Adı:
Son ve Ötesi
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585811
Kitabın türü:
Orijinal adı:
More Than This
Çeviri:
Aslı Dağlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Oğlan boğuldu; son anlarında umutsuz ve yalnızdı. Öldü.

Sonra uyandı; çıplak, yaralanmış ve susamıştı fakat hayattaydı.

Bu nasıl olabilirdi? Ve bu terkedilmiş, tuhaf yer neresiydi?

Neler olduğunu anlamaya çalışırken, oğlan umut etti. Bu bir son olmayabilir miydi? Daha ötesi olabilir miydi ya da belki de burası öbür dünyaydı?

“Patrick Ness aklınızı alacak kadar hünerli bir yazar. Kitaplar bazen ‘şaşırtıcı’ olarak tanımlanırlar fakat bu nadiren rastladığınız, okurken tekrar tekrar ‘Aman Tanrım!’ dediğiniz türden bir tanesi. Başka bir şey ele vermeyeceğim. Sadece okuyun.” – John Green

“Gerçekten özgün bir roman.” – Independent

“Seçkin… Etkileyici, düşündürücü ve olağanüstü zekice ele alınmış!” –The Times -

“Son derece merhametli ve bütünüyle görkemli.” – Guardian -

“Bu büyüleyici ve sürekli şaşırtıcı roman, hayatta olmanın ne demek olduğuna dair derin sorular akla getiriyor fakat okuru basit cevaplarla teselliye kalkışmıyor.” – School Library Journal (Starred Review) -

“Ness tezatlarla ustaca oynuyor: ölüm ve kalım, gizlilik ve teşhir, suçluluk ve masumiyet.” – Kirkus Reviews (Starred Review) -

“Edebi, ürkütücü ve psikolojik gerilimle dolu… Ness, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı kıyamet sonrası bir dünya yaratmakta usta… Baş döndürücü son, karakterleri kaçınılmaz sonu yaşamakla ikinci bir şansı umut etmenin sınırına taşıyor… ve okuru kendi kararlarıyla yüzleşmeye zorluyor.” –Bookpage -

“Ness yine keskin ve ödün vermeyen bir hikâye yaratmış.” – Booklist -

“Muhteşem bir hikâye, ustalıkla ele alınmış bir ritim ve unutulmaz bir metin.” – The Boston Globe -

“Ness, okuru şaşırtıcı ve şoke edici bir dünyada geçen soluksuz bir maceraya sürüklüyor. Genç bir çocuğun düşünce biçimini mükemmel şekilde yakalamış. Şüphesiz kendinizi kaptıracağınız sürükleyici bir yolculuk…” –VOYA -

“Son ve Ötesi başından sonuna koltuğunuzun ucunda okuyacağınız, hayranlık verici, hayat dolu bir roman.” –Tor.com -(Tanıtım Bülteninden)
448 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitabın arka kapağında konusu yazmıyor içeriğini merak edip aldım.Çok güzel bir kurgusu var, biraz bilim kurgu biraz macera karışımı simülasyon olaylarının yaşandığı güzel bir kitap.Bir sonraki hamleyi tahmin etmek oldukça zor ve sizi düşündürüyor.

