Şair Evlenmesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.020
Gösterim
Adı:
Şair Evlenmesi
Baskı tarihi:
30 Ocak 2017
Sayfa sayısı:
92
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059269704
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Palet Yayınları
Şair Evlenmesi, türünün ilk örneği sayılması bakımından olduğu kadar, tiyatro türünü ülkeye taşıması bakımından da kayda değer bir eserdir. Tanpınar’ın ifadesiyle: “Şair Evlenmesi'nin ehemmiyeti, sade ilk tecrübe oluşunda kalmaz. Bu küçük piyeste bugün bile alınacak dersler vardır.”
Bu sene Tanzimat Edebiyati'ni islerken ders kitabimizda 'sair evlenmesi' adli esere denk geldik. Az cok bilinir ki kitapta gorucu usuluyle evlenen ya da evlenecek olan bir insanin *mustak bey* ya da bana gore herhangi bir kurbanin yasadigi hayal kirikligindan bahseder. Neyse konuyu guzel isledik. Sonra bize gorucu usuluyle ilgili fikirlerimizi sordu hocamiz. Bazisi gorucu usuluyle evliligin de insani mutlu edeceginden bahsetti. Insanlarin birbirini sonradan da sevebileceginden... Ben tabii ki karsiydim. Insanlarin birbirini sevmeden ya da sevmesine firsat vermeden direkt evlilik yapmasina.. Insanlarin birbirini sonradan sevebilecegine inancim olmadigini soyledim.. Bunu soyledigimde tabii ki siniftaki bazi arkadaslardan tepki aldim. Bazilari yine saygi duymadan ve anlamadan bos bos konustu.. Edebiyat ogretmenimizin verdigi cevaba da sasirmistim.. *Ben de gorucu usulu ile evlendim ve suan mutluyum* Utandim tabii ve gulumseyerek ekledim *Herkes sizin kadar sansli olmuyor hocam* Sonra ekledim *Gorucu usulunun eski zamandan kaldigini bireylerin ozgur oldugunu ve es secimini hickimsenin baskisi altinda kalmadan kendisine ait oldugunu soyledim* O gunden sonra adim 'Carsi her seye karsi kizim ' oldu... Bu da boyle tuhaf bir animdir.

Acikcasi guzel bir eser bu zamanda da gecerli. Yazilan ilk tiyatro eseri olmasindan dolayi herkes begenmeyebilir ama sinasi bizim icin degerli bir sair makale ve oyun yazaridir. Kitabin arkasinda yazana gore de * Sair Evlenmesi* daha yillarca klasikler arasinda kendine yer bulacaktir. Ben de oyle dusunuyorum gorucu usulu ile evlilik var oldukca yasayan bir eser olacak.
Peki sizin gorucu usulu evlilik hakkinda dusunceleriniz neler?
Şinasi , çağdaş bir edebiyatta tiyatro türünün gerekliliğini anlamış , Şair evlenmesi ' ni yazarak Türk tiyatrosunun da ilk yapıtını ortaya koymuştur .
Konusuna değinecek olursak eğer ;
Şair evlenmesi oyunu , alafranga davranışları ve kıyafetiyle mahallelinin pek de hoşuna gitmeyen Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım yerine onun huysuz ve yaşlı ablası Sakine Hanım 'la evlenmeye mecbur edilmesini konu edinir .
Bir perdelik bir oyundur .
Okumanızı tavsiye ederim .
İyi Okumalar .
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.644 Oy)18.195 beğeni41.240 okunma2.666 alıntı173.559 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.328 Oy)12.892 beğeni32.996 okunma3.097 alıntı138.693 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.196 Oy)8.502 beğeni27.259 okunma768 alıntı132.975 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.245 Oy)8.678 beğeni24.162 okunma1.278 alıntı118.820 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.852 Oy)8.792 beğeni24.111 okunma1.622 alıntı111.926 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.444 Oy)5.552 beğeni18.833 okunma773 alıntı96.285 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.533 Oy)8.482 beğeni25.044 okunma2.282 alıntı108.130 gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.3/10 (3.015 Oy)3.228 beğeni14.434 okunma782 alıntı44.381 gösterim
 • Sergüzeşt
  7.7/10 (1.114 Oy)872 beğeni5.895 okunma533 alıntı16.101 gösterim
 • İntibah
  7.6/10 (789 Oy)650 beğeni4.233 okunma650 alıntı14.294 gösterim
Gerçekten iyi bir eser, içinde o dönemden kalma şiveleride barındırıyor olması, ayrı bir güzellik katıyor. Çok kısa olmasına rağmen okudukça insanın yüzünden tebessümü eksik etmiyor.
Okuduğum üçüncü tiyatro oyunu, aralarında en çok Şair Evlenmesi'ni sevdim. Diğerleri Shakespeare'e aitlerdi ve bir türlü okurken anlayamıyordum, bu hoşuma gitti.

