Şair Evlenmesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
23,7bin
Gösterim
Adı:
Şair Evlenmesi
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754473391
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özgür Yayınları
Şinasi, Türk yazınının batılılaşma yolunda atılan ilk adımı olan Tanzimat Dönemi'nde, bir yanıyla eskiye bağlı, bir yanıyla da yenileşmenin tohumlarını atan önemli sanatçılardan biridir.

Yazınımızda metni yayımlanan ilk tiyatro oyunu olan Şair Evlenmesi oyunu, "Eşlerin görücü yöntemiyle, birbirini görmeden evlenmelerinin yol açtığı gülünç durumlar"ı işler. Müştak Bey parasız, bir az da hoppa bir genç şairdir. Mahallesinden Kumru Hanım adında bir kızı sever, onunla nikâhlanır. Güvey gireceği akşam, kılavuz Ziba Dudu ile yenge Habbe Kadın, Müştak Bey'in karşısına Kumru Hanım yerine onun çirkin, kambur ve yaşlı ablası Sâkine Hamın'ı çıkarırlar. Müştak Bey itiraz eder. O zaman nikâhı kıyan imam Ebüllâklaka ile mahallali çağırılır…

Sahne tekniği ve kurgulaması bakımından batı tiyatrosundan; birbirinin karşıtı, kişilerin işlenişi bakımındansa ortaoyunu, Karagöz gibi geleneksel gösteri sanatlarının tiplerinden yararlanan Şair Evlenmesi'nin dili konuşma diline yakın yalınlıktadır. Dolayısıyla bu oyunun, tiyatro yazını için iyi bir başlangıç olduğu kabul edilir.
64 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Edebiyatımızın ilk batı tarzı yazılan tiyatrosu olan “Şair Evlenmesi” İş Bankası Kültür Yayınları’nın Türk edebiyatının klasikleri eserlerinden olanlardan aldım.Şinasi töre ve komedyasını işlemiş.Dönemin özelliklerini ele alırken bir taraftan da tenkit yapıyor.O dönemde ve günümüzde olan usulsüzlüklerden ; adam kayırma,rüşvet ve görücü usülü evlilik ele alınmıştır.Batıya özenen yani alafranga tarzı tiplemelere de yer vererek o dönemi tam olarak yansıtmaya çalışmıştır.Eserdeki kahramanlar olarak Kumru ve Mümtaz yer almaktadır.O dönemi anlamak ve edebiyatımızın gelişim aşamalarını daha iyi anlamak için okunması gereken bir kitap.
Keyifli Okumalar Dilerim
37 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Şair Evlenmesi, Şair Evlenmesi bir türlü okuyamadığım ama hep aklımda olan merak ettiğim kitap.

Neden merak ettim? Yeni edebiyatın ilk tiyatro eseri olduğu için ve ne ilkleri ile karşılaştım.

İbrahim Şinasi' nin kitapta yazan hayatından:

Batı, özellikle Fransız kültürü etkisinde eserler vermiş, ülkenin, Batı örnek alınarak eğitim alanında uygulanacak radikal yöntemlerle gelişebileceğini savunmuş, Batı hatta Fransızca'dan aktarma eserleri tek çözüm olarak görüp, bu amaçla yazarlığında çok yönlü bir çaba içine girmiştir. Gazete çıkarıp makale, şiir ve oyun yazmış, sözlük çalışmaları yapmış. Tanzimat' la başlayan Batılılaşma hareketinin öncülerinden biri olarak dil, edebiyat ve düşünce hayatının değişmesinde etkili olmuş.
Fransız şairlerinden manzum olarak yaptığı ilk ve basit tercümeleri 1858' de Tercüme-i Manzume adıyla yayınlamış. Bunlar, Batı şiiri hakkında Türk okuyucusuna ilk bilgiyi veren çok küçük denemeler. Divan şiirinden tamamı ile farklı denemeler yapmış sanatçı Daha sonra birçok türde eser vererek kendisinden sonra gelecek olan genç sanatçılara da örnek olmayı amaçlamış.

"Her şeyden önce ilklerin sanatçısıdır. İlk tiyatro, ilk çeviri, ilk özel gazete onun esiridir. Edebiyatımızda ilk defa noktalama işaretini kullanan da odur."

Ve bu eserini 1860 yılında Tercüman-ı Ahval da yayınlamış.

Hayatı boyunca en büyük isteği hazırladığı sözlüğü bitirmekmiş ve bitiremeden beyin tümörü yüzünden 13 Eylül 1871 de vefat etmiş. Ayaspaşa mezarlığına defnedilmiş mezarının yeri kaybolmuş!!!

