·
Okunma
·
Beğeni
·
1.797
Gösterim
Adı:
Spqr Antik Roma Tarihi
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993897
Kitabın türü:
Çeviri:
İrem Sağlamer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Baskılar:
Spqr Antik Roma Tarihi
Spqr: A History of Ancient Rome
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

“Romulus ve Remus kuruluş efsanesinden İmparator Caracalla’nın özgür Roma yurttaşlarına… Surlar’ın binyıllık tarihi.”

Antik Roma, modern dünyanın sağladığı olanaklarla düşünüldüğünde bile görkemli bir kentti: İspanya’dan Suriye’ye uzanan bir imparatorluğun güç merkezi; bir milyondan fazla insanın yaşadığı, genişleyen bir imparatorluğun metropolü; “lüks ve pisliğin, özgürlük ve sömürünün, kente ait olmanın yarattığı gurur ile kanlı iç savaşın birbirinden ayrılmadığı” dayatmacı bir kent…

Öte yandan İtalya’nın ortasında sıradan bir köy olmanın ötesine geçmeyen bir bölge, üç kıtaya uzanan uçsuz bucaksız bir alana hükmeden; iktidar, yurttaşlık, savaş, imparatorluk, lüks ve güzellik gibi temel kavramlarımıza biçim veren bu denli baskın bir güce nasıl ve neden dönüşebilmişti? Bu değersiz köyün alamet-i farikası neydi ve nasıl olmuştu da bu alamet açığa çıkmıştı? Romalılar kendileri ve başarıları konusunda ne düşünüyordu? Ve bizim için neden hâlâ bu kadar önemliler?

Binyıllık tarihi kapsayan ve esaretten cesarete Roma kültürünün temellerini anlaşılır kılan; ayrıca demokrasiyi, göç olgusunu, dinî mücadeleleri, toplumsal hareketliliği ve sömürüyü, genişleyen imparatorluk bağlamında sorgulayan SPQR; Cicero, Jül Sezar, Kleopatra, Augustus ve Nero gibi Roma’yı Roma yapan karakterlerden kadınlara, kölelere, azat edilmişlere, suikastçılara ve hiçbir zaman kazanan tarafta olmayan geleneksel tarihin göz ardı ettiği Roma’ya kadar Surlar’ın tarihinin izini sürüyor.

“Bu kitabı, kadim zamanları bugüne taşıyan samimi detaylara hayat verdiği için göklere çıkarmalı.” - Economist -

“Mary Beard, şimdiden klasik eserler arasındaki yerini alan kitabı SPQR’da Roma tarihini, tutkuyla ama anlaşılmaz bir dil kullanmadan anlatıyor ve kısmen sefil bir Demir Çağı köyünün Akdeniz’in tartışılmaz hegemonu olma yolunda nasıl ilerlediğini gösteriyor.” - Wall Street Journal -

“Roma tarihi üzerine mükemmel mülahazalar yaptığı SPQR kitabında Mary Beard, kentin başarısının sırlarını daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde açık ve acımasız bir netlikle çözüyor.” - New York Times Book Review -

“Binyıllık tarihi bugüne getiren son derece bilgilendirici ve mutlaka okunması gereken bir eser.” - Dallas Morning News -

“Akıcı, heyecan verici, ruhu okşayan ama bir o kadar şüpheci.” - Sunday Times -

“Son derece merak uyandıran ve olağanüstü eğlenceli bilimsel bir okuma.”

- Observer -

“Çığır açıcı... canlı... devrimci... antik tarihe yepyeni ve bütüncül bir yaklaşım.”

- Spectator -

“SPQR, mükemmel bir içgüdüyle anlatılan acımasız bir başarı öyküsü.”