Kitap bitmeden rahat edemiyorsunuz, çok akıcı bir solukta bitirebilirsiniz.Tek olumsuz yanı gereksiz uzatmalar birazda tekrar sanırım kitabı kalın yapanda bu olay :) ama bu sizi yıldırmasın güzel bir hikaye okumuş olacaksınız. Ve kapak tasarımı muazzam olmuş. Keyifli okumalar.
448 syf.
·2 günde·9/10
Son ve Ötesi kitabını tek kelime ile tanımla deseler orijinal dedim. Biz, Ölümlüler'i pek beğenmemiştim. Anlaşılan yazarı okuyanların çoğu Vahşetin Çağrısı ile kendisine hayran kalmış Biz, Ölümlüler'i pek beğenmemiş. Eksikliklerinin yanında harika mesajları vardı tabi. O harika mesajları Son ve Ötesi'nde de kendisini gösteriyor. Yazarın kitaplarından alınacak çok ders var, düşünecek çok şey var. Zaman zaman anlayamıyorsunuz. Aslında gayet açık ama kaçırılan bir şeyler varmış gibi geliyor. Ben öyle hissettim.
https://expectokitabum.blogspot.com/...trick-ness.html#more
448 syf.
·8/10
Herkese merhaba!
Son ve ötesi kitap yorumuyla karşınızdayım. Kitabı bir kelimeyle anlatıcak olsam bu garip olurdu sanırım. Ama bu gariplik benim bayağı bir hoşuma gitti. Bookstagram kullanıcıları bu kitapta sevenler ya da hiç sevmeyenler olarak ikiye ayrılıyor. Bence bunun sebebide bu. Kitap tamamen farklıydı. Şaşırtıcıydı.

Kitaba başlamadan önce bir genç yetişkin kitabı olmasını beklerken kitap bir bilimkurgu kitabı çıktı. Kitap hakkında hiç bir fikrim yokken başladım ve 3 günde bitti. Konusuda oldukça orjinaldi. Sizde bence kitabın konis Kitapta biraz LGBT teması vardı ve ben bu ayarı çok sevdim en çokta Gudmund'u .

Kitapla ilgili en önemli şey bilinmezlikti sanırım. Okuyorsunuz okuyorsunuz ama asla ne olduğunu tam anlamıyla anlayamıyorsunuz. her zaman ne olucağınızı merak ederek bir sonraki sayfayı çeviriyorsunuz. Bu bilinmezlik özellikle ilk 200 sayfada çok fazlaydı.
Bu yüzden ilk 200 sayfa biraz sıktı biz okuyucuları. Ama bu benim için çok sorun teşkil etmedi. Çünkü bu kitabı Berk Sezer berkle okuduk ve biraz yarış gibiydi bizim için hemen hemen aynı zamanda bitirdik.

Kitabın bölümleri kısa kısaydı. Bir bölüm daha bir bölüm daha derken bir baktım ki bitivermiş. Bu da akıcılığı arttıran bir etken bence.

Kitabın karakterlerinden bahsetmem gerekirse en sevdiğim karakter Thomasz kesinlikle o bilmiş tavrı çok tatlı. Az önce de bahsettiğim gibi Gudmund'u ve Seth'i de sevdim. Sevmediğim karakterler ise kesinlikle seth in ebebeynleri o kadar sorumsuzlardı ki! Ayrıca Regine de bana biraz soğuk geldi.

Kitabı bu kadar övdüm biraz da sevmediğim kısımları söyleyeyim. Kitap o kadar saçma bir yerde bitti ki! Yani hala okunacak sayfa aradım bu beni çok sinirledirdi. Bence kesinlikle bir seri olmalıydı bu kitap.
 
