Şeytan ve Şair Onlar Gelmiş Geçmiş En İyi Bilinen Bilinmeyenlerdir

8,1/10  (13 Oy) · 
30 okunma  · 
8 beğeni  · 
815 gösterim
Onlar Gelmiş Geçmiş En İyi Bilinen Bilinmeyenlerdir...
Şeytan ve Şair

"Kadim dost, İsa aşkına,
Dağıtma bu mezarın tozunu.
Bu mezar taşını koruyanı Tanrı korusun,
Ve kemiklerimi yerinden oynatana lanet olsun."

Bu dörtlük, masum bir mezar kitabesinden çok daha fazlasını anlatıyor olabilir mi? İnsanlığın en önemli isimlerinden biri olan eşsiz şair ve oyun yazarı Shakespeare, gerçekten bir dâhi mi, yoksa bir sahtekâr mıydı?

Geçmişten günümüze kadar süren, dört yüzyıllık bir sırrın peşine düşen ünlü Profesör Desmond Lewis, California'da vereceği bir konferansla tüm dünyayı yerinden oynatacak gerçeği açıklamak üzeredir. Yola çıkmadan önce eski dostu, gazeteci Jake Fleming'le iletişime geçer. Yayımlanacak olan kitabı ile ilgili fikrini almak istiyor ve yalnızca ona güvenebileceğini söylüyordur. Ancak profesör California'ya varmadan kitabıyla birlikte esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolur. Ondan geriye kalanlar, Golden Gate Köprüsü'ne terk edilmiş kiralık bir limuzin, içi kıyafet dolu bir bavul ve üzerinde adının bulunduğu belgelerden ibarettir. Polisler durumu tek bir kelimeyle açıklamaktadır: İntihar...

Dostunun intihar etmiş olabileceğine inanmayan Jake ise profesörün başına gerçekte ne geldiğini ve kayıp kitabın neyle alakalı olduğunu bulmaya kararlıdır. Ancak bu sandığı kadar kolay olmayacaktır. Anlamsız şifrelerden oluşan bir listeyle çıktığı bu yolculuğun, kendi hayatıyla birlikte sevdiklerininkini de tehlikeye attığını fark ettiğinde, çoktan 'kaplanın yuvası'na girmiş olacaktır.

John Underwood'un usta kaleminden çıkan Şeytan ve Şair, gerçek belgelere dayandırılmış, ezber bozan bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  600
 • ISBN:
  9789759996185
 • Çeviri:
  Çağla Dirice
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
seher 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitabın konusu oldukça ilginç.Şeytan ve şair kitabı, Shakespeare'in aslında eğitimsiz olduğu ve yazar olamayacağı ancak çok zeki bir tüccar olduğu , Marlowe'un eserleri sayesinde ün ve paraya kavuştuğunu belgelerle ve alıntılarla destekleyerek anlatan bir roman.Kitabın sonuç kısmını çok yeterli bulmasamda ileri dönemde sinema filmi olarak uyarlanacağını düşünüyorum.

Fatoş Çetiner 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Büyük bir merak ve ilgiyle okudum. Çoğu kitabın aksine bu kitabın başı oldukça hızlı ilerledi. Ortalara doğru kitap yavaşlamakla birlikte, edebiyata, tarihe ve tiyatrolara dair birçok bilgi bulacak ve kitabın haricinde araştırma yapma ihtiyacı hissedeceksiniz. Sonuna kadar macera devam edecek ve son sayfalara geldiğinizde eğer benim gibi daha mistik bir son bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Biraz. Ama yine de okunmaya değer. Bu maceraya yazarın sizi de kattığını hissedeceksiniz.

Ümit güder 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bitti , şehir efsaneleri vardır ,elvis Presley yaşıyor mu ,11 eylül saldırılarını abd kendi mi yaptı ,orjinal incil Papa'lar tarafından Vatikan'da halktan gizleniyor mu ,marilyn monroe öldürüldü mü vs alın size aklınızı karıştıracak şüpheye düşürecek bir kitap ,shakespeare bir eser hırsızımıydı tüm o eserleri başkası mı yazdı .
Şimdi iki soru
7 dile çevrilip çok satanlar listesine girmesine rağmen anadilinde yazılmış İngiltere ve abd de bu kitap niye yayınlanmıyor
Yazarın dediği gibi kitapsa ki tüm alıntı yapılmış bulgular belgeler kitaplar ve el yazmaları gerçek ve İngiliz arşivlerin de var olması mı ,yayınlanmasına engel mi .
Yoksa şu fesli deli boş atıp dolu mu tuttu ,şeyh pir dir esasında o diyerek

Pelin Sueda 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Merakla okumaya başladım ve başta bana çok kalın gelse de beklentilerim boşa çıkmadı diyebilirim. Başları durağan ve sakin başlasa da 100. sayfadan sonra elimden bırakamadan okudum . Çok farklı bir konuyu ele almış yazar . Akıcı ve akılda kalacak türden bir konu , merakla okunabilen gerilim tarzı bir roman . Kitap kapağı ve baskısı da yine çok iyi olmuş. Yayınevi iyi iş çıkarmış, kitapta başta yazar olmak üzere herkesin emeğine sağlık diyorum.

Ali Ünal 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerçek hayatta da benzer iddialar ara ara olmaktadır. Sheakspear'in bir yazın dehası mı yoksa araklama dehası mı olduğu üzerine ilginç bir kurgu roman. Orta karar denilebilecek, Sheakspear arka planı ile kolay okunanan polisiye tadında kitap.

Mehmet Arda 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Arkasını okuduğunuzda hemen okumak için can atiyorsunuz zaten. Okuduğunuz zaman Shakespeare den hemen soğuyorsunuz :) ama yazar sonunda duygularını dinliyor orası can sıkıcı olabilir...

Kitaptan 3 Alıntı