Son On Beş Dakika

8,0/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
471 gösterim
Günlerdir; o iki beyaz gömleklinin hikâyesine tanık olan kaç kişiydik, bunu düşündüm. Tanıkların her birinin hikâyesini düşündüm. İçimizden biri bu ölümü çağırmış olabilir mi diye düşündüm.

Zühal'e anlatabilseydim, ölüm üzerine düşünmemin, okumamın sebebi Nermin'i çok özlemek ile alakalı değil. İçimdeki boşluk ile alakalı. Ve bu boşluk bir kadından arta kalan boşluk değil. Belki bir kadının doldurması gerekirken doldurmadığı boşluk.

Kim kendi hikâyesini tam olarak bilebiliyor ki! Her anlatışımızda değişen bir şey hikâyelerimiz. Değişirken aynı kalan üstelik. Sır da burada gizli ya. Onca değişikliğe rağmen aynı kalan nedir? Yaşlanırken ve yaralanırken korumaya çalıştığımız şey nedir?

Karşıma çıkan bütün kadınların sadece benim yükümü azaltmak gibi bir görevi olduğu duygusundan kurtulmam gerekiyor.

Kadınlar hayatı düzeltmek isterken çok yaralanıyor. Erkekler fragmanların içinde yaşamak istiyor. Kabataslak bir özet. Fazla katmanlı olmayan. Bir hikâyenin bütünlüğü erkeklere fazlasıyla ağır, fazlasıyla sıkıcı geliyor. Makineleri tamir edebilen erkekler, yazık ki hayatı tamir edemiyor. Onun için erkekler hayatı bozma haklarının hiç olmadığını bilerek yaşamalı.

Fatma Barbarosoğlu'nun kaleminden bir solukta okuyacağınız Son On Beş Dakika ile kendinize ve sevdiklerinize bir adım daha yaklaşacak, hayatınızdaki renklerin ve seslerin bütünleştiğini fark edeceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789759963033
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Büşra ÖRGEN 
07 Nis 00:20 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Zühal le başlayan hayatıma herkes ne kadar şanslısın diye bakıyordu.Muhitimin idrak ettiği mükemmelliği ben,kağıttan yapılmış bir evin huzuru olarak hissedebiliyordum en fazla.Resmin içindeydik.Ne ki resim henüz tamamlanmamıştı.Kendimi resmi yapan değil de,resmi yapanın baktığı model olarak hissediyordum daha çok.

Mustafa Coskun 
29 Mar 10:48 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

gerçekten başarılı bulduğumu belirtmeliyim. yazarın anlatım biçimi okuyucuyu kitabın içine çekiyor. her karakterin halet-i ruhiyesini anlıyorsunuz. his ve düşünce değişimlerini çok güzel ifade etmiş yazar. tavsiye ederim.