Son ve ötesi hakkındaki yorumlarım bu kadar. Siz okudunuz mu? Okuduysanız beğendiniz mi peki? Yorumlarınızı bekliyorum.
444 syf.
·32 günde·Beğendi·10/10
Şuanda gerçekten uyanık mısınız? Yoksa hala uykuda mı? Bir gün bir tabutun içinde uyansanız herşeyin bir kurgudan ibaret olduğunu öğrenseniz ve gerçek sandığınız şeyin aslında gerçek olmadığını, gerçekliğin ise hayallerinizin çok ötesinde olduğunu görseniz ne hissedersiniz? Kitap tam olarak bunu elen alan tadından yenmicek bir bilim kurgu romanı. Konu acısından oldukça ilgi çekici ve sürükleyici. Tabi bazı olumsuz yanlarıda söz konusu. okuyucu iyice kafasında canlandıra bilsin diye mi yoksa sayfa çokluğu olsun diye mi yaptığı bilmiyorum ama bazı bölümlerde gereksiz tekrarlar söz konusuydu. Ilk 200 sayfayı geçtikten sonra olaylar daha heycanlı olmaya başlıyor ve nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Tekrarlarda azaldığından dolayı daha keyif verici oluyor. Seth'in gay olması ve karşılaştığı sıkıntılar, tomashznin fakır olmasının getirmiş olduğu sonuçlar ve de
Rehinenin karşılaştığı istismardan kaçma çabaları çok güzel bir şekilde ele alınmış. Sadece sonu havada kalmış bir kitap sonu hayal gücünüze kalmış bir eser. Kitabın basimi çevirisi ve cildi de oldukça güzel. Bilim kurgu severlere tavsiye edilir.
448 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
İnsanoğlu merak eder. Olayı budur. Merak sonucu icatlar yapar, denklemler kurar ve çözer, önüne gelen her şeyi didik didik inceler. Merak edip peşine düştüğü her şeyi de çözüme kavuşturur. Peki, insanoğlunun en çok merak ettiği ve bir türlü merakını gideremediği konu nedir? Bu hayattan sonra ne geleceği, elbette. Bu konuda korku ve merak eşdeğerdir. Ölüm sonrası ne olacağını merak ederiz, fakat cevaba ulaşmak da bizi bir o kadar korkutur. Bilim ve dinle açıklamaya çalışırız, her ne kadar her insanın bu konuda kendine göre bir inancı olsa da, bu hayattan sonra sırada neyin olduğu sorusuna kesin bir cevap veremeyiz. Bu yüzdendir ki, bu konuda yapılan çalışmalar ilgimizi çeker. Bilim insanlarının araştırmalara dayalı açıklamaları, din adamlarının inançlara dayalı çözümleri ve bunun gibi şeyler merakımızı çeler. Bir de her şey için olduğu gibi, bu konu için de üretilen kurgular var. Elbette, bu konu hakkında yapılan tahminleri de kurgu çerçevesine yerleştirebiliriz, fakat burada bahsettiğimiz sanatsal bir kaygı güden kurgu. Ölümden sonra yaşamı konu alan bir çok eser sayabiliriz, kurgu dışı olan eserleri de dahil edersek bu sayı iyice artar. Halihazırda bu kadar eser varken, bu konu hakkında yazılan yeni bir eserin bunların arasından sivrilmek için sağlam bir merak unsuruna ihtiyacı vardır. Patrick Ness, kurgusuyla bu merak unsuruna gayet yerinde ve güzel başlamış diyebilirim. Fakat, merak uyandırmak çok hoşuna gittiyse demek ki, kitap soru işaretlerine doyamamış.

Dizilerde belli bir merak dengesi vardır. Her bölümde aynı bir film gibi merak unsuru oluşturulur, ortalara doğru işler sarpa sarar, bölüm sonunda merak unsuru zirve yapar ve bizi ağzımız açık bir şekilde bir hafta sonraki bölümü beklemeye davet eder. Bir hafta sonraki bölümde ise, önceki bölümün final sahnesindeki merak unsuru bir anda çözülür ve hafifler. Bununla birlikte bahsettiğim döngü tekrar başlar ve finale kadar böyle devam eder. Patrick Ness de anlatımına bu şekilde yön vermeyi seçmiş. Konusu gereği içinde fazlasıyla merak unsuru barındıran bir kitaba tekrar tekrar her bölüm sonu tekrar tekrar adrenalin pompalamak belli soruların sorulmasına yol açar ve bu sorular cevapsız kalırsa kurguda boşluklar oluşmaya başlar. Elbette bu olabilir, fakat daha önce çok satanlar listesi görmüş bir yazardan bu tarz bir hata beklemiyorsunuz.

