The Lying Game

·
Okunma
·
Beğeni
·
683
Gösterim
Adı:
The Lying Game
Yazar:
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
370
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781501156007
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Yayınevi:
Scout Press
Baskılar:
Yalan Oyunu
The Lying Game
From the instant New York Times bestselling author of blockbuster thrillers In a Dark, Dark Wood and The Woman in Cabin 10 comes Ruth Ware’s chilling new novel.

On a cool June morning, a woman is walking her dog in the idyllic coastal village of Salten along a tidal estuary known as the Reach. Before she can stop him, the dog charges into the water to retrieve what first appears to be a wayward stick, but to her horror, turns out to be something much more sinister...

The next morning, three women in and around London—Fatima, Thea, and Isabel—receive the text they had always hoped would NEVER come, from the fourth in their formerly inseparable clique, Kate, that says only, “I need you.”

The four girls were best friends at Salten, a second rate boarding school set near the cliffs of the English Channel. Each different in their own way, the four became inseparable and were notorious for playing the Lying Game, telling lies at every turn to both fellow boarders and faculty, with varying states of serious and flippant nature that were disturbing enough to ensure that everyone steered clear of them. The myriad and complicated rules of the game are strict: no lying to each other—ever. Bail on the lie when it becomes clear it is about to be found out. But their little game had consequences, and the girls were all expelled in their final year of school under mysterious circumstances surrounding the death of the school’s eccentric art teacher, Ambrose (who also happens to be Kate’s father).
424 syf.
·14 günde·10/10 puan
Ruth Ware’ın kitaplarını Türkiye’de çok bilen olduğunu sanmıyorum. Ancak ben yazarı tamamen şans eseri keşfettim. Önce “kapkaranlık ormanda” sonra ondan etkilenip yeni kitabı çıkmış diyerek tutturup “10 numaralı kamara” ve son olarak da “yalan oyunu” adlı kitabını zorla aldırdım denebilir. Her biri birbirinden etkileyici. Sürüklenip gidiyorsunuz okurken sanki siz yaşıyorsunuz anlatılan onca duyguyu. İsa baş karakter onun geçmişte arkadaşlarıyla yapmış olduğu bir hatanın aslında bildiklerinden daha da kötü olduğunu anlatıyor. Onca okumama rağmen sadece tek bir kısmı düşündürüyor insanı o kadar kısa süreli tanışıklıklar insanın hayatında nasıl bu kadar büyük bir hatayı yapmaya sürükleyebilir insanı dedirtti. İsa’nın Freya’yı savunma şekli onu kötü dünya algısından koruma içgüdüsünü anlatıyor bence. İçinde Müslümanlığa bakıştan da inciler barındırıyor kitap Fatima adlı karakterimiz sayesinde. Onca farklı bireyin nasıl da birbirine tutundurunu da görmüş oluyor insan okudukça. Kitapta sürekli tahminler yürüteceksiniz ama sonuna gelince şaşıracaksınız.
424 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Biraz da gençlik esintili romanların sürükleyici heyecanına kapılalım diyorum. Bunu yaparken de *acabaların içinde oradan oraya savrularak* bitirelim bu güzel kitabı. Günün önerisi : Yalan Oyunu. Yormayan, sıkmayan en önemlisi de merakı hiç söndürmeden ilerleyen bir kitap kendisi.

Kate, Fatima, Thea ve Isa gençlik yıllarında yakın arkadaş olan kız grubu. Onların aralarındaki yakınlığı sağlayan kitaba adını veren *yalan oyunu* olsa da bunu asla birbirlerine karşı oynamamaları. Kitap ise bu grubun yıllar sonra "Size ihtiyacım var." mesajıyla tekrardan bir araya gelmelerini & sonrasında yaşananları konu ediniyor.

