Söylemeyeceğine Söz Ver (Bu Gece Birini Öldürdüm)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6773
Gösterim
Adı:
Söylemeyeceğine Söz Ver
Alt başlık:
Bu Gece Birini Öldürdüm
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
368
Format:
Ciltli
ISBN:
9786055358068
Kitabın türü:
Çeviri:
Bahar Karakaş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Baskılar:
Söylemeyeceğine Söz Ver
Söylemeyeceğine Söz Ver
Jennifer McMahon'un sıra dışı romanı Söylemeyeceğine Söz Ver arkadaşlık, aile, bağlılık ve ihanet üzerine yazılmış gerilim dolu, derin iç görüsü ve güzelce örülmüş geçmişiyle kesinlikle unutulmaz bir kitap ve bir cinayet romanından fazlası.

Bu unutulmaz güzellikteki romanda, bir kadının geçmişi ve geleceği karşı karşıya gelerek beklenmedik sonuçlara yol açıyor.

Kırk bir yaşındaki okul hemşiresi, Alzheimer hastası olan annesi ile ilgilenmek için kırsaldaki evine dönmüştür. Geldiği ilk gece bir cinayet olur ve küçük bir kız öldürülür. Bu olay, kadının çocukluğunda yaşanan bir başka cinayete esrarengiz biçimde benzemektedir. Sınıf arkadaşları tarafından "Patates Kız" denilerek alay edip dışlanan yoksul arkadaşı Del de otuz yıl önce aynı şekilde öldürülmüştür. Del'in katili asla bulunamamış, o günden sonra küçük kız, hayalet hikâyeleri ve efsanelerde ölümsüzleşmiştir.

Şimdi, yeni cinayetin soruşturması kahramanımızı karşı konulamaz bir şekilde içine çekerken, geçmişi ve geleceği korkunç, beklenmedik bir şekilde bir araya geliyor. Çünkü hiçbir şey göründüğü gibi değil… Ve gençliğinin hayaletleri unutulmaktan çok uzak.

"Bir hayalet hikâyesi, polisiye ve büyümek üzerine bir masal, bu kitap sizi yetişkinlerin arkadaşlık, ihanet ve cinayetle dolu çarpık dünyasına götürüyor. Jennifer McMahon'un bu heyecan dolu kitabı, bir sonrakini hevesle beklemenizi sağlıyor."
-Pam Lewis-

"Bu kitaba bayıldım. Eğlendim, korktum ve bitene kadar onun esiri oldum. Elimden bırakamadım."
-Sara Gran-

