Adı:
Tek
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
392
Format:
Ciltli
ISBN:
9786052177280
Orijinal adı:
One
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Baskılar:
Tek
One
*Carnegie Madalyası

*Bookseller YA Awards Kazananı

*Children’s Book Ireland Yılın Kitabı

Onlar her şeylerini paylaşıyordu: giysilerini, arkadaşlarını… hatta vücutlarını bile.

Tippi ve Grace. Grace ve Tippi. Onlar için aynı eteği giymek normaldi. Dengede durmak için birbirlerinin koluna girmek ve diğerinin nefes alıp verişlerini dinleyerek uyumak da. Kısaca paylaşmak ve bazı şeyleri özel tutmak çok doğaldı. 16 yaşındaki iki kızın kendi düşünceleri, kalpleri ve kolları vardı ama karınlarından aşağısı birleşikti. Hallerinden memnun oldukları için ameliyat riskini almak istemiyorlardı.

Fakat kızların vücudu kendilerine karşı savaşmaya başlayacaktı. Grace bunu kabul etmek istemiyordu. Tippi’ye bile söylemek istemiyordu. Gerçeklerden daha ne kadar kaçabileceklerdi? Hayatlarının en imkânsız seçimiyle yüzleşmeyi ne kadar erteleyebilirlerdi?

“Grace’in zarif ve içten anlatımı, alaycı üslubuyla birleşip sevilebilir bir karakter yaratıyor. Bu kitapta, genç-yetişkin türünde sık görülmeyen dürüst ve inatçı bir gerçekçilik var. Gözden kaçırılmaması gerek.” –Kirkus Reviews

“Yazar serbest şiir tarzını benimseyerek bu erişkinliğe geçiş dönemini, iyi araştırılmış tarihi ve tıbbi bilgilerle sorunsuzca birleştirmiş, iki kardeşin de kişiliklerini ve kendilerine has özelliklerini dikkatle göz önüne sermiş.”
–Booklist-

“Çoğunlukla Grace’in bakış açısından yazan Crossan, arkadaşlarının ve ailelerinin düşüncelerini de araya yerleştiriyor ve siyam ikizleriyle sevdiklerinin yaşadıkları zorlukları okurlara sunuyor. Vücudumuzun insan olarak kimliklerimizi nasıl etkilediğine dair önemli sorular soran bu kitap, duygusallık ve kız kardeşlerin birbirlerine duyduğu sevgi arasında çarpıcı bir denge yakalıyor.”
–Publishers Weekly-

“Dokunaklı ve ilgi çekici… Kendilerine özgü fiziksel zorlukları olmasına rağmen ikizler, dünyanın her yerindeki ergenlerle aynı isteklere sahip: uyum sağlamak, âşık olmak ve herkesten farklı bir kimlik bulmak.”
–VOYA-

