Sevgi Bahçesinin Bahçıvanı Annemle Babama Gıcıklık Olsun Diye Ders Çalışmıyordum? Bu Kitabı Okumadan Önce

7,4/10  (8 Oy) · 
25 okunma  · 
5 beğeni  · 
604 gösterim
Merhaba,
Şimdi beni eline alıp incelediğine göre içimde ne olduğunu merak ediyorsun. Sayfalarımın arasında sen varsın, yaşadıkların var, aklını kurcalayan bazı soruların cevapları var. Annesiyle babasına gıcıklık olsun diye ders çalışmayıp dokuz zayıf öğrencilerin zayıflarını nasıl kurtarıp teşekkür belgesi aldıkları var. Çocuğuna iyilik olsun diye onu başkalarıyla kıyaslayan, sonunda hayal kırıklığına uğrayan anne babaların çaresizliği, mutsuzluğu ve çözüm arayışları var. Sınıf denen dört duvar arasında kalmış, kendini hapishanede hissetmiş, bunalmış derslerden nefret etmiş öğrencilerin çığlıkları var.

İnanıyorum ki gözlerin sayfaların arasında ilerlerken kendinle yüzleşir, eğer varsa içindeki savaşı durdurur, çatışmaları bitirir özgüvenini artırır ve kendinle sımsıkı kucaklaşırsın. Sende benim yaptığım gibi sana atılan taşlardan kendine bir saray yapmaya başlarsın. İzin verirsen yüreğimi dizdiğim satırların arasında gözlerini misafir etmek istiyorum.
Ne dersin?
(Tanıtım Bülteninden)
Esraa 
 19 Tem 23:48 · 7/10 puan

Diğer okuduğum İki kitabında da olduğu gibi yazar öğrenci-öğretmen ilişkisi, öğrenci-veli ilişkisi üzerinde durmuş ve günümüzde de yaşanan bir çok eğitim sorununa değinmiş. Okurken keşke benim de böyle bir öğretmenim olsaydı demekten kendisini alamıyor insan. Her yaşta okuyucuya seslenen dil ve üsluba sahip bir kitap. Öğretmen, öğrenci ve anne babaların okumasını tavsiye ederim..

Kitaptan 2 Alıntı

Esraa 
19 Tem 16:33 · İnceledi · 7/10 puan

Bence not tehdidiyle öğrenci çalıştırmak, gönül rızası olmadan birini zorla evlendirmeye çalışmak gibidir. Deyim yerindeyse öğrencinin beynine tecavüz etmektir. Düşünsene; seni sevmeyen, seni dinlemek, dersini öğrenmek istemeyen birine, zorla, canını sıkarak ve onu senden nefret ettirerek bir şeyler anlatmaya çalışıyorsun. Bu işkence değil de nedir şimdi?

Sevgi Bahçesinin Bahçıvanı, Alişan Kapaklıkaya (Sayfa 71 - Yediveren yayinlari)Sevgi Bahçesinin Bahçıvanı, Alişan Kapaklıkaya (Sayfa 71 - Yediveren yayinlari)
Esraa 
19 Tem 15:45 · İnceledi · 7/10 puan

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; ben, öğretmenliğin nasıl yapılması gerektiğini üniversitede öğrendim. Öğretmenlik yapmanın bilincineyse ancak okulumda, öğrencilerimin arasında ulaştım.

Sevgi Bahçesinin Bahçıvanı, Alişan Kapaklıkaya (Sayfa 23 - Yediveren yayinlari)Sevgi Bahçesinin Bahçıvanı, Alişan Kapaklıkaya (Sayfa 23 - Yediveren yayinlari)