Tabi ki kitap cevaplanmamış tonlarca soruyla dolu değil. Yalnızca, durmadan verilen adrenalin ve üretilen merak dolu soruların verdiği hissiyat bir süre sonra sık alınmış Parol'un kaderini paylaşıp etkisini azalarak kaybediyor. Kitap, açık uçlu bitebilir, buna bir itirazım yok. Filmler, diziler, oyunlar... Bu gibi yapımlarda açık uçlu son olmalıdır zaten ve bu konuda şikayet edilmemelidir. Bir yapım, sonu açık uçlu bitiyor diye yerden yere vurulunca bu durum gerçekten sinirlerime dokunuyor. Kurguyu beğendim ama sonunu bağlayamamış demek aslında, kurgu kafamdaki gibi bitmedi demektir. Aynı hatayı daha önce yaptığım için biliyorum. Bazı şeyler istediğimiz gibi son bulmadığında sinirleniriz. İnsanoğlu olarak bir başka ortak yönümüz de bu. Bence Son ve Ötesi'nin problemi sonundan kaynaklanmıyor. Bir problem var, evet. Ama bu, bu kitabı kötü bir eser de yapmıyor. Ufak tefek pürüzler bazen büyüyüp beni gerçekten sinir etse de okurken keyif almadım diyemem. Her şeyden önce Ness'in dili oldukça akıcı, ayrıca çokça kullanılmış "flashback"ler uzun tutulmadığı için bizleri ana konudan soğutmuyor. Asıl büyük sorun, konunun uzadıkça uzaması fakat yine de yetersiz noktalarını kapatamaması. Hatta, bazı bölümler kısaltılsa veya hiç eklenmese kitabın bütünlüğüne bir sorun teşkil etmezdi. Bence daha iyi bile olabilirdi. Çünkü elinizde 500 sayfaya yakın bir kitap tutuyorsunuz fakat bu iş bir tık daha azıyla da çözülebilirmiş gibi hissediyorsunuz.

Aklınızda beliriveren konuyu kağıda dökerken nerede duracağınızı bilememek ve kontrolü kaybetmek olası bir durum. Elbette bu oluşturmakta olduğunuz eseri büyük ölçüde etkiler, güzel bir konu acemice bir kurguya dönüşebilir. Son ve Ötesi'ne acemice bir kurgu demek elbette yanlış olur. Hatası olsa da yerden yere vurulması gereken bir eser değil. Belki de okurken benim yaptığım gibi beklentilerinizi üstte tutmazsanız, daha keyif verici çerezlik bir kitap olabilir Son ve Ötesi.
448 syf.
·25 günde·5/10
Kitap herkesin içinde hayatlarının ötesinin var olduğu hissinin aslında yaşadıkları hayatın ötesinde var olan benliklerini oraya ait hissetmelerinden dolayı olduğunu ve yaşamlarının bir yalandan ibaret olduğunu işlemiş.Bahsedilen son ve ötesi ruhani bir boyut değilde gerçekten insanların zekice kurgulanmış bir hayat yaşamalarından bahsediyor. ilk 150 sayfa inanılmaz sıkıcıydı cidden çok sıkıcıydı yani ve kitabının konusunu tam olarak 200 sayfa falan sonra anlamaya başlıyorsunuz ve kitabın sonunda tam anladığınızda ŞAK kitap bitiyor. Yani kitabın yarısına kadar zaten sıkılarak okudum sonrasında iyi giderken bitirmesi kesinlikle hayal kırıklığı yarattı.
448 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Gelmiş geçmiş en iyi kurgulardan birini bana okuttuğun için teşekkürler Patrick Ness. Daha ilk üç sayfadan beni içine çekti. Bazı şeyleri çok önceden bariz anlaşılsa da şaşırdığım çok yerler de oldu. -sonrası spoiler sayılmaz ama benzer o yüzden okumadan dur-. Sevgili Patrick Ness, o sürücü kim?! Kafayı yiyeceğim!
448 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle bu kitapla ilgili spoiler vermeden anlatmak çok güç bu yüzden biraz yüzeysel ve genel gideceğim bu incelemede çünkü spoilerdan nefret ederim :)
Her neyse kitabın kapak tasarımı , Patrick Ness tarafından yapılmış ve Dünyadaki tüm baskılar aynı kapakla çıkmış ve gerçekten çok beğendim.
İlk kez bir Ness kitabı okuyorum ; hep anlatımı böyle miydi bilemiyorum ama yazarın diline bayıldım.Hikayenin içine hemen giriyorsunuz.Her karakter özenle oluşturulmuş , çok sıcak ve oldukça canlılar.Bazı okurlar ilk 150 sayfayı durağan bulmuş ama ben özellikle o bölüme bayıldım.
Kitap ilerleyen bölümlerde çok meşhur bir filmi anımsatsa bile yine de sürükleyiciliğini kaybetmiyor.Sonuna kadar okuyorsunuz çünkü özgün ve garip bir öykü bu ve bence bir şans verin efendim iyi okumalar :)
448 syf.
·8 günde·2/10
Kitabın ilk 160 sayfası durağan ve sıkıcıydı ve sonunda hiçbir soruya cevap vermeden sonu çok açık ve saçma bitti bana göre, akşam akşam sinirlendim bitirdiğimde
448 syf.
·39 günde·3/10
Çok sevmek isteyip de hiç sevemediğim kitap: Son ve Ötesi...

