·
Okunma
·
Beğeni
·
16
Gösterim
Adı:
Sadist
Baskı tarihi:
13 Mart 2014
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gece Yayınları
152 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Ömrünün 29 yılını hapiste, 13 yılını akıl hastanesinde geçirmiş, içinde bulunduğu toplumla entegre olmamış, bohem ve aykırı bir kişilik olan Marquis'i her ne kadar içselleştiremesem de, bakış açısını öğrenmeden duramazdım. Bu da beni "Sadist" kitabını okumaya itti fakat Marquis'i anlamak için doğru kitapla başlamadığımı fark ettim.

Kitaba gelecek olursak, içerisinde üç farklı hikaye barındırıyor. "Dorgeville, Matmazel Florville'in Hikayesi ve Faxelange". Üç hikayenin de ortak noktası, erdemi genel geçer kurallara bağlamış ve hayatın akışındaki olağan durumları deneyimlediğinde çocukluktan itibaren ailenin ve zamanla bireyin oluşturduğu şemaların yıkılması sonucu bireyin içinde bulunduğu " kaos" yanılsaması ve ensest içerik.
Kitapta vurgulanmak istenen düşünce: " Yapılmayacak hiçbir şey yoktur dünyada. Her şey alışkanlığa bağlıdır."
Bu düşünceyi desteklemek için soylu ailelerde iyi yetiştirilmiş, gerçeklerden izole bireylerin başlarına gelen sıradan fakat dingin hayatlarını sarsan olaylar anlatılıyor.
Bana kalırsa, olaylar ilgi çekici değildi. Sade'nin dönemini, yetiştirildiği ortamı dikkate alırsak olayların sıradanlığı tabii bir durum.
Sade, tutkunun bireyler üzerindeki yadsınamaz etkisini, bireylerin erdemle savaşımını, süreç içerisindeki devinim değişimlerini yansıtarak çıkarımlarda bulunmuş.
Tavsiye edebileceğim bir kitap değil. Benzer çıkarımları zaten günlük hayatımızda kendimiz de yapıyoruz, beklediğim gibi sansasyonel çıkarımlarla karşılaşmadım.Bir kitabını okuyarak da kendisini yabana atacak değilim tabii.
Kitabı bu platformda okuyan ve incelemesini yapan ilk kişiymişim, öyle de kalacağımı düşünüyorum.
Ey vahşi babalar! Kızlarınızın ilgilendiği herhangi bir şeyi çekip almayın ellerinden. Büyük bencilliğinizle onları cimriliğinizin ya da ihtiraslarının kurbanı haline getirmeyin. Kendi yasalarınıza göre kızlarınıza en doğal istekleri yasaklarsanız, onlar artık sizde bir dost yüzü göremeyecek, sizin yasaklarınızla çatışan yeni yeni suçlara yöneleceklerdir. Onları suça yönelten daha çok sizin davranışlarınız oluyor. Yüzlerine o lekeyi, o karayı çalanlar sizler oluyorsunuz...Yalnız sizler oluyorsunuz... Onların doğanın sesini dinlemelerine sizlerden başka kim karşı çıkıyor? Yasaların boyunduruğu altında yatmalarına rağmen onları kendi ruhlarında boğmak isteyen sizlersiniz... Onların kötülüğe yönelmelerinin, suç işlemelerinin asıl sebebi sizler olduğunuza göre cezalara da, onursuzluğa da mahkum olması gerekenler siz değil misiniz? Barbar tutumlarınız olmasa onların doğanın kendilerine kazandırdığı erdem ve utanç duygularını kaybetmelerine imkan var mı?
Kocasından önce bir adamı sevmiş bir kadını suçlu ve aşağılık göreceğimi mi sanıyorsunuz? Bu haksızlığı ancak adaletsiz kimseler ya da zalim önyargılar yapabilir. Böyle bir düşünce tarzının temelinde, sahip olduğu şeylerle yetinmeyen, egemenliğini henüz sahip olmadığı yerlere doğru da uzatmak isteyen gereksiz bir gurur yatar.
İnsanların yarattığı adetlerde ahmakça bir çelişki görüyorum ben. Bu adetler, onuru, en basit, en bağışlanabilir suçlara bağlayarak, kendileri için utancın pişmanlıktan daha ağır bastığı kimseleri en ağır suçlara doğru itiyorlar.
Suçsuz olduğu halde, toplumda daha aşağılanan bir adamın sonunda suçlu olacağına şaşmamalısınız.
Canilerin ruhlarında da bazı namus çizgileri vardır. Erdemin insanların gözünde değeri büyüktür, öyle ki en bozulmuş kimseler bile hayatlarında bir erdem gösterisinde bulunmak için binlerce fırsat yakalarlar.
Yaseminler arasına gömüldü, siyah mermer bir taş dikildi başucuna. Bu taşta sadece bir kelime yazılıydı: YAŞADI.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sadist
Baskı tarihi:
13 Mart 2014
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gece Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Oto mu Didakt

Kitap istatistikleri