“Öz anlatımıyla Grace’in erişkinliğe geçiş dönemi hikâyesi, farklılıklar üzerine bir tartışmaya, kardeşliğin en derin bağlılıklarına ve heyecan verici bir trajediye dönüşüyor. Grace’in ‘İki Olmak’ üzerine hikâyesi, kendine özgü bir çarpıcılığa sahip ve okurlarda şefkat uyandırırken çokça gözyaşına sebep olacak.”
–The Horn Book-
392 syf.
·10/10
Şiirsel yazım tarzıyla çabucak okunan konusuyla yürek burkan bir romandı. Yapışık ikizlerin tek bir birey olmak için ameliyat aşamasını okula başlamalarını dışarıdaki insanların ne kadar zorba olduğunu cok güzel anlatan ağlatan başarılı bir kitap
392 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitabı tavsiyeler doğrultusunda aldım ve okudum. Çok ama çok muazzamdı. Kitabı kapattığımda ağlamadan duramadım. O kadar güzeldi ki... Şiddetle tavsiye ediyorum. Bir oturuşta bitirebileceğiniz bir kitap; şiir şeklinde yazılmış.
392 syf.
·9/10
Tek
.
#uzaydakihayaletyorumluyor
.
Bu kitap hepimize ağlatacak cinsten.
Etkilendiğim bir kitap oldu ve çok sevdim, beklentim Çok yüksekti ve beklentimi karşıladı yanı sıra şiirsel anlatımı ile beni kendine çekti ve bu durum hoşuma gitti.
Kitabımız birbirine yapışık olan ikizlerin hayatını konu alıyordu yaşam şekilleri, yaşadığı zorlukları...
Kitap tek bir kardeşin ağzından anlatılıyordu ve benim bu konudaki düşüncem diğer kardeşin duygularını hep merak ediyorum oluşum oldu.
Olumsuz düşündüm başka hiçbir şey olmadı diyebilirim.
Kardeş hayatınızda kocaman bir yer kaplar En değer verdiğiniz insanlar sırasında İlk üçe girer belki de. Durup sadece beş saniye onun yokluğunu düşündüğünüzde bile içinizde koca bir boşluk ve Üzüntü çöker.
Her ne kadar çoğunuz kardeşlerimizle anlaşamıyor olsak da başlarına bir şey geldiğinde en çok üzülen kişilerden oluruz.
Peki yapışık ikiz olmak, kendine ait özel olanın olmaması özel arkadaşının, gizli saklı hiçbir şeyinin olmaması sanırım çokta güzel bir duygu değildir.
Bu durum bir süreden sonra can sıkıcı bir hal alıyor ama elden bir şey gelmiyordu. Ama yine de en önemlisi kardeşinizin yaşamıydı.
Kızların ailesinin parasal sorunlarından okula gitmek zorunda kalmaları ve orada yaşadığı zorlu ve bir o kadarda ilk defa yaşadıkları duyguları görüyoruz.
Kızların başına gelen talihsiz bir hastalık sonucu hayatlarını etkileyen olaylar gerçekleşir.
Bu yeni Tanıştıkları duygular ile boğuşurken hastalığın da gelmesi ile hayatları tepetaklak olur.
Spoiler vermek istemiyorum çünkü kitabı hepiniz okumasını istiyorum.
Dehşet verici bir son ve ters köşeler ile Kitabımızın ve yorumumun sonuna geliyorum.
Beni derinden sarsan bu kitabı sizlerde okumalısınız.
Keyifli akşamlar.
.
.
.
#tek #yabancıyayınları #yabanciyayinlari #uzaydakiyorumcuhayalet @yabanciyayinlari @sarahcrossanwriter
392 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Merhabalar Evet evet yine ben Sizi yeni kitaplarla tanıştırmanın mutluluğu ile geldim Görür görmez konusuna vurulduğum bir kitaptı Aldım okudum ve iyiki almışım dedim Aşkı, kardeşliği ve hüznü bana yoğun bir şekilde hissettiren bir kitaptı.
Konusu;
"Grace ve Tippi karından aşşağısı birbirine bağlı olan ikizlerdi. Ve ikisi de bu duruma alışmış bu durumdan şikayetçi değillerdi. Onlar için aynı hayatı,arkadaşlarını ve giysilerini paylaşmak normaldi. Ve bir gün evde eğitim gören ikizler annesinden lise son için okulda eğitim göreceklerini ögrendiler. Lise de neler yaşayacaklardı? Peki ya bir gün vücutları kendilerine karşı savaşmaya başlarsa?"
392 syf.
·1 günde·Puan vermedi
TEK KİTAP YORUMU SARAH CROSSAN 5/5