İyi okumalar -.-
424 syf.
·3 günde·6/10 puan
Yalan Oyunu | Kitap Yorumu

Herkese selam!! Çok sevdiğim bir yazar olan Ruth Ware’nin son çıkan kitabının yorumuyla geldim. Yazarın önceki 2 kitabını daha çok sevmiştim kesinlikle, özellikle Kapkaranlık Ormanda beni çok etkilemişti. Psikolojik gerilimi Agatha Christie tarzıyla birleştiriyor ve harika işler çıkarıyor yazar.
Bu kitapta güzeldi ancak çok ama çok ağır ilerledi ilk 250 sayfada hiçbir şey olmadı. Bu kitabı diğer kitaplarına göre sevemedim.
Konusu oldukça ilgi çekici ama klişe de aynı zamanda. Dört kız, lisedeyken bir şey yaparlar ve aradan seneler geçer. Isa, Kate, Fatıma ve Thea. Bir gün Kate’den “Size ihtiyacım var” diye bir mesaj gelir ve hepsi yarım kalan ‘Yalan Oyunu’nu tamamlamak üzere biraraya gelirler.
Zaten Big Little Lies, Pretty Little Liars hatta ülkemizde de Ufak Tefek Cinayetler dizisi benzer konuları işlemişti hatırlarsanız. Bu tarz hikayeleri okumak çok hoşuma gitse de artık özgün gelmiyor bana.
Kızların kaldığı okul bana her şeyiyle Hogwarts’ı hatırlattı birde. O kuledeki oda, ortak alan, yemek yedikleri koca masalar, trenle okula gitmeleri. Bence yazar Harry Potter serisini düşündü kesinlikle kimsede böyle bir yorum görmedim ama Genel olarak okunabilir, çok beyin yakmayan, kafa karıştırmayan, sonunda şoklar geçirmediğim bir kitaptı. Umarım Ruth Ware’in çevrilemeyen son kitabı böyle olmaz çünkü diğer 2 muhteşem kitap hatrına çıkacak olan kitabı hemen edinmeyi planlıyorum.
Keyifle kalın! #yalanoyunu #kitapyorumu #ruthware #mart2 #15 @yazarkitapligi
424 syf.
·Beğendi·10/10 puan
| Yalan Oyunu |

Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan birisiyle geldim.
Gerilim severim ama bu kitabın gerilimine ek olarak kurgusu da müthişti. Betimlemeler ile kurgu canlanmış olağanüstü bir boyut kazanmış. Okurken elimden bırakamadığım zaman zaman ürktüğüm ama ne olacak devamın da diye de duramayıp okumaya devam ettiğim kısa zamanda bitirdiğim akıcı bir kitap. Yazarla ilk kez tanıştım. Bildiğim kadarıyla diğer kitapları da muazzammış. Bu kitabı benim için son olmayacak kesinlikle. Karakterlerin analizi,kurgu, betimlemeler, yer ve zaman bildirimleri hepsi bir harikaydı.

Konusuna gelecek olursam;
Bir kadın ( Kate ) köpeğiyle sahilde gezerken, kadın köpeğinin ağzında bir şey olduğunu farkediyor. Ağzındaki şeyin insan kemiği olduğunu anladığındaysa ürperiyor.

Bunun üzerine Kate üç kadına ( Fatima, Thea ve Isa ) mesaj atıyor. Mesaj “Size ihtiyacım var.” oluyor.

Bu üç kelime ne zaman aralarında geçse mutlaka çok önemli bir şey olduğunun göstergesi olduğunu bilen dörtlü hemen Menzil’e Kate’in yanına geliyorlar.


Sonrasında eskiye dönerek bu dörtlünün tanışmasına ve adını ‘Yalan Oyunu’ koydukları oyunun içeriğini öğreniyoruz. Peki nedir bu oyun?
Aynı yatılı okulda kalan bu dörtlü başkalarına yalan söylüyorlar. Kim daha fazla inandırırsa aralarında o en yüksek puanı alıyor. Oyunun kuralları da mevcut. Birinci kural yalan söylenmesi idi. İkinci kural hikayeye sadık kalman gerekiyor. Üçüncü kural sakın yakalanma.
Dördüncü kural asla birbirinize yalan söylemeyin. Beşinci ve son kural ise yalana ne zaman son vereceğinizi bilin.


Peki ya tüm kurallara uymuşlar mıydı? Dördüncü kural olan birbirinize asla yalan söylemeyin kuralının çiğnendiğini seneler sonra acı bir şekilde öğreneceklerini kim bilebilirdi.

Kitabın sonuna geldiğimde kendimi ağlamamak için zor tuttum. Fazlaca üzüldüm ve asla böyle bir son beklemiyordum. Etkileyici ve unutulmaz bir son ile kitabı bitirdim. Eminim ki uzun süre bu dörtlü ve yaşadıkları aklımdan çıkmayacak.


