Adı:
Son ve Ötesi
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
448
ISBN:
9786059585811
Kitabın türü:
Orijinal adı:
More Than This
Çeviri:
Aslı Dağlı
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Oğlan boğuldu; son anlarında umutsuz ve yalnızdı. Öldü.

Sonra uyandı; çıplak, yaralanmış ve susamıştı fakat hayattaydı.

Bu nasıl olabilirdi? Ve bu terkedilmiş, tuhaf yer neresiydi?

Neler olduğunu anlamaya çalışırken, oğlan umut etti. Bu bir son olmayabilir miydi? Daha ötesi olabilir miydi ya da belki de burası öbür dünyaydı?

“Patrick Ness aklınızı alacak kadar hünerli bir yazar. Kitaplar bazen ‘şaşırtıcı’ olarak tanımlanırlar fakat bu nadiren rastladığınız, okurken tekrar tekrar ‘Aman Tanrım!’ dediğiniz türden bir tanesi. Başka bir şey ele vermeyeceğim. Sadece okuyun.” – John Green

“Gerçekten özgün bir roman.” – Independent

“Seçkin… Etkileyici, düşündürücü ve olağanüstü zekice ele alınmış!” –The Times -

“Son derece merhametli ve bütünüyle görkemli.” – Guardian -

“Bu büyüleyici ve sürekli şaşırtıcı roman, hayatta olmanın ne demek olduğuna dair derin sorular akla getiriyor fakat okuru basit cevaplarla teselliye kalkışmıyor.” – School Library Journal (Starred Review) -

“Ness tezatlarla ustaca oynuyor: ölüm ve kalım, gizlilik ve teşhir, suçluluk ve masumiyet.” – Kirkus Reviews (Starred Review) -

“Edebi, ürkütücü ve psikolojik gerilimle dolu… Ness, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı kıyamet sonrası bir dünya yaratmakta usta… Baş döndürücü son, karakterleri kaçınılmaz sonu yaşamakla ikinci bir şansı umut etmenin sınırına taşıyor… ve okuru kendi kararlarıyla yüzleşmeye zorluyor.” –Bookpage -

“Ness yine keskin ve ödün vermeyen bir hikâye yaratmış.” – Booklist -

“Muhteşem bir hikâye, ustalıkla ele alınmış bir ritim ve unutulmaz bir metin.” – The Boston Globe -

“Ness, okuru şaşırtıcı ve şoke edici bir dünyada geçen soluksuz bir maceraya sürüklüyor. Genç bir çocuğun düşünce biçimini mükemmel şekilde yakalamış. Şüphesiz kendinizi kaptıracağınız sürükleyici bir yolculuk…” –VOYA -

“Son ve Ötesi başından sonuna koltuğunuzun ucunda okuyacağınız, hayranlık verici, hayat dolu bir roman.” –Tor.com -(Tanıtım Bülteninden)
Herkese merhaba!
Son ve ötesi kitap yorumuyla karşınızdayım. Kitabı bir kelimeyle anlatıcak olsam bu garip olurdu sanırım. Ama bu gariplik benim bayağı bir hoşuma gitti. Bookstagram kullanıcıları bu kitapta sevenler ya da hiç sevmeyenler olarak ikiye ayrılıyor. Bence bunun sebebide bu. Kitap tamamen farklıydı. Şaşırtıcıydı.

Kitaba başlamadan önce bir genç yetişkin kitabı olmasını beklerken kitap bir bilimkurgu kitabı çıktı. Kitap hakkında hiç bir fikrim yokken başladım ve 3 günde bitti. Konusuda oldukça orjinaldi. Sizde bence kitabın konis Kitapta biraz LGBT teması vardı ve ben bu ayarı çok sevdim en çokta Gudmund'u .

Kitapla ilgili en önemli şey bilinmezlikti sanırım. Okuyorsunuz okuyorsunuz ama asla ne olduğunu tam anlamıyla anlayamıyorsunuz. her zaman ne olucağınızı merak ederek bir sonraki sayfayı çeviriyorsunuz. Bu bilinmezlik özellikle ilk 200 sayfada çok fazlaydı.
Bu yüzden ilk 200 sayfa biraz sıktı biz okuyucuları. Ama bu benim için çok sorun teşkil etmedi. Çünkü bu kitabı @themisinblogu berkle okuduk ve biraz yarış gibiydi bizim için hemen hemen aynı zamanda bitirdik.

Kitabın bölümleri kısa kısaydı. Bir bölüm daha bir bölüm daha derken bir baktım ki bitivermiş. Bu da akıcılığı arttıran bir etken bence.