- Wall Street Journal -

“Dünyanın en önemli Antikite tarihçilerinden Mary Beard’ın Roma İmparatorluğu’nu panaromik bir şekilde ele alan bu ‘tumturaklı’ tarih çalışması, Roma’nın ‘yüzyıllar sonra bile insanların aklında’ kalmasının nedenini ortaya koyuyor.” - Atlantic -

“Tüyler ürperten bir yolculuk.” - Christian Science Monitor -

“Ciltlerce yazmayı teşvik eden böylesi bir konuda enerjinizi ayakta tutup, Roma’nın neden bu denli göz alıcı bir şekilde genişlediği sorusuna tutarlı yanıt veren bir çalışma hazırlamak, sizin iddianızın açık bir göstergesi zaten. Beard, tam bir kavrayış ve memnuniyetle zaferini ilan etmekle kalmıyor, mükemmel mizah anlayışı ve yakaladığı detaylarla Roma’nın canına can katıyor.” - Sunday Times -

“Usta işi bir eser… SPQR; büyük bir arınmaya giden yolu açan ve kadim zamanları bugüne taşıyan samimi detaylara hayat veren, sempatik ama asla bayağılaşmayan örnek bir eser.”- Economist -

“Beard, Roma’nın hikâyesini tutkuyla ama oldukça sade bir dil ve kusursuz bir kesinlikle aktarıyor…” -Wall Street Journal -

“Beard’ın kitabını bitirdiğimizde; arkaik, cumhuriyetçi ve İmparatorluk Roması’nı görmenin yanı sıra zamanla denetim altına aldığı Doğu ve Batı eyaletlerini de görürüz… Arkeoloji, nümizmatik ve filolojik zorluklar kadar taş ve papirüs üzerine yazılan bir dizi belge karşısında da metanetini koruyan Beard, ustaca bir rahatlıkla yoluna devam ediyor.” - New York Review of Books –

“Beard; kamu yararına çalışan çok az kişinin kalkışmaya cesaret edeceği, akademisyenlerin ise burun kıvırdığı bir işin altından tereyağından kıl çeker gibi kalkmış: Muğlak olması kaçınılmaz metinlerin ve olayların üzerine şaşırtıcı bir heyecanla gidiyor ve bu süreçte geçerli bilgeliği bozuyor. Roma üzerine yazdığı bu tumturaklı yeni tarihi SPQR da… istisnai bir durum değil. Beard, Antik Romalıların; iktidar, yurttaşlık, imparatorluk ve kimlik sorunlarıyla mücadele eden sonraki yüzyılların insanları için de cevher
barındırdığını gösteriyor.”- Atlantic -

“Usta işi yeni bir tarih… Beard; sır dolu, başka bir deyişle insanı bıktıran malzemeden ayağı yere basan bir rehber ortaya koyuyor. Kentin erken dönem tarihinin gerçeği ile efsaneyi ayıran Beard, Romalıların kendilerinin efsanevi başlangıçlarını nasıl kısa vadeli siyasi amaçlarla şekillendirdiklerini göstererek akademik tartışmaları renklendirmenin yanı sıra derinleştiriyor da… SPQR; onunla konuşan ama asla seviyeyi düşürmeyen, uzağı yakın ederek hem kapsamı genişleten hem de samimi detayları ortaya koyan ibretlik bir popüler tarih çalışması.

-Economist -

“Beard; SPQR’ın elli yıllık bir öğrenmenin ve çalışmanın ürünü olduğunu iddia etse de bu deneyimini kolayca aktarıyor. Bizi genelev ve barların dünyasından Roma halkının izlerini bulacağımız arka sokaklara götürürken öylesine eğleniyor ki.”