Ve ilk sahnemiz; Müştak Bey' in sevdiği kadın Kumru Hanım ile evlenecek olmasından kaynaklanan telaşıyla, mahrem dostu Hikmet Efendi arasında geçen hem Kumru Hanım'a olan aşkı hem de adını bile duymaya tahammül edemediği Kumru Hanım' ın ablası Sakine Hanım ile ilgili konuşmalarla başlıyor.

Müştak Bey aşktan, sevdiği insana kavuşacağından mutlu ama gelin hanımı görünce bir baygınlık geçiriyor.

Kılavuz kadınların yaptığı hileyle kendisiyle evlendirilen kişinin, sevdiği kadın olan Kumru Hanım değil de Sakine Hanım olduğunu gören Müştak Bey, (yaşanan ve söylenen bir kaç olaydan sonra) edepsizlik ettiği gerekçesiyle kılavuz kadınların nikahı kıyan imamı çağırtmasıyla kendini çıkarcı imamın, cahil mahallelinin karşısında buluyor. Olay Hikmet Bey'in imama verdiği rüşvetle çözülüyor ve sonunda sevdiği kadın ile evleniyor.

Müştak Bey sevincinden havalara uçarken Hikmet Bey' i bir an önce göndermeye çalışırken söylediği sözler "Sen ve hanımın birbirinize her yönden tanıdığınız halde evlenirken ne belalara uğradınız.
...
Ya birbirinin ahvalini asla bilmeyerek ev bark olanların hali nasıl olur bundan kıyas eyle!.."

Eyleyin...

Batıl inançların, bazı geleneklerin boşluğunun, sırf çıkarı uğruna görevini kötüye kullanan din adamlarının ve kılavuzların hilekarlığının görücü usulü ile evlenmenin sakıncalarının, cahilliğin kısa ama dolu bir şekilde anlatımı.

Son olarak şu alıntıyı paylaşmak istiyorum ki gerçekten paylaşılmaya değer:
Şinasi, sevdiği genç kızla bir an evvel evlenmek sevdasıyla yanıp tutuşan beyzadeyi çok isteyen, arzu eden anlamına gelen Müştak;
sevgilisine, karşılıklı  aşkın en üst seviyelerde anlatımı demek olan ve arzulanan bir güzelliği ifade eden Kumru;
problemli durumları ince zekâsıyla çözen kahramana, çoğu kez insanın anlamadığı sır ve derin bilgelikle dolu neden ve sonuç anlamına gelen Hikmet; 
Kumru’nun evde kalmış ablasına, yaşlı ve uyuşuk, bir iş ve uğraşı olmayan, miskin, tembel anlamına gelen Sâkine;
Mahalle bekçiliği yapan, gece karanlığında uya, çamura çıka bata dolaşan anlamındaki Batak Ese;
üstüne vazife olmayan işlere burnunu sokan anlamına gelen Atak Köse;
susmak bilmeyen lafebesi  İmama “lakırdı babası” anlamına gelen Ebul-Lâklâka demesi rastgele verilen adlar değildir.


Tavsiye etmeye gerek var mı ki?
80 syf.
Herkese Merhaba,
İbrahim Şinasi’nin bu eseri Türk tiyatro tarihinde özgün ilk Türk oyunu olması açısından önemli bir eser. Eserde tiyatronun komedi dili işlenmekle birlikte eserin dili son derece sade ve anlaşılır. Görücü usulü ile evlenmenin sakıncalarını anlatan bu kitaptaki karakterler de o dönemin atmosferini ve yaşam tarzını son derece güzel yansıtmış. Herkese keyifli okumalar.
64 syf.
·1 günde·10/10 puan
Şair Evlenmesi pek çok kez duyduğum ve okumak istediğim eserler arasındaydı. Batılı anlamda yazılan ilk Türkçe tiyatro olması sebebiyle çok kez derslerde ve bulmacalarda karşıma çıkmıştı. Bu özelliği sebebiyle de açıkçası çok merak ediyordum.

Eserimiz aslında 26 sayfadan oluşuyor. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın Türk Edebiyatı Klasikleri baskısında önce kitabı günümüz Türkçesine uyarlayan Refik Durbaş'ın önsözünü okuyoruz. Ardından eserimiz karşımıza çıkıyor ve sonrasında eser ve yazar hakkında bilgi sahibi olmamız için koydukları iki bölümü görüyoruz. Önsöz ve son iki bölümün kitabı çok iyi desteklediğini düşünüyorum.

Eser Müştak Bey'in yanlışlıkla başka birisiyle evlendirilmesini konu alıyor. Konusu sebebiyle de insanı okurken güldürüyor. İnsanı yormayan aksine neşelendiren bir eser olduğunu düşünüyorum. Kafamın fazlasıyla dolu olduğu, bir süreliğine buralardan uzaklaşmak için elime aldığım bu kitabı elimden gülümseyerek bıraktım diyebilirim.