Kitabın karakterlerinden bahsetmem gerekirse en sevdiğim karakter Thomasz kesinlikle o bilmiş tavrı çok tatlı. Az önce de bahsettiğim gibi Gudmund'u ve Seth'i de sevdim. Sevmediğim karakterler ise kesinlikle seth in ebebeynleri o kadar sorumsuzlardı ki! Ayrıca Regine de bana biraz soğuk geldi.

Kitabı bu kadar övdüm biraz da sevmediğim kısımları söyleyeyim. Kitap o kadar saçma bir yerde bitti ki! Yani hala okunacak sayfa aradım bu beni çok sinirledirdi. Bence kesinlikle bir seri olmalıydı bu kitap.
 
Son ve ötesi hakkındaki yorumlarım bu kadar. Siz okudunuz mu? Okuduysanız beğendiniz mi peki? Yorumlarınızı bekliyorum.
İnsanoğlu merak eder. Olayı budur. Merak sonucu icatlar yapar, denklemler kurar ve çözer, önüne gelen her şeyi didik didik inceler. Merak edip peşine düştüğü her şeyi de çözüme kavuşturur. Peki, insanoğlunun en çok merak ettiği ve bir türlü merakını gideremediği konu nedir? Bu hayattan sonra ne geleceği, elbette. Bu konuda korku ve merak eşdeğerdir. Ölüm sonrası ne olacağını merak ederiz, fakat cevaba ulaşmak da bizi bir o kadar korkutur. Bilim ve dinle açıklamaya çalışırız, her ne kadar her insanın bu konuda kendine göre bir inancı olsa da, bu hayattan sonra sırada neyin olduğu sorusuna kesin bir cevap veremeyiz. Bu yüzdendir ki, bu konuda yapılan çalışmalar ilgimizi çeker. Bilim insanlarının araştırmalara dayalı açıklamaları, din adamlarının inançlara dayalı çözümleri ve bunun gibi şeyler merakımızı çeler. Bir de her şey için olduğu gibi, bu konu için de üretilen kurgular var. Elbette, bu konu hakkında yapılan tahminleri de kurgu çerçevesine yerleştirebiliriz, fakat burada bahsettiğimiz sanatsal bir kaygı güden kurgu. Ölümden sonra yaşamı konu alan bir çok eser sayabiliriz, kurgu dışı olan eserleri de dahil edersek bu sayı iyice artar. Halihazırda bu kadar eser varken, bu konu hakkında yazılan yeni bir eserin bunların arasından sivrilmek için sağlam bir merak unsuruna ihtiyacı vardır. Patrick Ness, kurgusuyla bu merak unsuruna gayet yerinde ve güzel başlamış diyebilirim. Fakat, merak uyandırmak çok hoşuna gittiyse demek ki, kitap soru işaretlerine doyamamış.

Dizilerde belli bir merak dengesi vardır. Her bölümde aynı bir film gibi merak unsuru oluşturulur, ortalara doğru işler sarpa sarar, bölüm sonunda merak unsuru zirve yapar ve bizi ağzımız açık bir şekilde bir hafta sonraki bölümü beklemeye davet eder. Bir hafta sonraki bölümde ise, önceki bölümün final sahnesindeki merak unsuru bir anda çözülür ve hafifler. Bununla birlikte bahsettiğim döngü tekrar başlar ve finale kadar böyle devam eder. Patrick Ness de anlatımına bu şekilde yön vermeyi seçmiş. Konusu gereği içinde fazlasıyla merak unsuru barındıran bir kitaba tekrar tekrar her bölüm sonu tekrar tekrar adrenalin pompalamak belli soruların sorulmasına yol açar ve bu sorular cevapsız kalırsa kurguda boşluklar oluşmaya başlar. Elbette bu olabilir, fakat daha önce çok satanlar listesi görmüş bir yazardan bu tarz bir hata beklemiyorsunuz.