Öncelikle herkese merhabalar uzun zamandır bir kitabı okurken ağlamamıştım kitap çook güzeldi. Sadece sayfalarda çok fazla boşluk vardı ve şiir gibi hiç değildi. Sanırım çevirirken bir bozulma oldu.
.
Gelelim kitaba, müthiş müthiş müthiş. Yapışık ikiz olan karakterlerimiz var. Her ne kadar organlarını, elbiselerini paylaşsalar da ikisinin de kendi duyguları hisleri ve hayalleri var. (karakterlerimizin isimleri Tippi ve Grace) Bu kitabı Grace'nin dilinden okuyoruz.
.
Normalde evde özel eğitim gören kızlarımız ailelerinin maddi durumlarından dolayı mecburen okula gitmek zorunda kalıyorlar fakat bu onlar için çok daha iyi oluyor. İnsanların hor görmeleri ve aşağılamalarına rağmen kahramanlarımız çok iyi iki arkadaş ediniyorlar bu kitap hakkında spoiler vermek istemiyorum.
.
Ben 50. sayfaya falan geldiğimde ne olacağını tahmin etmiştim ama bazen olacağını bile bile olsa onu görmek isteriz. Hani belki olmaz. Belki her şey güzel olur diye.
.
Çok güzel bir kitaptı alın okuyun. Zaten sayfaların yarısı boş olduğu için bir iki saat içerisinde bitirebilirsiniz. Bu kitaba olan hislerimi dökemedim ama gerçekten çok güzeldi. ALIN ALIN ALINN.
392 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
ek, yorumlarını gördüğüm kadarıyla çok çok çok beğenilen bir kurguya sahipti. Açıkçası beklentimin çok yüksek olmamasına karşın ben de aldım kitabı. Düşündüğüm aksine ben de çok sevenler kısmında yerimi almış bulunmaktayım.

Tek, oldukça ilgi çekici bir konuyu içeriyor ve bizlere sunuyor. Siyam ikizlerini. Grace ve Tippi'nin siyam ikizi olarak sürdürdüğü yaşamı okuyoruz kitapta.

Öncelikle kitabın yazım tarzından bahsetmek istiyorum. Yazarımız kitabı düz bir dille anlatmaktansa şiirler bir dille anlatmış. Yani serbest şiir tarzı bir dille. Bunu görüp hayal kırıklığına uğrayacaklar olabilir, memnun olmayacaklar olabilir ama şans vermenizi öneririm kesinlikle.
Gökyüzüne Tutunmak da bu tarz bir dile sahipti ve çok beğenmiştim, aynı şekilde bunu da çok beğendim. Belki normal bir roman gibi yazılmış olsaydı bu kadar etkileyici olmazdı diye düşünüyorum. Bu haliyle çok daha güzel ve başarılı olmuş. Ayrıca kısa ve hızlı şekilde okunacak bir dile ve kurguya sahip olduğu için kitabı etkisini hiç kaybetmeyecek şekilde, elimden bırakmadan okudum. Bu yüzden bütün duyguları yoğun bir şekilde yaşadım diyebilirim. E tabii sonunda da ağlattı baya.

Kitap siyam ikizini konu aldığı için zaten başlı başına farklı ve ilgi çekici bir konuya sahip. Açıkçası çekincelerim vardı ama beğendim ve etkilendim yazarın oluşturduğu kurgudan, kitabın ilerleyişinden. Grace ve Tippi'nin yaşadığı onca şeye eşlik etmek çok güzel bir deneyimdi. Sanki yaşanan şeyleri onlarla birlikte yaşamışım gibi hissettiğim zamanlar oldu.

Herkese öneririm bu güzelim, kalbinizi kıracak ama bir o kadar sevgiyle içinizi ısıtacak romanı.
392 syf.
·4/10
Kitabı kapağından dolayı almıştım . Eve gelince içine baktığımda bir nevi hayal kırıklığına uğradım sayfalarca şiir vardı. Sıkılacağımdan korktuğum için 2 ay kitaplığımda bekledi ve bu ayın başında okumaya cesaret edebildim.
Kitap hakkında söyleyeceğim ilk şey serbest şiir tarzında yazılmış. Bu önceleri beni korkutsada okuduğumda o kadar çok hoşuma gitti ki kitabı nasıl bitirdiğimi anlamadım. Bir günde bitirebilecek hafif çerezlik bir kitap.
Grace ve Tippi dünyada pek fazla rastlanmayacak bir türde yapışık ikizler. Onların yaşamı işlenmiş kitapta. Kitap genellikle Grace'nin ağzından anlatmış olayları. Karakterler benim çok hoşuma gitti. Yaşadıkları kötü olaylar, üzüntüleri, sevinçleri o kadar güzel işlenmişti ki. Bende onlarla beraber yaşadım gibi oldum. Kitabın başlarında çok eğlendim bazı sayfalarda çok güldüm. Ama sonraki olaylar beni çok sarstı resmen kitabı bırakıp ağladığım oldu. Çok çok güzel bir kitaptı. Okumanızı kesinlikle öneririm. Eminim ki kitabın  içinde ki güçlü sevgiyi hissediceksiniz ve kitap bittiğinde kalbinizde bir sızı kalacağından eminim. Ve büyük bir farkındalık .

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tek
Baskı tarihi:
Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
392
Format:
Ciltli
ISBN:
9786052177280
Orijinal adı:
One
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Baskılar:
Tek
One
*Carnegie Madalyası

*Bookseller YA Awards Kazananı

*Children’s Book Ireland Yılın Kitabı

Onlar her şeylerini paylaşıyordu: giysilerini, arkadaşlarını… hatta vücutlarını bile.

Tippi ve Grace. Grace ve Tippi. Onlar için aynı eteği giymek normaldi. Dengede durmak için birbirlerinin koluna girmek ve diğerinin nefes alıp verişlerini dinleyerek uyumak da. Kısaca paylaşmak ve bazı şeyleri özel tutmak çok doğaldı. 16 yaşındaki iki kızın kendi düşünceleri, kalpleri ve kolları vardı ama karınlarından aşağısı birleşikti. Hallerinden memnun oldukları için ameliyat riskini almak istemiyorlardı.

Fakat kızların vücudu kendilerine karşı savaşmaya başlayacaktı. Grace bunu kabul etmek istemiyordu. Tippi’ye bile söylemek istemiyordu. Gerçeklerden daha ne kadar kaçabileceklerdi? Hayatlarının en imkânsız seçimiyle yüzleşmeyi ne kadar erteleyebilirlerdi?

“Grace’in zarif ve içten anlatımı, alaycı üslubuyla birleşip sevilebilir bir karakter yaratıyor. Bu kitapta, genç-yetişkin türünde sık görülmeyen dürüst ve inatçı bir gerçekçilik var. Gözden kaçırılmaması gerek.” –Kirkus Reviews

“Yazar serbest şiir tarzını benimseyerek bu erişkinliğe geçiş dönemini, iyi araştırılmış tarihi ve tıbbi bilgilerle sorunsuzca birleştirmiş, iki kardeşin de kişiliklerini ve kendilerine has özelliklerini dikkatle göz önüne sermiş.”
–Booklist-

“Çoğunlukla Grace’in bakış açısından yazan Crossan, arkadaşlarının ve ailelerinin düşüncelerini de araya yerleştiriyor ve siyam ikizleriyle sevdiklerinin yaşadıkları zorlukları okurlara sunuyor. Vücudumuzun insan olarak kimliklerimizi nasıl etkilediğine dair önemli sorular soran bu kitap, duygusallık ve kız kardeşlerin birbirlerine duyduğu sevgi arasında çarpıcı bir denge yakalıyor.”
–Publishers Weekly-

“Dokunaklı ve ilgi çekici… Kendilerine özgü fiziksel zorlukları olmasına rağmen ikizler, dünyanın her yerindeki ergenlerle aynı isteklere sahip: uyum sağlamak, âşık olmak ve herkesten farklı bir kimlik bulmak.”
–VOYA-

“Öz anlatımıyla Grace’in erişkinliğe geçiş dönemi hikâyesi, farklılıklar üzerine bir tartışmaya, kardeşliğin en derin bağlılıklarına ve heyecan verici bir trajediye dönüşüyor. Grace’in ‘İki Olmak’ üzerine hikâyesi, kendine özgü bir çarpıcılığa sahip ve okurlarda şefkat uyandırırken çokça gözyaşına sebep olacak.”
–The Horn Book-

Kitabı okuyanlar 69 okur

  • Irmak Dönmez Mumen
  • Queen of ice
  • drsbookstore
  • Helin Kurşun
  • Deniz Yavuz
  • Elif Su Erginsoy
  • Zeynep
  • Sıla
  • Zeynep Betül Şahin
  • Esma Bağlı

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.5 (12)
9
%31.3 (10)
8
%21.9 (7)
7
%3.1 (1)
6
%3.1 (1)
5
%0
4
%3.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0