Bu kitabın Türk edebiyatında çok değerli bir yeri olduğuna inanıyordum ve bu düşüncem kitabı okuduğumda daha da arttı. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Umarım beğenirsiniz. Herkese sevgilerimle!
64 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bugün batılı anlamda ilk Türkçe oyun olması nedeniyle önemli bir yere sahip olan tek perdelik tiyatro oyunu Şair Evlenmesi'nden kısaca bahsedeceğim. Bir çırpıda bitiveren bu kısacık güldürüde, yoksul fakat ileri görüşlü şair Müştak Bey'in evlenmek istediği Kumru hanım yerine yaşça büyük ablası ile evlenmek zorunda bırakılması sonucunda imamından, bekcisine, çöpçüsüne mahallelinin de konuya dahil olmasıyla gelişen diyalogları okuyoruz.
Açıkçası öncü özelliği taşımasından dolayı okunması gereken bir eser ama onun dışında çok da övülesi değildi benim açımdan.
Kitabın son bölümünde; "Şinasi'nin Son Günleri ve Ölümü" başlıklı bölümü sanki başlı başına ayrı bir hikaye okurmuş gibi ilgiyle okudum.
32 syf.
·Beğendi·8/10 puan
" Şair Evlenmesi"

Türk Edebiyatında yazılan ilk tiyatro eseridir ve noktalama işaretlerinin de kullanıldığı ilk eserdir.

Bu eserde görücü usulü evliliklerin zararlarından ve oluşturabileceği olumsuz sonuçlardan bahsedilmiştir. Tek perdelik komedi tiyatrosudur. Eserin kahramanı Şair Müştak bey Kumru adında bir genç kıza aşık olur ve onunla evlenmek ister. Mahallenin çöpçatan kadınları onu sevdiği kadınla değilde evde kalmış ablası olan Sakine hanımla görücü usulü ile nikahlarlar. Daha sonra bu olay anlaşılınca Müştak bey ve sevgilisi Kumru hanım evlendirilir. Eserin sonundaki bir söz bütün olayı özetlemektedir: "Ya birbirlerinin durumlarını asla bilmeyerek evlenenlerin hâli nasıl olur? Artık bundan sonrasını sen kıyas et."
64 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Şair evlenmesi Türk tiyatrosunun ilk yapıtı olması sebebiyle hem önemli bir eser hemde merak ettiğim bir eserdi.
Kitabın başında kısa bir tiyatro metni var . Son 30 sayfasında da yazarın hayatının son günlerinden bahsediyor.

Yazar bu eserinde görücü usulünün konu alırken aynı zamanda toplumsal yapıya da değinmiş. İnsanların çıkarları için nasıl yalan söyleyeceğini göstermiştir. Kısa bir metinle derin anlamlar aktarmış. Kitabın dili oldukça sade ve akıcı.

Kitabı genel olarak beğendim yer yer güldürürken yer yer de düşündürdü .
48 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Şair Evlenmesi, İbrahim Şinâsî'nin 1860 yılında Tercüman-ı Ahvâl'de tefrika edilen ardından kitap olarak basılan töre komedisi tarzında tek perdelik piyestir. 

Tanzimat dönemi yazarlarından İbrahim Şinasi Batılı tarzda yazdığı ilk tiyatro eseridir.

Şair Evlenmesi, İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra, İbrahim Necmi Bey tarafından Selanik’te kurulmuş olan amatör bir tiyatro topluluğu tarafından sahnelendi.

Lise de kulağa alışkın ve kitap okuyucuları için bir çay molasında okunabilecek kitap biliyorum. Fakat ben lisede bir bibliyofil değildim. Bu yüzden kısmet bu zamana oldu. Belki o zamanlar okusam daha değerli gelirdi. Büyük kitaplar okuyarak ilklere gitmek biraz pasif oluyor.

Merak ve heyecanla okudum. Bir insan 1860'da neyi anlatmıştır? İlk olduğu kadar içeriğide eğlenceli bir eser mi?

Görücü usulü bir evliliği konu almıştır. Sade ve tabii bir konuşma diliyle yazılmıştır. Küçük mizah ile değinilen bir kaç söz diyalogları vardır.

