Soytarı Şalimar

7,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
0 beğeni  · 
474 gösterim
Yıl 1991. Los Angeles. ABD'nin eski Hindistan büyükelçisi ve karşı-terör uzmanı Maximilian Ophuls, gayrimeşru kızının kapısının önünde, kendine "Soytarı Şalimar" diyen Keşmirli şoförü tarafından güpegündüz öldürülür. Salman Rushdie'nin yeni romanı Soytarı Şalimar, Max Ophuls, katili ve kızının öyküsü. Ama bu üçlü arasındaki gizemli bağlantının anahtarı dördüncü bir karakterde, Keşmirli bir kadında... Soytarı Şalimar, bildik bir aşk ve intikam öyküsünden günümüzün politik ve etnik sorunlarına, eski bir Hint destanından çağdaş büyülü gerçekçiliğe uzanan uluslararası bir masal. Doğu' nun masal gelenekleriyle Batı'nın anlatım tekniklerini ustaca bütünleştiren Rushdie, eski çağların çatışmalarından beslenen yeni çatışmaların toplumsal ve bireysel derinliklerinde geziniyor. Çağımızın kargaşasında bir arada yaşamaya çalışan farklı inançlar ve kültürlerden doğan kargaşanın keşfine çıkarken, terörizmin köklerine iniyor.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2007
 • Sayfa Sayısı:
  475
 • ISBN:
  9789750707469
 • Orijinal Adı:
  Shalimar The Clown
 • Çeviri:
  Begüm Kovulmaz
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kokeshi 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Salman Rüşdi nin diğer kitaplarında rastladığım sembolik dil bu kitapta kendini daha az hissettiriyor. Bu kez açıkça Hindistan'ın Ortadoğu'su Keşmir'den bahsediyor. Bizimde coğrafya dolayısıyla şahit olduğumuz yıkımı, insanların ayrıştırılmasını ve devletler eliyle bölgede oluşan kaosu açıkça anlatıyor. Bölgenin yaşamı hakkında bilgiler veriyor.Diğer okuduğum kitaplarına nazaran daha az Hindistan mitleri var. Ancak Salman Rüşdi nin her zaman ki mistik öğeleri de mevcut.

Kitaptan 2 Alıntı

Kokeshi 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Kadınlar dünyayı sırtlarında taşırken, erkekler kadınsı diye nitelendirdiklerde küstahlığını gösterdikleri tavırları takınıyorlardı. Ödlek olan erkekler, savaşan kadınlardı."

Soytarı Şalimar, Salman RushdieSoytarı Şalimar, Salman Rushdie
Kokeshi 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Olga Simenovna ,onu aşkın tiyneti hakkında ikaz etmişti. "Baktığın yerden gelmez yanına," demişti. "Sürünerek sol kuşağının arkasından yaklaşır ve fırlatılmış taş gibi başının arkasına çarpıverir."

Soytarı Şalimar, Salman RushdieSoytarı Şalimar, Salman Rushdie