Kesinlikle tavsiyemdir kitap dostları️
424 syf.
·6/10 puan
Birinci Kural Yalan Söyle
İkinci Kural Hikâyene Sadık Kal
Üçüncü Kural Sakın Yakalanma
Dördüncü Kural Asla Birbirinize Yalan Söylemeyin
Beşinci Kural Yalana Ne Zaman Son Vereceğinizi Bilin

Salten’da güzel bir haziran sabahı köpeğini yürüyüşe çıkaran bir kadın, Menzil’de, nehir kıyısında köpeğinin ağzında bir şey görüyor. O da ne bir insan kemiği...

Olaydan sonraki gün Fatima, Thea ve Isa’nın telefonuna aynı kısa mesaj geliyor. Korkuyla bekledikleri, hiç görmeyeceklerini umdukları bir cümle. Bir zamanlar aralarından su sızmayan arkadaş gruplarının dördüncüsü Kate’in yazdığı üç kelime…
“Size ihtiyacım var.”

Yalan oyunun içine hapsolmuş bu Dört arkadaşın artık omuzlarında taşıdıkları ağır yükten kurtulmaları gerekiyor. .

Hikaye’yi Isa karakteri anlatıyor. Bir Agatha Christie heyecanı yoktu tabii ama son bölüme kadar ters köşe yapmayı başardı yazar. İlk bölüm beni biraz zorladı fakat sonrasında seri şekilde açıldı.
424 syf.
·37 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitabın konusu devamlı 4 genç kızın etrafında geçmesine rağmen gizemini hiç kaybetmiyor. Yazar, ana konu dışında olayı dağıtmadan ilerliyor. Atmosfer ve dış mekandan ziyade karakterlere ve olay üzerine yoğunlaşılmış. 17 yıl sonra Isa, Fatima ve Thea aynı mesajı alırlar. " Size ihtiyacım var." Mesaj grubun 4. üyesi olan Kate'den gelmiştir. Diğer 3 arkadaş Kate'in bulunduğu Salten kasabasına gelirler. Kate'in babası ve diğerlerinin öğretmeni olan Ambrose 17 yıl önce intihar etmiştir. Birisi Ambrose'un yaptığı çizimler ile Kate'e şantaj yapmaktadır. 4 arkadaş 17 yıl önce herkesten sakladıkları yalan oyununu devam ettirirken birbirlerine ne kadar güvenebileceklerdir?
“Sonuçta bir duvar yalnızca diğerlerini dışarıda tutmak için değildi. İnsanları içeriye hapsetmeye de yarayabilirdi.”
Sonuçta bir duvar yalnızca diğerlerini dışarıda tutmak için değildi. İnsanları içeriye hapsetmeye de yarayabilirdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Lying Game
Yazar:
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
370
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781501156007
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Yayınevi:
Scout Press
Baskılar:
Yalan Oyunu
The Lying Game
From the instant New York Times bestselling author of blockbuster thrillers In a Dark, Dark Wood and The Woman in Cabin 10 comes Ruth Ware’s chilling new novel.

On a cool June morning, a woman is walking her dog in the idyllic coastal village of Salten along a tidal estuary known as the Reach. Before she can stop him, the dog charges into the water to retrieve what first appears to be a wayward stick, but to her horror, turns out to be something much more sinister...

The next morning, three women in and around London—Fatima, Thea, and Isabel—receive the text they had always hoped would NEVER come, from the fourth in their formerly inseparable clique, Kate, that says only, “I need you.”

The four girls were best friends at Salten, a second rate boarding school set near the cliffs of the English Channel. Each different in their own way, the four became inseparable and were notorious for playing the Lying Game, telling lies at every turn to both fellow boarders and faculty, with varying states of serious and flippant nature that were disturbing enough to ensure that everyone steered clear of them. The myriad and complicated rules of the game are strict: no lying to each other—ever. Bail on the lie when it becomes clear it is about to be found out. But their little game had consequences, and the girls were all expelled in their final year of school under mysterious circumstances surrounding the death of the school’s eccentric art teacher, Ambrose (who also happens to be Kate’s father).

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0