"İyi kurgulanmış, sürükleyici ve eğlenceli."
-Kirkus Reviews-
363 syf.
·7 günde·8/10
Okuduğum 3. Mcmahon kitabı. Sayesinde ciltli kitap okumaktan nefret eden ben, bu inadimi kırdım. Fiziksel olarak kaliteli bir kitap. doğan kitabin acilen örnek alması gerek. Sayfaları zevkle çevirdim. Kapak tasarımınıda içerikle uygun ve başarılı buldum. Bir 29. Oda ve Şeytanın eli değildi ama güzeldi. Ortalama bir zekaya sahip olan herkes kitabın ortasında sonunu tahmin edebilir. Bir insan yaşamında, öldükten sonra hortlaması için ne kadar tahrik edilirse o kadar tahrik edilmiş bir hayalet hikayesi. Yani bir hayalet romanı ne kadar "mantıklı" sebepler ile anlatılabilirse o derece mantıklı. McMahon'u gerek kurgusal zeka gerekse uslüb bakimindan çok beğeniyorum. ( şeytanin eli ve 29. Oda'da alıştığım tarzından dolayi cogu ayrıntıyı yakaladım. Mesela bişeyi uzun uzadıya gerekli gereksiz anlatıyorsa, ileri sayfalarda onun altından bir sey cikiyor. Bu kitaptaki kolye gibi). Çocukların bazen çok acımasız olduğunun, sürü psikolojisi ve aidiyet hissinin önemine değinmiş. Evet bazen çocuklar ileriki hayatlarını etkileyecek kadar büyuk zorbaliklara karisabiliyorlar. Kitaptaki pedofili vakasi da dozunda kullanılmış. ( bu leş gerçeklik hakkinda konuşmak istemiyorum) Çok fazla yan karakter vardı ve adaptasyonumu zorlaştırdi. Bu kadının kitaplarinin kapağini kapatinca tüm o hayaletlere, mahlukatlara karşi acima duygusu yaşıyorum. Hortlaklar da bu kadar sempatik yazılmaz ki yahu. =) seviyorum bu yazarı.
282 syf.
·8/10
Gayet begenerek okuduğum bir kitap oldu benim için. Jennifer McMahon yazarından okuduğum ilk kitap akıcı bir dille yazılmış. Biraz da fantastik karışımı bir kitap.
282 syf.
·9/10
Yazarın, günümüz / geçmiş, çocuk / yetişkin, sır dolu insanlar ve geçmişten gelen hayalet kalıbı 29. Oda'da olduğu gibi bu kitapta da bulunuyor. Ancak bu kitabını 29. Oda'ya göre daha sağlam buldum. Oldukça akıcı, gerilim dozu çok daha yüksek. Okumak isteyenlere tavsiye ederim.
........ Gecmisten gelen hayaletlere inanır mısınız?
"Patates Kız" lakaplı Del'in çözülememiş ve şehir efsanesine dönüşen cinayetinin üzerinden otuz yıl geçmiş ve yıllar sonra benzer şekilde işlenen cinayetten sonra eski dosyalar yeniden açılmıştır. O zaman Del'in en yakın arkadaşı olan kahramanımız kısmen cinayetten kendisini sorumlu tutmakla birlikte artık tüm soruların cevabını bulmak için araştırmalara başlar.
282 syf.
·2 günde·6/10
Konu biraz dağınık başladı, bir kaç kere adı geçen kişiler kimdi diye bakma ihtiyacı hissettim. Sonraları yazar konuyu toparladı ve her kahraman hakkında gizli kalmış gerçekler gün yüzüne çıktı.
Sona yaklaşmadan katilin kim olduğunu tahmin ettiğim halde çözülmesi gereken olaylar olduğu için merak ederek okudum. Yazarın bağladığı son hiç hoşuma gitmedi, gerçekçi bir çizgide giden hikayeyi neden gerçeküstü bir sona bağlamak istediğini anlayabilmiş değilim. Daha gerçekçi bir son daha güzel olurdu bence.
282 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
itap 1971 yılında öldürülen, Patates Kız lakaplı Del’in hikayesini anlatıyor, pedofili bir baba, birbirinden tuhaf erkek kardeşler ve patates çiftliğinde pislik içinde geçen bir hayat,Del’in akıl sağlığının pekte yerinde olmamasının en önemli nedenleri…

Kitabı Del’in zamanında onunla tuhaf bir arkadaşlık kurduğu günümüzde okul hemşireliği yapan Kate’in ağzından dinliyoruz.

Yıl 2002 yani cinayetin üzerinden tam otuz bir yıl geçmiş Kate on yedi yaşındayken terk ettiği kasabaya geri dönüyor çünkü annesi Alzheimer hastası…

Kate bir yandan kaçtığı geçmişiyle yüzleşirken ki onun çocukluğu da pek de sağlıklı geçmemiş, bir yandan da Del’in hayaletiyle uğraşıyor , bir şekilde Del’in geri döndüğünün ve kendisini izlediğinin farkında zira gördüğü hayaller ve ona bırakılan ipucları bunun mümkün olabilme ihtimalini akla getiriyor..

Sayfalar ilerledikçe yıllar öncesine dönüp, Del’in yaşadığı tuhaf ve sancılı çocukluğuna ortak olurken yavaş yavaş bir cinayetin aydınlanmasına tanık oluyoruz..