Sevmeliydim çünkü kitap tanıtım yazısı ve ilk iki bölüm son derece merak uyandırıcıydı. Çünkü yazarı Patrick Ness'ti ve Biz, Ölümlüler kitabını o kadar beğenmediysem de kalemini daha iyi yansıttığı söylenen Canavarın Çağrısı favori kitaplarım arasına girmeyi başarmıştı. Çünkü Aslı Dağlı çeviriyordu ve kendisi de bu kitaba bayılmıştı. Çünkü kitabı okuyan neredeyse herkes hayran kalıyordu.

Kısaca mantıken bunun çok beğenmem gereken bir kitap olması gerekiyordu... Bir solukta okuyup bitirmem... Ama tam anlamıyla hayal kırıklığıyla karşılaştım. :(

Nedeni: https://yaprakonur.wordpress.com/...-otesi-patrick-ness/
448 syf.
·1 günde·8/10
Kitap dil olarak akıcı olsa da fazlaca betimleme ve karakterin düşüncelerine yer verdiği için kitabın ilk 200 sayfasını okurken çok çok sıkıldım. Sonralarda güzelleşmeye başlasa da sonu en nefret ettiğim bir sonla bitti. Ama bazı kitaplar vardır sonu açık kalmalıdır. Bu kitap da öyle bir kitaptı bu yüzden sonuyla ilgili pek bir problemim yok.
Karakterlere gelecek olursam genel olarak karakter seçimleri iyiydi. Sadece kitap bir olay kitabı olduğu halde baş karakterin düşüncelerine çok fazla yer verildiğini düşünüyorum. Evet kitabın olayı buydu ama okurken sıkılmaktan kendimi alamadım.
Ama her şeye rağmen içinde hayat hakkında alabilirseniz güzel dersler olduğunu düşünüyorum. Okuduğum için pişman değilim. Yazarı da bu güzel kurgu için tebrik ediyorum ve eğer reading slumpta değilseniz kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.
448 syf.
Kitabın başları beni o kadar sıkmıştı ki. Gerçekten sıkılmaya başlamıştım. Ama Sürücü'nün olaya dahil olduğu zaman.. Regine ve Tommy geldiği zaman. Benim için kitap orada başlıyor. Favori karakterim Regine oldu.
Kitabın gerçekten okunmaya değer olduğunu kanıtlayan bölümler var. Ve o bölümleri okurken kendinizden geçiyorsunuz.
Patrick Ness'ten daha önce Biz, Ölümlüler'i okumuştum. Karakteristik özellikler olarak Kedi Tanrısıyla, Gudmund'ı benzetmedim de değil.

