Şeytanın Saati

7,9/10  (7 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
573 gösterim
Çağdaş edebiyatın en kendine özgü kişiliklerinden Fernando Pessoa, ölümünden sonra üne erişen yazarlardan. 1935'te öldüğünde, sandığından binlerce sayfa metin çıkmış, çok geçmeden dünyanın en gizemli yazarlarından biri olmuştu. Kendi adının yanı sıra, kendisinin farklı yanlarını yansıtan hayalî şair ve yazarların adlarıyla yazdığı yapıtlarıyla kısa zamanda birçok dile çevrilen Pessoa'nın daha önce Huzursuzluğun Kitabı ve Anarşist Banker adlı kitaplarını yayınlamıştık.

Şeytanın Saati de, Pessoa'nın ardında bıraktığı sandıktan çıkan metinlerden. Bu kısa metin, yazarın önemli takıntılarının, büyü, mistisizm ve simya gibi hiç vazgeçmediği konuların bir panoramasını sunuyor nerdeyse. Aslında, şeytanla girişilen bu diyalog, yazarın yapıtlarının belli başlı niteliklerini küçük ölçekte sunan bir bütün. Alaycı, kuşkucu Pessoa'nın gerçeği arama yolculuğunun bir parçası sayılabilecek düşsel bir diyalog.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  48
 • ISBN:
  9789750709982
 • Orijinal Adı:
  A Hora Do Diabo
 • Çeviri:
  İşık Ergüden
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dila. 
02 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısacık bir metin, ancak konu olarak ağır. başta önsöz benzeri bir açıklama olmasaydı anlamam daha da güçleşirdi diye düşünüyorum. Bir de sanırım birazcık da olsa Goethe - Faust bilmek en azından konuya aşina olmak gerekiyor. oldukça fazla alıntı ve benzetme var.

Kitaptan 1 Alıntı

'' Beden , haddinden çok ayrışmaksızın ayrıştığı için yaşar. Her an ayrışmasaydı bir mineral olurdu. Ruh, direnmesine rağmen, sürekli ayartıldığı için yaşar. Her şey, bir şeye karşı koyduğu için yaşar. Ben, her şeyin karşı koyduğu şeyim. Ama, eğer ben olmasaydım hiçbir şey var olmazdı, çünkü karşı konulacak bir şey olmazdı; tıpkı hafif havada iyi uçtuğu için, havasız yerde daha iyi uçabileceğini sanan, müridim Kant'ın güvercini gibi. ''

Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 23)Şeytanın Saati, Fernando Pessoa (Sayfa 23)