İçerisine biraz paranormal olguların yerleştirildiği çoğunun akıl sağlığından şüphe ettiğimiz karakterleriyle anlatımı ağır, çoğu sayfalarda sıkıldığımız orta şekerli bir kitap : )
368 syf.
·Beğendi·10/10
Gerçekten çook güzel bir kitaptı. okurken her sayfasında ayrı bir heyecan yaşadım. Hiç beklemediğim olaylar yaşandı. Bu kitabı en sevdiklerime eklemeyi düşünüyorum. yazarın anlatımı çok güzel, sanırım çoğu kitabını alıcam. okumanızı tavsiye ederim o kadar sürükleyici ki iki üç günde bitirdim. :D
363 syf.
·6 günde·9/10
İlk başlarda gerçekten okumak için kendimi çok zorladım ve yarım bırakmamak için okumaya devam ettim. İyiki de devam etmişim sayfalar ilerledikçe olayın örgüsü beni alıp götürdü taaa en derinlere. Gerilim tarzında seven okurlar için gerçekten çok güzel bir eser. Sayfalar ilerledikçe gerilim daha çok hissedilir oldu. Nasıl bittiğini anlamadım bile. Zaman zaman mistik konulara değinilmiş gerilimi artırmak adına olsa gerek. ;) İşe yaradığını söyleyemem açıkçası. Kitapta hayattaki pişmanlıklar çok güzel ele alınmış. Özellikle bu kısmı çok sevdim. Kitap genel anlamda güzeldi, ben sevdim tavsiye edilir. :)
368 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Tamamen konusu hoşuma gittiği ve en kötü çıtır çerez çıkar diyerek aldığım bir kitaptan en son ne zaman bu kadar keyif aldım hatırlamıyorum.Söylemeyeceğine söz ver,okulda ve özel hayatında her türlü zorbalığa maruz kalmış sekizinci sınıf öğrencisi Del’in cesedinin bulunması ve yıllar sonra en yakkn arkadaşının eve dönmesiyle tetiklenen olaylar zincirini konu ediyor.Karakterimiz hem geçmişi ile yüzleşip Del ile ilgili hatalarının günahlarını çıkarırken,yeni cinayetlerden kendini ve sevdiklerini korumaya çalışıyor.Hafif mistik,gerilim dolu bu romanda katilin kim olduğunu anlayamayacaksınız.Jennifer Mcmahon, diğer kitapları da alınarak kolesksiyona katılması gereken bir yazar.
282 syf.
·Beğendi·9/10
Kavga esnasında Del olay yerinden ayrılıp eve doğru koşmaya başlar. Katy'de avucunun içindeki taş parçasıyla peşinden gider...
Ne olduysa zaten o gece olmuştur.
Del artık bir cinayete kurban gitmiş, göğüsünden kare şeklinde kesik alınmış fakat ondan öncesinde boğularak ve boğazı kesilerek öldürülmüştür...Artık üstün den o kadar zaman geçmişti ki kimse Del'e neler olduğunu hatırlamak istemiyordu.
368 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Hayaletlere inanır mısınız? Ben inanmam ama bu kitabı okurken patates kızın beni de izlediğinden şüphelenmedim değil

