The Swimmer

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.599
Gösterim
Adı:
The Swimmer
Baskı tarihi:
Temmuz 1994
Sayfa sayısı:
16
ISBN:
9780517125878
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Yayınevi:
Random House Value Publishing
Baskılar:
Yüzücü
Yüzücü
Yüzücü
The Swimmer
Neddy Merrill decides to swim home from a friend's pool party, traveling from fashionable swimming pool to swimming pool on a perfect mid-summer's day. But as night falls and the season begins to change, Neddy sinks from optimistic bliss to utter despair.
125 syf.
·50 günde·10/10 puan
john cheever'la tanışmak büyük şans. Tanışmadıysanız hemen tanışın derim. Tanışın ki kendinize ve hayatınıza daha çok yaklaşın. Yüzücü öykü kitabında yer alan her bir öykü tek kelime ile "muhteşem".. Hangi birini anlatayım bilemedim? zaten kitaba adını veren öykü Yüzücü'nün 1964 'te filme aktarılmış. 13 sayfalık bu öyküden uzun metrajlı bir film yapılmış. Kitaptaki her bir öykü, aslında bir roman veya bir film film yapılacak kadar uzayıp derinleştirilebilir.
150 syf.
·Beğendi·9/10 puan
20. Yüzyılın en önemli öykücülerinden, Pulitzerli Amerika 'nın Çehov' u olarak anılan yazarın enfes öyküleriyle selam!

Her bir öykü ile hayranlık seviyeniz yükselecek, toplu öykülerin diğer ciltlerinim neden çok çok baskı yapmadığına hayıflanacaksınız.

Murat Gülsoy ile Ayfer Tunç 'un YouTube' da Diyaloglar serisinde de incelemeleri olan,aynı isimle beyazperdeye de aktarılmış muazzam bir öykü kitabı.

Tomris Uyar 'ın okuma keyfinizi katlayacak şahanelikteki çevirisine ise sadece şapka çıkarıyorum.

Öykü severler başta olmak üzere herkese tavsiye ediyorum.

Keyifli okumalar.

#readingismycardio #aslihanneokudu #okudumbitti #2021okumalarım #okuryorumu #kitaptavsiyesi #neokudum #everestyayınları #çağdaşdünyaedebiyatı #amerikanedebiyatı #pulitzerödüllükitaplar #yüzücü #johncheever #tomrisuyar #modernklasikler #dünyaedebiyatı #çevirikitaplar
150 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Daha ilk öyküde çarpıyor sizi kitap.Degisik kültürde insanlarin hayatına uzanıyor ve anlamaya çalışıyorsunuz .Kimi zaman şaşırtan kimi zaman şok eden öykülerle karşı karşıya kalıyorsunuz .Dil oldukça akıcı kitap bir çırpıda bitip gidiyor
150 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
Boğaziçi Üniversitesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirilen, Ayfer Tunç ve Murat Gülsoy'un belirledikleri kitaplar hakkında yaptıkları söyleşilerin yeraldığı "Diyaloglar" programını keşfedip daha önce okuduğum "Doppler" kitabıyla ilgili bölümü dinledikten sonra tüm bölümlerde bahsedilen kitapları inceleyip birçoğunu sipariş ettim. Yüzücü de onlardan biri.