- New Republic -
624 syf.
·20 günde·8/10 puan
Okuması hem çok zor hem de çok keyifli olan kitaplardan biriydi benim için. Daha önce Roma tarihine dair bir şey bilmeyen biri için oldukça zor bir kitap.
Mary Beard Cambridge Üniversitesi’nde profesör olan en tanınmış Antikite tarihçilerinden biridir. (Antik Çağ Tarihçisi de diyebiliriz.) Kitabını yazarken o kadar çok kaynaktan yararlanmış ki ileri okuma olarak biz okurlara da bu listeyi sunuyor.
Roma tarihi toplamda 500 600 sayfa kitaptan anlaşılacak bir şey değildir. Tarih,sosyoloji ve siyaset gibi sosyal bilimlerin belkide en çok gelişim gösterdiği dönem bu dönemdir.
Kitapta bence hatalı olan şey yanlış bölümlere ayrılmış olmasıydı. Örneğin bir konudan bahsetiyor daha sonra bu konuyu iki bölüm sonrası için işleyeceğiz diyor ama siz o bölüme geçene kadar olan kısacık bilgiyi karıştırabiliyorsunuz.
Ama genel anlamda bu tarz kitapları seven bir birey için doyurucu bir kitaptı diyebilirim.
Genel bilinen yanlışlara da ışık tutuyor. Örneğin William Shakespeare ‘in Jül Sezar oyununu eleştirip aslında öyle miydi diyor.

Kitaba ek olarak daha çok bu konuyla ilgili belgesel ya da dizilerle bir taban oluşturmak isteyenlere naçizane tavsiyem;
•Rome (HBO)
•Barbarians Rising (History)
Daha ileriki yıllar içinse özellikle Rönesans İtalya’sı nası bu hale geldi derseniz de;
• I Medici dizisi harika yapımlardır.
624 syf.
·40 günde·9/10 puan
Kitap gerçekten doyurucu ancak bir o kadar da yorucu. Hem sayısız isim hem de yer yer ağır dili sebebiyle bitirmem biraz zaman aldı. Kitap beni şaşırttı çünkü kitaptan beklentim imparatorlarla ilgili bilgiler, askeri stratejiler ve devletin yayılma mantığını anlatmaktı. Ancak kitap bunlardan bambaşka şeyler içeriyor. Örneğin, toplum ve aile yapısı, fakir ve zenginin hayatları, imparatorların senatörlere davranışları ve tahtta kalmak için uyguladıkları politikalar, askerlerin iktidar üzerindeki etkisi ve imparator atamaları ve kültürler arası geçirgenlik. Bu zamana kadar Roma Imparatorluğu ile ilgili internette denk gelemediğim bilgiler edindim. Kitapta büyük emek var, tavsiye ederim :)
624 syf.
·95 günde·Beğendi·8/10 puan
Roma'yı gezdiğinizde logar kapaklarına bakın. Orada SPQR harfleri yazar. Bu harfler Roma Belediyesinin sembolüdür. 2500 yıldır değişmeyen bir semboldür bu. (Senatus Populusque Romanus; Roma Senatosu ve Halkı), Eski Roma'da cumhuriyet döneminin mutlak yasama yürütme organının simgesi.
İşte kitaptaki SPQR harfleri bu. Antik Roma Tarihi olmasına rağmen merkezine Cicero' nun eserleri alınmış bir eserdir, onun izinden gidilerek anlatılmıştır.
Çevirisini çok başarılı bulmamakla birlikte kitapta anlatılanlar daha ziyade o dönemin yaşantısını hedef aldığından bana ilginç geldi. Tarih okurken gündelik hayata dair bilgiler okumak keyifli oluyor, bu da bu kitapta fazlası ile var.
Son sözü yazara bırakıyorum:
"Romalıları kahramanlaştırırsak onlara, onları şeytanlaştırmış
kadar kötülük yapmış oluruz. Öte yandan onları ciddiye almazsak -ve onlarla yaptığımız uzun sohbetimizi bitirirsek- kendimize kötülük yapmış oluruz. Bu kitabın sadece bir Antik Roma Tarihi değil, onun Senatosu ve Halkıyla, yani SPQR ile sohbetin bir bölümü olmasını umuyorum.
·
624 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10 puan
Avrupa’dan Asya’nın çöllerine kadar uzanan bir imparatorluk ve 1000 yıllık birikimi. İnançları, hukuk kuralları ve eserleri bizleri selamlamaya devam ediyor..
624 syf.
·Beğendi·9/10 puan
S.P.Q.R. :
(Senatus Populusque Romanus; Roma Senatosu ve Halkı), Eski Roma'da cumhuriyet döneminin mutlak yasama-yürütme organının simgesi. Logoları şehirde halen pek çok binada ve kamu alanında görülebilir.

Mary BEARD :
Antik Roma Uygarlığı Uzmanı, Cambridge Üniversitesi Klasikler Hocası, Newnham Koleji üyesi ve Kraliyet Sanat Akademisi Eski Edebiyat profesörü.
...
Efsanelerin gölgesinde yükselen Antik Roma Tarihine, "Roma Mucizesi"ni yaratan kan ve sömürü düzenine, Senato'nun görkemli sütunları ve "Cumhuriyet!" çığlıkları arasına sıkışmış kanlı suikastlara, gladyatörlerin, Colezyum'un kumları üzerine düşen cansız bedenlerine, Büyük Sezar'ın hayallerine, Brütüs'ün ihanetine şahitlik edecek ve Spartaküs'ün çağları aşan öfkesini işiteceksiniz.

Kimsenin sormaya cesaret edemediği sorulara, kimseden duymadığınız cevaplara vakıf olacağınız, bitirdiğinizde Roma'ya dair birçok şeyi artık biliyor olacağınız, tarihi bir roman okur gibi keyif alacağınız muhteşem bir eser...

Keyifli okumalar...
624 syf.
·10 günde·6/10 puan
Roma İmparatorluğu...Roma tarihi..... dünya tarihini ve medeniyetini oldukça etkilemiş bir uygarlıktan bahsediyoruz. Hristiyanlığın bu kadar yayılmasından, hala kullandığımız ay isimlerine kadar katkısı muazzam. Böyle bir tarihin yazımı da oldukça emek istiyor. Yazar, klasik tarih kitabının dışına çıkıp imparatorların yanında sıradan halkın, bir şairin veya kolonilerdeki bir görevlinin -günümüze kalan yazıtlardan yola çıkarak- gözünden, o zamanki Roma'ya bakmamızı sağlıyor. Kitabı okumadan önce temel bir bilgi istiyor yoksa çok zorlayıcı ve sıkıcı geliyor. Sanki kendisinin bildiği isimleri bizim de bilmemizi bekler gibi direk konuya giriyor. Kronoloji kaba şekilde ilerliyor bazen ileriki yıllarda olan olayı erken anlatıp tekrar bahsedileceğini söylüyor.
Kısaca; Roma tarihi hakkında genel bilgileriniz varsa, değişik bilgilerle, magazin sayfası okur gibi zevk alarak okunabilecek bir kitap. Ama bu kitabı temel bir bilgimiz olsun, Roma tarihini öğreneyim diye alacaksanız önermem.
624 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Evet Antik Roma Tarihi üzerine de güzel bir okumamızı yaptık. Parça parça farklı yazarlardan Roma Tarihini okumak zorlamıştı. Edward Gibbon'ın Roma Tarihi serisini okumakta zorlayıcıydı. Fakat Mary Beard çok güzel bir derleme yapmış. Roma'yı merak edenler için eşsiz bir eser.
☆☆☆
SPQR ünlü bir Roma sloganının kısaltmasıdır. "Senatus Populus Que Romanus" yani "Roma Senatosu ve Halkı" anlamına gelmektedir. Edward Gibbon'ın detaylı eserinde Roma'nın nasıl gerilediğini ve çöktüğünü okuyorsunuz. Bu eserde ise; Roma'nın nasıl büyüdüğünü ve gücünü uzun süre nasıl koruyabildiğini okuyorsunuz. Senato'nun gücü, İmparator'lar dönemi, siyasi suikastlar, demokrasi ve cumhuriyetin yükselişi, Etrüks, Germen ve Kartaca ile olan ilişkiler... İnsan kaybolup gidiyor okurken. Roma sadece İtalya sınırlarında değil, Afrika ve Britanya'da da egemenliğini kabul ettirebilmiştir.
☆☆☆
Cicero ve Catilina arasındaki siyasi mücadele, Jül Ceasar'ın suikasti, Octavius'un Augustus adıyla tahta çıkışı, zengin ve fakirler arasındaki uçurum, kadınların toplum içindeki rolü, milliyetçilik kavramı ile engin bir tarih bilgisine sahip oluyorsunuz. 2000 yıldan bu yana o tarihi eserlerin, kültürel kalıntıların ve tarih yazıcılığının elimize ulaşması da ayrıca takdir edilmesi gereken bir husus...
624 syf.
·Puan vermedi
Mary Beard Royal Academy üyesi ve Cambridge'de antik tarih profesörü hayran olunası bir entelektüel. Kendisinin hatta Youtube'da Boris Johnson ile yaptığı antik dönem tartışması da ayrıca izlenmeye değerdir.
624 syf.
·15 günde·8/10 puan
Roma Senatosu ve Halkı yani SPQR. Kitapta Cicero’ya özel bir yer ayrıldığını belirterek başlamak istiyorum. Nihayetinde ona dair günümüze ulaşan birçok mektup ve ilginç bir hayat hikayesi var. Kitap Roma’nın kuruluş efsanelerine değinerek başlıyor Romulus ve Remus ile Aeneas’ın öyküsüyle. Kronolojik olarak krallık dönemi, MÖ 509’da başlayan Cumhuriyet dönemi ve imparatorluk dönemleriyle devam ediyor. Tabii ki ilk iki dönem çok daha yüzeysel işlenmiş. Kaynakların azlığıyla da ilgili olsa gerek. Augustus dönemi biraz daha ön planda olmakla beraber kitap MS 212 Caracalla dönemine değin geliyor. Kitap sadece askeri ve siyasi tarihten ibaret değil. Roma toplumundan, senatodan, eyaletlerdeki yaşamdan, Hristiyanlardan ve birçok konudan el verdiğince bahsediyor. Genel bir bilgi sahibi olabilmek için güzel bir kitap. Birçok enteresan bilgi var. Tabii ki ayrıntılı okuma için Titus Livius ya da Edward Gibbon okumak daha mantıklı.
607 syf.
M.Ö. 753- M.S. 212 yılları arası yaklaşık 500 sayfaya sığdırıldığından çoğu Roma tarihi kitabı gibi en önemli konulara -yazarın fikri uyarınca- yer verilmiş. Siyasi tarihe ek olarak, sivil Roma yaşamı da anlatılmış; bilhassa 8. Bölüm'de yer alan Sivil Cephe anlatısından pek çok şey öğrendim. Felsefe mezunu biri olarak kitap beni tatmin etti. Zorluk olarak ise orta seviye bir kitap olduğunu düşünüyorum. En büyük artılarından biri, yazarın, o döneme tanıklık etmiş ya da birkaç kuşak sonrasında konulara hakim yazarların görüşlerini kritik etmesi. Dio, Cicero, Suetonius, Livy, Polybius, Tacitus gibi ünlü yazarların anlattıkları eleştirel süzgeçten geçirilmiş. Binaenaleyh, söz konusu eser, tarihe eleştirel yaklaşan iyi bir Roma anlatısıdır.
624 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Butun ayrıntılarıyla okumak istediğin istediğim güzel bir eser. SPQR kitabı Roma ile ilgili ilk efsanelerden başlayıp krallık ,kralın kovuluşu , arkasından 500 yıllık konsüllük ,pompeius , Sezar ,Agustus ile devam eden imparatorluk dönemi kapsıyor. Yazarın anlatım tarzı oldukça yeterli eleştirel tavırları oldukça iyi. Geçmişe açılan bir pencere sunmuş ,bize sadece bakmak kalıyor.
Cumhuriyetçi Roma'nın politikalarının ne kadar "demokratik" olduğunu sorgulamak pek anlamlı değildir. Romalılar özgürlük uğruna savaşıyordu, demokrasi değil.
Roma'nın savaşlarına katılan erkeklerin çoğuna "dünyanın efendileri" denir ama bir karış bile toprak parçasına sahip değillerdir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Spqr Antik Roma Tarihi
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052993897
Kitabın türü:
Çeviri:
İrem Sağlamer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Baskılar:
Spqr Antik Roma Tarihi
Spqr: A History of Ancient Rome
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

“Romulus ve Remus kuruluş efsanesinden İmparator Caracalla’nın özgür Roma yurttaşlarına… Surlar’ın binyıllık tarihi.”

Antik Roma, modern dünyanın sağladığı olanaklarla düşünüldüğünde bile görkemli bir kentti: İspanya’dan Suriye’ye uzanan bir imparatorluğun güç merkezi; bir milyondan fazla insanın yaşadığı, genişleyen bir imparatorluğun metropolü; “lüks ve pisliğin, özgürlük ve sömürünün, kente ait olmanın yarattığı gurur ile kanlı iç savaşın birbirinden ayrılmadığı” dayatmacı bir kent…

Öte yandan İtalya’nın ortasında sıradan bir köy olmanın ötesine geçmeyen bir bölge, üç kıtaya uzanan uçsuz bucaksız bir alana hükmeden; iktidar, yurttaşlık, savaş, imparatorluk, lüks ve güzellik gibi temel kavramlarımıza biçim veren bu denli baskın bir güce nasıl ve neden dönüşebilmişti? Bu değersiz köyün alamet-i farikası neydi ve nasıl olmuştu da bu alamet açığa çıkmıştı? Romalılar kendileri ve başarıları konusunda ne düşünüyordu? Ve bizim için neden hâlâ bu kadar önemliler?

Binyıllık tarihi kapsayan ve esaretten cesarete Roma kültürünün temellerini anlaşılır kılan; ayrıca demokrasiyi, göç olgusunu, dinî mücadeleleri, toplumsal hareketliliği ve sömürüyü, genişleyen imparatorluk bağlamında sorgulayan SPQR; Cicero, Jül Sezar, Kleopatra, Augustus ve Nero gibi Roma’yı Roma yapan karakterlerden kadınlara, kölelere, azat edilmişlere, suikastçılara ve hiçbir zaman kazanan tarafta olmayan geleneksel tarihin göz ardı ettiği Roma’ya kadar Surlar’ın tarihinin izini sürüyor.

“Bu kitabı, kadim zamanları bugüne taşıyan samimi detaylara hayat verdiği için göklere çıkarmalı.” - Economist -

“Mary Beard, şimdiden klasik eserler arasındaki yerini alan kitabı SPQR’da Roma tarihini, tutkuyla ama anlaşılmaz bir dil kullanmadan anlatıyor ve kısmen sefil bir Demir Çağı köyünün Akdeniz’in tartışılmaz hegemonu olma yolunda nasıl ilerlediğini gösteriyor.” - Wall Street Journal -

“Roma tarihi üzerine mükemmel mülahazalar yaptığı SPQR kitabında Mary Beard, kentin başarısının sırlarını daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde açık ve acımasız bir netlikle çözüyor.” - New York Times Book Review -

“Binyıllık tarihi bugüne getiren son derece bilgilendirici ve mutlaka okunması gereken bir eser.” - Dallas Morning News -

“Akıcı, heyecan verici, ruhu okşayan ama bir o kadar şüpheci.” - Sunday Times -

“Son derece merak uyandıran ve olağanüstü eğlenceli bilimsel bir okuma.”

- Observer -

“Çığır açıcı... canlı... devrimci... antik tarihe yepyeni ve bütüncül bir yaklaşım.”

- Spectator -

“SPQR, mükemmel bir içgüdüyle anlatılan acımasız bir başarı öyküsü.”