Tabi ki kitap cevaplanmamış tonlarca soruyla dolu değil. Yalnızca, durmadan verilen adrenalin ve üretilen merak dolu soruların verdiği hissiyat bir süre sonra sık alınmış Parol'un kaderini paylaşıp etkisini azalarak kaybediyor. Kitap, açık uçlu bitebilir, buna bir itirazım yok. Filmler, diziler, oyunlar... Bu gibi yapımlarda açık uçlu son olmalıdır zaten ve bu konuda şikayet edilmemelidir. Bir yapım, sonu açık uçlu bitiyor diye yerden yere vurulunca bu durum gerçekten sinirlerime dokunuyor. Kurguyu beğendim ama sonunu bağlayamamış demek aslında, kurgu kafamdaki gibi bitmedi demektir. Aynı hatayı daha önce yaptığım için biliyorum. Bazı şeyler istediğimiz gibi son bulmadığında sinirleniriz. İnsanoğlu olarak bir başka ortak yönümüz de bu. Bence Son ve Ötesi'nin problemi sonundan kaynaklanmıyor. Bir problem var, evet. Ama bu, bu kitabı kötü bir eser de yapmıyor. Ufak tefek pürüzler bazen büyüyüp beni gerçekten sinir etse de okurken keyif almadım diyemem. Her şeyden önce Ness'in dili oldukça akıcı, ayrıca çokça kullanılmış "flashback"ler uzun tutulmadığı için bizleri ana konudan soğutmuyor. Asıl büyük sorun, konunun uzadıkça uzaması fakat yine de yetersiz noktalarını kapatamaması. Hatta, bazı bölümler kısaltılsa veya hiç eklenmese kitabın bütünlüğüne bir sorun teşkil etmezdi. Bence daha iyi bile olabilirdi. Çünkü elinizde 500 sayfaya yakın bir kitap tutuyorsunuz fakat bu iş bir tık daha azıyla da çözülebilirmiş gibi hissediyorsunuz.

Aklınızda beliriveren konuyu kağıda dökerken nerede duracağınızı bilememek ve kontrolü kaybetmek olası bir durum. Elbette bu oluşturmakta olduğunuz eseri büyük ölçüde etkiler, güzel bir konu acemice bir kurguya dönüşebilir. Son ve Ötesi'ne acemice bir kurgu demek elbette yanlış olur. Hatası olsa da yerden yere vurulması gereken bir eser değil. Belki de okurken benim yaptığım gibi beklentilerinizi üstte tutmazsanız, daha keyif verici çerezlik bir kitap olabilir Son ve Ötesi.
Kitap herkesin içinde hayatlarının ötesinin var olduğu hissinin aslında yaşadıkları hayatın ötesinde var olan benliklerini oraya ait hissetmelerinden dolayı olduğunu ve yaşamlarının bir yalandan ibaret olduğunu işlemiş.Bahsedilen son ve ötesi ruhani bir boyut değilde gerçekten insanların zekice kurgulanmış bir hayat yaşamalarından bahsediyor. ilk 150 sayfa inanılmaz sıkıcıydı cidden çok sıkıcıydı yani ve kitabının konusunu tam olarak 200 sayfa falan sonra anlamaya başlıyorsunuz ve kitabın sonunda tam anladığınızda ŞAK kitap bitiyor. Yani kitabın yarısına kadar zaten sıkılarak okudum sonrasında iyi giderken bitirmesi kesinlikle hayal kırıklığı yarattı.
Gelmiş geçmiş en iyi kurgulardan birini bana okuttuğun için teşekkürler Patrick Ness. Daha ilk üç sayfadan beni içine çekti. Bazı şeyleri çok önceden bariz anlaşılsa da şaşırdığım çok yerler de oldu. -sonrası spoiler sayılmaz ama benzer o yüzden okumadan dur-. Sevgili Patrick Ness, o sürücü kim?! Kafayı yiyeceğim!
Spoi içerebilir.Blogumdan alıntılama yapıyorum.Bilgilerinize.

Yazarın okuduğum ilk kitabı.Ve beni etkilemeyi başardı,yazar.'Orada neler oluyor?' sorusu beni yiyip birtirdi.İlk 160 sayfa gayet sakin ve biraz sıkıcı olsa da sonradan

taşlar yerine oturup daha heyecanlı olmaya başladı.Ana karaktsrimiz Seth'de bizim gibi düşünüp hareket ediyor,kitapta.


Kitap ile ilgi çok spoi vermek istemiyorum.Ama kitabımız Seth'in boğulması ile başlıyor ve uyandığında ise kendisi gibi ölüler ile yaşadıkları,o ölüler ile bir araya gelme süreci,ilerleyen zamanlarda ailesinin yaşadıklarını,diğerlerinin nasıl öldügünü anlatıyor.
Kitabın ilk 160 sayfası durağan ve sıkıcıydı ve sonunda hiçbir soruya cevap vermeden sonu çok açık ve saçma bitti bana göre, akşam akşam sinirlendim bitirdiğimde
Çok sevmek isteyip de hiç sevemediğim kitap: Son ve Ötesi...