Kısacık zaten, edebiyatımızda bu tarz önemli olan eserler herkesin kütüphanesinde bulunmalı bence :)
Şair evlenmesi bir töre ve karekter komedyasıdır. Dönemin toplumsal yapısını ele alan bu eser bir tenkit niteliğindedir. Adam kayırma, rüşvet ve görmeden evliliği anlatan ve hicveden şairin bu eseri toplumdaki bireyleri birebir eserlerine uyarlandığı için kendisini de ortaya koyduğu eserini de başarılı kılmıştır. Alafranga tiplemelere de yer veren şair dönemin zihniyetini doğrudan yansıtmıştır.
Tanzimat dönemi yapıtlarına cidden hayranım buda onlardan biri. Aslında ana karakterin başına gelen olay çok trajik ama komik olaylar o kadar ard arda ki insan Şinasi'nin üslubuna hayran kalıyor.
Edebiyat derslerinde hep duyduğum Şair Evlenmesi’ni sonunda okumak nasip oldu. Tek perdelik güldürü türündeki tiyatro eseri olan Şair Evlenmesi, Şinasi ve Agah Efendi’nin çıkardığı Tercüman-ı Ahval gazetesinde yayınlanıyormuş. Ancak unutulup gitmiş. Daha sonra Mehmed Tayfur Efendi isimli bir kitapçı bu gazetedeki sahneleri birleştirip kitap haline getirmiş. Günlük konuşma dilinde yazılan eser gayet kolay anlaşılır ve bir solukta okunup bitecektir. Sevdiği Kumru Hanım’la evlenmeyi beklerken onun ablası Sakine Hanım’la evlenen Müştak Bey’in bu karmaşadan nasıl kurtulduğunu okumak oldukça keyif vericiydi. Yıllarca ders kitaplarında gördüğüm bir kitabı okumuş olmaksa bambaşka bir his.
Kitap hakkında uzun bir inceleme yapamayacağım. Kitabın kendisi bile kısa zaten :D

Şinasi yurt dışına gidip orada "tiyatro" gördükten sonra geri döndüğü zaman ülkesine de bunu yansıtmak istiyor.
İlk tiyatro eseri olması da bu şekilde oluyor.

Kitapta 1 perdelik bir oyun olmakla beraber 30 sayfa sürüyor.
İş Bankasından aldığım kitapta ilk 30 sayfa da oyun geçiyor sonraki 20 sayfada da başkalarının anlattığı şeyler var.

Kitapta evlenmeye çalışan bir adama sevdiği güzel kadın değil de onun çirkin ve yaşlı ablası verilmeye çalışılıyor.

Tabii oyunlar yapılıyor sahtekarlıklar falan derken biraz komik biraz üzücü bir oyun okuyoruz.

Geriye kalan kısım ise daha üzücü çünkü Şinasi'nin hayatını anlatıyor ve ölümünü de anlatıyorlar.

