Schopenhauer

9,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
648 gösterim
19. yüzyılın en özgün ve kışkırtıcı düşünürlerinden Arthur Schopenhauer (1788-1860), ömrünü ıstırap ve ölümle dolu bir dünyada yaşamanın anlamını kavramaya ve "varoluşun daima endişe verici esrarını" çözmeye çalışarak geçirmiştir. Modern edebiyat, müzik, felsefe ve psikolojide derin yankı bulan ve Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, İsteme ve Tasarım Olarak Dünya, Aşkın Metafiziği gibi kitaplarıyla günümüzde de ilgi uyandıran dünya görüşüyle insanın hemen her boyutunu incelemiştir.

Elinizdeki biyografi, Schopenhauer'ın parçalanmış aile hayatını, erken dönemlerde üzerinde etkili olan kişileri, Kant'a olan eleştirel bağlılığını, Fichte ve Goethe ile kişisel etkileşimini, Schelling ile kararsız ilişkisini, Hegel'e yönelik nefretini, felsefesinin tanınması için verdiği mücadeleyi ve geç gelen şöhretine karşı tavrını içeren bütünüyle belgelenmiş bir portre sunmaktadır. Schopenhauer bu biyografide, Samuel Beckett, Jorge Luis Borges, Emile Durkheim, Sigmund Freud, Thomas Hardy, Thomas Mann, Friedrich Nietzsche ve Ludwig Wittgenstein gibi farklı kişiler üzerinde kayda değer etkisi olan bir düşünür olarak ortaya çıkmaktadır.

Yazar David E. Cartwright Wisconsin Üniversitesi'nde (Whitewater) felsefe ve din araştırmaları profesörüdür. Schopenhauer ve on dokuzuncu yüzyıl Alman felsefesi hakkında çok sayıda makale yazmış, bu gizemli felsefecinin bazı kitaplarını çevirmiş ve onun üzerine Historical Dictionary of Schopenhauer's Philosophy başlıklı bir sözlük hazırlamıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  598
 • ISBN:
  9786053321156
 • Çeviri:
  Sibel Erduman
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Ilgaz 
11 Eyl 00:10 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Arthur'un Günlüğüne Yazdıkları (Eylül 1803)
başı bulutlara eren kuleler, o muhteşem saraylar
o vakur tapınaklar, hatta şu muhteşem dünya
ve bütün içindekiler yok olacak,
bu hayali gösteri gibi sönüp gidecek,
dumanı bile kalmayacak ardında,
rüyaların yapıldığı maddeden mamulüz biz
uykuyla sona erer ömrümüz.

shakespeare

Schopenhauer, David E. Cartwright (Sayfa 58)Schopenhauer, David E. Cartwright (Sayfa 58)