Sevmeliydim çünkü kitap tanıtım yazısı ve ilk iki bölüm son derece merak uyandırıcıydı. Çünkü yazarı Patrick Ness'ti ve Biz, Ölümlüler kitabını o kadar beğenmediysem de kalemini daha iyi yansıttığı söylenen Canavarın Çağrısı favori kitaplarım arasına girmeyi başarmıştı. Çünkü Aslı Dağlı çeviriyordu ve kendisi de bu kitaba bayılmıştı. Çünkü kitabı okuyan neredeyse herkes hayran kalıyordu.

Kısaca mantıken bunun çok beğenmem gereken bir kitap olması gerekiyordu... Bir solukta okuyup bitirmem... Ama tam anlamıyla hayal kırıklığıyla karşılaştım. :(

Nedeni: https://yaprakonur.wordpress.com/...-otesi-patrick-ness/
Kitap dil olarak akıcı olsa da fazlaca betimleme ve karakterin düşüncelerine yer verdiği için kitabın ilk 200 sayfasını okurken çok çok sıkıldım. Sonralarda güzelleşmeye başlasa da sonu en nefret ettiğim bir sonla bitti. Ama bazı kitaplar vardır sonu açık kalmalıdır. Bu kitap da öyle bir kitaptı bu yüzden sonuyla ilgili pek bir problemim yok.
Karakterlere gelecek olursam genel olarak karakter seçimleri iyiydi. Sadece kitap bir olay kitabı olduğu halde baş karakterin düşüncelerine çok fazla yer verildiğini düşünüyorum. Evet kitabın olayı buydu ama okurken sıkılmaktan kendimi alamadım.
Ama her şeye rağmen içinde hayat hakkında alabilirseniz güzel dersler olduğunu düşünüyorum. Okuduğum için pişman değilim. Yazarı da bu güzel kurgu için tebrik ediyorum ve eğer reading slumpta değilseniz kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.
Öncelikle şu konuya değinmek istiyorum: Kitap elimde süründü. Yaklaşık 10 günde felan okuyabildim, sadece 440 sayfa olmasına rağmen. Özellikle ilk 200-250 sayfasında beni neredeyse reading slump'a sokacaktı. Kitapları yarım bırakma huyum olmadığından el mahkum bitireyim diye devam ettim. İyi ki de devam etmişim, çünkü olaylar çok sonraları başlıyor. Yazarın anlatımı gayet anlaşılır, zorlamıyor. Ayrıca dediğim gibi bir süre sonra kitap başlangıcıyla alakasız bir hale geliyor. Beni şaşırttı diyebilirim. Başka bir kurgu beklerken tamamen başka bir konu geliyor önünüze. Ama sabır şart. Tabiki dediğim gibi olaylar başladıktan sonra kitap gayet akıcı bir forma kavuşuyor. İlk 200 sayfa nasıl geçmiyorsa, son 200 sayfa da nasıl geçiyor anlamıyorsunuz. Zaten sürekli kafanızda bir soru olduğu için cevabı bulmak adına okuyor da okuyorsunuz, öyle bir durum. Kitabın sonuna dek soru işaretlerim vardı. Hâlâ var, bu durum kötü. Çünkü kitabın sonuna anlam veremedim. Cidden anlam veremedim. Kitap bir seri mi diye düşündüm, çünkü eğer seri değilse çok saçma bir sonu var. Bu konuda bilgisi olanlar yazarsa sevinirim, çünkü o değişik konuya rağmen kitap beni tamamen bir hayal kırıklığına uğrattı. Diyeceklerim bu kadar. Eğer yavaş ilerleyen hikayeler ve belirsiz sonlar sizi rahatsız etmiyor ise çokça seveceğiniz bir kitap. İyi günler dilerim...
Bu kitap benim Patrick Ness ten okuduğum ilk kitap oldu. Kitabı açıkçası çok beğendim. Sadece sonundan memnun kalmadım. Çok kalın bir kitap olmasına rağmen çabuk okunuyordu. Başlarda biraz sıkıldım. Hep böyle mi devam edecek falan dedim ama o zaman bile içimde hep bir merak vardı ve acaba şimdi ne olacak diyordum. Sonunu begenmememin sebebi ise ucunu çok açık bırakmasıydı. Bazılarının hoşuna gidebilir ama ben pek sevmedim bir sonu olsun isterdim. Tabi ozaman kitap daha da uzatacaktı ve bu sefer bayacaktı. Bilemedim. Ama kitap almaya değer bir kitaptı bana kalırsa.
Selamlar; bugün okuyanların pek sevmediği ama benim baya sevdiğim bir kitap ile geldim. Açıkcası bende başlarda sıkılmıştım ama ilerledikçe heycanın ve aksiyonun artmasıyla okumak daha zevkli bir hal aldı. Böylece daha çabuk bitti. Konusuna gelecek olursak. 17 yaşındaki oğlan okyanusda boğulur. Boğulduktan sonra gözlerini farklı bir dünyada açar. Ve orada neler yaşadığını konu alır.
Kitabın ilk 150 sayfası gizemdi. Bu bölüm sıkıcıydı ama merak uyandırıyordu. Bu yüzden okudukça okuyasımız geliyor. Sonraki sayfalar ise bilimkurgu ve aksiyona dönüşüyor. O kadar sürükleyiciydi ki geri kalanı bir günde bitirdim. Ama bittikten sonra insanın aklında bazı soru işaretleri bırakıyor. Hoş bir gençlik kitabıydı. Okursanız pişman olmazsınız ama zorla okuyun da demiyorum:)
“Neden en kötü anısına kafa yorup duracaktı ki? Hem de hayat devam ediyorken; yepyeni bir yerde yepyeni bir hayata başlamışken; öğrenebileceği onlarca şey, tanışabileceği yepyeni insanlar varken.”
Patrick Ness
Sayfa 44 - Yabancı
"Hepimiz bunu yaparız! Herkes! Bu, yapmaktan asla vazgeçmeyeceğimiz şeylerden biridir. Kendimizi düşünürüz."
"Her zaman değil," dedi Tomasz usulca.
"Ama yeterince sık!" dedi Regine.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Son ve Ötesi
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
448
ISBN:
9786059585811
Kitabın türü:
Orijinal adı:
More Than This
Çeviri:
Aslı Dağlı
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Oğlan boğuldu; son anlarında umutsuz ve yalnızdı. Öldü.