Kate alzheimer olan annesi ile ilgilenmek için evine geri dönüyor.Dondukten sonra işlenen bir cinayet çocukluğunda öldürülen en yakın arkadaşının cinayeti ile benzerlik gösteriyordur. En yakın arkadaşı Del'in katili hiç bir zaman bulunamamıştır. Kasabada Del ile ilgili bir çok efsane ve hikayeler dilden dile anlatılır. Bunlardan biri de Kate nin yakınındaki bazı kişilerin Del in hayaletinin onunla dalga geçen insanlardan intikam almak için gelmesidir
Jennifer McMahon un kalemiyle tanıştığım için çok mutluyum Okumayı düşünenlere iyi okumalar
282 syf.
Jennifer McMahon'un okuduğum ilk kitabı. Gerilim dolu harika bir kitap olduğunu düşünüyorum.sonunu çok merak ettiğim kitaplardan oldu bu neden ile yazarın diğer kitaplarını da hemen alıp okumak istiyorum.
368 syf.
·Beğendi·10/10
Kırk bir yaşındaki okul hemşiresi, annesi ile ilgilenmek için kırsaldaki evine dönmüştür. Geldiği ilk gece bir cinayet yaşanır ve küçük bir kız ölür. Bu olay okul hemşiresinin küçükliğünde yaşanan bir olaya çok benzemektedir. Sınıf arakadşları tarafından aşağılanan Del (Patates Kız) de aynı şekilde öldürülmüştür. O katil asla bulunamamıştır. O günden sonra da bu olay efsaneler ile ölümsüzleşmiştir.
Tanıdık birinin ölüm haberini almak her zaman sarsıcıdır ve bu kişi bir de sizinle yaşıtsa...
Daha önce de dediğim gibi, birini bir kere sevdiğimde, bu hayat boyu sürüyor. Her şeye rağmen. Delice, biliyorum.
Birinin ilk aşkıyla yarışamazsın, özellikle de ölü olanlarla. Kendini her zaman en iyi ikinci seçenek gibi hissedersin.
Hafızamız üzerinde kontrol sahibi olabilmek ne güzel olurdu, istediğimiz anıları saklar, istemediklerimizi cehenneme gönderirdik.
Kariyerimden vazgeçtiğim için üzgün müyüm? Sadece üzerine uzun süre düşündüğüm zamanlarda. Pişmanlık abartılan bir şey.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Söylemeyeceğine Söz Ver
Alt başlık:
Bu Gece Birini Öldürdüm
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
368
Format:
Ciltli
ISBN:
9786055358068
Kitabın türü:
Çeviri:
Bahar Karakaş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Baskılar:
Söylemeyeceğine Söz Ver
Söylemeyeceğine Söz Ver
Jennifer McMahon'un sıra dışı romanı Söylemeyeceğine Söz Ver arkadaşlık, aile, bağlılık ve ihanet üzerine yazılmış gerilim dolu, derin iç görüsü ve güzelce örülmüş geçmişiyle kesinlikle unutulmaz bir kitap ve bir cinayet romanından fazlası.

Bu unutulmaz güzellikteki romanda, bir kadının geçmişi ve geleceği karşı karşıya gelerek beklenmedik sonuçlara yol açıyor.

Kırk bir yaşındaki okul hemşiresi, Alzheimer hastası olan annesi ile ilgilenmek için kırsaldaki evine dönmüştür. Geldiği ilk gece bir cinayet olur ve küçük bir kız öldürülür. Bu olay, kadının çocukluğunda yaşanan bir başka cinayete esrarengiz biçimde benzemektedir. Sınıf arkadaşları tarafından "Patates Kız" denilerek alay edip dışlanan yoksul arkadaşı Del de otuz yıl önce aynı şekilde öldürülmüştür. Del'in katili asla bulunamamış, o günden sonra küçük kız, hayalet hikâyeleri ve efsanelerde ölümsüzleşmiştir.

Şimdi, yeni cinayetin soruşturması kahramanımızı karşı konulamaz bir şekilde içine çekerken, geçmişi ve geleceği korkunç, beklenmedik bir şekilde bir araya geliyor. Çünkü hiçbir şey göründüğü gibi değil… Ve gençliğinin hayaletleri unutulmaktan çok uzak.

"Bir hayalet hikâyesi, polisiye ve büyümek üzerine bir masal, bu kitap sizi yetişkinlerin arkadaşlık, ihanet ve cinayetle dolu çarpık dünyasına götürüyor. Jennifer McMahon'un bu heyecan dolu kitabı, bir sonrakini hevesle beklemenizi sağlıyor."
-Pam Lewis-

"Bu kitaba bayıldım. Eğlendim, korktum ve bitene kadar onun esiri oldum. Elimden bırakamadım."
-Sara Gran-

"İyi kurgulanmış, sürükleyici ve eğlenceli."
-Kirkus Reviews-

Kitabı okuyanlar 492 okur

  • Saide Sever
  • Zuhal Lavinya
  • Zeynep yılmaz
  • Rumeysa soba
  • Türkan Şentürk
  • Kutup Yıldızı
  • Selcen Aydın
  • sinem eylül meriç
  • Rabia Yiğit
  • Kivi

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.3 (16)
9
%8.3 (18)
8
%8.7 (19)
7
%6.9 (15)
6
%1.4 (3)
5
%0.9 (2)
4
%0.5 (1)
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları