9,4/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
7 beğeni  · 
544 gösterim
Artık hiçbir ıstıraptan ve azaptan korkmuyorum. “Nöbet saatin geçti, artık dinlen,” diyecek ölüm borusu çalıncaya kadar insanlık vazifemi yapacağıma sana söz veriyorum Kâmuran. Ve bunu söylerken aşkımızın şimdi muhafızı olmaya lâyık olduğumu hissediyorum. Allaha ısmarladık, Kâmuran! Sana ithaf ettiğim ömrüm, bu Son Eserim[’in] herhangi şaheserden fazla sana lâyık olduğuna eminim.

Halide Edib Adıvar’ın 1913 yılında Tanin gazetesinde tefrika edilen romanı Son Eseri, yazarın erken dönem yapıtları arasında yer alıyor. Roman, “Bence yazmak, yaşamakla bir. Tıpkı baharda yapraklanan ağaçlar, tomurcuklanan çiçekler gibi,” diyen ünlü romancı Feridun Hikmet’le genç kadın ressam Kâmuran’ın ümitsiz aşkını anlatıyor. Feridun Hikmet, karısını elinden aldığı Asım Bey’in, Kâmuran’ın ağabeyi olduğunu öğrenince önce içine kapanıyor, ama sonra aşkın coşkusu galip geliyor. Son Eseri, sağlam psikolojik çözümlemelerle dolu, önemli bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  207
 • ISBN:
  9750733536
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslı 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın adından dolayi Halide Edip in son eseri sanmıştım. Değilmiş. Evli bir yazar ile o yazarın eşinin eski kocasının kız kardeşinin felaketle sonuçlanan aşk macerasını anlatıyor. Halide Edip okumayı seviyorum.

Kitaptan 6 Alıntı

Ceren 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yaşamak
Bana öyle geliyor ki hep başkaları için yaşayanların bir tarafı eksik kalıyor, güneş görmeyen ağaçlara, çiçeklere benziyor.

Son Eseri, Halide Edib Adıvar (Sayfa 50 - Ahmet Halit Kitabevi, İstanbul, 1939)Son Eseri, Halide Edib Adıvar (Sayfa 50 - Ahmet Halit Kitabevi, İstanbul, 1939)
Öyküm 
22 Eyl 15:42 · Kitabı okuyor · Beğendi

Benlik denilen şey bin çehreli bir rüya... Parmakların arasından kayıp giden, sabit bir şekil alamayan bir su...

Son Eseri, Halide Edib Adıvar (Sayfa 18)Son Eseri, Halide Edib Adıvar (Sayfa 18)