Şeytan ve Şair Onlar Gelmiş Geçmiş En İyi Bilinen Bilinmeyenlerdir

7,9/10  (22 Oy) · 
43 okunma  · 
12 beğeni  · 
901 gösterim
Onlar Gelmiş Geçmiş En İyi Bilinen Bilinmeyenlerdir...
Şeytan ve Şair

"Kadim dost, İsa aşkına, 
Dağıtma bu mezarın tozunu. 
Bu mezar taşını koruyanı Tanrı korusun, 
Ve kemiklerimi yerinden oynatana lanet olsun."

Bu dörtlük, masum bir mezar kitabesinden çok daha fazlasını anlatıyor olabilir mi? İnsanlığın en önemli isimlerinden biri olan eşsiz şair ve oyun yazarı Shakespeare, gerçekten bir dâhi mi, yoksa bir sahtekâr mıydı? 

Geçmişten günümüze kadar süren, dört yüzyıllık bir sırrın peşine düşen ünlü Profesör Desmond Lewis, California'da vereceği bir konferansla tüm dünyayı yerinden oynatacak gerçeği açıklamak üzeredir. Yola çıkmadan önce eski dostu, gazeteci Jake Fleming'le iletişime geçer. Yayımlanacak olan kitabı ile ilgili fikrini almak istiyor ve yalnızca ona güvenebileceğini söylüyordur. Ancak profesör California'ya varmadan kitabıyla birlikte esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolur. Ondan geriye kalanlar, Golden Gate Köprüsü'ne terk edilmiş kiralık bir limuzin, içi kıyafet dolu bir bavul ve üzerinde adının bulunduğu belgelerden ibarettir. Polisler durumu tek bir kelimeyle açıklamaktadır: İntihar...

Dostunun intihar etmiş olabileceğine inanmayan Jake ise profesörün başına gerçekte ne geldiğini ve kayıp kitabın neyle alakalı olduğunu bulmaya kararlıdır. Ancak bu sandığı kadar kolay olmayacaktır. Anlamsız şifrelerden oluşan bir listeyle çıktığı bu yolculuğun, kendi hayatıyla birlikte sevdiklerininkini de tehlikeye attığını fark ettiğinde, çoktan 'kaplanın yuvası'na girmiş olacaktır.

John Underwood'un usta kaleminden çıkan Şeytan ve Şair, gerçek belgelere dayandırılmış, ezber bozan bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  600
 • ISBN:
  9789759996185
 • Orijinal Adı:
  The Shakespeare Chronicles
 • Çeviri:
  Çağla Dirice
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
11 Nis 11:43 · Kitabı okudu · 2 günde · 3/10 puan

Tamamıyla zaman kaybı. Bir de şu kitaba 20 lira fiyat koymuşlar.
Olaylar gene çok tanıdık bir isim olan kişinin üzerinden geçirilmiş ki kitap isim yapsın ve satılsın. Polisiye diye alıp hayal kırıklığına uğradım.
Olaylar acayip yavaş hatta durağan. 40 sayfada anlatılabilecek bir yazıyı 600 sayfa genişletip adını roman koyuyorlar.
İnşallah şimdi kalkıp kitapçıya gideceğim ve kitabı takasta kullanmaya çalışacağım. Aldığıma pişman oldum.
Kısaca kitapta bahsedilene değinirsek ; Shakespeare ve onun yapıtlarından, kendisinin mi yazdığından yoksa eserlerinin çalıntı olduğunda, öldürülen bir profesörü anlatıyor. Polisiye diye satılan ama polise 400. sayfada yer bulan çeşidi bile belirsiz bir kitap. Konu ilgi çekici gibi gözükse bile yazarın bunu yazmadaki başarısızlığı beni pişman etti. Gene de inadına ben okurum diyen varsa 600 sayfayla koca bir gününü berbat etmek isteyen, iyi okumalar dilerim ..

İlk başlarda sıkıcı geldi açıkçası başlangıçta oflayıp pofladım sayfalar ilerledikçe kendimi polisiye ve esrar dolu sahnelerde görmeye başladım. Sonuna bir defada da gelemesem de ara ara okumalarla ve sonrasında acabalarla merak ederek iş koşuşturması içerisinde nihayetinde bitirdim. Gerçek belge ve olaylara dayandığı da ilgimi çekti gerçeği belirteyim ki okunası güzel bir eser

seher 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitabın konusu oldukça ilginç.Şeytan ve şair kitabı, Shakespeare'in aslında eğitimsiz olduğu ve yazar olamayacağı ancak çok zeki bir tüccar olduğu , Marlowe'un eserleri sayesinde ün ve paraya kavuştuğunu belgelerle ve alıntılarla destekleyerek anlatan bir roman.Kitabın sonuç kısmını çok yeterli bulmasamda ileri dönemde sinema filmi olarak uyarlanacağını düşünüyorum.