Yüzücü, Pulitzer ödüllü John Cheever'ın ilk kez 1964'te yayınladığı öykülerden oluşuyor. Amerikan Rüyası'na farklı bir bakış açısı getiren John Cheever'ın tarzını çok sevdim. Diğer kitaplarını da merak ediyorum.
İlk başta kitabı okumanızı sonra YouTube'dan Diyaloglar'ın ilgili bölümünü izlemenizi ve son olarak da kitaba adını veren Yüzücü öyküsünün 1968 yapımı filmini izlemenizi tavsiye ederim.
150 syf.
·12 günde·10/10 puan
John Cheever, Amerika'da tanınsa da dünya çapında tanınmasını sağlayan öyküsü Yüzücü olmuş. Daha sonra bu hikaye filme de çekilmiş, en kısa zamanda ona da bakacağım.
Kitap, on öyküden oluşuyor ve ben hepsini çok beğendim. Yazar oldukça sade ve yalın bir şekilde sıradan insanların sıradan olaylarını doğrudan, betimlemeler ya da göndermeler kullanmadan anlatıyor. Öykülerinde geçen kişiler üzerinden toplumun genel bir profilini sunuyor. Yazarın öykülerinde yer verdiği kişilerin çoğu toplumdan kopan yalnız bireyler bu noktada da Amerikan yaşam tarzına bir eleştiri getiriyor.
Yüzücü, Tomris Uyar'ın eşsiz çevirisi ve kitabın kapak tasarımı da eklenince benim favori öykü kitaplarımdan biri oldu.
150 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tomris Uyar, Cheever'ın derlediği Toplu Öyküler'in ilk cildi olan "Yüzücü"nün önsözünde "Eleştirmenler onun İngilizceyi en ustaca kullanan yazarlardan biri olduğunda, Amerika'nın Çehov'u sayılabileceğinde birleşiyorlar, " diyor.
Daha önce de John Cheever üzerine benzer ifadenin kullanıldığını görmüştüm.Okuduğum iki Cheever romanında ( Bullet Park, Falconer Hapishanesi) tam anlam verememiştim Çehov benzetmesine.
Öykülerini okuduğumda anladım söylenmek isteneni.Sanırım ben John Cheever'ın öykülerini daha çok sevdim ya da ben öyküyü daha çok seviyorum.️
Yüzücü, Güle Güle Kardeşim, Aşk Geometrisi öykülerini çok beğendim.
Frank Perry, Sydney Pollack yönetmenliğinde (1968) sinemaya uyarlandığını da hatırlatayım, Yüzücü öyküsünün.Senaryosu da John Cheever ve Eleanor Perry'e ait.
Bu arada Everest Yayınları Toplu Öyküler'in ikincisi olan Ey Yıkılmış Hayaller Şehri'ni de yayımlamış.Şu sıralar baskısı tükenmiş ne yazık ki...
125 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hayatımda okuduğum en iyi öykü kitabı diyebilirim. Ama dilim varmıyor. Diğer büyük öykücülere haksızlık yapacağımdan korkuyorum. Çok keyif aldım. Sürrealizm ve gerçeklik arası gidip gelen müthiş öyküler.
125 syf.
·Puan vermedi
Sakın kitabını okumadan filmini izlemeyin büyük talihsizlik olur. Kendimden biliyorum. İşçi sınıfı üstünde çok düşünen ve kendisinden sonra gelen yazarları bu mesele üzerinde epey etkilemiş bir yazar. John, alegori ve kara mizahı çok iyi kullanmış. Özellikle Amerikan rüyasına inanan insanlar konusunda. Her şey gerçekten bir yanılsama olabilir mi? Her tarafımızda açılan gediklerin farkında mıyız? Kitap orta sınıf beyazlara focuslanmış. Tomris Uyar'ın kitaba yazdığı önsöz de güzel.
"Was his memory failing or had he so disciplined it in the repression of unpleasant facts that he had damaged his sense of the truth?"
Düşmemiş gibi yapmanın âlemi yoktu, çünkü çamura kapaklandık mı ayağa kalkıp üstümüzü başımızı süpürmemiz gerekir.
Başından geçenler iç kanırtıcı, bağnazlıktan, hoşgörüsüzlüğü sağlam kişilik sanma yanılgısından kaynaklanan çapsız olaylardı; ona yardım etmek geldi içimden.
Bu yapıda biriyle nasıl başa çıkarsınız? Ne yapabilirsiniz? Kalabalıkta gözünüzün ille de sivilceli bir yanakta, çolak bir elde karar kılmasını nasıl engelleyebilirsiniz, insan soyunun hesapsız yüce gönüllülüğü, insan yaşamının kıyıcı ama yüzeysel çekiciliği karşısında duygulanmayı nasıl öğretebilirsiniz ona? Korkunun, ürkünün bile yıldıramadığı bazı gerçeklere parmak basmasını nasıl sağlayabilirsiniz?
Crutchman'lar öylesine mutlu, öylesine mupmutlu, ılımlı, hayattan öylesine hoşnut kişilerdi ki insan ister istemez bu "gülen elma" yı kemiren bir kurt ararken kendi içine kurt düşüyordu; acaba elmanın olağanüstü allığı, içini kemiren bulaşıcı mikrobun ciddiliğini, önemini gözlerden gizlemek için miydi?
Yine de bitişikten gelen sesler tökezleticiydi: Sanki tele takılıp yüzüstü düşüyor, oramı buramı morartıp bereliyordum, bu arada bütün duygusal ve entelektüel donanımımı oraya buraya saçıyordum. Düşmemiş gibi davranmanın âlemi yoktu, çünkü çamura kapaklandık mı ayağa kalkıp üstümüzü başımızı süpürmemiz gerekir. Ben de bunu yaptım bir bakıma, evlilik, sadakat, insan yapısı, aşkın önemi konusundaki bildik görüşlerimi bir daha gözden geçirerek. Ortalığa saçtıklarımı toparlayıp halime bir çekidüzen verdikten sonra uyumuşum.
Belleği mi zayıflıyordu gitgide, yoksa belleğini, birtakım tatsız gerçekleri itmeye, bastırmaya zorlaması yüzünden gerçeklik duygusunu mu zedelemişti?
Sen, kötümserliğin bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorsun ama bence bu, gerçekleri kavramaktan kaçınmak düpedüz.
John Cheever
Sayfa 24 - Everest Yayınları
Kendine ağlıyordu aslında, ya kendisi de bir gece yarısı ölür mü korkusuyla, dünyada yapayalnız oluşuna ağlıyordu, umutsuz, bomboş yaşamının bir açılış değil bir kapanış olmasına ağlıyordu...
John Cheever
Sayfa 48 - Everest Yayınları
Kendisi ister trenlerde, ister vapurlarda, ister uçaklarda yol alsın, ufkunun gitgide daraldığını kavrayan bir Yüzücü.
Özyıkımcılığın içe işlemeye başlayan ilk belirtisi bir kum taneciğinden farksızdır. Bir başağrısı, önemsiz bir sindirim bozukluğu, bir parmağın mikrop kapmasıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Swimmer
Baskı tarihi:
Temmuz 1994
Sayfa sayısı:
16
ISBN:
9780517125878
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Yayınevi:
Random House Value Publishing
Baskılar:
Yüzücü
Yüzücü
Yüzücü
The Swimmer
Neddy Merrill decides to swim home from a friend's pool party, traveling from fashionable swimming pool to swimming pool on a perfect mid-summer's day. But as night falls and the season begins to change, Neddy sinks from optimistic bliss to utter despair.

Kitabı okuyanlar 44 okur

  • g.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%5.9 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0