Patrick Ness'in muhteşem yazarlığını kanıtlayan bir eseri daha. Kesinlikle okunmalı.
“Neden en kötü anısına kafa yorup duracaktı ki? Hem de hayat devam ediyorken; yepyeni bir yerde yepyeni bir hayata başlamışken; öğrenebileceği onlarca şey, tanışabileceği yepyeni insanlar varken.”
Patrick Ness
Sayfa 44 - Yabancı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Son ve Ötesi
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
448
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585811
Kitabın türü:
Orijinal adı:
More Than This
Çeviri:
Aslı Dağlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Oğlan boğuldu; son anlarında umutsuz ve yalnızdı. Öldü.

Sonra uyandı; çıplak, yaralanmış ve susamıştı fakat hayattaydı.

Bu nasıl olabilirdi? Ve bu terkedilmiş, tuhaf yer neresiydi?

Neler olduğunu anlamaya çalışırken, oğlan umut etti. Bu bir son olmayabilir miydi? Daha ötesi olabilir miydi ya da belki de burası öbür dünyaydı?

“Patrick Ness aklınızı alacak kadar hünerli bir yazar. Kitaplar bazen ‘şaşırtıcı’ olarak tanımlanırlar fakat bu nadiren rastladığınız, okurken tekrar tekrar ‘Aman Tanrım!’ dediğiniz türden bir tanesi. Başka bir şey ele vermeyeceğim. Sadece okuyun.” – John Green

“Gerçekten özgün bir roman.” – Independent

“Seçkin… Etkileyici, düşündürücü ve olağanüstü zekice ele alınmış!” –The Times -

“Son derece merhametli ve bütünüyle görkemli.” – Guardian -

“Bu büyüleyici ve sürekli şaşırtıcı roman, hayatta olmanın ne demek olduğuna dair derin sorular akla getiriyor fakat okuru basit cevaplarla teselliye kalkışmıyor.” – School Library Journal (Starred Review) -

“Ness tezatlarla ustaca oynuyor: ölüm ve kalım, gizlilik ve teşhir, suçluluk ve masumiyet.” – Kirkus Reviews (Starred Review) -

“Edebi, ürkütücü ve psikolojik gerilimle dolu… Ness, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı kıyamet sonrası bir dünya yaratmakta usta… Baş döndürücü son, karakterleri kaçınılmaz sonu yaşamakla ikinci bir şansı umut etmenin sınırına taşıyor… ve okuru kendi kararlarıyla yüzleşmeye zorluyor.” –Bookpage -

“Ness yine keskin ve ödün vermeyen bir hikâye yaratmış.” – Booklist -

“Muhteşem bir hikâye, ustalıkla ele alınmış bir ritim ve unutulmaz bir metin.” – The Boston Globe -

“Ness, okuru şaşırtıcı ve şoke edici bir dünyada geçen soluksuz bir maceraya sürüklüyor. Genç bir çocuğun düşünce biçimini mükemmel şekilde yakalamış. Şüphesiz kendinizi kaptıracağınız sürükleyici bir yolculuk…” –VOYA -

“Son ve Ötesi başından sonuna koltuğunuzun ucunda okuyacağınız, hayranlık verici, hayat dolu bir roman.” –Tor.com -(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 91 okur

  • gece
  • SU
  • Deniz Yeşilbaş
  • Samet Yılmaz
  • Yağmur Sayrıs
  • Kdryclskn
  • Kitap sever gezgin
  • Endless Moon
  • Buse Girdap
  • Sena

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15 (9)
9
%23.3 (14)
8
%25 (15)
7
%18.3 (11)
6
%5 (3)
5
%3.3 (2)
4
%5 (3)
3
%3.3 (2)
2
%1.7 (1)
1
%0