Fatoş Çetiner 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Büyük bir merak ve ilgiyle okudum. Çoğu kitabın aksine bu kitabın başı oldukça hızlı ilerledi. Ortalara doğru kitap yavaşlamakla birlikte, edebiyata, tarihe ve tiyatrolara dair birçok bilgi bulacak ve kitabın haricinde araştırma yapma ihtiyacı hissedeceksiniz. Sonuna kadar macera devam edecek ve son sayfalara geldiğinizde eğer benim gibi daha mistik bir son bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Biraz. Ama yine de okunmaya değer. Bu maceraya yazarın sizi de kattığını hissedeceksiniz.

Seçgin 
29 May 00:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tam bir polisiye diyemesek de konusu sebebiyle büyük ilgiyle okudum. Kitabın sonunda "hırkız sekspir" bile dedim yazar beni baya baya ikna etti. Katili bulmak için okuyorsaniz okumayın ama edebiyat tarihi biraz bilgi Vs. Derseniz güzel kitap.

Ümit güder 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bitti , şehir efsaneleri vardır ,elvis Presley yaşıyor mu ,11 eylül saldırılarını abd kendi mi yaptı ,orjinal incil Papa'lar tarafından Vatikan'da halktan gizleniyor mu ,marilyn monroe öldürüldü mü vs alın size aklınızı karıştıracak şüpheye düşürecek bir kitap ,shakespeare bir eser hırsızımıydı tüm o eserleri başkası mı yazdı .
Şimdi iki soru
7 dile çevrilip çok satanlar listesine girmesine rağmen anadilinde yazılmış İngiltere ve abd de bu kitap niye yayınlanmıyor
Yazarın dediği gibi kitapsa ki tüm alıntı yapılmış bulgular belgeler kitaplar ve el yazmaları gerçek ve İngiliz arşivlerin de var olması mı ,yayınlanmasına engel mi .
Yoksa şu fesli deli boş atıp dolu mu tuttu ,şeyh pir dir esasında o diyerek

Pelin Sueda 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Merakla okumaya başladım ve başta bana çok kalın gelse de beklentilerim boşa çıkmadı diyebilirim. Başları durağan ve sakin başlasa da 100. sayfadan sonra elimden bırakamadan okudum . Çok farklı bir konuyu ele almış yazar . Akıcı ve akılda kalacak türden bir konu , merakla okunabilen gerilim tarzı bir roman . Kitap kapağı ve baskısı da yine çok iyi olmuş. Yayınevi iyi iş çıkarmış, kitapta başta yazar olmak üzere herkesin emeğine sağlık diyorum.

Ali Ünal 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerçek hayatta da benzer iddialar ara ara olmaktadır. Sheakspear'in bir yazın dehası mı yoksa araklama dehası mı olduğu üzerine ilginç bir kurgu roman. Orta karar denilebilecek, Sheakspear arka planı ile kolay okunanan polisiye tadında kitap.

Mehmet Arda 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Arkasını okuduğunuzda hemen okumak için can atiyorsunuz zaten. Okuduğunuz zaman Shakespeare den hemen soğuyorsunuz :) ama yazar sonunda duygularını dinliyor orası can sıkıcı olabilir...

Kitaptan 7 Alıntı

Sadık Kocak 
11 Nis 01:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

"Aynı avukatlar gibi; mahkemede göze göz dişe diş bir mücadele içinde olan düşmanlarken, dışarıda yediği içtiği ayrı gitmeyen dostlar olalım."

Şeytan ve Şair, John Underwood (Sayfa 354)Şeytan ve Şair, John Underwood (Sayfa 354)
Sadık Kocak 
10 Nis 16:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Mark Twain'i Shakespeare'e düşman eden neydi ? Peki ya Desmond Lewis'in tüm bunlarla ilgilenmesinin sebebi neydi,diye geçirdi Jake içinden. Ağzına bir antiasit tableti attı ve okumaya devam etti :

Şeytan ve Şair, John Underwood (Sayfa 176)Şeytan ve Şair, John Underwood (Sayfa 176)
Sadık Kocak 
10 Nis 13:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Başarıya ulaşmanın ve karşısına çıkan bütün engelleri aşmanın tek yolunun, kendinden emin olmak ve günün sonunda hayat sahnesinde geçirdiği her anın tadını çıkarmak olduğunu biliyordu.

Şeytan ve Şair, John Underwood (Sayfa 20)Şeytan ve Şair, John Underwood (Sayfa 20)
Rosé M. 
 19 Ağu 17:44 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sone 74 - W. Shakespeare
Bedenimin değeri, ruhun kabı olmaktır,
Ruhunki ise sende şiirimle kalmaktır.

Şeytan ve Şair, John Underwood (Sayfa 303)Şeytan ve Şair, John Underwood (Sayfa 303)
Burcu Sezgin 
24 Eki 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerçek kimliğimizi yitiririz,
Baskı altında kalan benliğimiz,
Bedenimizle birlikte sarsınca ruhumuzu

Şeytan ve Şair, John Underwood (Sayfa 415)Şeytan ve Şair, John Underwood (Sayfa 415)
Burcu Sezgin 
24 Eki 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kadere boyun eğme. Ama aklının verdiği cesaretle meydan oku bütün talihsizliklere.

Şeytan ve Şair, John Underwood (Sayfa 143)Şeytan ve Şair, John Underwood (Sayfa 143)