Kitap güzeldi 10 puan verdim ama kesinlikle okunmalı diyemem.
Okumak isteyenler için ise güzel bir kitaptır hoşunuza gidecektir umarım :)

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.
kitabı incelerken onun dönemle birlikte incelenirse daha sağlıklı olur divan edebiyatının zayıflaması dilin farsça ve arapçadan anlaşılabilir sade bir dile geçilmesi divanda olmayan tiyatronun ilk eseri olması konularının değişmesiyle bilikte çok özel bir kitaptır şair evlenmesi kitapta konu olarak ta Şinasi görücü usulüyle evliliğin sakıncalarını anlatmaktadır.
#okudumbitti Çerez tadında mükemmel bir kitap #şairevlenmesi oyunu,alafranga davranışları ve kıyafetiyle mahallelinin pek de hoşuna gitmeyen Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım yerine onun huysuz ve yaşlı ablası Sakine Hanım’la evlenmeye mecbur edilmesini konu ediniyor.Bu küçük entrika etrafında çöpçüsünden bekçisine, imamından yenge hanımına bütün mahalle halkı bir araya gelir.
Şinasi, çağdaş bir edebiyatta tiyatro türünün gerekliliğini anlamış, Şair Evlenmesi’ni yazarak Türk tiyatrosunun da ilk yapıtını ortaya koymuştur. #şinasi #türkedebiyatıklasikleri #türkiyeişbankasıkültüryayınları #hayallervekitaplar #kitapyorumum #iyigeceler #refikdurbaş #oyun
Ebulaklaka denen imam bozuntusu , kıydığı nikahı inkâr edip üstüne rüşvet alıyor. Üstüne , nikahını Sakine Hanım'a kıydığı adamın aslen Kumru ile nikahını kıydığı yalanını söylüyor. Ayrıca bir kitap bile olsa Sakine Hanim'i yermeleri ve yerden yere vurmaları hoşuma gitmedi. Bu kitaptaki imam aklıma Ömer Hayyam'ın malum beyitlerini getirdi vesselam...
Türk edebiyatının ilk tiyatro eseri.
1860 senesinde Batılı anlamda ki ilkleri edebiyatımıza getiren Şinasi tarafından yine ilk özel gazete olan Tercüman-ı Ahvâl gazetesinde tefrika edilmiş tek perdelik kısa bir eser.
Kitabın başında birkaç sayfalık ön söz var, kesinlikle okumayın spoilerın dibine vurmuş sağolsun. Sonlarında da Şinasinin son günlerini anlatan bir yazı var.
Görücü usulü evliliğin sakıncalarını anlatıp hicveden kitap da, şair Müştak Bey'in sevdiceği Kumru hanımı istemek için görücü göndermesi fakat işlerin hiç beklemediği gibi gelişmesini anlatıyor. Ayrıca noktalama işaretlerinin de ilk kez kullanıldığı esermiş kendileri.
Hikmet Efendi- Özrün kabahatinden büyük.

Müştak Bey - Hiç özür dilemiyorum.
İbrahim Şinasi
Sayfa 52 - Emre Kitabevi Yayınları
Can çekişmektense canımı versem bâri
Can fedâ etmek bir iş mi sevince yâri
İbrahim Şinasi
Sayfa 16 - Kent Yayıncılık
"Sen ve eşin birbirinizi yakından tanıdığınız halde, evlenirken ne belalara uğradınız bak.
Ya birbirlerini hiç tanımadan ev-bark kuranların hali nasıl olur? Bir de onu düşün."
İbrahim Şinasi
Sayfa 16 - Vakıfk12
İşte o beş yere döktüğü gözyaşlarına acıyıp da şimdi ona ağlıyormuş.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şair Evlenmesi
Baskı tarihi:
30 Ocak 2017
Sayfa sayısı:
92
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059269704
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Palet Yayınları
Şair Evlenmesi, türünün ilk örneği sayılması bakımından olduğu kadar, tiyatro türünü ülkeye taşıması bakımından da kayda değer bir eserdir. Tanpınar’ın ifadesiyle: “Şair Evlenmesi'nin ehemmiyeti, sade ilk tecrübe oluşunda kalmaz. Bu küçük piyeste bugün bile alınacak dersler vardır.”

Kitabı okuyanlar 795 okur

 • özkan bingöl

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları