diğer pekçok çocuk kitabından daha çok çocuklara uygundu. Küçükkende okuduğum bir kitaptı. Fena değildi.
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rapunzel
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758956760
Orijinal adı:
Rapunzel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tomurcuk Yayınevi
Baskılar:
Rapunzel
Rapunzel
İçindeki hikayeler:
Rapunzel
Şişedeki Çin
Küçük Bir Çivi
Jorinde ve Jorindel

Kitabı okuyanlar 601 okur

  • Ömer Levent

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%1.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları