Tarihin Sırlarına Yolculuk

8,0/10  (5 Oy) · 
21 okunma  · 
3 beğeni  · 
642 gösterim
Resmi tarih dediğimiz de, alternatif tarih dediğimiz de, övgümüz de, sövgümüz de, ilkelliklerimiz de birbirinden farksız.

Tarih çim sahası değil ki, istediğin yerleri tespit edip, kazık çakıp çitle çeviresin. Ben bu kadarını seviyorum, gerisini yakalım veyahut Bana ne diyemezsiniz. Bu mümkün değil.

Türkiyede insanların bir kısmı Biz Osmanlı değiliz derken, diğerleri Osmanlı biziz diyor. Bu tip bir ayrım sakattır ve mümkün değildir.

İLBER ORTAYLI

Tarihimiz, bize doğru mu öğretiliyor Tarih kitapları belirli bir ideolojinin propagandasını yapmak amacıyla, bazı gerçekleri görmezden mi geliyor Tarihi doğru öğrenmek bize ne kazandırır Gerçekten Cumhuriyetle Osmanlı birbirlerine çok uzak devletler midir Osmanlıyı reddedersek ne kazanırız, ne kaybederiz 19. yüzyıl Osmanlının neden en uzun yüzyılı Osmanlı bugün devam ediyor mu Türkiye-AB ilişkileri 21. yüzyılda onurlu bir devlet ve millet olarak yaşayabilmemizin şartları nelerdir
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789752635630
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dilek Kırmızıyüz 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlber Ortaylı ile yapılan röportajlardan oluşan keyifli bir kitap. Uzun bir süre bitiremedim kitabı maalesef. 200 sayfalık keyifli dediğin kitabı neden aylarca bitiremedin diyebilirsiniz. Röportaj yapılan kişi İlber Ortaylı, bırakın da biraz geç anlayalım, zor okuyalım:)

Kitaptan 1 Alıntı

Ceren 
 14 Şub 2016 · Kitabı okuyor

Bir şeyin künhüne inmek, soru sormak, somut delil aramak gibi bir merakımız yok. Bu, çok az insana mahsus bir özellik Türkiye'de.

Tarihin Sırlarına Yolculuk, İlber Ortaylı (Sayfa 10)Tarihin Sırlarına Yolculuk, İlber Ortaylı (Sayfa 10)