Sonra uyandı; çıplak, yaralanmış ve susamıştı fakat hayattaydı.

Bu nasıl olabilirdi? Ve bu terkedilmiş, tuhaf yer neresiydi?

Neler olduğunu anlamaya çalışırken, oğlan umut etti. Bu bir son olmayabilir miydi? Daha ötesi olabilir miydi ya da belki de burası öbür dünyaydı?

“Patrick Ness aklınızı alacak kadar hünerli bir yazar. Kitaplar bazen ‘şaşırtıcı’ olarak tanımlanırlar fakat bu nadiren rastladığınız, okurken tekrar tekrar ‘Aman Tanrım!’ dediğiniz türden bir tanesi. Başka bir şey ele vermeyeceğim. Sadece okuyun.” – John Green

“Gerçekten özgün bir roman.” – Independent

“Seçkin… Etkileyici, düşündürücü ve olağanüstü zekice ele alınmış!” –The Times -

“Son derece merhametli ve bütünüyle görkemli.” – Guardian -

“Bu büyüleyici ve sürekli şaşırtıcı roman, hayatta olmanın ne demek olduğuna dair derin sorular akla getiriyor fakat okuru basit cevaplarla teselliye kalkışmıyor.” – School Library Journal (Starred Review) -

“Ness tezatlarla ustaca oynuyor: ölüm ve kalım, gizlilik ve teşhir, suçluluk ve masumiyet.” – Kirkus Reviews (Starred Review) -

“Edebi, ürkütücü ve psikolojik gerilimle dolu… Ness, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı kıyamet sonrası bir dünya yaratmakta usta… Baş döndürücü son, karakterleri kaçınılmaz sonu yaşamakla ikinci bir şansı umut etmenin sınırına taşıyor… ve okuru kendi kararlarıyla yüzleşmeye zorluyor.” –Bookpage -

“Ness yine keskin ve ödün vermeyen bir hikâye yaratmış.” – Booklist -

“Muhteşem bir hikâye, ustalıkla ele alınmış bir ritim ve unutulmaz bir metin.” – The Boston Globe -

“Ness, okuru şaşırtıcı ve şoke edici bir dünyada geçen soluksuz bir maceraya sürüklüyor. Genç bir çocuğun düşünce biçimini mükemmel şekilde yakalamış. Şüphesiz kendinizi kaptıracağınız sürükleyici bir yolculuk…” –VOYA -

“Son ve Ötesi başından sonuna koltuğunuzun ucunda okuyacağınız, hayranlık verici, hayat dolu bir roman.” –Tor.com -(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 61 okur

  • Pınar Yiğitcan
  • Sudem
  • ‘Berra’
  • Meriç Ünal
  • Hatice Başol
  • Kitap Odası
  • Uğur
  • Eda Karataş
  • Hasret`
  • Adem Güney

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.3 (6)
9
%23.8 (10)
8
%23.8 (10)
7
%19 (8)
6
%2.4 (1)
5
%4.8 (2)
4
%4.8 (2)
3
%4.8 (2)
2
%2.4 (1)
1
%0