- Wall Street Journal -

“Dünyanın en önemli Antikite tarihçilerinden Mary Beard’ın Roma İmparatorluğu’nu panaromik bir şekilde ele alan bu ‘tumturaklı’ tarih çalışması, Roma’nın ‘yüzyıllar sonra bile insanların aklında’ kalmasının nedenini ortaya koyuyor.” - Atlantic -

“Tüyler ürperten bir yolculuk.” - Christian Science Monitor -

“Ciltlerce yazmayı teşvik eden böylesi bir konuda enerjinizi ayakta tutup, Roma’nın neden bu denli göz alıcı bir şekilde genişlediği sorusuna tutarlı yanıt veren bir çalışma hazırlamak, sizin iddianızın açık bir göstergesi zaten. Beard, tam bir kavrayış ve memnuniyetle zaferini ilan etmekle kalmıyor, mükemmel mizah anlayışı ve yakaladığı detaylarla Roma’nın canına can katıyor.” - Sunday Times -

“Usta işi bir eser… SPQR; büyük bir arınmaya giden yolu açan ve kadim zamanları bugüne taşıyan samimi detaylara hayat veren, sempatik ama asla bayağılaşmayan örnek bir eser.”- Economist -

“Beard, Roma’nın hikâyesini tutkuyla ama oldukça sade bir dil ve kusursuz bir kesinlikle aktarıyor…” -Wall Street Journal -

“Beard’ın kitabını bitirdiğimizde; arkaik, cumhuriyetçi ve İmparatorluk Roması’nı görmenin yanı sıra zamanla denetim altına aldığı Doğu ve Batı eyaletlerini de görürüz… Arkeoloji, nümizmatik ve filolojik zorluklar kadar taş ve papirüs üzerine yazılan bir dizi belge karşısında da metanetini koruyan Beard, ustaca bir rahatlıkla yoluna devam ediyor.” - New York Review of Books –

“Beard; kamu yararına çalışan çok az kişinin kalkışmaya cesaret edeceği, akademisyenlerin ise burun kıvırdığı bir işin altından tereyağından kıl çeker gibi kalkmış: Muğlak olması kaçınılmaz metinlerin ve olayların üzerine şaşırtıcı bir heyecanla gidiyor ve bu süreçte geçerli bilgeliği bozuyor. Roma üzerine yazdığı bu tumturaklı yeni tarihi SPQR da… istisnai bir durum değil. Beard, Antik Romalıların; iktidar, yurttaşlık, imparatorluk ve kimlik sorunlarıyla mücadele eden sonraki yüzyılların insanları için de cevher
barındırdığını gösteriyor.”- Atlantic -

“Usta işi yeni bir tarih… Beard; sır dolu, başka bir deyişle insanı bıktıran malzemeden ayağı yere basan bir rehber ortaya koyuyor. Kentin erken dönem tarihinin gerçeği ile efsaneyi ayıran Beard, Romalıların kendilerinin efsanevi başlangıçlarını nasıl kısa vadeli siyasi amaçlarla şekillendirdiklerini göstererek akademik tartışmaları renklendirmenin yanı sıra derinleştiriyor da… SPQR; onunla konuşan ama asla seviyeyi düşürmeyen, uzağı yakın ederek hem kapsamı genişleten hem de samimi detayları ortaya koyan ibretlik bir popüler tarih çalışması.

-Economist -

“Beard; SPQR’ın elli yıllık bir öğrenmenin ve çalışmanın ürünü olduğunu iddia etse de bu deneyimini kolayca aktarıyor. Bizi genelev ve barların dünyasından Roma halkının izlerini bulacağımız arka sokaklara götürürken öylesine eğleniyor ki.”

- New Republic -

Kitabı okuyanlar 85 okur

  • Ethem
  • ilter kohen
  • Çetin MADEN
  • Ali Emre Öz
  • Erdal Murathan Orhun
  • Cem B
  • Alperen Acun
  • Rida erlalelitepe
  • PROMETHEUS
  • Batuhan Öztürk

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.9 (7)
9
%31.8 (14)
8
%36.4 (16)
7
%4.5 (2)
6
%2.3 (1)
5
%2.3 (1)
4
%0
3
%2.3 (1)
2
%0
1
%0