Eleştiri yapılan yerler ;

- Görücü usulü evlilik

- Toplum baskısı (Mahalleli)

Kitap bitti. Çay bitti. :)
96 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Şair Evlenmesi, İbrahim Şinâsî'nin 1860 yılında Tercüman-ı Ahvâl'de çıkan ardından kitap olarak basılan töre komedisi tarzında tek perdelik piyestir. Gayet akıcı ve kısaydı. Uzun kitapların ardından mola verilecek bir kitap. İyi okumalar.
80 syf.
·Puan vermedi
Türk klasiklerinden olan bu eser sade ve anlaşılır bir dille yazılmış. Bu yüzden çok hoşuma gitti ve rahatça okudum.
Ve Şinasi'nin bir eserini okumak gurur duydum. İbrahim Şinasi Osmanlı'da ilk sivil gazeteyi yayınlayan kişidir. Bu yüzden benim için ayrı bir özeldi bu kitabı okumak. Bu kitap ilk batı tipi tiyatro eseridir ayrıca bu da çok önemliydi benim için. Şinasi o zamanda aydın olmaya çalışan çaba gösteren ve haklı bilinçlendirmeye çalışan bir aydın. Zamanında ilgi görmemiş ne eseri ne de kendisi ama artık değeri biliniyor.
Yazar, eserinde batıl inançlara inanmanın yanlışlığını, görücü usulü ile evlenmenin sakıncalarını, cahil halkı çok güzel kullanıp sömüren din adamlarını komedi tarzında anlatmış bize. Gülerken düşündüren bir eserdi tabi ki.
Yazarın görücü usulü evlenmenin sakıncalarını, yanlışlarını anlatmış. Kesinlikle katılıyorum bu düşüncelerine. İnsan evleneceği kişiyi görerek ve tanıyarak evlenmeli , hatta o kadar flört ve nişanlılık dönemimde bile tanıyamıyorsunuz karşınızdakini bir de hiç tanımadan kafam almıyor açıkçası. Bana ters diğer türlü düşünenlere tabi ki saygı duyarım. Naçizane bu benim fikrim efendim.
Oyun, Müştak Bey adında yoksul fakat ileri görüşlü bir şairin sevip istediği genç ve güzel Kumru Hanım'la evlenmek istemesi ve Kumru Hanım yerine onun huysuz ve yaşlı ablası Sakine Hanım 'la evlenmeye mecbur edilmeye çalışılmasını anlatır. Trajikomik ve muhteşem bir eser arkadaşlar....
Ali Paşa,mesleği geregi insanlıği idrak hassasından ayrılmış hayvan halinde görmekten,Şinasi idrak hassaları uykuda olan milletin düşünce gücünü uyarmaktan zevk alıyordu.
İşte bu iki adamın arasındaki fark.

Bir ebenin cenini ana rahminden dünyaya getirmeye yardımcılığı sevinçli bir hizmettir,ondan duyduğu zevk ve neşe hurmet ve tebrike değerdir.Çünkü o,topluma canlı bir varlık ilave ediyor.Bu berikiler,kendi türlerinden birinin ölümüne umutlarını bağlamış birtakım aşağılık nefisli yaratıklardır.
Ne acı ve ayıplanacak bir kârdır ki,kendi türünden birinin ölümünden elde edile!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şair Evlenmesi
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754473391
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özgür Yayınları
Şinasi, Türk yazınının batılılaşma yolunda atılan ilk adımı olan Tanzimat Dönemi'nde, bir yanıyla eskiye bağlı, bir yanıyla da yenileşmenin tohumlarını atan önemli sanatçılardan biridir.

Yazınımızda metni yayımlanan ilk tiyatro oyunu olan Şair Evlenmesi oyunu, "Eşlerin görücü yöntemiyle, birbirini görmeden evlenmelerinin yol açtığı gülünç durumlar"ı işler. Müştak Bey parasız, bir az da hoppa bir genç şairdir. Mahallesinden Kumru Hanım adında bir kızı sever, onunla nikâhlanır. Güvey gireceği akşam, kılavuz Ziba Dudu ile yenge Habbe Kadın, Müştak Bey'in karşısına Kumru Hanım yerine onun çirkin, kambur ve yaşlı ablası Sâkine Hamın'ı çıkarırlar. Müştak Bey itiraz eder. O zaman nikâhı kıyan imam Ebüllâklaka ile mahallali çağırılır…

Sahne tekniği ve kurgulaması bakımından batı tiyatrosundan; birbirinin karşıtı, kişilerin işlenişi bakımındansa ortaoyunu, Karagöz gibi geleneksel gösteri sanatlarının tiplerinden yararlanan Şair Evlenmesi'nin dili konuşma diline yakın yalınlıktadır. Dolayısıyla bu oyunun, tiyatro yazını için iyi bir başlangıç olduğu kabul edilir.

Kitabı okuyanlar 7,3bin okur

  • Gülsüm Sevim
  • Ayda Güven
  • Fatıma Zehra Sırma
  • furkan v.
  • Esra Öğretmen
  • Ajanovič

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları